Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
24.01.2018 16:00

Zmiany w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Elblągu. "To już kolejny etap ograniczania rangi elbląskiego oddziału"


Zmiany w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Elblągu. "To już kolejny etap ograniczania rangi elbląskiego oddziału"


Od 1 stycznia br. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Elblągu  zaprzestał dyżurować całodobowo. - Taką decyzję podjęła dyrektor oddziału olsztyńskiego Centrum. To już kolejny etap ograniczania rangi elbląskiego oddziału – zaznaczył podczas dzisiejszej konferencji prasowej senator PO Jerzy Wcisła.


Co to oznacza w praktyce - To,  że 100-tysięcznym mieście, w którym funkcjonują dwa duże szpitale obsługujące subregion zamieszkały przez 200 tysięcy osób w sytuacjach zagrożenia życia po krew trzeba będzie jeździć do Olsztyna – podkreślił Jerzy Wcisła.


Zdaniem senatora taka sytuacja, mimo funkcjonowania banków krwi w szpitalach, radykalnie obniża poziom bezpieczeństwa mieszkańców miasta i regionu.

 

Krew  zwykle jest potrzebna nagle, w różnych porach doby i w nieprzewidywalnych ilościach. Poza tym, ta decyzja zaowocuje dodatkowymi kosztami związanymi z transportem krwi w obie strony. Najpierw krew pobrana od dawców będzie wywożona do Olsztyna, później – w trybie alarmowym – będzie przywożona ponownie do Elbląga. Dodam, że w Elblągu dziennie oddaje krew średnio 20 dawców. Rocznie od 600 osób pozyskuje się ok. 5 tysięcy jednostek krwi 

- zaznaczył.


Jerzy Wcisła zwrócił się do Ministra Zdrowia  Łukasza Szumowskiego  o zweryfikowanie decyzji dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. - Liczę, że uwzględniwszy racje elbląskich służb medycznych oraz niepokój społeczny, jaki ta decyzja wywołała, Minister spowoduje  przywrócenie całodobowych dyżurów i właściwej rangi elbląskiemu centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa – mówił senator.


Temat ten został także poruszony w Sejmie przez posłankę Elżbietę Gelert. - Dotychczasowy system pracy Terenowego Oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Elblągu gwarantował dostęp do prawie wszystkich składników krwi, oprócz koncentratu krwinek płytkowych, dzięki czemu zapewnione było bezpieczeństwo pacjentów na wypadek masywnych krwawień. W takich przypadkach szpitalne Banki Krwi nie są wstanie zgromadzić takiej ilości krwi i jej składników, aby zagwarantować pomoc wielu potrzebującym pacjentom naraz. Zmiana organizacji pracy w Terenowym Oddziale w Elblągu będzie niebezpieczna dla życia i zdrowia pacjentów i uciążliwa dla funkcjonowania elbląskich szpitali w zakresie leczenia krwią – podkreśliła.


Elżbieta Gelert zwróciła uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt tej sytuacji.

Zbyt duża ilość nagromadzonej krwi i jej składników w szpitalnych Bankach Krwi może doprowadzić do ich zmarnowania ze względu na termin ważności. Nie ma możliwości przewidzenia ile preparatów będzie potrzebnych w dany czasie

- dodała posłanka.

 

KJ

Artykuły powiązane

:

Wyróżniono tych, którzy krwi oddali najwięcej - zobacz zdjęcia
Wyróżniono tych, którzy krwi oddali najwięcej - zobacz zdjęcia (12)
Paliwo za krew. RCKiK znalazło sposób na znalezienie krwiodawców z rzadkimi grupami?
Paliwo za krew. Sposób na znalezienie krwiodawców z rzadkimi grupami? (4)

