Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
07.09.2017 18:15

Od dziś - Rondo Tarnopol


Od dziś - Rondo Tarnopol


Pierwsze w Elblągu rondo ósemkowe zyskało nazwę jednego z miast partnerskich naszego miasta - Tarnopola.

Do tej pory rondo, które w zeszłym roku powstało na skrzyżowaniu ulic Konopnickiej i Niepodległości, nie posiadało nazwy. Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski zaproponował, by nazwać je po jednym z miast partnerskich. Nie bez przyczyny wybrał on Tarnopol, bowiem w tym roku mija 25 lat współpracy między Elblągiem a tym miastem.
 
To właśnie ten jubileusz miał zostać uczczony m.in. poprzez nadanie nazwy Tarnopol pierwszemu w naszym mieście rondu ósemkowemu.

 

Elbląg i Tarnopol z powodzeniem prowadzą współpracę międzynarodową samorządów, która obejmuje m.in. działania w zakresie kultury, sportu, turystyki, kontaktów i wymiany młodzieżowej. W tym roku, w obydwu miastach, w sposób szczególny, obchodzona jest 25 rocznica podpisania oficjalnej umowy o współpracy partnerskiej, która miała miejsce w dniu 27.06.1992r. 

– opowiadał podczas sesji Marek Pruszak, Przewodniczący RM.

W projekcie uchwały przedstawiono krótką historię Tarnopola. "To miasto obwodowe w zachodniej Ukrainie, na Wyżynie Podolskiej, nad rzeką Seret (dopływ Dniestru) liczące 230 tys. mieszkańców. Osada ruska na terenie księstwa halicko-włodzimierskiego, włączonego do Polski w drugiej połowie XIV w. Zniszczona przez najazd mongolsko-tatarski. Na jej miejscu powstało miasto założone przez hetmana Jana Amora Tarnowskiego, który w 1540 r. uzyskał przywilej lokacyjny od króla Zygmunta I Starego. W okresie międzywojennym w odrodzonej Polsce, od 1921 stolica województwa. W 1945 r. włączony do Ukraińskiej SRR., natomiast od 1991r. w granicach niepodległej Ukrainy. Tarnopol jest znaczącym ośrodkiem kulturalnym (muzeum, teatry), oświatowym (szkoły wyższe) i przemysłowym (zakłady przemysłu cukrowniczego, mięsnego, bawełnianego, chemicznego, maszynowego, meblarskiego i ceramicznego), a także ważnym węzłem komunikacyjnym z portem lotniczym”.

Wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję ds. nadawania nazw w Elblągu. Podczas dzisiejszej sesji RM radni również nie mieli żadnych zastrzeżeń i zagłosowali za nadaniem nazwy „Rondo Tarnopol”.

 

Kamila Jabłonowska

Artykuły powiązane

:

Budowa ronda ósemkowego wkracza w decydujący etap. Wiemy, kiedy zostanie oddane dla ruchu
Budowa ronda ósemkowego postępuje. Wiemy, kiedy zostanie oddane dla ruchu
Tym skrzyżowaniem już nie przejedziesz. Ile potrwa na nim budowa ronda ósemkowego?
Tym skrzyżowaniem już nie przejedziesz. Ile potrwa na nim budowa ronda?

