Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
27.08.2019 16:25

Rząd wycofuje się z finansowania? Przyszłość elbląskiego portu, mimo przekopu, utknie na mieliźnie?


Rząd wycofuje się z finansowania? Przyszłość elbląskiego portu, mimo przekopu, utknie na mieliźnie?


Rząd wycofuje się z finansowania pogłębienia toru wodnego w granicach portu w Elblągu. Na to wskazuje odpowiedź ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, którą otrzymał senator RP Jerzy Wcisła. - Zaniepokoiła mnie ta informacja - przyznaje Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Budowa nowego mostu w Nowakowie i pogłębienie toru wodnego w graniach portu w Elblągu, tak aby mogły korzystać z niego większe jednostki, to dwie inwestycje powiązane z budową kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, których finansowanie przez długi czas było niejasne. Całkiem niedawno pojawiła się informacja, że pieniądze na te zadania znajdą się w budżecie państwa. Podobne zapewnienie, kilka miesięcy temu, usłyszał również prezydent Elbląga podczas spotkania samorządowców z ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Teraz okazuje się, że na tor wodny w elbląskim porcie może nie zostanie pogłębiony ze środków skarbu państwa. Taką informację dziennikarze usłyszeli dzisiaj, 27 sierpnia, podczas konferencji prasowej zwołanej przez senatora Jerzego Wcisłę i prezydenta Witolda Wróblewskiego. Jej tematem była odpowiedź ministra, na pytanie senatora: czy zabezpieczono pieniądze na inwestycję w porcie w Elblągu.

- "W przypadku inwestycji portowych będzie to zadanie w gestii zarządu portu, dlatego też nie znajduje się we wspomnianym programie, (programie związanym z budową kanał - przyp. red.). Podmiotem zarządzającym portem Elbląg jest Zarząd Portu Morskiego Elbląg spółka zoo". - przytacza odpowiedź ministra z 19 sierpnia senator Jerzy Wcisła. - Dalej są dobre rady pana ministra, że pan prezydent i dyrektor zarządu portu mogą się ubiegać o takie środki w RPO Warmii i Mazur. Nie o to szanowni państwo nam chodziło.

Mamy tutaj kompletną rozbieżność informacji, z jednej strony deklaracje polityczne, że port będzie pogłębiony z pieniędzy państwowych, a z drugiej oficjalna informacja ministerstwa, że takich pieniędzy rząd nie ma i nie ma zamiaru zajmować się portem w Elblągu. Powiedzmy sobie szczerze, wybudowanie kanału bez przystosowania portu do parametrów kanału, będzie miało znaczenie jedynie turystyczne. Żadna barka, która dzisiaj wpływa do Elbląga, nie będzie płynęła drogą morską, tylko przez Zalew Wiślany tak, jak do tej pory. Ten kanał będzie nieużyteczny, popłyną nim większe jachty, ale to nie spowoduje ekonomicznej opłacalności tego przedsięwzięcia

- przekonuje senator.

Zaskoczenia odpowiedzią ministra nie ukrywali prezydent Elbląga i dyrektor zarządu Portu w Elblągu.

Zdziwiła mnie informacja dotycząca toru wodnego, bo znajduje się on na terenie rzeki Elblągu, a to są już wody morskie i zgodnie z ustawą o portach i przystaniach morskich, przy portach małych, takich jak port w Elblągu, tego typu infrastruktura jest finansowana ze skarbu państwa. Taką zapowiedź usłyszeliśmy też w kwietniu na spotkaniu z panem ministrem. Dyskusja była jedynie co do działki, na której można złożyć refulat, czy ta, którą proponuje miasto, jest wystarczająca. Nie było nic o tym, żeby to samorząd miał tor wodny pogłębiać. Stąd moje zaniepokojenie i zaskoczenie. W tej sytuacji będę musiał wystąpić do pana ministra w tej sprawie. To jest zupełnie inna informacja niż ta, którą usłyszeliśmy w kwietniu na spotkaniu z samorządowcami

- wyjaśnia Witold Wróblewski.

Zarząd Portu działa w oparciu o szereg ustaw, przede wszystkim o ustawę o portach i przystaniach morskich. Ta ustawa jednoznacznie, w rozdziale 5, art. 23, mówi, że w portach i przystaniach morskich budowa, modernizacja i utrzymanie infrastruktury zapewniającej dostęp do portów i przystani morskich jest finansowana ze środków budżetu państwa - przekonuje Artur Zgliński, dyrektor Zarządu Portu w Elblągu - Kolejną ważną ustawą, na które operujemy, jest ustawa o rachunkowości. Mówi ona jednoznacznie, że w przypadku zarządu portu jako spółki czy samorządu lokalnego prowadzenie inwestycji, czy modernizacji na terenach niebędących własnością danego podmiotu jest przestępstwem i działaniem na szkodę spółki.