Komentarze (19):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
24.01.2018, 16:08 propozycja: A gdyby to sprywatyzować, to wtedy mogłoby być całodobowo? Do czego to zmierza?
24.01.2018, 16:22 czarna: jaki fajny pan na zdjęciu
24.01.2018, 16:27 wist: Nawet i w oddawanie krwi się nam / Olsztyn / wtrąca i wie lepiej, ile nasze szpitale potrzebują. A co na to wojewoda, który z Elbląga pochodzi? Rząd szuka oszczędności, ale chyba nie kosztem oddawania krwi i to przez dawców honorowych? A p. Wróblewskiego to nie interesuje, czym inny zajęty?
24.01.2018, 16:29 Elbląg do Pomorza : Gdzie jest marszałek i wojewoda co???? Teraz jak chodzi i o Elbląg to milczą. Czyli popierają olsztyn. Wstyd.
24.01.2018, 16:30 Obłuda : Macie dwa równorzędne miasta wyzyskiwani Elbląg i pijawke bagienna.
24.01.2018, 17:21 MAŁY: KOLEJNY SILNY ARGUMENT -ELBLĄG DO POMORZA! NATYCHMIAST!!!
24.01.2018, 17:49 :
24.01.2018, 17:50 rafik: Żądamy zmiany tej decyzji!!!
24.01.2018, 18:28 szuwarek bagienny: Ciekawe kiedy wojewoda olsztyński cofnie prawa miejskie wsi Elbląg
24.01.2018, 18:40 michal $: Elblag chce do Pomorskiego laczy nas duzo z Trojmiastem a nie z ta melina olsztynem przez male o , kiedy skoncza robis s 7 zrobcie referendum w tej sprawie
24.01.2018, 19:38 Szuwarek bagienny : Co zabrakło olsztyniakom swoich stron i szukają polotu w Elblągu. A poszli won na bagienne dziadostwo.
24.01.2018, 20:03 Yorker: Może warto powalczyc o odrebne województwo Żuławskie.Przyłaczyc obszar od pasłeka po NDG Krynice ,Prabuty,Braniewo etc.
24.01.2018, 20:47 rd: oddając krew nie liczymy na nic bo robimy to honorowo. chcę aby ta krew służa do ratowania naszym szpitalom wtedy kiedy jej potrzebują nie matrwiąc się czy zdążą przywieść z olsztyna czy może gromadząc jej więcej się popsuje i trzeba będzie ją wyrzucić. podobno to lek ktorego nie da się otrzymac drogą sztuczną, więc jedynymi twórcami tego lega jesteśmy my krwiodawcy. a co jak przez jakiś czas jej nie będziemy oddawać. olsztyn będzie musiał dać ją do banków krwii w szpitalu, ale jak jej nie będzie to co wtedy?
25.01.2018, 06:03 Jeb..... olsztyn: Niech zamkną w wsi olsztyn a całodobowo zostawia w Elblągu ciekawe czy by tak zrobili
25.01.2018, 07:38 azxcvb: i znów odgrzewany kotlet, bo przecież musi się lansować nierób Wcisła wraz z koleżanką Gelertową co nie pilnuje szpitala.! Działać a nie paplać w nieskończoność o tym samym.!!!! Wstyd
25.01.2018, 09:52 pytanie na śniadanie: jacyż to durnie rządzili i rządzą Elblągiem że takie rzeczy dzieją się od dawna a oni się tylko w internecie albo w gazecie pokazują i nic z tego nie wynika
25.01.2018, 10:58 jan-49: do malego i michala s to ze elblag chce do pomorza to nic nie oznacza ciekawe czy gdansk i pomorze zechca taka ruine jaka jest w tej chwili elblag podziekujcie kwasniewskiemu
25.01.2018, 11:41 Bezstronny : A czemu senatorzy i posłowie nie pomagają Elblągowi i Elblązanom. PiS rządzi w Polsce a posłowie co na wakacjach.
25.01.2018, 12:05 Ploterek: Napiszę to kolejny raz. Gdzie jest teraz poseł Jerzy Wilk?! Przecież podobno tak mu leży dobro Elblążan, kocha to miasto i baaaa, chce kandydować na Prezydenta, więc, gdzie pan jesteś teraz?!?! Robić pseudo konferencje o rozliczaniu obecnego prezydenta i wytykanie rzekomych błędów, to owszem, ale jak chodzi o tak ważną sprawę to już jakoś cicho o panu. Taki to właśnie z pana poseł. Nie wiem co kieruje panem Wcisłą, może chęć pomocy Elblągowi, może lansowanie - nieważne! Grunt, że mówi o tym i naświetla problem. Pani Gelert to zrozumiałe, jest dyrektorem szpitala. Ale gdzie są posłowie PiS tak dbający i walczący o Elbląg na sesjach RM ?!?! Zobaczycie, byle do sezonu wakacyjnego i poważnych wypadków na trasie Warszawa-Morze.Zabraknie dla kogoś krwi, a transport nie zdąży dojechać to pomyślą.


Inne artykuły:

Azoty Puławy za mocne dla Wójcika. Fatalna seria meczów bez wygranej trwa
Azoty Puławy za mocne dla Wójcika. Fatalna seria meczów bez wygranej trwa (2)
Świetliki i Kat koncertują w Mjazzdze!
Świetliki i Kat koncertują w Mjazzdze! (1)
Byli pracownicy Biedronki żądają przeprosin i odszkodowań. Rusza proces przed elbląskim sądem
Byli pracownicy Biedronki chcą odszkodowań. Wiemy, kiedy ruszy proces (5)
Skończyło się parkowanie za darmo. Na teren przy Bednarskiej weszli archeolodzy
Skończyło się parkowanie za darmo. Na teren przy Bednarskiej weszli archeolodzy (11)
Wybierz Najpiękniejszą Parę Studniówki ZST!
Wybierz Najpiękniejszą Parę Studniówki ZST! (239)
Elblążanin zawalczy o olimpijski medal. Sebastian Kłosiński jest w reprezentacji Polski na igrzyska w PyeongChang
Elblążanin zawalczy o olimpijski medal. Sebastian Kłosiński jest w reprezentacji (7)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.