Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
03.07.2016 08:00

Trójkąt ostrzegawczy jest obowiązkowy. Za jego brak dostaniesz mandat


Trójkąt ostrzegawczy jest obowiązkowy. Za jego brak dostaniesz mandat


Wożenie w samochodzie trójkąta ostrzegawczego jest obowiązkowe, natomiast za jego brak podczas policyjnej  kontroli grozi mandat w wysokości 200 złotych. Jednak brak trójkąta lub jego nieumiejętne ustawienie w wymagającej tego sytuacji może być przyczyną niebezpiecznego zdarzenia drogowego.

I tak jeżeli: na autostradzie lub drodze ekspresowej, sygnalizujmy postój samochodu z powodu awarii lub wypadku to wtedy wystawiamy trójkąt w odległości 100 m od pojazdu i włączamy  w samochodzie światła awaryjne. Oczekując na pomoc, transport w takiej sytuacji warto przejść na drugą stronę bariery ochronnej a także założyć kamizelkę odblaskową (posiadanie jej w aucie nie jest obowiązkowe ale warto ją mieć).

Na pozostałych drogach oraz w terenie zabudowanym wystawianie trójkąta jest zależne od miejsca, w którym zatrzymujemy auto.

- Poza obszarem zabudowanym należy wystawić trójkąt, gdy zatrzymujemy się z powodu awarii w miejscu, w którym postój jest zabroniony -  mówi podinsp. Tomasz Piaskowski, naczelnik wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. - Jeśli zatrzymujemy się na poboczu, to trójkąt ustawiamy tam, gdzie auto jest niedostatecznie widoczne, w odległości 30–50 m za samochodem. Należy także włączyć światła awaryjne.

W obszarze zabudowanym trójkąt wystawiamy na jezdni ale tam, gdzie postój jest zabroniony. Trójkąt umieszczamy wtedy tuż za samochodem, w odległości 1 m od niego. Pamiętamy również o włączeniu świateł awaryjnych.

Trójkąt ostrzegawczy przydaje się również podczas holowania auta. W samochodzie holowanym, należy go umieścić z tyłu, po lewej stronie a także włączyć światła pozycyjne.

Wiele zdarzeń drogowych jest następstwem źle oznaczonego miejsca postoju, awarii czy wcześniejszej stłuczki. Dlatego umieszczenie w odpowiednim miejscu trójkąta ostrzegawczego jest tak ważne.
 

podkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu


Artykuły powiązane

:

Kolizja parkingowa, czyli jak się zachować zgodnie z… etykietą
Kolizja parkingowa, czyli jak się zachować zgodnie z… etykietą (3)
Problemy na wakacjach? Zobacz kompendium wiedzy o letnim wypoczynku
Problemy na wakacjach? Zobacz kompendium wiedzy o letnim wypoczynku
Z poradnika kierowcy: W słuchawkach na rowerze. Czy grozi nam za to mandat?
Z poradnika kierowcy: W słuchawkach na rowerze. Czy grozi nam za to mandat? (11)
Z poradnika kierowcy – dowód rejestracyjny
Z poradnika kierowcy – dowód rejestracyjny (10)

Komentarze (6):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
03.07.2016, 12:30 KIEROWCA zawodowy: Chcę zwrocić uwagę tym panom , co zalecają o trójkątach że umieszczenie trojkąta podczas holowania jest wielka bzdurą , a gdzie i to czego można go zamocować ? Jeżeli jest to obowiązkowe , to powinno być specjalne miejsce do zawieszania , a tego nie mają najdroższe samochody.
03.07.2016, 16:14 jasnowidz: Kierowco pamiętaj że musisz mieć w samochodzie metrówkę , bo skąd będziesz wiedział ile to metrów jest od samochodu .
03.07.2016, 22:51 kierowca-kobieta: Trójkąt podczas holowania umieszcza się na tylnej szybie opierając go o nią,włącza się awaryjne i można holować. Każda dorosła osoba wie ile to jest 1 metr.
04.07.2016, 00:29 Trocin: Kierwco-kobieto jak mając włączone światła awaryjne pokarzesz gdzie auto holowane skręca ????Za to powinny być mandaty po 1000.
04.07.2016, 10:42 Janek: Nie wierzę jakie debilizmy czytam w komentarzach. Po 1 jak nie masz gdzie umieścić trójkąta podczas holowania, nie holuj auta wzywaj lawetę, Po 2 na drogach są słupki takie plastikowe i to min. dzięki nim wiesz ile to jest 100 metrów. Po 3 gratuluję odwagi by podczas holowania mieć włączone światła awaryjne - oddaj fartucha yyy znaczy prawo jazdy lepiej. Holowałem nie raz, byłym holowany również nie raz i polecam to zrobić tak: Trójkąt za tylną szybą (na półeczce, w kombi na rolecie - można podeprzeć czymyś), na dachu pomarańczowy kogut - koszt 20 zł - najlepiej w aucie które holuje nie rozładuje nam akumulatora, kierowca auta holowanego w kamizelce, w każdej chwili gdy wysiądzie (urwana linka, odczepienie się etc.) będzie widoczny. Zdażało się, że byłem wyśmiewany podczas takiego holu.
04.07.2016, 14:26 emeryt: Światła awaryne używa się tylko wtedy kiedy pojazd jest nie sprawny technicznie i jest na zakazie parkowania , taki pojazd należy jak najszybciej odholować .Widiałem kiedyś jak poicjant , policjanta holował na włączonych swiatłach awaryjnych , ale to są profesjanaliści od karania , a przepisy znają tyle o ile?


Inne artykuły:

Skrzyżowanie Konopnickiej - Niepodległości wciąż przejezdne. Budowa ronda ruszy w połowie lipca
Skrzyżowanie nadal przejezdne. Budowa ronda ruszy w połowie lipca (8)
Choroba 2-letniej Bianki poruszyła serca elblążan. Chętnych, by jej pomóc jest ponad 800 osób
Choroba 2-letniej Bianki poruszyła serca elblążan. Pomóc jej chce ponad 800 osób (4)
Przypominamy! Od 1 lipca br. wprowadzono zmiany w stałej organizacji ruchu
Przypominamy! Od 1 lipca br. wprowadzono zmiany w stałej organizacji ruchu
Zarejestrowało się ponad 300 dawców szpiku. „Liczymy na to, że w niedzielę będzie ich jeszcze więcej”
Zarejestrowało się ponad 300 dawców szpiku (5)
Sobotnie spacery z przewodnikiem sposobem na podróż w czasie i przestrzeni
Sobotnie spacery z przewodnikiem sposobem na podróż w czasie i przestrzeni (5)
Na alkoholizm jest sposób - cz. 3
Na alkoholizm jest sposób - cz. 3 (3)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.