Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
23.01.2017 12:00

„Wybudowanie wielkiego garażowca przy ul. Bednarskiej to barbarzyństwo”. Radni przeciw budowie?


„Wybudowanie wielkiego garażowca przy ul. Bednarskiej to barbarzyństwo”. Radni przeciw budowie?


Wiele emocji wzbudził pomysł, aby w centrum Starego Miasta powstał garażowiec. Radni w listopadzie 2016 r. przyjęli projekt uchwały dotyczący przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego kwartału zabudowy między ulicami Studzienną i Bednarską. W tym miejscu miałby powstać parking wielopoziomowy z usługami w parterze. Jednak nie wszyscy radni uważają, że garażowiec w tym miejscu to słuszna inicjatywa.

Urzędnicy zapowiadają, że garażowiec dysponowałby 890 miejscami parkingowymi. To spora zmiana, gdyż obecnie na Starówce może zaparkować 375 samochodów. - Uważam, że proponowana lokalizacja na ul. Bednarskiej jest zła, ponieważ wyznaję zasadę restauracji dobrych i pozytywnie odbieranych rozwiązań – mówi radna Maria Kosecka. - Ul. Bednarska była jedną z najpiękniejszych ulic przedwojennego Elbląga i należy dążyć do, w miarę możliwości, wiernego odtworzenia jej świetności.

 
Wybudowanie wielkiego garażowca przy ul. Bednarskiej to barbarzyństwo tego fragmentu Starego Miasta. Ulica ta, była malowniczą wizytówką dawnego Elbląga. Wiele starych pocztówek zdobiły zdjęcia kamienic ze słynnym Domem pod Wielbłądem czy Domem Octowym. Warto dążyć do tego, aby odtworzyć ten skrawek Starego Elbląga
 
- zaznaczył radny Robert Turlej.

Zdaniem niektórych radnych powstanie garażowca na Starówce zaszkodzi temu miejscu. - Budowa garażowca w centrum Starego Miasta to jednocześnie „zaproszenie” kilkaset aut do przejazdu przez ulice Bednarską oraz Studzienną. Można będzie tylko współczuć mieszkańcom kamienic znajdujących się w ciągu tych ulic. Nie zapominajmy, że coraz więcej miast ma problemy ze smogiem, a także zatłoczonymi centrami – zaznaczył Robert Turlej. - Wprowadzane są różne ograniczenia, aby minimalizować ruch samochodowy. Lokalizując garażowiec przy Bednarskiej trzeba będzie się liczyć ze znacznym zwiększeniem hałasu a także większą emisją spalin.

- Podejmując decyzje administracyjne nie można "uszczęśliwiać ludzi na siłę", głos tych mieszkańców jest ważny i nie można zasłaniać się tylko urną wyborczą. Uważam, że w tej konkretnej sprawie jest możliwy do zawarcia kompromis i należy dążyć do jego zawarcia – zauważa Maria Kosecka. - Natomiast budowanie szkaradnego parkingu z imitacją pierzei hanzeatyckiej zabudowy, przy wykorzystaniu elementów pergoli jest totalnym nieporozumieniem

Przeciwny budowie jest również wiceprzewodniczący RM, Wojciech Rudnicki.
 
Od samego początku byłem przeciwny budowie garażowca na Starym Mieście. Nie wyobrażam sobie, aby w centrum Starówki znajdował się taki obiekt na 1000 samochodów, przecież te samochody muszą wjechać i wyjechać z tego "garażu" ruch byłby w tym miejscu nie do zniesienia dla mieszkańców, a kierowany byłby przy samym bulwarze
 
– stwierdził Wojciech Rudnicki.

To niejedyny problem, jaki dostrzega wiceprzewodnicżace RM. - Inwestor, który miałby taki garażowiec wybudować z pewnością liczy na to, aby znajdowało się w nim jak najwięcej samochodów (miejsca przecież będą odpłatne), dlatego też następnym krokiem byłby zakaz ruchu samochodów na Starówce – mówił Wojciech Rudnicki. - Dodatkowo można zadać pytanie kto będzie chciał mieszkać w pobliżu garażowca i lub w pobliżu ulic, z których pojazdy będą wjeżdżać i wyjeżdżać z niego.

