Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
19.10.2019 15:00

"Gdy ginie sztandar, ginie jednostka."Uroczystości wręczenia sztandaru elbląskiemu pułkowi


"Gdy ginie sztandar, ginie jednostka."Uroczystości wręczenia sztandaru elbląskiemu pułkowi


W sobotnie przedpołudnie (19.10) Pułk Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód zaprosił elblążan do wspólnego świętowania wyjątkowego wydarzenia. Tego dnia Pułk otrzymał własny sztandar. Dlaczego to takie ważne dla jednostki?


 - Sztandar dla każdej jednostki, to symbol tego, w co wierzymy. Bóg, honor, ojczyzna, jak głosi hasło na sztandarze. – mówi major Monika Gołębiewska – Trojszczak, szef komunikacji społecznej. - Na sztandarze są symbole ważne dla jednostki. Na naszym sztandarze jest to skrót, znak naszej jednostki, data powstania pułku, orzeł wojsk lądowych i herb Elbląga. Każdy sztandar jest wyjątkowy, jednak każdy wygląda podobnie, jest robiony zgodnie z przepisami. To co na nim jest, jest ściśle związane z historią i tradycją jednostki, która ten sztandar ma. My właśnie w dniu dzisiejszym taki sztandar otrzymamy i niewątpliwie jest to najważniejsze święto dla całej naszej jednostki. Sztandar jest specjalnie chroniony. Gdy ginie sztandar, ginie jednostka.


Świętowanie rozpoczął uroczysty apel, który odbył się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Rozpoczął się od złożenia meldunku, przez Dowódcę Pułku Wsparcia Dowodzenia, pułkownika Andrzeja Dudę, Generałowi Dywizji, Dariuszowi Łukowskiemu, zastępcy szefa sztabu generalnego Wojska Polskiego, o gotowości pododdziału do uroczystego apelu.


- Panie Generale, Dowódca Pułku Wsparcia Dowodzenia, Dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód, pułkownik Duda, melduje pułk do uroczystego apelu z okazji wręczenia sztandaru.


Następnie poczet sztandarowy wciągnął na maszt biało - czerwoną flagę oraz nastąpiło gromkie odśpiewanie hymnu państwowego przez zgromadzonych żołnierzy i gości. Wzruszającym momentem uroczystości było pożegnanie i odprowadzenie sztandaru 16. Bataliony Dowodzenia. Dla równowagi, powstały rok temu Pułk Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód, otrzymał własny sztandar. Z rąk zastępcy szefa sztabu generalnego, odbierał go dowódca pułku. Wcześniej nastąpiło  wbicie gwoździ honorowych i pamiątkowych, jego poświęcenie, a po przekazaniu sztandaru odbyła się  defilada pododdziałów.


Inicjatorem stworzenia sztandaru dla jednostki jest Dowódca Pułku, ale nie powstałby on bez zaangażowania mieszkańców naszego miasta, którzy zebrali fundusze na jego ufundowanie.


- Zawiązał się społeczny Komitet  Fundatorów Sztandaru dla Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód – dodaje mjr Monika Gołębiewska – Trojszczak, - na czele którego stanął pan Leszek Wójcik, i powstała inicjatywa, żeby ten sztandar nam ufundować. Ludzie, którym bliskie jest wojsko, przyczynili się do tego, że dzisiejsza uroczystość się odbywa.


- Mam wielką satysfakcję i przyjemność odczytania aktu ufundowania i wręczenia sztandaru – oznajmił Leszek Wójcik. – Akt ufundowania i wręczenia sztandaru dla Pułku Wsparcia  Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód przez społeczność ziemi elbląskiej. Społeczny komitet ufundowania sztandaru w składzie: Artur Chojecki, wojewoda warmińsko – mazurski, Witold Wróblewski, prezydenta miasta Elbląga, Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej, Maciej Romanowski, starosta elbląski, Leszek Wójcik, przewodniczący społecznego komitetu ufundowania sztandaru, generał dywizji, dr Ryszard Sorokosz, prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Generałów i Oficerów Starszych, jego ekscelencja ksiądz biskup dr Jacek Jezierski, biskup elbląski, płk Ryszard Klim, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka, Grażyna Winiecka, prezes Fundacji „Szarża pod Krojantami”, rotmistrz dyplomowany Krzysztof Landowski, prezes Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii im. 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, mjr rezerwy Janusz Piórkowski, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków 16. Batalionu Dowodzenia, Anna Szczepańska, prezes Stowarzyszenia generała brygady Bolesława Michała Nieczuja – Ostrowskiego oraz mieszkańcy regionu elbląskiego i żołnierze Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód. Na podstawie niniejszego aktu przekazują ufundowany przez społeczność ziemi elbląskiej sztandar dla Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód Ziemi Elbląskiej im. gen. bryg. Bolesława Michała Nieczuja – Ostrowskiego, jako symbol najwyższych wartości, honoru, żołnierskiego męstwa oraz szacunku i zaufania społeczności elbląskiej do żołnierzy. Sztandar wykonany został zgodnie z wymogami ustawy o znakach sił zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 19 lutego 1993 roku i na wniosek Ministra Obrony Narodowej nadany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej., Andrzeja Dudę 19 lipca 2019 roku, jako znak uosabiający Rzeczpospolitą Polską, symbol sławy wojennej, tradycji, wierności oraz honoru i męstwa, których ojczyzna wymaga od swoich żołnierzy.