Przypomnijmy. Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną jak wstępnie zaplanowano, powinna zakończyć się do 2022 roku. Kanał ma mieć 1,3 km długości, 20 metrów szerokości i 5 metrów głębokości. Przedsięwzięcie, finansowane w całości z budżetu państwa, miało kosztować ok. 880 mln zł. Teraz już wiadomo, że pochłonie ona więcej pieniędzy, niż początkowo planowano. Wielomilionowa inwestycja, jak wielokrotnie podkreślano, jest szansą na rozwój portu elbląskiego. Szansą, której jak się okazuje, coraz bardziej on potrzebuje. Obecnie boryka się z problemami.

Sytuacja portu obecnie nie jest najlepsza. Rząd Federacji Rosyjskiej stosuje cło zaporowe. Przez to siła nabywcza kontrahenta rosyjskiego zdecydowanie spada. Jest mniej zamówień na materiały budowlane, co oczywiście związane jest również, z tym że w obwodzie kaliningradzkim zakończyły się inwestycje związane z organizacją mistrzostwa świata w piłce nożnej. Słyszymy również niepokojące informacje dotyczące eksportu polskiego cukru na tereny obwodu, ale też dalej do Kazachstanu. Do tej pory cukier był towarem tranzytowym. W przyszłym roku prawdopodobnie eksportu cukru nie będzie w ogóle, ponieważ będzie zakaz eksportu cukru europejskiego. Oczywiście szukamy towaru. Uruchomiliśmy kontrole fitosanitarne, w związku z czym importujemy torf rosyjski. Kontrahenci sprowadzają go duże ilości, ale nie są to ilości na tyle duże, aby mogły rekompensować nam spadek eksportu towarów. W porównaniu z rokiem ubiegłym, w tym roku, do końca sierpnia zanotowaliśmy spadek o 20 tys. ton

- dodaje Artur Zgliński.
 

NJ

Artykuły powiązane

:

Belgowie przekopią Mierzeję Wiślaną? To w tej chwili najkorzystniejsza oferta
Belgowie przekopią Mierzeję Wiślaną? To w tej chwili najkorzystniejsza oferta (10)
Uruchomienie transportu śródlądowego dla Dolnej Wisły szansą na rozwój Elbląga?
Uruchomienie transportu śródlądowego dla Dolnej Wisły szansą na rozwój Elbląga? (13)

