Sobota, 27.04.2024, Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Jak wygląda strajk nauczycieli w Zespole Szkół Ogólnokształcących?

23.04.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jak wygląda strajk nauczycieli w Zespole Szkół Ogólnokształcących?
fot. Patryk Mamczyński

Strajk nauczycieli trwa od 8 kwietnia. W wielu szkołach w całej Polsce lekcje nie są prowadzone. Postanowiliśmy zapytać nauczycieli strajkujących w elbląskich placówkach, jakie rozwiązanie przewidują i o co tak naprawdę walczą?

Strajk nauczycieli 2019 to inicjatywa Związku Nauczycielstwa Polskiego. Związek zabiega o podwyżki dla pracowników oświaty w wysokości 1000 zł.

Nie jest normalną sytuacją, że w szkołach nie ma młodych nauczycieli, choć zdajemy sobie sprawę, że nikt nie przyjdzie pracować za takie pieniądze. Pensje pracowników placówek oświatowych, czy to nauczyciela, sekretarki, woźnego, a nawet sprzątaczek, które również pracują z młodzieżą, z którymi uczniowie się zżywają, otrzymają pensje w wysokości najniższej krajowej, jest to obraza pracowników szkół. Chcielibyśmy zakończenia strajku. Mamy nadzieję na otrzymanie podwyżki, która nie będzie jałmużną, jaką nam obecnie dają, która nawet nie jest na poziomie inflacji

-mówiła Monika Uścińska, nauczycielka z ZSO.

-Chcielibyśmy godnie zarabiać, ale przede wszystkim szacunku. Powiedzenie, że my pracujemy 18 godzin to błędne stwierdzenia. Nigdy nie pracujemy 18 godzin. To tak jakby ktoś powiedział, że Lewandowski pracuje tylko 90 minut, bo tyle gra na boisku. Jesteśmy na szarym końcu wszystkich decyzji. Dzieci są królikami doświadczalnymi, a my jesteśmy już tym zmęczeni. Potrzebni są nowi nauczyciele, za chwilę będzie problem z kadrą, kiedy my pójdziemy na emeryturę, bo niewiele jest osób, które chcą pracować w szkole- dodała Monika Uścińska.

Jednak lepsza płaca nie jest jedynym powodem powstania strajku. Oprócz żądań dotyczących podwyżki nauczyciele ZSO formułują również postulaty dotyczące poprawy całokształtu pracy w szkole.
 

Chcielibyśmy, aby w końcu ktoś mądry, przede wszystkim praktyk zaczął opracowywać podstawę programową. Takie opracowanie powinni wykonywać specjaliści, którzy zajmowaliby się tym na każdym poziomie pracy w szkole. Ktoś, kto pracuje z dziećmi, kto ma praktyczną wiedzę, w jaki sposób rozwijają się dzieci, powinien pracować nad podstawą programową

- mówiła Monika Uścińska.
 

Podstawę programową powinni przygotowywać praktycy, którzy najlepiej znają dzieci, bo pracują z nimi, nie teoretycy. Pracuje 13 lat w oświacie i to jest moja czwarta reforma. Dosłownie co trzy lata dokonują się zmiany w egzaminie maturalnym. Chciałabym wiedzieć wcześniej niż we wrześniu, do jakiego egzaminu mam przygotowywać młodzież. Właśnie w tym miesiącu wchodzi nowa podstawa programowa, na które czytanie będę musiała poświęcić dużo czasu, by odpowiednio się przygotować. Pamiętam, jak kilka lat temu uczniowie 2 klasy liceum dowiedzieli się, że ich egzamin maturalny będzie się zmieniał, że wypracowanie będzie miało inną formę

-dodała Agnieszka Błaszczyk, nauczycielka ZSO.

Jak informują nauczyciele ZSO, coraz częściej zdarza się, że w klasach jest ponad 30 uczniów. Przez to nie ma możliwości, by każdemu dziecku zapewnić odpowiednią edukację, poświęcić czas na każdego ucznia, a sytuacja ta będzie ciężka w związku z podwójnym rocznikiem, jaki będzie uczęszczał do szkół średnich we wrześniu tego roku.
 

Im mniejsza jest grupa, tym bardziej zwraca się uwagę na podmiotowość ucznia, na jego dysfunkcje, nie mamy żadnego wsparcia. Jest jeden nauczyciel na trzydziestu kilku uczniów. Nie mamy możliwości zwracać uwagi na każdego ucznia z osobna, wtedy musielibyśmy nie prowadzić lekcji

- mówiła Monika Uścińska.

- Nie łatwo jest rozpoznać potrzeby ucznia z 30-osobowej grupy - dodała Agnieszka Błaszczyk.

Na chwilę obecną w ZSO strajkuje 33 nauczycieli. Narada klasyfikacyjna odbyła się we wtorek (16 kwietnia), ale strajkujący nauczyciele pomimo swej obecności, czynnie w niej nie uczestniczyli. Mimo napiętej sytuacji, komplikującej uczniom kształcenie się, do nauczycieli tej szkoły napływa wiele słów wsparcia.
 

