Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
19.10.2017 13:30

Miasto potrzebuje milionów na budowę zbiornika retencyjnego. Pomoże nam minister Szyszko?


Miasto potrzebuje milionów na budowę zbiornika retencyjnego. Pomoże nam minister Szyszko?


Budowa zbiornika retencyjnego na Srebrnym Potoku, na wysokości ul. Marymonckiej, mogłaby zapobiec powtórce wrześniowej powodzi. Na to jednak miasto potrzebuje grubych milionów, których nie ma. Prezydent o wsparcie finansowe tej inwestycji zwrócił się między innymi do ministra Szyszko.

Miasto, wspólnie z Żuławskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu czyni starania, aby zabezpieczyć miasto przed wielką wodą. Pomóc w tym miałaby między innymi: budowa zbiornika retencyjnego na Srebrnym Potoku, na wysokości ulicy Marymonckiej.

Wylanie Kumieli, do którego doszło we wrześniu, tonie jest wina infrastruktury, to tragedia, która zdarza się raz na wiele lat, z której i tak wyszliśmy obronną ręką. Te cieki wodne są takie jakie są to strumyki rwące, które jeśli nie zostaną skaskadowane, zmeliorowane to nie będą miały żadnego wsparcia, jeśli chodzi o odwodnienie. Od dawna mamy już wizję zabezpieczenia miasta poprzez budowę zbiornika retencyjnego na Srebrnym Potoku, który wpada do Kumieli. Miałby on powierzchnię 4,25 ha. Podczas powodzi mógłby przyjąć dwie trzecie swojej powierzchni wody, czyli około 80 tysięcy metrów sześciennych. To znacznie, bo o 4 metry na sekundę, złagodziłoby przepływ wody. Za własne środki zrobiliśmy już dokumentację przedsięwzięcia. W tej chwili mamy również pozwolenie na budowę

- mówi Cezary Terech, szef ŻZMiUW w Elblągu.

Jest więc już plan zbiornika i pozwolenie na budowę. Brakuje najważniejszego - pieniędzy, a koszt tej inwestycji może wynieść do 30 mln zł.

Budowa takiego zbiornika to nie jest zadanie własne samorządu, wymagające dużych nakładów finansowych. Bez wsparcia zewnętrznego, sami nie damy rady podjąć się tak dużego zadania. To jest przedsięwzięcie, które potrzebują bardzo dużo pieniędzy. W związku z tym wystąpiłem do ministra środowiska Jana Szyszko o wsparcie finansowe budowy zbiornika retencyjnego. W tej samej sprawie wystąpiłem również do marszałka i wojewody. Nie jest zadanie własne samorządu, a wymagające dużych nakładów finansowych

- mówił dzisiaj podczas konferencji prasowej Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Oczywiście sama budowa zbiornika retencyjnego, choć pomoże okiełznać Kumielę, w stu procentach nie uchroni Elbląga przed powodzią. ŻZMiUM w planach ma budowę drugiego, mniejszego zbiornika na Dębicy. Zbiornik w tym miejscu działał jeszcze w 1921 roku, później został jednak zapomniany. Pieniądze na jego budowę zarząd chce pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa. Nadal pozostaje również nierozwiązana kwestia zabezpieczenia rzeki Elbląg. 

Tutaj też potężny temat, jeśli chodzi o zabezpieczenie drugiego brzegu rzeki. Nabrzeża z jednej strony zostały podniesione, a Wyspa Spichrzów i okolice cały czas na to czekają. To jednak już są setki milionów złotych na tę inwestycję

- dodaje prezydent.

NJ

Artykuły powiązane

:

Strażacy gotowi na wielką wodę? "Ten region jest cały czas zagrożony powodzią"
Strażacy gotowi na wielką wodę? "Ten region jest cały czas zagrożony powodzią" (7)
Powódź w Elblągu. Od kilkunastu godzin trwa walka z żywiołem, prezydent poprosił o wsparcie wojska
Powódź w Elblągu. Trwa walka z żywiołem, prezydent prosi o wsparcie wojska (21)