Komentarze (43):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
27.08.2019, 16:29 hd: Prawidłowo.Tępić czerwonych.Jak głosujecie,tak macie:)
27.08.2019, 16:35 Kronikarz Truso: Na fotce - co 3 głowy to nie jedna, ale do czego ????!!!!
27.08.2019, 16:37 niewirtualny Polak: Miasto niech przekaże port pod zarząd państwowy i problem zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.
27.08.2019, 16:46 daxxop: A Ci w zaparte. Ciekawe czy grają dla Rosjan, czy Niemiec ?
27.08.2019, 16:58 Oni: Rządzili P O i PSL i nic nie zrobili dla Elbląga i portu.
27.08.2019, 16:59 Brrrr: Odejdzcie bo was ludzie odsunąć raz na zawsze.
27.08.2019, 17:32 1234: Miny trzech pinokiow bezcenne. Nosy poza kadrem
27.08.2019, 17:43 obywatel: Czas rozejrzeć się za robotą senatorze.
27.08.2019, 17:48 suwerę: A ktoś wierzył w te bajki o potędze Elbląga, którą obiecywał pissss? jesli ktoś wierzył, to odsyłam do lekarzy odpowiedniej specjalności. Sukcesem jest wyrąbanie dużej części lasu i dewastacja przyrody.I tyle.
27.08.2019, 18:02 Kat Na Idiotów: Na mieliźnie jest bo pora zmienić Zarząd i dyrektora Panie Prezydencie! Trzymać jak najdalej od niego takich znachorów jak senatorek!
27.08.2019, 18:09 Wowka: Cytuję "...Sytuacja portu obecnie nie jest najlepsza. Rząd Federacji Rosyjskiej stosuje cło zaporowe. Przez to siła nabywcza kontrahenta rosyjskiego zdecydowanie spada. Jest mniej zamówień na materiały budowlane, co oczywiście związane jest również, z tym że w obwodzie kaliningradzkim zakończyły się inwestycje związane z organizacją mistrzostwa świata w piłce nożnej..." a teraz żądam dowodów od dyrektora bo czy nie jest tak, że cena rubel, dolar, zł jest taka, że opłaca się kupować w innych państwach i bezpośrednio statkami lub ciężarówkami dostarczać do obwodu 39 co?
27.08.2019, 19:05 M@jd@n: Nie wszystko na raz. najpierw mierzeja potem Nowakowo a na końcu kanał i tak będzie naj lepiej kropka.
27.08.2019, 19:53 kozioł bez czerepaka: Kozioł - ty się wszystkiemu dziwisz. Jesteś "prezydentem" tyle ile mowa o rowie pobrzmiewa i nie wiesz jak i za ile oraz czyje pieniądze to miasto etanie się portem oceanicznym. Wydajesz w ten sposób świadectwo o kozłowaniu na funkcji. Wystarczy zajrzeć do dokumentacji przygotowanej przez Wilkową i tam powinno wszystko "stać". Jeżeli komuś nie staje i się wszystkiemu dziwi, to do przedszkola lub, jeśli jest honor, abdykacja. Jeżeli pis (nie mój) wygra w w-m , a wygra, to przekop będzie do Ostródy . na razie dla kajaków starczy nam to co jest, a barka płaskodenna z torfem też się prześliźnie. Kozioł, widać że się martwisz - wynika to z twarzy. No, taki to jest los dziwiącego się. Przeczytaj lub każ czerepakowi czytać plan uczynienia portu oceanicznego z chutoru nad strugą - jest u Wilkowej
27.08.2019, 19:54 Stefan Rembelski: I co smutni Panowie? Nie będzie finansowania pogłębienia toru wodnego? A obniżenie ceny energii cieplnej o 20% będzie ? Czym zatem się różnicie? Czyż nie przyświeca wam wszystkim niechlubna zasada robienia wyborców w balona? A po wyborach jak mówił Donald Tusk paliwo może być i po 7 złotych. A czy po tych wyborach energia elektryczna może być o 70% droższa. Szybko się o tym wszyscy po 13 października przekonacie. Demokracja to trudny przedmiot ale że aż tak bardzo aby powtarzać klasę po kilka razy to nie przypuszczałem. Dzisiaj kampania wyborcza przebiega wg scenariusza kot mniej kradnie, kto mniej latał rządowymi samolotami itd. A wystarczy chwile pomyśleć przy urnie. Pozdrowienia dla wszystkich posiadających prawa wyborcze.
27.08.2019, 20:09 Nie dla P O i PSL : Teraz marzą się i krytykują. Zapomnieli że to PiS wybuduje przekop bo P O i PSL rządziło 8 lat i co walcie sie. Wszystko na olsztyn tak rzadziliscie P O i PSL. Lepiej nie zaczynacie krytyki bo gromy zbierzecie.
27.08.2019, 20:12 No o mamy: Zwykły cham który ma wpis wy K,,,,. Psychol i tyle.