Komentarze (17):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
07.09.2017, 18:31 tragedia: 25 osób zdecydowało o nazwie ronda, nikt się nie pytał Nas Elblążan.
07.09.2017, 18:42 jukas: Wstyd i hanba!
07.09.2017, 18:47 Tadd: 25 osób zdecydowało zgodnie z obowiązującą Uchwałą Rady Miasta o nazwach dla rond w Elblągu. Niestety już raz obecna Rada nie zastosowała się do niej. Chcąc nadawać inne nazwy należy najpierw wprowadzić poprawki do wciąż obowiązującej uchwały. "~ tragedia" - pytali o zdanie w czasie wyborów.
07.09.2017, 19:07 Realista: I to bedzie martwa naza, a pan prezydent grabi sobie przed wyborami. Ja na niego nie glosowalem i nie mam zamiaru za taka arogancje. Notabene kiedys za to popynela pkatforma w niebyt.
07.09.2017, 19:19 Krótko : Poszli won z taką nazwą. Rondo podpaski i tak będzie.
07.09.2017, 20:21 baran: takich palantów wybraliście to macie
07.09.2017, 21:28 michal: Nie lubie ukraincow gorzej niz ruskich a mi pod domem nazwali tak rondo hanba dla elblaga gdyby mogli to ukraincy wbili by nam noz w plecy
08.09.2017, 07:02 podpaska: dla rady miasta rondo tarnopol dla mieszkancow podpaska
08.09.2017, 07:27 Ploterek: Ale czemu Wy winicie RM oraz Prezydenta? Przecież jest uchwała w której jest wyraźnie napisane, że ronda nazywamy od miast partnerskich. Jakby nazwali inaczej, nie nazwą miasta partnerskiego, to by poleciały hejty, że niezgodnie z uchwałą, ehhhh
08.09.2017, 08:04 Do Ploterek: NIe plec bzdur. To rondo niedawno nadane NSZZ solidarnosc to miasto partnerskie? Bo ja takiego miasta nie kojarze.
08.09.2017, 11:34 Ploterek: Bo solidarność jest w tym kraju na innych prawach, tych "lepszych" ;)
08.09.2017, 11:41 michal: W roku 1540 hetman wielki koronny Jan Amor Tarnowski założył tu miasto i twierdzę. Jakub Budzanowski został pierwszym dziedzicznym wójtem tarnopolskim. W 1548 król Zygmunt I Stary nadał osadzie prawa miejskie. Następnie Tarnopol wielokrotnie zmieniał właścicieli, należał do rodów o dużym znaczeniu politycznym i posiadającym rozległe dobra (Ostrogscy, Zamoyscy, Koniecpolscy, Sobiescy, Potoccy) i do 1844 stanowił własność prywatną. W 1672 i 1675 był niszczony przez wojska tatarskie i tureckie. Po I rozbiorze Rzeczypospolitej przeszedł pod władzę Austrii w ramach Galicji. Itd.
08.09.2017, 11:51 Tadd: To nie ~ Ploterek plecie :-). To nasza Rada nie przestrzega obowiązujących uchwał. Nazwa ronda NSZZ jest niezgodna z uchwałą Rady Miasta o nazwach dla rond. Ale po "dobrej zmianie" przestrzeganie prawa nie ma znaczenia.
08.09.2017, 14:45 gosc: Akurat za ta nazwa mocno lobbowal Wroblewski z PSL.
08.09.2017, 18:29 Sk58: I tak nie korzystacie z tej nazwy,to po co tyle dymu?...mało kto pamięta w Elblagu nazwy rond ,skwerów itd...
08.09.2017, 20:08 Do Sk58: Jak cos robic to z sensem, ci ludzie sie spotkali tracili czas za moje i twoje pieniadze. A ty mowisz teraz, ze nic sie nie stalo, bo kogo to obchodzi. NIE! To jest niegospidarnic. Te pieniadze moga byc przeznaczane dla potrzebujacych spraw i ludzi.
09.09.2017, 08:41 kierdel bacy: Czy wszystko musi mieć nazwę nie rozumianą, nie akceptowaną, nie stosowaną? Nazwijcie jeszcze każdą kostkę w chodniku imieniem wujka jarząbka. Nazwa i "uroczysta" jej zmiana jak np. ulic - nazwy powinny być neutralne - rondo przyjazne, ósemka, okrągłe, ..., ulica widoczna, kościelna, wieśkowców, ciekawa, wdzięczna, ... Nazwy "bohaterów" giną z epoką i tworzą dziwną atmosferę antypatriotyczną. Nadano nazwę i nazwa natychmiast zdechła. Ale została nadana. Podajcie przykład rzeczywisty "współpracy" z miastami partnerskimi poza wycieczkami radnych i ratusza za kasę miasta.


Inne artykuły:

Za nami kolejna sesja Rady Miejskiej. Co zdecydowali radni?
Za nami kolejna sesja Rady Miejskiej. Co zdecydowali radni? (7)
Za nami pierwszy dzień turnieju Falkon Cup. W piątkowym finale Indykpol zagra z Lotosem Trefl
Za nami pierwszy dzień Falkon Cup. W finale turnieju Indykpol zagra z Lotosem (4)
Najpierw młot pneumatyczny, potem cięcie metalu. Co się działo w nocy na 12 Lutego?
Warkot młota pneumatycznego i cięcie metalu. Nocne hałasy przy 12 Lutego? (19)
Nazwy czterech elbląskich ulic zostały zmienione. Kto za to zapłaci? "Czy mieszkańcy będą mieli zwiększony czynsz?"
Nazwy czterech elbląskich ulic zostały zmienione. Kto za to zapłaci? (9)
Radni decydowali dziś o zmianie nazwy ul. Armii Ludowej. "W tym wszystkim jest pewna polityczna nagonka"
Radni decydowali dziś o zmianie nazwy ul. Armii Ludowej (6)
Elblążanie pobili Krzyżaków. Dzisiaj nikt już o tym nie pamięta, ale ktoś chce to zmienić
Historia nas nie interesuje? Elblążanin przypomina o Bitwie na Zalewie Wiślanym (5)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.