Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
27.08.2019 13:00

Jedno z ważniejszych przeżyć dla kobiety. Narodziny!


Jedno z ważniejszych przeżyć dla kobiety. Narodziny!


Poród naturalny, jest jednym z ważniejszych przeżyć dla kobiety. Wspomnienia z porodu zostają w pamięci do końca życia i mogą powracać w postaci dobrych motywujących obrazów lub tzw. flashbacków, czyli negatywnych reakcji fizycznych i psychicznych na sytuacje, które w jakiś sposób przypominają nieprawidłowy przebieg porodu.      
                                 
Regularna czynność skurczowa, zwiększająca rozwarcie szyjki macicy rozpoczyna pierwszy okres porodu. Występuje w nim zjawisko retrakcji, czyli kurczenia się włókien mięśni trzonu macicy, które po skurczu nie wracają do poprzednich rozmiarów i dystrakcji, czyli rozszerzania oraz ścieńczenia włókien cieśni i szyjki macicy.

Procesy te sprawiają, że macica zmniejsza swój wymiar podłużny, a zwiększa poprzeczny, dzięki czemu dziecko jest spychane w dół kanału rodnego. Okres ten dzielimy na dwie fazy: utajoną, kiedy szyjka rozwiera się do szerokości 3-4cm, a skurcze są częste i mniej bolesne dla rodzącej oraz aktywną, kiedy macica kurczy się rzadziej, ale skurcze są mocniejsze, kończy się z chwilą osiągnięcia przez szyjkę pełnego rozwarcia, czyli 10 cm.    
                    
W drugim okresie porodu główka dziecka wstawia się do kanału rodnego. Pojawiają się skurcze parte, które mają za zadanie pomóc rodzącej wyprzeć dziecko na zewnątrz. Dokonując przygięcia, zwrotu wewnętrznego, odgięcia i zwrotu zewnętrznego pokonuje ono poszczególne przestrzenie miednicy.   
                         
Trzeci okres porodu rozpoczyna się po urodzeniu dziecka, a kończy urodzeniem łożyska i błon płodowych. Natomiast czwarty okres porodu, to pierwsze dwie godziny po wydaleniu łożyska, kiedy dochodzi do zamknięcia naczyń krwionośnych i obkurczania się macicy.     
                                           
W porodzie biorą udział hormony, które istotnie regulują jego przebieg. Adrenalina dodaje kobiecie motywacji i siły, aby uporać się z ciężkim wysiłkiem, jaki musi wykonać jej ciało. Endorfiny wydzielane pod wpływem tej pracy uśmierzają ból i wyzwalają uczucie radości, szczęścia, a nawet mogą wprowadzić w ekstazę. Natomiast oksytocyna odpowiada za czynność skurczową macicy, a po narodzinach dziecka pomaga stworzyć wzajemne zakochanie między matką, a dzieckiem. Prolaktyna pobudza gruczoły sutkowe do wydzielania mleka.  
                                     
Fizjologiczny ból porodowy wiążący się z pracą macicy podczas skurczów wyzwala endorfiny, które naturalnie łagodzą dolegliwości bólowe, powodują radość i motywują rodzącą do sprostania kolejnym etapom porodu. Bardzo ważną rolę pełni tu rozluźnienie mięśni dna miednicy, które przyspiesza poród. Zbyt szczegółowa dokumentacja, pośpiech, zmiana miejsca i personelu medycznego oraz zbędne zabiegi pielęgnacyjne i lecznicze sprawiają, że rodzące nie czują się bezpiecznie, a w ich organizmie wzrasta poziom adrenaliny, który spowalnia lub zatrzymuje akcję porodową.

W związku z tym przyszłe mamy czują się zdezorientowane i zaczynają napinać wszystkie mięśnie, co powoduje: większą wrażliwość na ból, skurcz naczyń krwionośnych, nieprawidłowe oddychanie, niedotlenienie, wyczerpanie oraz nieprawidłowe zużycie energii i ponowny przykurcz.Zmiany te nasilają ból, który może przedłużyć poród, nasila on lęk, który wzmaga napięcie, przez co rodząca odczuwa większy ból, jest to tak zwana triada Reada: Lęk- napięcie- ból.    Poczucie bezpieczeństwa i świadomość zachodzących procesów, sprawia, że kobiety stają sie aktywnym uczestnikiem porodu.

Dzięki temu hormony wydzielają się prawidłowo, umysł współpracuje z ciałem, a kobieta doświadczając trudu i przechodząc kolejne skurcze nabiera psychicznej i fizycznej siły. Wydawanie niskich dźwięków i otwieranie buzi podczas skurczów rozluźnia szyjkę macicy i spycha dziecko w dół kanału rodnego. Następnie ogromy wyrzut hormonów po narodzinach dziecka tworzy relację przywiązania i miłości. Praca, jaką wykonało ciało sprawia, że matka wierzy w swoje zdolności macierzyńskie i jest w stanie zaopiekować się swoim dzieckiem. Pozytywne doświadczenie porodu może ułatwić stworzenie nowego schematu myślenia, który istotnie zmieni postrzeganie obrazu siebie, społeczeństwa i świata.         
                           
Położna prowadząc poród aktywny, zachęca kobietę do przyjmowania pozycji wertykalnych, które pomogą wstawić sie dziecku do kanału rodnego i stopniowo zwiększyć rozwarcie kanału szyjki macicy. Uczy techniki oddychania, aby zapewnić właściwe dotlenienie organizmu matki i dziecka. Dodatkowo, aby zredukować zbędne napięcie mięśniowe zaleca imersję wodną w formie prysznicu, czy dłuższą kąpiel w wannie.