27.08.2019, 20:47 do No o mamy: Zgadzam się, tylko zapewne IP ma w Wenecji albo w kraju azjatyckim, to sobie pozwala tylko co robi moderator? Kiedyś jak było ciepełko to tez sobie ktoś tak pozwalał. IP można sobie zmieniać tez tylko wszystko można namierzyć, kto ma taka władze i kto tego dokona?
27.08.2019, 20:53 Kto pyta nie błądzi.: Prokuratura nie powinna się zająć dyrekcją TE za umyślne przestępstwo narażania życia motorniczych i pasażerów????
27.08.2019, 22:36 alladyna: Myśłe źe redakcja sorawę jednego z komantarzy przekarze do prokuratury. To skandal i chamstwo.
27.08.2019, 22:41 pampi - ZAWADA: Panowie słabe to ...wymyślcie coś bardziej wiarygodnego , dyskryminującego . Może coś z Mieszka I lub z źle nadzorowanego przez miasto schroniska dla zwierząt , kredytu widmo z jakiejś jednostki kulturalnej ?? A może źródła ciepła o którym zupełnie się cicho zrobiło Panie Wróblewski ?? PO wygranej , temat sam się rozwiązał ?? To proszę powiedzieć . bo w czasie kampanii tyle miał Pan do powiedzenia . A czas .. płynie . To ile mieszkańcy za chwilę będą płacić za CO , za remont oczyszczalni ścieków itp itd .. ??
28.08.2019, 00:15 Robert Koliński: Z niecierpliwością czekam na komentarz elbląskich i nowogrodzkich polityków Prawa i Sprawiedliwości.
28.08.2019, 01:21 jan-49: to jest narazie zapowiedz tego co czeka elblag jak w wyborach nie zaglosuja na jedyna sluszna partie jej wodza i expertow od wszystkiego wilka i krasulskiego pisiory to msciwe towarzystwo gotowe do wszystkiego aby tylko zachowac koryto
28.08.2019, 07:00 JOANNA : Eksperci! Holandia wyrwala tyleziemi morzu i nikt nie pytal czy zielona zaba zagrozona. Antypolskie twarze. Mlodzi juz was odsuna raz na zawsze
28.08.2019, 07:51 Wyborca: A jeśli wygra PO, to zrealizuje przekop? Z tego co wiem są przeciwko.
28.08.2019, 08:34 Ten co napisał, spać spokojnie nie będzie : Screen strony z chamsko komentarzem, zanim został usunięty, skopiowane i przekazany odpowiednim organom prewencji.
28.08.2019, 10:30 kek: Czytam po przednie komentarze i widzę że sporo ludzie ma problem ze zrozumieniem tekstu lub to pisowskie trolle. Po minusach dla pana Kolińskiego, który zadał bardzo dobre pytanie sadzę że to ta 2 opcja. Wychodzi po raz kolejny że przekop to kiełbasa wyborcza, wycieli drzewa, sprzedali, zarobili,a w miejscu utworzyli atrakcję turystyczną. Jeszcze brakuje aby Kaczyński stał tam i za bilety kasował... Nie chcą dać kasy na pogłębianie toru wodnego to po co przekop? Czy to nie Pis zapewniał że to Elbląg będzie największym beneficjentem przekopu. No a teraz wyszło szydło z worka. Pisiory kłamali, kłamią i kłamać będą.
28.08.2019, 11:17 Realista: A niby dlaczego teraz miałoby być robienie pogłębienie toru? Kiełbasy wyborczej brakuje? Będzie przekop, będzie potrzebny tor.
28.08.2019, 12:01 JASNOWIDZ: Już zapadła decyzja że pogłębianie kanału nastąpi po wyborach . Mają pogłębiać te partie które przegrają wybory parlamentarne ma to być nauczka polityczna ,Należy wierzyć ,ze PIS doprowadzi do tego , że łopatą , A NIE MORDĄ będą władać popaprańce ,kanciarze ,oszuści z PO .
28.08.2019, 12:55 jan-49: komentarze do tego jak widac slychac i czuc pisza rolle pisiorow czyli wszyscy ci ktorym sie nalezy
28.08.2019, 14:59 kozioł i czerepak: Jedyny sukces tej "konferencji" (zwołanej - sic!!!), to wspaniała fotka do ochrony słodyczy przed dziećmi. Początkowo widząc tych trzech myślałem, że wróciła "sprawa elbląska " i prowadzą proces. Odetchnąłem - to tylko walka o elektorat za obniżoną o 20% cenę ciepła - nie obniżę, bo nie starczy dotacji na kampanię i ollinclisive dla Czerepaka. Ale fotka wartościowa.
28.08.2019, 15:52 ...: A co panowie zmartwieni mają do powiedzenia w sprawie przywracania połączeń autobusowych ? Czy raczą wziąć udział w tym programie ?
28.08.2019, 16:41 Sponsoring "na chłopa": A może się zgodzimy, że EPEC tak ochoczo rozdający na prawo i lewo niech obniży ciepło o 20%, oszczędzoną kwotę przeznaczy na kampanię chłopów i bab ratuszowych (PSL) ,my płacimy przez pół roku po staremu, a potem też będziemy mieli obniżone. Wszyscy skorzystają.
