Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
27.04.2017 14:00

Generał Nieczuja-Ostrowski patronem skweru przy ul. Mickiewicza


Generał Nieczuja-Ostrowski patronem skweru przy ul. Mickiewicza


Skwer położony między ulicami Mickiewicza i Żeromskiego zyskał swojego patrona. Podczas dzisiejszej (27 kwietnia) sesji radni podjęli uchwałę w sprawie nadania temu terenowi nazwy: Park im. Generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego.

Rok 2017 w Elblągu jest rokiem gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, żołnierza Armii Krajowej, Honorowego Obywatela Elbląga, odznaczonego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Nadanie jego imienia parkowi między ulicami Mickiewicza, a Żeromskiego jest jednym z wydarzeń, które ma uhonorować tę postać i przypominać o jej zasługach elblążanom. Sam wybór miejsca nie jest przypadkowy. Generał mieszkał w pobliżu skweru.

Podczas dzisiejszej sesji radni przyjęli uchwałę w sprawie nadania imienia generała parkowi. Elblążanie wypoczywający na skwerze będą mieli również okazję dokładniej poznać życiorys i dokonania generała. W jakiej formie? Radna Maria Kosecka zawnioskowała o ustawienie tam tablic informacyjnych.

Decyzja nadania tej nazwy zasługuje na poparcie. Życiorys generała Nieczuja-Ostrowskiego zasługuje na propagowanie, może być wspaniałym przykładem patriotycznej postawy. Wnioskuję o to, aby na tym terenie umieścić tablice informacyjne, zawierające najważniejsze dane o życiu i zasługach generała

– mówiła Kosecka.

Z kolei wiceprzewodniczący Marek Pruszak wspominał o pomyśle umieszczenia w parku głazów z tablicami informującymi o zasługach i życiorysie generała. Jaka forma zostanie wybrana ostatecznie? Jeszcze nie wiadomo. Sama uchwała w sprawie nadania nazwy wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Gen. Bryg. Bolesław Nieczuja-Ostrowski urodził się 29 września 1907 r. w Haliczu. Ukończył gimnazjum humanistyczne w Przworsku. W 1931 r. ukończył w stopniu podporucznika szkołę oficerską w Komorowie – Ostrowi Mazowieckiej. Jako młody oficer służył w 5. Pułku Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. We wrześniu 1939 r. walczył jako dowódca kompanii 115 PP, a następnie 114 PP 41 Dywizji Piechoty Rezerwowej Grupy Operacyjnej „Wyszków”. Został odznaczony Krzyżem Walecznych. Od października 1939 r. działał w konspiracji – najpierw we Lwowie, gdzie organizował „Polską Organizację Lwów”, a następnie został z ramienia ZWZ Komendantem Miasta Lwowa. Tropiny przez NKWD uciekł do Krakowa, gdzie w kwietniu 1940 r. został szefem uzbrojenia i organizatorem produkcji konspiracyjnej broni Okręgu ZWZ-AK Kraków kryptonim „Ubezpieczalnia”. Działania wojenne zakończył w stopniu podpułkownika ze starszeństwem od 11 listopada 1944 roku.

W 1945 r., po rozwiązaniu AK, przeniósł się na „ziemie odzyskane” koło Elbląga, gdzie wraz z garstką swoich żołnierzy organizował życie gospodarcze. Trzykrotnie był aresztowany, dwukrotnie skazano go na śmierć. Po apelacjach zmieniono wyrok na dożywocie. Siedział 7 lat w więzieniach: w Krakowie, Sztumie i Wronkach. Wyszedł na wolność w 1957 roku. Po przemianach ustrojowych po 1989 r. został awansowany do stopnia pułkownika z wsteczną datą od 1945 roku. W 1991 r. w pierwszych nominacjach generalskich Prezydent RP Lech Wałęsa awansował go do stopnia generała brygady. Zmarł 13 lipca 2008 w Elblągu, w wieku 101 lat.


Natasza Jatczyńska

Artykuły powiązane

:

Rok Generała Nieczuja-Ostrowskiego. Miasto przygotowało okolicznościowe logo
Rok Generała Nieczuja-Ostrowskiego. Miasto przygotowało okolicznościowe logo
Radni ustanowili rok 2017 Elbląskim Rokiem Generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego
Radni ustanowili rok 2017 Elbląskim Rokiem Gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego

Komentarze (0):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:


Inne artykuły:

TANIO I RODZINNIE
TANIO I RODZINNIE
Elwinga czeka na pasażerów. „Mamy do zaoferowania rzecz unikalną”
Elwinga czeka na pasażerów. „Mamy do zaoferowania rzecz unikalną” (4)
Ponad 1100 ofert czekało na elblążan podczas Targów Pracy i Edukacji - zobacz film
Ponad 1100 ofert czekało na elblążan podczas Targów Pracy i Edukacji-zobacz film
Rewitalizacja kąpieliska miejskiego na Dolince zacznie się w przyszłym roku? Jego projektowanie dobiega końca
Rewitalizacja kąpieliska miejskiego na Dolince zacznie się w przyszłym roku? (11)
Pieniądze na remont mieszkań, ze sprzedaży mieszkań. "Miasto zbyt łatwo wyzbywa się zasobów"
Na remont mieszkań, ze sprzedaży mieszkań. "Miasto za łatwo wyzbywa się zasobów" (4)
OD DZIŚ OTWARTY - TRZECI SKLEP LIDL W ELBLĄGU!
OD DZIŚ OTWARTY - TRZECI SKLEP LIDL W ELBLĄGU!
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.