Akt ufundowania sztandaru podpisali jego rodzice chrzestni, Teresa Urban i mjr w stanie spoczynku Janusz Piórkowski oraz Janusz Wójcik, przewodniczący społecznego komitetu ufundowania sztandaru,


 Po części oficjalnej na elblążan czekały liczne atrakcje. Czym byłoby świętowanie bez gości i poczęstunku? Po uroczystościach elblążanie mieli możliwość uczestniczenia w Pikniku Pułkowym.


- Od 12:30 nasze bramy są otwarte dla wszystkich mieszkańców – mówi major Monika Gołębiewska – Trojszczak, - żeby i ci młodsi, i ci starsi zobaczyli jak działamy, co robimy, będzie można wejść, dotknąć, zobaczyć, poczuć się żołnierzem, no i zjeść oczywiście żołnierską grochówkę.


Na tę część najbardziej czekały dzieci, które z niesłabnącym zainteresowaniem oglądały prezentowane na terenie jednostki wojskowe pojazdy, sprzęty i uzbrojenie.

 

 

Galeria zdjęć: Sztandar dla Pułku Wsparcia Dowodzenia
Komentarze (6):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
19.10.2019, 17:15 jerzy: Jak widać to wojsko lubi się co miesiąc jakaś impreza .
19.10.2019, 17:28 Elblazanin: Pan prezydent się nie popisał żałosne jaki 16 pułk dowodzenia wstyd
19.10.2019, 17:40 co przyczyną?: Czy można pomóc? Męka widoczna na zmasakrowanej twarzy. Impreza strategiczna - wróg nie będzie strzelał do trąb i bębnów więc nasza armia nie poniosła by strat. No, może kropidło by przepadło. Silni, zwarci i gotowi liczymy na cud. Kurdowie już liczą na siebie. no ale show must go on i podwyżka pensji też.
19.10.2019, 17:49 ja mu wybaczam: ~Elblążaninie - zlituj się i popatrz na jego oblicze - chłopina jest po długim analizowaniu i omawianiu wyniku wyborczego psl. Mówi co wie, a nie wie co mówi. Sportowiec wymaga roztrenowania, a po 3 latach kampanii wyborczej też potrzeba czasu by wrócić do prawdy i rzeczywistości. Ale mówił i wszyscy słyszeli, a że dywizja wielonarodowa, to i sycz uczestniczył.
20.10.2019, 09:19 Jak przeciąg: A czego szukają w porządnym mieście Elblag tzw olsztyniaki, spadajcie. Co mało wam że zabraliscie 16 Pomorska dywizje to już zakesy na następnych. Poszli won od Elbląga i naszego wojska.
21.10.2019, 11:31 pacyfista: Przebierańcy robiący szopkę :D


Inne artykuły:

Pewne zwycięstwo Olimpii ze Skrą Częstochowa
Pewne zwycięstwo Olimpii ze Skrą Częstochowa (6)
Szczypiornistki Startu pokonały KPR Gminy Kobierzyce
Szczypiornistki Startu pokonały KPR Gminy Kobierzyce (1)
Twierdza Krakusa odczarowana. Concordia uległa na własnym stadionie Broni Radom [GOLE Z MECZU]
Twierdza Krakusa odczarowana. Concordia uległa na własnym stadionie Broni Radom (2)
Otwarcie Miasteczka Ruchu Drogowego w Nowakowie
Otwarcie Miasteczka Ruchu Drogowego w Nowakowie (8)
Od czterdziestu lat dzielą się swoją pasją. Jubileusz Automobilklubu Elbląg
Od czterdziestu lat dzielą się swoją pasją. Jubileusz Automobilklubu Elbląg (5)
Nauka jazdy na łyżwach z MOSiR-em
Nauka jazdy na łyżwach z MOSiR-em
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.