Gdzie zatem mógłby powstać garażowiec? - Wiele osób proponuje teren Wyspy Spichrzów czy też przy ul. Kumieli lub Przymurze. Jedno jest pewne, potrzebny jest dialog i rozmowa zwłaszcza z mieszkańcami naszego miasta. Oto apelowałem podczas Sesji Rady Miejskiej. Jest na to jeszcze czas zanim nowy plan zagospodarowania przestrzennego nie zostanie
uchwalony – podkreślił Robert Turlej.

 
Budowanie w centrum starówki parkingu wielopoziomowego jest sprzeczne z ogólnoświatowa zasadą wyprowadzania ruchu pojazdów mechanicznych z centrum starego miasta. Obiekty takie buduje się na skraju tych dzielnic, w celu zatrzymania na obrzeżach ruchu samochodów. Elbląg dysponuje jeszcze wieloma niezabudowanymi parcelami na skraju Starego Miasta które są dobrze skomunikowane z istniejącym miejskim układem komunikacyjnym (wzdłuż ul. Rycerskiej, ul. Garbary lub ul. Przymurze)
 
– zaznaczyła Maria Kosecka.

Mieszkańcy naszego miasta, którzy są przeciwni powstania garażowca postanowili rozszerzyć formę protestu organizując akcję „Wyślij list do Prezydenta – Nie dla garażowca”. Polegała ona na przesłaniu imiennych wniosków wyrażających sprzeciw temu pomysłowi do Witolda Wróblewskiego. - Każda akcja moim zdaniem zwracająca uwagę na problem w sposób demokratyczny z poszanowaniem godności adresata jest godna rozważenia – dodał Wojciech Rudnicki.

- Jest bardzo dobra inicjatywą, angażującą społeczność lokalną w rozwój miasta. Dobrze, że w dobie wszechobecnych portali społecznościowych, są one wykorzystywane również w tak ważnych aspektach – zauważył Robert Turlej.

- W całości popieram inicjatywę i argumenty zawarte w przygotowywanym liście do Prezydenta – zapewniła Maria Kosecka.

Na stronie Urzędu opublikowano obwieszczenie o przystąpieniu do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Do 17 stycznia zainteresowani tym tematem elblążanie mogli składać na piśmie wnioski do Departamentu Urbanistyki i Architektury.

Ilu się na to zdecydowało?
 
Otrzymaliśmy ok. 10 wniosków. Ich liczba może się zwiększyć. Czekamy jeszcze na zgłoszenia przesłane drogą pocztową
 
– poinformowała nas Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowa Prezydenta Elbląga.

Kamila Jabłonowska

Artykuły powiązane

:

„Walczymy o przyszłość Starego Miasta”. Elblążanie będą wysyłać listy do Prezydenta?
„Walczymy o przyszłość Starówki”. Elblążanie będą wysyłać listy do Prezydenta? (15)
Elblążanie będą protestować przeciwko budowie garażowca na Starym Mieście?
Elblążanie będą protestować przeciwko budowie garażowca na Starym Mieście? (27)
 Trwa sesja RM. Najwięcej emocji wzbudził projekt dot. budowy garażowca na Starym Mieście
Trwa sesja. Najwięcej emocji wzbudził projekt dot. budowy garażowca na Starówce (14)
Czy w sercu Starego Miasta stanie stylizowany na kamieniczki garażowiec? O tym zdecydują radni
Czy w sercu Starego Miasta stanie stylizowany na kamieniczki garażowiec? (19)