Rodzące powinny mieć, także możliwość wprowadzenia aromaterapii, muzykoterapii i masażu. Dobór tych metod zależy od komfortu pacjentki i przebiegu porodu. Położna mając rzetelną wiedzę na temat procesów zachodzących w porodzie, obserwując rodzącą i oceniając ryzyko wystąpienia nieprawidłowości decyduje, które z nich są korzystne dla przebiegu porodu. Forma ta ma za zadanie zminimalizować nieprzyjemne doznania bólowe, pomóc dziecku dokonać odpowiednich zwrotów i przejść przez kolejne płaszczyzny miednicy, przyspieszając w ten sposób akcję porodową.      
        
Wyprawka dla mamy:

• dowód osobisty, dokument ubezpieczenia, karta przebiegu ciąży;
• wyniki badań: grupa krwi, HBS, WR, morfologia, USG;
• sok lub woda do picia;
• luźna koszula do porodu i koszula na zmianę (najlepiej cała rozpinana);
• szlafrok;
• 5 par majtek (bawełnianych, a najlepiej jednorazowych);
• 1 opakowanie wkładek laktacyjnych;
• 2 ręczniki kąpielowe;
• płyn do higieny intymnej;
• podpaski dla kobiet w połogu;
• 3 pary skarpetek (kobietom po porodzie często marzną stopy);
• podstawowe przybory toaletowe i kosmetyki (żel do mycia ciała, szampon, szczoteczka i pasta do zębów, balsam do ciała,      krem do twarzy etc.);
• ubranie (w zależności od tego, ile przybrałaś na wadze w ciąży, powinnaś pamiętać, że w 3 dni niestety nie wrócisz do sylwetki sprzed ciąży :();
• telefon, notes, aparat fotograficzny, odtwarzacz muzyki (w zależności od upodobań);            
    
Wyprawka dla dziecka:

Warto sprawdzić, co zapewnia szpital – może się okazać że będziecie potrzebować tylko kompletu ubrań na wyjście ze szpitala do domu i kosmetyków do przewijania

• koszulki rozpinane lub wiązane (5 sztuk);
• kaftaniki z długim rękawem (3 sztuki);
• śpioszki lub pajacyki (5 sztuk);
• 3 pary skarpetek;
• cienkie rękawiczki lub dodatkowe skarpetki do założenia na małe dłonie;
• rozpinana bluza lub sweter;
• kombinezon i czapka lub lżejsze ubranko wierzchnie (w zależności, o jakiej porze roku dziecko przychodzi na świat);
• kocyk lub rożek;
• ręcznik dla noworodka;
• kosmetyki: maść przeciw odparzeniom, żel do mycia, chusteczki nawilżane;
• opakowanie pieluch jednorazowych (plus kilka tetrowych).

Ponieważ dziecko szybko rośnie, pierwsze ubranka warto kupić w rozmiarze 62!                

Joanna Sztychmiler


Artykuły powiązane

:

Męska broń jądrowa
Męska broń jądrowa
Protetyka – zdrowie i zadowolenie z własnego wizerunku
Protetyka – zdrowie i zadowolenie z własnego wizerunku
W ciąży nie pijemy na zdrowie
W ciąży nie pijemy na zdrowie
Śmierć bliskiej osoby jest stratą nie do opisania. Jak dobrze przeżyć żałobę?
Śmierć bliskiej osoby jest stratą nie do opisania. Jak dobrze przeżyć żałobę?

Komentarze (3):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
27.08.2019, 14:36 Baba: A dla mężczyzny już nie? Puknijcie się w głowę.
28.08.2019, 09:39 Marta: To nie jedno z wazniejszych ale zdecydowanie najwazniejsze i najpiekniejsze przezycie. Nieporownywalne z niczym innym. Trzymac w ramionach nowonarodzone Dziecko to jak ujrzec raj.
05.09.2019, 15:00 Jola: Sama niedawno zostałam mamą. Jest to piękny czas dla każdej kobiety. Muszę teraz dbać o maluszka ale nie zapominając również o sobie. Pakując swoją wyprawkę zaopatrzyłam się nie tylko w płyn do higieny intymnej ale również w gruszkę Biobidet. Bardzo przydatna jest to rzecz dla kobiet w ciąży ale nie tylko. Zabieram ją zawsze ze sobą i podmywam się kiedy czuję taką potrzebę.


Inne artykuły:

18-latka uderzyła oplem w drzewo. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku
18-latka uderzyła oplem w drzewo. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku (1)
Rusza modernizacja dworca w Suszu
Rusza modernizacja dworca w Suszu (3)
Rząd wycofuje się z finansowania? Przyszłość elbląskiego portu, mimo przekopu, utknie na mieliźnie?
Przyszłość elbląskiego portu, mimo przekopu Mierzei, utknie na mieliźnie? (43)
W piątek rusza XIV Elbląskie Święto Chleba. Zobacz program imprezy
W piątek rusza XIV Elbląskie Święto Chleba. Zobacz program imprezy (17)
Powakacyjna zmiana rozkładu jazdy linii nr 8, 15, 17, 22
Powakacyjna zmiana rozkładu jazdy linii nr 8, 15, 17, 22 (2)
Czytelnik pyta, co się stało z iluminacją mostu? Coś na ten temat wiedzą... chuligani
Czytelnik pyta, co się stało z iluminacją mostu? (8)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.