Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
24.01.2018 06:00

Część przejść dla pieszych tonie w ciemnościach. Same LED-y nie rozwiążą problemu?


Część przejść dla pieszych tonie w ciemnościach. Same LED-y nie rozwiążą problemu?


Co z tego, że wymienimy żarówkę z sodowej na LED, skoro sama lampa znajduje się dwa metry od przejścia dla pieszych i tak naprawdę go nie oświetla. Trzeba szukać innych rozwiązań, które poprawią bezpieczeństwo w tych miejscach - mówi radny Robert Turlej i przekonuje, że takich przejść, które wymagają doświetlenia, w Elblągu jest całkiem sporo.

Oświetlenie wielu elbląskich przejść dla pieszych pozostawia sporo do życzenia. Stare sodowe żarówki dają słabe światło, dodatkowo nie pomaga wysokość lamp i ich odległość od "zebry". Jeśli do tego dojdzie jeszcze niekorzystna aura, pieszy na przejściu praktycznie jest niewidoczny.

Od kilku lat miasto we współpracy z Energą Oświetlenie wymienia oświetlenie z sodowego na LED. Pojawiło się ono już między innymi na ulicach: Mickiewicza, Robotniczej, Kościuszki, Królewieckiej i Łęczyckiej. W pierwszej kolejności doświetlane są przejścia dla pieszych i skrzyżowania. Czy taka zmiana rzeczywiście poprawia widoczność w tych miejscach? Wątpliwości ma między innymi radny Turlej (PO).

Obecny system nie do końca mi się podoba. Co z tego, że wymienimy żarówkę z sodowej na LED skoro sama lampa znajduje się dwa metry od przejścia i tak naprawdę go nie oświetla. Trzeba szukać innych rozwiązań. Już kilka lat temu mówiłem o systemie, który stosowany jest na przykład w Pasłęku. Lampy montuje się niżej i z obu stron przejścia tak, że idealnie oświetlają one zebrę. Możliwości są różne. W ubiegłym roku na przejściu przy szpitalu. na ul. Królewieckiej stworzono tam przejście aktywne. To oznacza, że umieszczone w jezdni, wzdłuż pasów, LED-y zapalają się w momencie, gdy robi się ciemno, natomiast znaki po obu stronach przejścia zaczynają świecić, gdy pieszy zbliża się do przejścia. Różnie to funkcjonowało. Teraz wydaje mi się, że już działa. Ten system jest jednak nowatorski i dopiero za jakiś czas będziemy mogli powiedzieć czy zdaje egzamin

- mówi Robert Turlej, przewodniczący Komisji Spraw Społecznych i Samorządowych RM w Elblągu.

Przykład przejścia przy ul. Królewieckiej może nie najlepszym. Na razie narzekają na niego kierowcy i piesi - podkreślają, że lampy, które miały oświetlać pasy, nie spełniają swojego zadania. Wielu elblążan podkreśla jednak, że samo doświetlenie prześć jest konieczne. Wszystko rozbija się jednak o fundusze.

W budżecie na ten rok jest 30 tys. złotych na ten cel. To starczy na jedno, dwa przejścia. Jako komisja wnioskowaliśmy do pana prezydenta o podwojenie tej kwoty. Będziemy zajmowali się tym tematem. Podejmiemy starania, aby przynajmniej na dwóch skrzyżowaniach zrobić to profesjonalnie. Na których? Tego jeszcze nie wiemy. Zaproponujemy wspólny objazd, z policją, zarządem dróg, aby jeszcze przyjrzeć się wszystkim przejściom

- dodaje radny Turlej.

O plany miasta dotyczące słabo oświetlonych "zebr" pytaliśmy rzecznika prasowego ratusza w grudniu ubiegłego roku, gdy do tragedii doszło przy al. Odrodzenia, na wysokości domu handlowego Jantar (to przejście położone obok tego wspomnianego przez radnego Turleja). Potrącona na przejściu dla pieszych 76-letnia kobieta zmarła w szpitalu. Kierowca tłumaczył, że pieszej nie zauważył. Czy tak było rzeczywiście? Na to pytanie odpowiedzą śledczy. My chcieliśmy ustalić, czy miasto planuje w tym roku działania w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tym i innych miejscach.