Komentarze (27):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
23.01.2017, 12:04 TenCoWniosekWyslal: To ile osob wyslalo wniosek do UM (podpisany z wlasnym z nazwiskiem) pokazuje jacy jestescie. Krzyczcn na forum to jak najbardziej potraficie - anonimowo (prawie), ale gdy juz trzeba podac nazwisko to juz nic nie robicie. A wniosek mozna bylo wyslac rowniez elektronicznie...prawie zero roboty, jedynie, wydrukowac, podpisac, zeskanowac i wyslac...co za problem?
23.01.2017, 12:06 Kat Na Idiotów: Cytuję "...Uważam, że proponowana lokalizacja na ul. Bednarskiej jest zła, ponieważ wyznaję zasadę restauracji dobrych i pozytywnie odbieranych rozwiązań ..." Pytanie o jakiej restauracji ona mówi i kto ma ocenić czy rozwiązanie jest dobre lub złe również ona?! Eh kompromitacji końca nie widać i tylko Elbląga żal!
23.01.2017, 12:09 Cieciorka: Pan ie Rudnicki to stare miasto jak pan mówi to tylko i wyłącznie biały pustak i styropian.....prawda?
23.01.2017, 12:11 mieszkaniec starowki: Garazowiec w tym miejscu jest ok.Chodzi o wyglad tego garazowca i o elewacje- JEST SZKARADNA!!!
23.01.2017, 12:57 Gin: Zróbcie coś pożytecznego dla Starego Miasta, a nie tracicie czas na jakieś garażowe. Przekopcie najpierw ten teren bo inaczej tam nikt nie zainwestuje i weźcie się za Wyspę Spichrzy bo tam tylko straszy, a to jedna z najlepszych części miasta i pomyślcie o ul. warszawskiej bo idzie tam urwać koło...
23.01.2017, 13:04 Do mieszkaniec starowki: Kolego sam napisales "mieszkaniec starowki". A co do jest starowka? Uwazasz, ze starowka ma byc tylko z nazwy? Czy to ma rzeczywoscie przypominac stare miasto. Stad Jak najwiecej rekonstrukcji, nie retrowersji, czyli nawiazywanie tylko charakterem do starego miasta! Akurat ulica Bednarska z domem pod wielbladem, brama bednarska to perla. Prosze poogladac stare zdjecia za stronie fotopolska. To tak jakby w Krakowie zamiast sukennic wybudowac centrum handlowe . Prosze sie nad tym zastanowic, bo jesli proces retrowersji bedzie trwal to zamiast pisac miesszaniec starowki, bedzie trzeba napisac mieskaniec disnejlendu.
23.01.2017, 13:24 wy: odbudujcie szybko całę Stare Miasto-wszystkie kamieniczki a nie doświadczenia.A Prezydent i radni nie widzicie tego cyrku z torem łyżwiarskim.GDZIE JEST -PIS.
23.01.2017, 13:46 do Kat Na Idiotów: Myślę, że masz problem, duży problem!!! Sam sobie nie dasz rady, są lekarze, to można leczyć.
23.01.2017, 13:46 ??? ! : Uuuuups ..... " NIEPORADNI " znani z " potoku słów "... znaleźli temat do wykazania się na rok przed wyborami ?? Co z realizacją klipu przedwyborczego https://www.youtube.com/watch?v=P_u0-ZL5gjQ ?? ( Pytanie retoryczne ) Nic ... bynajmniej " skutecznie " .
23.01.2017, 13:52 Prorok Igo: Parafrazując te wszystkie ochy i achy spójrzcie na swoje fotografie jak wyglądaliście 10-20 lat temu i co w związku z tym, który z was zrobił sobie kuracje odmładzającą i wypił eliksir piękności oraz długo wieczności? Co z tego, że moje piękne niegdyś auto 20 lat temu wyjątkowo drogie dziś mam remontować kiedy ekonomia i rozsądek z logiką podpowiada kup nowe! Inna sprawa gdyby to było autentycznie dziś zabytkowe stare miasto ale tak nie jest to pustak i taka sobie elewacja.
