Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
02.07.2016 08:00

Na alkoholizm jest sposób - cz. 3


Na alkoholizm jest sposób - cz. 3


Wcześniej przyczyny alkoholizmu widziano w nawykowym nie przystosowaniu się do reguł panujących w życiu. Kobiety, jako istoty emocjonalne, posiadające instynkt macierzyński, podlegają wielu zmianom, nawet osobowościowym. Przez co, jeszcze w drugiej połowie XX w. nie były brane pod uwagę, jako ewentualne alkoholiczki. Dzisiejsza wiedza mówi o tym inaczej. Alkoholizm kobiet istnieje.

Zapadają na to kobiety, które np. przeszły wczesną inicjację alkoholową, żyją samotnie, albo są żonami alkoholików, próbującymi utrzymać męża w domu. Statystycznie są to kobiety: pracujące w typowo męskich zawodach, które były molestowane w dzieciństwie, przeżywały przemoc, są obciążone genetycznie lub mają zaburzenia osobowości natury psychologicznej.

Różnice między kobietami, a mężczyznami dotyczą wielu płaszczyzn. W różny sposób, zatem, zapadają na alkoholizm i w różny sposób się z niego uwalniają. Biologiczne różnice powodują, że np. stężenie alkoholu we krwi u kobiet będzie o wiele wyższe niż u mężczyzn, po wypiciu takiej samej ilości. Powoduje to większa zawartość tłuszczu oraz mniejsza ilość wody w organizmie kobiety. Kobiety z domów alkoholowych, widząc, że inni potrafią pić codziennie, mogą uznać, że kac, choć przykry, będzie barierą do uzależnienia. Tymczasem takie nastawienie może być niebezpieczne, bo wbrew pozorom wcale nie chroni od częstotliwości ani ilości spożywania alkoholu. Również inne negatywne efekty picia alkoholu występują szybciej. Na marskość wątroby kobiety pijące mogą zapaść już po 5 latach, a  mężczyźni po 15-20.

W życiu kobiet uzależnionych uznaje się dwa momenty szczególnie ważne, gdy alkohol może wpływać na ich osobowość. Pierwszy, gdy kobieta wchodzi w dorosłe życie, kończy edukację, zaczyna pracę zawodową, wychodzi za mąż, rodzi dzieci. To okres intensywnych emocji, załamań, konfliktów i konfrontacji z rzeczywistością. Drugi, niebezpieczny moment, to czas utraty dotychczasowych ról społecznych. Dzieci odchodzą z domu, nadchodzi emerytura, trudne do akceptacji początek starzenia i utraty atrakcyjności fizycznej. Upojenie alkoholowe skutecznie odcina od niechcianych stanów emocjonalnych, co pozwala myśleć, że jest się ponad problemy życiowe, wolną od wszelkich, naturalnych u ludzi dyskomfortów. Alkohol również izoluje od refleksji nad realnym życiem. Można wtedy ulec wrażeniu, że jest się osobą nieprzeciętną.


Mężczyźni wykorzystują alkohol do zagłuszania kompleksów i pobudzania. Ich picie osadzone jest też w tradycji inicjacji męskiej. Natomiast kobiety sięgają po alkohol dla tłumienia emocji i dla łagodzenia lęków. O czym w następnych numerach.


 

Zdrowy Elbląg


Komentarze (3):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
03.07.2016, 19:48 ho, ho: Sąsiadka pomoże, jest autorytetem, że hej!
03.07.2016, 20:42 pijok: Nie Pić
03.07.2016, 22:10 Żyg: jaki sposób???


Inne artykuły:

Sobotnie spacery z przewodnikiem sposobem na podróż w czasie i przestrzeni
Sobotnie spacery z przewodnikiem sposobem na podróż w czasie i przestrzeni (5)
Zarejestrowało się ponad 300 dawców szpiku. „Liczymy na to, że w niedzielę będzie ich jeszcze więcej”
Zarejestrowało się ponad 300 dawców szpiku (5)
Trójkąt ostrzegawczy jest obowiązkowy. Za jego brak dostaniesz mandat
Trójkąt ostrzegawczy jest obowiązkowy. Za jego brak dostaniesz mandat (6)
Bieg na Sześć Łap w Międzynarodowy Dzień Psa - zobacz zdjęcia
Bieg na Sześć Łap w Międzynarodowy Dzień Psa - zobacz zdjęcia (3)
Od dziś jazda po Bulwarze tylko w jednym kierunku. Kierowcy mimo to jeżdżą pod prąd i na pamięć
Po Bulwarze ruch tylko w jednym kierunku. Kierowcy mimo to jeżdżą na pamięć (15)
W niedzielę Festiwal Sportów Wodnych
W niedzielę Festiwal Sportów Wodnych (1)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.