Po przyjęciu tegorocznego budżetu, jak co roku na podstawie przyjętych zgłoszeń, wniosków i interwencji dotyczących oświetlenia planujemy zakres działań do realizacji, w tym tych związanych z doświetleniem przejść dla pieszych. Obecnie prowadzone są prace dotyczące poprawy bezpieczeństwa na newralgicznych przejściach dla pieszych na terenie miasta. Szczegółowe działania powinny zostać ustalone w pierwszym kwartale 2018 roku

- wyjaśnia Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. 

 

 

Natasza Jatczyńska

Galeria zdjęć: Oświetlenie przejść dla pieszych
Artykuły powiązane

:

Drzewa przy Wiejskiej poszły pod piły. Były piękne, zdrowie, komu przeszkadzały, pyta mieszkaniec
Drzewa przy Wiejskiej poszły pod piły. Komu przeszkadzały, pyta mieszkaniec (34)
Stadion przy Agrykola doczeka się oświetlenia. Miasto wybrało wykonawcę
Stadion przy Agrykola doczeka się oświetlenia. Miasto wybrało wykonawcę (8)

Komentarze (8):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
24.01.2018, 07:11 mieszkaniec: Oświetlenie ledowe na przejściach to jest jakaś paranoja! Ciemno jak w d...pie! Nic nie widać! Albo zamontujcie 10 x większej mocy albo dajcie sobie spokój. Czekać tylko kolejnej tragedii....
24.01.2018, 07:45 Metalowców: To jest jakiś koszmar nie ma przechodnia a ledy się świecą , zrobicie coś z tym
24.01.2018, 09:47 tommy: Już kiedyś pisałem na ten temat. Zmobilizujecie mieszkańców, żeby pieniądze przeznaczone na budżet obywatelski wykorzystać na ten właśnie cel. Myślę, że wystarczy już placów zabaw, siłowni na świeżym powietrzu itp. Tu chodzi przecież o bezpieczeństwo nas wszystkich.
24.01.2018, 10:26 Dobre : W biurach sobie Led zamontujcie bo macie zapalone lampa przy lampie np um. Nawet w dzień w biurach jasno aż oczy bolą a na przejścia dla pieszych byle się świeciło, krótko chamstwo.
24.01.2018, 10:50 antor: LEDy wcale nie dają dużo światła... Przynajmniej te, które są w naszym mieście zamontowane :(
24.01.2018, 11:54 POszedł po rozum do głowy:): Brawo Turlej. Chłop zaczął myśleć. Lepiej późno niż wcale:)
24.01.2018, 14:12 kierowcabombowca: Bo miasto tradycyjnie patrzy na przepisy, normy a nie na rzeczywistość. Jeden z drugim napisał że na przejściu ma być (strzelam bo nie znam dokładnych liczb) min 50 lx - natężenia oświetlenia, to miasto robi tak aby było 50 lx. Zamiast zrobić tak aby było dobrze w rzeczywistości czyli np połowę więcej. Byle było i byle zatkać niezadowolone bydło chodzące do urn.
24.01.2018, 17:05 tot: W Elblągu jest za dużo przejść dla pieszych np. ul. Odrodzenia na odcinku 100 m jest 5 przejść. Należy zlikwidować te nieoświetlone, te które są bez sygnalizacji świetlnej przez dwupasmowe drogi. Natomiast te które pozostaną, maksymalnie doświetlić, i to nie tylko zebrę ale i miejsce przed pasami. Powycinać krzaki obok np. przejście - wjazd z ul. Słonecznej po łuku w 12 Lutego.


Inne artykuły:

Ortodoncja bez tajemnic
Ortodoncja bez tajemnic
Witamy w Elblągu: Stasia, Marię i Lenę!
Witamy w Elblągu: Stasia, Marię i Lenę! (1)
Elblążanin zawalczy o olimpijski medal. Sebastian Kłosiński jest w reprezentacji Polski na igrzyska w PyeongChang
Elblążanin zawalczy o olimpijski medal. Sebastian Kłosiński jest w reprezentacji (7)
"Faszyści, naziści...". ONR czuje się obrażony słowami działacza Razem
"Faszyści, naziści...". ONR czuje się obrażony słowami działacza Razem (32)
Arcytrudne zadanie Meblarzy. W środę do Elbląga przyjeżdża trzecia siła krajowego szczypiorniaka
Arcytrudne zadanie Meblarzy. W środę do Elbląga przyjeżdżają Azoty Puławy (4)
 Niech Zjednoczona Prawica wybierze się sama
Niech Zjednoczona Prawica wybierze się sama (16)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.