Pierwsze w Elblągu rondo ósemkowe zyskało nazwę jednego z miast partnerskich naszego miasta - Tarnopola.
Do tej pory rondo, które w zeszłym roku powstało na skrzyżowaniu ulic Konopnickiej i Niepodległości, nie posiadało nazwy. Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski zaproponował, by nazwać je po jednym z miast partnerskich. Nie bez przyczyny wybrał on Tarnopol, bowiem w tym roku mija 25 lat współpracy między Elblągiem a tym miastem.
To właśnie ten jubileusz miał zostać uczczony m.in. poprzez nadanie nazwy Tarnopol pierwszemu w naszym mieście rondu ósemkowemu.
Elbląg i Tarnopol z powodzeniem prowadzą współpracę międzynarodową samorządów, która obejmuje m.in. działania w zakresie kultury, sportu, turystyki, kontaktów i wymiany młodzieżowej. W tym roku, w obydwu miastach, w sposób szczególny, obchodzona jest 25 rocznica podpisania oficjalnej umowy o współpracy partnerskiej, która miała miejsce w dniu 27.06.1992r.
– opowiadał podczas sesji Marek Pruszak, Przewodniczący RM.
W projekcie uchwały przedstawiono krótką historię Tarnopola. "To miasto obwodowe w zachodniej Ukrainie, na Wyżynie Podolskiej, nad rzeką Seret (dopływ Dniestru) liczące 230 tys. mieszkańców. Osada ruska na terenie księstwa halicko-włodzimierskiego, włączonego do Polski w drugiej połowie XIV w. Zniszczona przez najazd mongolsko-tatarski. Na jej miejscu powstało miasto założone przez hetmana Jana Amora Tarnowskiego, który w 1540 r. uzyskał przywilej lokacyjny od króla Zygmunta I Starego. W okresie międzywojennym w odrodzonej Polsce, od 1921 stolica województwa. W 1945 r. włączony do Ukraińskiej SRR., natomiast od 1991r. w granicach niepodległej Ukrainy. Tarnopol jest znaczącym ośrodkiem kulturalnym (muzeum, teatry), oświatowym (szkoły wyższe) i przemysłowym (zakłady przemysłu cukrowniczego, mięsnego, bawełnianego, chemicznego, maszynowego, meblarskiego i ceramicznego), a także ważnym węzłem komunikacyjnym z portem lotniczym”.
Wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję ds. nadawania nazw w Elblągu. Podczas dzisiejszej sesji RM radni również nie mieli żadnych zastrzeżeń i zagłosowali za nadaniem nazwy „Rondo Tarnopol”.