28.08.2019, 17:00 kozioł dumny z czerepaka: Sponsoring... - tego nie trzeba organizować ani nawet poprawiać - to o czym piszesz , to jedna z niewielu spraw załatwionych przez UM w ostatnich dziesięcioleciach i całkiem nieźle funkcjonuje. Po co zmieniać "dobre". Lepiej na ławeczkę po mamrota. Sponsorowanego. A dwie ławki w mieście koziołi czerepak ogłosili jako wybitną inwestycję w ramach allinclusive na Wiejskiej. Nie psujmy tego co funkcjonuje - EPEC jeszcze sięgnie po norweskie fundusze które wyparują w wysokiej temperaturze pozyskiwania.
28.08.2019, 17:22 Joluś: Drogi "niewirtualny Polaku", chyba coś Ci się pomyliło. Przekazywanie instytucji i przedsiębiorstw pod zarząd państwowy nazywa się NACJONALIZACJĄ. Nasza historia zna skutki takiego przedsięwzięcia z autopsji i nigdy nic dobrego z tego nie wynikało. Wystarczy, że rząd Kaczyńskiego robi wszystko aby powrócić do metod z czasów komuny, ale ja sobie tego nie życzę.
28.08.2019, 21:54 jan: PiSokomuchy ukradli już kasę!
28.08.2019, 22:37 Krzysztof Mróź : Kolejne oszustwo PiS
29.08.2019, 00:47 wer: posolidarnościowa i pokomusza sitwa nic w tym kraju solidnego i porzadnego nie zbudowała od 30 lat
29.08.2019, 07:41 Jarek: Przecież to od początku do końca była hucpa i kiełbasa wyborcza pisu . Każdy kto zna batymetrię Zalewu Wiślanego i lokalizację portu w Elblągu wie , że tam nigdy nie będzie dużego portu morskiego i nikt nie będzie tam pływał z Zatoki bo po prostu nie ma jak i po co . Pomijając już , że zalew zamarza zimą a pogłębianie toru wodnego w mule , jaki jest na jego dnie to bezsensowne topienie pieniędzy (nomen omen) w błocie .
29.08.2019, 14:49 Ciururu: Tak to wygląda z obietnicami i zesłaniem wszystkiego na samorządy . Grunt to iść zgodnie z kampanią , a że elektorat podstarzały to ani nie dowidzi ani nie dosłyszy i wtedy można działać jak się chce .
31.08.2019, 18:10 Lukas: a wyście wszyscy myśleli że za 800 mln będzie przekop, śluzy, tor wodny i modernizacja portu?? to są miliardy złotych. potrzebna jest głęboka modernizacja portu Elbląg. nie przecięcie wstęgi i nadanie jakiegoś imienia. co ma pływać do portu?? kontenerowce?? ktoś tu na miejscu głowy chyba sobie zadek wyhodował. głębokość kanału ma mieć 5 metrów, czyli bezpieczne zanurzenie statku który będzie mógł wejść do portu Elbląg to 3.8 metra. rząd nie ma własnych pieniędzy. nie dodrukuje też po to by zbudować port w Elblągu. przejrzyjcie wreszcie na oczy że zostaliście wydymani.
31.08.2019, 19:20 Lukas: do wer - za to pis zbudowało wszystko łącznie z kosmodromem. są elektryczne samochody, elektryczne samoloty i elektryczne elektrownie. samą obwodnicę Częstochowy budowano ups przepraszam dokańczano trzy lata i nadal są braki w wyposażeniu
01.09.2019, 08:33 Piotr: I tak trzymać cwaniaczki z opcji PO-PESEL,jak szczuć i pluć na rząd to pierwsi razem z kosiniakami-kamyszami i platfusami ,a PO kasę to żądania? a wypracować nie perdziec w solki mondrale!
02.09.2019, 16:28 gutek: Komuchy nie potrafią zagospodarować prostej górki i przyległego parku linowego,a za port chcą się brać. Gdyby nie zachód to byście do dzisiaj w kiblach ryby myli na boso #takbyło - bolszewickie pomioty. Płakać się chce widząc jak marnieją te tereny.


Inne artykuły:

Zapisz swoje dziecko na Aquathlon
Zapisz swoje dziecko na Aquathlon
 Pożar na terenie Szkoły Podstawowej nr 9. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia
Pożar na terenie SP nr 9. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia (2)
 Eskortowali ciężarną kobietę do szpitala
Eskortowali ciężarną kobietę do szpitala (5)
Rusza modernizacja dworca w Suszu
Rusza modernizacja dworca w Suszu (3)
18-latka uderzyła oplem w drzewo. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku
18-latka uderzyła oplem w drzewo. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku (1)
Jedno z ważniejszych przeżyć dla kobiety. Narodziny!
Jedno z ważniejszych przeżyć dla kobiety. Narodziny! (3)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.