Komentarze (23):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
19.10.2017, 13:53 Kat Na Idiotów: ok zgoda ale teraz tu i teraz łatwiej i szybciej zadbać należy o istniejące rowy, koryta rzek i studzienki oraz ,mniej betonować teren...
19.10.2017, 14:10 zdegustowany: Trzeba było dbać o zbiornik retencyjny jakim było kąpielisko miejskie, przed wojną niemcy zbudowali to właśnie w tym celu. Połączenie funkcji zbiornika retencyjnego i kąpieliska to rozwiązanie logiczne i praktyczne.
19.10.2017, 14:25 sceptyk: nie ma co liczyć u nieodpowiedzialnych idiotów na logikę a tym bardziej na praktyczność. Utopią miliony zapuszczą bo zbraknie pieniędzy albo chęci do pracy ale ktoś zarobi.
19.10.2017, 14:28 elblązanin: Tusk niech wam pomoże!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
19.10.2017, 14:31 Zaraz : Przecież jest fundusz przeciw powodziowe, to wreszcie niech trafi do Elbląga na Żuławy. Jest fundusz regionalny z którego wszystko idzie na olsztyn, to niech wreszcie przyjdzie kasa dla Elbląga.
19.10.2017, 14:44 elblążanka: Proste uzasadnienie, tylko chodzi o pieniądze, a może trochę inwencji.Jak tu ktoś pisze mamy basen.
19.10.2017, 15:06 wist: Chyba lepiej z Szyszką nie wchodzić w układy bo jeszcze zlikwiduje nam Bażantarnię?
19.10.2017, 16:10 Olo: Wróbel tyle naobiecywał przed wyborami że ON to z UNII załatwi kasę i co ? Wielkie G...o
19.10.2017, 16:27 Poszli : Już odzywiają się peowcy i reszta ujadaczy. Co puszczaa wspólnego z problemami Elbląga i powodzi. Olsztyniaki winne że tak dbają o Żuławy.
19.10.2017, 16:28 AndrNow: Mysle ze pan Szyszko jest sklonny pomoc, czemu nie? Probowac zawsze mozna bo to swietny Minister - natomiast dlaczego na kazdym kroku jest tyle negatywnych postow na temat Profesora Szyszki? To chyba tylko PO"wscy wiedza.
19.10.2017, 16:28 AndrNow: Mysle ze pan Szyszko jest sklonny pomoc, czemu nie? Probowac zawsze mozna bo to swietny Minister - natomiast dlaczego na kazdym kroku jest tyle negatywnych postow na temat Profesora Szyszki? To chyba tylko PO"wscy wiedza.
19.10.2017, 17:15 Wania: Za czasów niemieckich w biegu Kumieli było chyba siedem młynów. Pewnie powyżej każdego młyna był staw zbierający wodę, a dodatkowo w latach trzydziestych wybudowano zbiornik retencyjny, który później zaczął pełnić funkcję basenu, bo stawy młyńskie sobie nie radziły z powodzią. Teraz młynów ze stawami oraz basenu już ni ma. W to miejsce proponuje się zbiornik, którego pojemność w stosunku do przepływów w rzece ma się, jak pojemność nocnika do pojemności wanny. No i dodatkowo ten nocnik ma kosztować, "tylko" nieco ponad dwadzieścia baniek. Absurd.
19.10.2017, 17:53 mieszkanka Jaru: Panie prezydencie jest godzina 18sta, a u mnie w mieszkaniu jest zimno brr, na zewnątrz jest cieplej. Kaloryfery są zimne, dlaczego???? płacę co miesiąc nigdy nie zalegam. Kiedy w końcu to ja będę decydowała o włączeniu ogrzewania, w mieszkaniach od północy tak jest, że jest zimno, nawet w lecie, jak są zimne dni deszczowe.
19.10.2017, 18:08 tolo: do ~ zdegustowany, prawda władze niemieckie Elbląga zbudowały ten zbiornik, ale nie miał on służyć jako kąpielisko tylko jako zbiornik rentencyjny i miejsce do ćwiczeń dla żołnierzy i marynarzy.
19.10.2017, 19:58 Ano : Nad jarem czas stawiać piece to niezawodne ciepło.
19.10.2017, 20:54 Rebecca A. Bärbel von Schmidt: DO: mieszkanka Jaru To nie należy do obowiązków Pana Prezydenta. Zgłoś zaistniałą sytuację do swojej spółdzielni nieporadna kobieto!
19.10.2017, 21:14 Nowoczesny: Przy ujsciu rzeki Tugi do Zalewu w Pomorskim, będą budować wrota przeciwpowodziowe! Niech Redakcja dowie się, czy tę inwestycje konsultowano z Elblagiem, żeby sie potem nie okazało, że nie zrobili odpowiednich badań i nas zaleje przy kolejnej cofce!
19.10.2017, 21:23 Mirmir: Nic nowego. Tępy wzrok w ściany. Coraz bardziej zaokrąglone buzie. Pomysły generujące tylko zlecenia dla kolesi.
19.10.2017, 22:04 mayk: Budować i nie słuchać głupich komentarzy taki zbiornik jest potrzebny.
20.10.2017, 08:05 mieszkaniec: To chyba lepiej wydać 30 milionów i mieć święty spokój niż za każdym razem 14 milionów, bo tyle chyba kosztowała nas ostatnia mini powódź.... Myślcie trochę.
20.10.2017, 10:46 zdegustowany: mieszkaniec, właśnie warto pomyśleć zamiast niszczyć to co można jeszcze uratować (zbiorniki kąpieliska miejskiego) i budować nowe za 30 milionów. Poza tym głupotą byłoby przeznaczać atrakcyjne tereny miejskie na nowy zbiornik retencyjny który wielkością może nie dorównać kąpielisku miejskiemu. TRZEBA ZAGOSPODAROWAĆ TO CO SIĘ MA I DBAĆ O UTRZYMANIE TEGO W NALEŻYTYM STANIE TECHNICZNYM, a nie trwonić publiczne pieniadze.
20.10.2017, 13:25 Misia Ce: Żeby coś sensownie zrobić, trzeba mieć wiedzę i wyobraźnię. Zamiast te pieniądze włożyć w inwestycję z której będą, i zbiornik retencyjny, i basen który latem pozwoli Elblążanom szybko i wygodnie skorzystać z powietrza i kąpieli, oraz zachować teren na inne cele, lepiej zachowawczo wsadzić pieniądze w coś co będzie odfajkowaniem sprawy, aby móc powiedzieć "myśmy zrobiliśmy", a że można było to zrobić sensowniej, nikt nam tego nie udowodni, a my będziemy się trzymać swojego. I co nam kto zrobi? A krytykującego zawsze można oskarżyć o krytykanctwo i malkontenctwo. Pan Słonina jak wsadził wysokościowy budynek nowego sądu, w dzielnicę mieszkaniową, to na protesty replikował "co taki ładny budynek wam się nie podoba?" I nie porozmawiasz z takim, oni są inteligentni inaczej. Ten sam model.
20.10.2017, 20:27 jan-49: nieudacznicy dorwali sie do zlobu i jak zwykli barbarzyncy zniszczyli co sie tylko dalo a teraz placz i lament a powodzie beda z roku na rok coraz wieksze i miasto bedzie bardziej zalewane a wystarczylo tylko konserwowac i dbac o melioracje i basen na moniuszki a wydatki bylyby duzo mniejsze a tu pojawia sie problem BO KOLESIE TYCH Z RATUSZA BY NIE ZAROBILI A TO CZY MIASTO ZALEWA CZY NIE IM TO WISI LICZY SIE TYLKO ILE NA TYM ZAROBIA