Nasi uczniowie przychodzili do nas, rozmawiali z nami, nie z nauczycielami, którzy nie strajkują. Nie było żadnej nieprzyjemnej sytuacji, w której uczniowie byliby do nas negatywnie nastawieni. Mówili, że rozumieją, dlaczego strajkujemy, popierali nas. Uczniowie często przychodzą porozmawiać, wesprzeć co pokazało światełko dla edukacji, podczas którego przemawiała uczennica naszej szkoły

- mówiła Agnieszka Błaszczyk.
 

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%28.6 %71.4
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 )


Komentarze do artykułu (36)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +21
    ~ Przestańcie
    Wtorek, 23.04

    Rząd powinien nauczycieli tych co strajkowali zwolnić i zero pensji ,związki niech wam zapłacą. Powinniście się wstydzić co wy wyprawiacie w głowach wam się poprzewracało. Pretensje że w klasach jest 30 osób już wcześniej pisaliśmy nie likwidować szkół bo klasy są przepełnione,bo dzieci uczą się na dwie zmiany. Nie dociera to do wad a szczególnie do dyrektorów szkół oni są z prezydentem w kontakcie. Sami sobie jesteście winni za mała pensja pracy nie brakuje czas się przekwalifikowac.

  2. 2
    +19
    ~ Uczniowi i rodzice
    Wtorek, 23.04

    W oczy nauczycielom nikt nie powie prawdy bo będziecie się mscic na dzieciach . Słyszymy jak i co mówią o was . Uszy wiedna.

  3. 3
    +20
    ~ bozi
    Wtorek, 23.04

    Jeżeli chodzi o szacunek, podstawy programowe etc., to dlaczego zakończenie strajku jest uzależniane od otrzymania wymaganej podwyżki płacy? Chyba ktoś tu nie jest konsekwentny, nie przemyślano sprawy dogłębnie lub, co gorsza, uważa się ludzi za osoby z indolencją umysłową, którym da się wszystko wmówić. Proszę o deklarację jasną - tylko pensja się liczy, czy jednak gruntowne zmiany w polskim systemie edukacji, takie na korzyść każdego, a przede wszystkim ucznia?

  4. 4
    +24
    ~ Edyta
    Wtorek, 23.04

    40h w budynku szkoly w tygodniu. Uczyć powinni 30h 10 h niech siedzą sprawdzają sprawdziany przygotowują się do lekcji. Nikt nie pracuje 18h w tygodniu jak oni , nikt nie ma tylu dni wolnych płatnych jak oni. Żyją jak pączek w maśle i chcą wiecej i więcej. Przez ten strajk ,przez swoje zachowanie ,przez szykanowanie swoich nie strajkujących kolegow dla mnie stracili wiele. Nie mam już w sobie kszty szacunku do tej grupy społecznej - niestety.

  5. 5
    +28
    ~ Ela
    Wtorek, 23.04

    Jestem pracownikiem administracji i krew mnie zalewa jak słucham jak ciężko jest być nauczycielem. W ciągu 15 lat mojej pracy nie przypominam sobie żeby któraś z pań nauczycielek została po lekcjach (a kończą czasa mi o 10.00) w szkole i sprawdzała pracę uczniów. Za to biegną np. do kosmetyczki. Nie twierdzę że zarabiają dużo, ale jakby zliczyć wszystko od września to akurat ta grupa dostała najwięcej.

  6. 6
    +30
    ~ uczennica
    Wtorek, 23.04

    wystawcie nam w koncu oceny i przestańcie robic z siebie bogów. Kazdy wie jacy jestescie!! Czy dostaniecie podwyżkę czy nie i tak będziecie dalej tacy sami - smutni, pesymistyczni, niekompetentni. Szkoda juz slow na ten strajk

  7. 7
    +21
    ~ Edek
    Wtorek, 23.04

    Zmiany w podstawie programowej są od września zeszłego roku. Tak samo jak podwójne roczniki. A dopiero teraz przypomniało się nauczycielom? Ciekawe jak 1000zl wpłynie na jakość nauczania?

  8. 8
    +15
    ~ Edek
    Wtorek, 23.04

    Zmiany w podstawie programowej są od września zeszłego roku. Tak samo jak podwójne roczniki. A dopiero teraz przypomniało się nauczycielom? Ciekawe jak 1000zl wpłynie na jakość nauczania?

  9. 9
    +21
    ~ ha ha
    Wtorek, 23.04

    Strajk jest po 1. Polityczny 2. Tylko o 1000 Nikt tam o ucznia nie walczy Z resztą podstawy będą zmieniać w środku roku a właściwie pod jego koniec? Podstawy takie są od kilku lat i jakoś do tej pory nie przeszkadzało... Zero szacunku już teraz

  10. 10
    +20
    ~ jaaaaaaaaaaaaaa
    Wtorek, 23.04

    nauczyciele przez ten strajk stracili dużo więcej niż mogli zyskać ,,,,SZACUNEK SPOŁECZEŃSTWA .......jak dla mnie jest to grupa zawodowa spalona

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1032700538635