23.01.2017, 13:56 zawód - rajca miejski : " W zależności od tego, kto jakie funkcje pełni w Radzie, takie otrzymuje wynagrodzenie. I tak przewodniczący Rady Miejskiej otrzymuje 100 proc. tak zwanej podstawy, czyli 2 649, 69 zł, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej oraz przewodniczący komisji stałych 85 proc. tej kwoty, czyli 2 252, 24 zł, wiceprzewodniczący komisji stałych 60 proc. - 1589, 81 zł, a radni "bezfunkcyjni" 45 proc. podstawy, czyli 1192, 36 zł. " na RĘKĘ . Co Twój RADNY z Twojego Okręgu wyborczego zrobił dla Ciebie dla mieszkańców... miasta , za np : przeszło 2200 do kieszeni , co miesiąc ?? Nawet jabłek nie rozdają , bo to tylko przed samymi wyborami : ( . Czyli w przyszłym roku ???
23.01.2017, 14:25 Hmmm...: Tak , inni , czyli przedstawiciele miasta , nie będący mieszkańcami Starówki spowodują , że miasto da sobie spokój z budową . I będzie miało rację, a zakorkowana , rozjeżdżona Starówka pozostanie z niczym . Ale cóż szum wyborczy , ważny jest . Już dzisiaj niektóre drogi na niej, niedawno zrobione , to nieszczęście . Nic merytorycznie a populistycznie , oby tak dalej .
23.01.2017, 14:25 i...: masakra jakaś z tym garażowcem na Starym Mieście !!!! zobaczymy kto głosował za projektem i podziękujemy radnym !!!! Czy widział ktoś garażowiec na starym miescie w innych miastach ???? bo ja nie ! postawcie tam jeszcze gdzieś biedronke lidla itp. jak ma byc badziewie to na calego
23.01.2017, 14:28 ?: Sąd na płk. Dabka to co? Dobre miejsce? Jasne
23.01.2017, 14:32 Hi , hi : "Sąd na płk. Dabka to co? Dobre miejsce? Jasne.... i " burzy " nie było za słaby temat ; ) : )
23.01.2017, 15:57 miau: Do "i" W mieście Haga (Holandia) w samym centrum Starego Miasta (naprawdę Starego ! ) stoi kilkupiętrowy garażowiec . I co ? Jest SUPER !!! Elewacja w starym stylu a dla turystów rewelacyjna lokalizacja. Wszędzie można dojść pieszo.
23.01.2017, 16:25 CCC: Nie dla garażowca w sercu Starego Miasta? Panie Olszewski proponuje budowę domu za miastem z garażem. Przecież pan jest inicjatorem tego durnego pomysłu na Starówce? Czy nie mieszka pan czasami na Bednarskiej ?
23.01.2017, 17:25 mieszkaniec: Tylko Elblaga żal ,że ma takich nieogarniętych anonimowych katów na idiotów .Generalnie oceniam wypowiedzi radnych pozytywnie..Nie dla garażowca.
23.01.2017, 18:07 Zdzisio: DOM POD WIELBŁĄDEM TO BYŁ JEDEN Z TYCH BUDYNKÓW DO KONIECZNEj REKONSTRUKCJI - JEDEN Z SYMBOLI MIASTA. Jeśli w tym miejscu powstanie nawet najładniejszy budynek parkingowy, to będzie to PRAWDZIWY WIELBŁĄD!
23.01.2017, 21:46 wróbelki ćwierkają : Ponoć radny Rudnicki ma kandydować na prezydenta miasta w 2018 r . ??
23.01.2017, 21:54 Łukasz23: @miau: Garażowiec na starówce w Hadze ma 450 miejsc, czyli zaledwie połowę tego co wymyślono w Elblągu. Takie rzeczy można projektować ale z głową i w odpowiedniej skali - u nas tego sensownego myślenia z pewnością zabrakło