Inne artykuły:

Komunikacja miejska będzie bezpłatna, ale tylko 1 listopada. "Inicjatywa jest słuszna, ale skutki finansowe z tego będą"
Komunikacja miejska będzie bezpłatna, ale tylko 1 listopada (10)
Komisja Sejmowa obradowała w Tolkmicku. Przekop powstanie w Nowym Świecie
Komisja Sejmowa obradowała w Tolkmicku. Przekop powstanie w Nowym Świecie (12)
Elbląg poparł protest rezydentów? Lekarze, pielęgniarki i ratownicy zorganizowali pikietę
Elbląg poparł protest rezydentów? Pikieta lekarzy, pielęgniarek i ratowników (55)
Zagłosuj w Plebiscycie Na Najbardziej Przyjaznego Dzielnicowego 2017!
Zagłosuj w Plebiscycie Na Najbardziej Przyjaznego Dzielnicowego 2017!
Trwa sesja RM, na sali Minister Gróbarczyk. Podał lokalizację Przekopu Mierzei Wiślanej
Trwa sesja RM, na sali Minister Gróbarczyk. Podał lokalizację Przekopu Mierzei (10)
Plama oleju na rzece Elbląg. Trwa akcja strażaków
Plama oleju na rzece Elbląg. Trwa akcja strażaków (4)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.