Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
02.06.2017 16:00

Paliwo za krew. RCKiK znalazło sposób na znalezienie krwiodawców z rzadkimi grupami?


Paliwo za krew. RCKiK znalazło sposób na znalezienie krwiodawców z rzadkimi grupami?


W bankach krwi brakuje tej grupy 0 Rh - i B Rh -. Osoby, które mają taką grupę i zdecydują się oddać krew, mogą liczyć na podziękowanie w formie karty na zakup paliwa. - To 25 złotych, więc to nie jest jakieś szaleństwo. Krwiodawstwo to nadal głównie dar serca, dar niezwykle potrzebny - mówi Barbara Słodownik, kierownik z elbląskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie.

Grupy 0 Rh - i B Rh - należą do rzadko występujących. To ich najczęściej brakuje w bankach krwi. Tak jest właśnie teraz. Stąd apel do krwiodawców.

Co do jednego jednak nie ma wątpliwości. Krew to dar niezwykle ceny i niezwykle potrzebny. Tym bardziej teraz i w okresie wakacyjnym, kiedy dochodzi do wielu wypadków. Już w tym miesiącu mieliśmy sytuację, zresztą nie tylko my w Elblągu, kiedy tej krwi „ujemnej” brakowało. Latem krwi potrzeba więcej niestety krwiodawców jest mniej, głównie ze względu na przerwę w nauce, urlopy. Dlatego zachęcamy elblążan, a także turystów, którzy odwiedzają Elbląg, aby nie zapominali o nas. Krew można oddać również podczas wypoczynku. Nie trzeba mieć badań, wystarczy dowód osobisty

- wyjaśnia Barbara Słodownik.

Krwiodawcy na specjalne profity nie mogą liczyć. Teraz jednak cześć z nich czeka niespodzianka.

Nawet  słodycze, które dostają od nas to nie prezent, ale ekwiwalent kaloryczny, który ma pozwolić im uzupełnić kalorie. Teraz jednak część z krwiodawców, ci z grupą krwi O Rh - i B Rh - mogą liczyć na kartę na zakup paliwa. Jej wartość to jednak 25 złotych, więc też nie ma jakiegoś szału. Może to jednak zachęci, przypomni o idei oddawania krwi

- dodaje kierownik oddziału RCKiK.

W Elblągu krew można oddać w Oddziale Terenowym RCKiK, przy ul. Bema 80 (tel. 55 235 22 13). Rejestracja prowadzona jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.30 do 12.

Proces oddania krwi został tak opracowany, by w sposób szybki, a zarazem bezpieczny dla dawcy pobrać krew. Sprzęt do poboru krwi jest jednorazowy a miejsce, wkłucia jest odkażane.

 

Natasza Jatczyńska

Artykuły powiązane

:

"Zespoły ratownicze udzielały pomocy, a ktoś niemalże przejechał im po nogach". Ratownikom ciężko pracuje się w Elblągu?
"Zespoły ratownicze udzielały pomocy, a ktoś niemalże przejechał im po nogach" (2)
Szpital Miejski otrzymał dar o wartości 60 tys. zł. To nowa karetka do transportu chorych
Szpital Miejski otrzymał dar o wartości 60 tys. zł. To nowa karetka transportowa (5)

Komentarze (4):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
02.06.2017, 18:58 AB Rh+: Czuję cię dyskryminowany ;-)
02.06.2017, 22:19 Elka: Jak to bez badan? Przecież nie wszyscy mogą być dawkami. Taka niezbadane krew jest dana innym?
02.06.2017, 22:37 Anonim: Elka, przed pobraniem krwiodawca wypełnia ankietę dotycząca jego stanu zdrowia, stylu życia i innych, a następnie pobierana jest mała ilość krwi, żeby ocenić stężenie hemoglobiny we krwi. Z wypełniona ankieta i wynikiem idzie na konsultacje do lekarza w tym samym budynku. Następnie lekarz ocenia jego zdolność do oddania krwi i kieruje do tego lub dyskwalifikuje. Jeżeli okaże się w badaniu, że dawca jest obciążony ryzykiem posiadania zakażeń przenoszonych z krwią, jest dyskwalifikowany. Po pobraniu krwi, jest ona transportowana do odpowiednich ośrodków i badana na obecność zakazen/chorób, które mogłyby zaszkodzić biorcy. Tylko zdrowa krew trafia do biorcow :)
03.06.2017, 07:11 podpis: Badają na WZW C i B, HPV, HIV, AIDS, i inne choroby w twoich snach. Dla zainteresowanych http://www.rckik.zgora.pl/article,pl,68,cennik_krwi__skladnikow_krwi_i_uslug_na_rok_2017.html http://krwiodawstwo.kalisz.pl/informacje-dla-szpitali/cennik/


Inne artykuły:

Śmiertelny finał policyjnego pościgu w Krasnym Lesie. Uciekający hyundai uderzył w drzewo
Śmierteln finał policyjnego pościgu w Krasnym Lesie. Uciekający uderzył w drzewo (14)
Senator Jerzy Wcisła o Przekopie: PiS doktrynalnie odcina się od wszystkiego co odziedziczył po rządach PO
"PiS doktrynalnie odcina się od wszystkiego co odziedziczył po rządach PO" (19)
Skrzyżowanie Grota Roweckiego - 12 Lutego - Armii Krajowej znowu przejezdne
Skrzyżowanie Grota Roweckiego - 12 Lutego - Armii Krajowej znowu przejezdne
Młodzi elblążanie powiedzieli co chcą zmienić w naszym mieście. Jakie mają pomysły?
Młodzi elblążanie powiedzieli co chcą zmienić w Elblągu. Jakie mają pomysły?
Plany na piątkowy wieczór? Turbinalia 2017 i koncerty gwiazd muzycznych!
Plany na piątkowy wieczór? Turbinalia 2017 i koncerty gwiazd muzycznych!
Fontanna na starówce została zniszczona. Kierowca nie wiedział, na co wjechał?
Fontanna na starówce została zniszczona. Kierowca nie wiedział, na co wjechał? (31)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.