23.01.2017, 23:43 Marrudska: Stare Miasto odwrócone "tyłkiem" do rzeki... Ewenement w europejskich miastach, które próbują zrekonstruować swoje starówki. Może warto spytać historyków, historyków architektury, jak to było kiedyś? PARKINGÓW WTEDY NIE BYŁO, A I ORIENTACJA BUDYNKÓW BYŁA INNA!!!!!
24.01.2017, 00:06 Robert Koliński: @TenCoWniosekWysłał Ja złożyłem osobiście i to wcale nie koniec naszych działań, nie dopuścimy do powstania tej kretyńskiej inwestycji na Starówce, to pewne:)
24.01.2017, 08:26 TenCoWnioskuNieWyslal: @TenCoWniosekWyslal: A niby gdzie był dostępny ten wniosek? Podejrzewam ,ze jakieś 99% czytelników dopiero teraz się dowiedziało o "wielkiej akcji" wysyłania wniosków. Czemu takie rzeczy nie są nagłaśniane? Wina leży głównie po stronie "organizatorów" tej kampanii.
24.01.2017, 08:33 Do Miau: Pomysl, aby turysci tu tlumnie zawitali musi byc co ogladac. Jak elblaskie najpiekniejsze miejsca starego miasta zabudujesz takimi gargamelami, to nikt tu nie przyjedzie. Zobacz co w latach 90tych wybudowano na ulicy Kowalskiej. Rozsypujacy sie gniot, a na rogu wlasnie tam tj. Kowalska-Stary Rynek stala najpiekniejsza wg. mnie kamienica - Sw. Jerzego. Teraz nikt tego nie bedzie przebudowywal, klamka zapadla. Czekalismy na odbudowe tyle, to poczekamy i jeszcze troche, az znajdzie sie jakis mytych i zrekonstruuje na Benarskiej najpiekniejsze kamienice.
24.01.2017, 12:39 helamaGb6: Parking tak , ale nie w tym miejscu .
25.01.2017, 01:06 pioan: Jak najwięcej rekonstrukcji, bo "disneyland-owa" retrowersja udającą starówkę plus fatalny wariant rekonstrukcji układu drogowego i ulic tejże - to ślepy zaułek w odbudowie tak starego cennego zespołu miejskiego; piętrowe parkingi - na obrzeżach (np. pomiędzy dawnym Torem Powroźniczym a ul. Robotniczą; np. ul. Krótka - choć tak naprawdę to też jest obszar starówki - Nowe Miasto - czy południowa Wyspa Spichrzów lub na zachód od niej) - zdecydowane NIE dla zniszczenia najcenniejszego obszaru Starego Miasta czyli Bednarskiej z jej historycznymi perełkami - ten garażowiec to chory, szatański pomysł, oby nigdy nie został zrealizowany; zaś umieszczenie rzeźb charakterystycznych dla najcenniejszych budynków na szczytach pierzei garażu udających kamienice - to jakiś chichot historii


Inne artykuły:

Wybierz Najpiękniejszą Parę Studniówki Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych!
Wybierz Najpiękniejszą Parę Studniówki Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych! (9)
 W miniony weekend policjanci interweniowali 177 razy
W miniony weekend policjanci interweniowali 177 razy
Hala sportowa przy gimnazjum na Lotniczej nie powstanie. Miasto ma inny pomysł
Hala sportowa przy gimnazjum na Lotniczej nie powstanie. Miasto ma inny pomysł (7)
Wybierz Najpiękniejszą Parę Studniówki I Liceum Ogólnokształcego!
Wybierz Najpiękniejszą Parę Studniówki I Liceum Ogólnokształcego! (96)
Czy elblążanie mogą czuć się zagrożeni w czasie cofki? Inwestycje przeciwpowodziowe pilnie oczekiwane
Czy elblążanie mogą czuć się zagrożeni w czasie cofki? (8)
Karolina Świtoń i Bartosz Bujak Najpiękniejszą Parą  Studniówki ZSEiO!
Karolina Świtoń i Bartosz Bujak Najpiękniejszą Parą Studniówki ZSEiO! (1)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.