Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
02.07.2016 15:30

Sobotnie spacery z przewodnikiem sposobem na podróż w czasie i przestrzeni


Sobotnie spacery z przewodnikiem sposobem na podróż w czasie i przestrzeni


Dziś o godz 10:00 rozpoczął się drugi spacer z cyklu „Sobota z przewodnikiem”, w trakcie którego uczestnicy przemieszczali się po Elblągu zarówno w przestrzeni, jak i w czasie. O historii naszego miasta opowiadał przewodnik PTTK Karol Wyszyński.

 

Chętni na przedpołudniowy spacer zebrali się obok nowej cerkwi przy ul. Traugutta. Grupa liczyła ok. 25 osób. W większości były to osoby starsze. 

 

- Elbląg skrywa wiele tajemnic i ciekawostek, które warto opowiadać – mówi przewodnik Karol Wyszyński. - Starsi mieszkańcy wiedzą o naszym mieście sporo. Wiele rzeczy pamiętają ze swojego życia, ale też inaczej kiedyś dbano o przekazywanie historii. Współczesna młodzież nie jest już tak bardzo zainteresowana historią miejsca, w którym żyje.

 

Wraz z uczestnikami spaceru ruszyliśmy w stronę Ronda Compiegne i skręciliśmy w ul. Górnośląską. Dalsza trasa przebiegała ul. Agrykola. Na następnym rondzie wyszliśmy na ul. Kościuszki. 

 

Uważam, że takie spacery są bardzo potrzebne. Historia powinna być przekazywana nie tylko poprzez książki. Dobrze jest na własne oczy zobaczyć miejsca i usłyszeć ich historię. Zobaczyć jak Elbląg zmieniał się przez lata

 – mówi pan Ryszard, uczestnik spaceru.

 

Nasz przewodnik co jakiś czas zatrzymywał się i opowiadał historie związane z danym miejscem. Przygotował wcześniej wydruki starych fotografii i rycin, aby można było porównać je z obecnym stanem rzeczy. 

 

- Moja babcia jest członkiem PTTK - mówi pani Kasia, jedna z młodszych uczestników spaceru. - To ona zaraziła mnie zamiłowaniem do historii. Zwłaszcza do historii naszego miasta. Elbląg jest bardzo ciekawym miejscem. Spacery z przewodnikiem są doskonałą formą zwiedzania i można się przy ich okazji wiele dowiedzieć. Wielka szkoda, że młodzież jest w tak małym stopniu zainteresowana udziałem. 

 

Dało się zauważyć, że średnia wieku uczestników była dosyć wysoka. Dzięki temu wypowiedzi przewodnika wzbogacane były o historie z życia uczestników, którzy chętnie przypominali sobie czasy młodości.

 

Z ul. Kościuszki skręciliśmy w ul. Toruńską, dalej w Grudziądzką i tak doszliśmy do ul. Chrobrego. Tam oficjalnie miał się zakończyć się spacer. Jednakże nasz przewodnik zaproponował aby zakończyć spacerowanie na Górze Chrobrego. Ten odcinek, ze względu na upał, był przeznaczony „dla chętnych”.  Wśród obecnych seniorów chętnych nie brakowało. 

 

O Górze Chrobrego i jej okolicach nasz przewodnik także opowiedział sporo ciekawych historii. Niewiele spośród obecnych na spacerze osób wiedziało, że przed wojną Góra Chrobrego, naówczas Thumberg, służyła do szkoleń szybowcowych. Nie będziemy zdradzać wszystkich ciekawostek aby zachęcić do osobistego wzięcia udziału w sobotnich spacerach z przewodnikiem. Naprawdę warto.

Paweł Rodziewicz

Galeria zdjęć: Spacer z przewodnikiem
Komentarze (5):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
02.07.2016, 15:52 Teresa: Co kogo opchodzi historia miasta co nawet nie jest nasze
02.07.2016, 16:37 ....: Proponuję poznać podstawy języka polskiego (ortografia , interpunkcja) , potem można płynnie przejść do zapoznania się z historią Elbląga . Takie spotkania , jak to opisane w artykule temu właśnie służą .
02.07.2016, 19:51 obatel: A ile płaco za taki spacer bo by sie zapisał.Zawsze grosz sie przyda.
04.07.2016, 01:45 ...: 80% warszawiaków pochodzi z ubogich wsi. W innych miastach jest podobnie. Prawdy nie zakrzyczysz.Po wojnie wieś polska była pod strzechą, zero dróg, zero wodociągów, powszechna bieda i na przednówku głód. W miastach też pełno biedoty. Na wp.pl był niedawno artykuł o przedwojennej Warszawie - co trzecia warszawianka była prostytutką z powodu nędzy! Szokujące dane, ale niestety prawdziwe. O tym jak ludzie mieszkali w miastach przedwojennej Polski był artykuł na onet.pl - Szok! Socjalizm był wyzwoleniem z przedwojennego dziadostwa. Socjalizm podniósł karki biedocie, dał im godność. Solidarność przywróciła stare dziadostwo, biedę, niepewność jutra i brak nadziei na lepsze życie. Za komuny w ciągu 35 lat od zakończenia wojny ludność Polski zwiększyła się o kilkanaście milionów Polaków. Za dzi
04.07.2016, 01:46 ...: Za dziadostwa solidurni więcej ludzi umiera niż rodzi! Z biedy Polacy popełniają samobójstwa. W zeszłym roku na swoje życie targnęło się ponad dziesięć tysięcy Polaków.


Inne artykuły:

Zarejestrowało się ponad 300 dawców szpiku. „Liczymy na to, że w niedzielę będzie ich jeszcze więcej”
Zarejestrowało się ponad 300 dawców szpiku (5)
Trójkąt ostrzegawczy jest obowiązkowy. Za jego brak dostaniesz mandat
Trójkąt ostrzegawczy jest obowiązkowy. Za jego brak dostaniesz mandat (6)
Skrzyżowanie Konopnickiej - Niepodległości wciąż przejezdne. Budowa ronda ruszy w połowie lipca
Skrzyżowanie nadal przejezdne. Budowa ronda ruszy w połowie lipca (8)
Na alkoholizm jest sposób - cz. 3
Na alkoholizm jest sposób - cz. 3 (3)
Bieg na Sześć Łap w Międzynarodowy Dzień Psa - zobacz zdjęcia
Bieg na Sześć Łap w Międzynarodowy Dzień Psa - zobacz zdjęcia (3)
Od dziś jazda po Bulwarze tylko w jednym kierunku. Kierowcy mimo to jeżdżą pod prąd i na pamięć
Po Bulwarze ruch tylko w jednym kierunku. Kierowcy mimo to jeżdżą na pamięć (15)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.