Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
06.03.2019 07:00

Nauczyciele o krok od strajku. W większości elbląskich szkół trwa spór zbiorowy


Nauczyciele o krok od strajku. W większości elbląskich szkół trwa spór zbiorowy


Od 8 kwietnia do odwołania. Planowany termin strajku nauczycieli, bo o nim mowa, może utrudnić przeprowadzenie egzaminów gimnazjalnych i ośmioklasistów. O to w jakim stopniu, pytają również rodzice młodych elblążan. Na razie jednak nie wiadomo ile szkół z Elbląga obejmie protest. Choć pewne wyobrażenie na ten temat daje fakt, że pracownicy większości z nich są w sporze zbiorowym z dyrektorami.

Środowiska nauczycielskie od wielu tygodni domagają się podwyżek płac o 1000 zł. Rozmowy z Anną Zalewską, minister edukacji do tej pory nie przyniosły spodziewanego przez nie efektu. W tej chwili protest przybiera na sile. Scenariusz planowanych w najbliższym czasie działań, w poniedziałek (4 marca), podał Sławomir Broniarz, prezes ZNP. Związkowcy planują strajk. Jego rozpoczęcie zaplanowano na 8 kwietnia. Ma potrwać do odwołania, czyli najpewniej do momentu, kiedy strona rządową zgodzi się na żądania w wysuwane przez związkowców.

Przygotowania do strajku rozpoczęto już na początku roku. Najpierw szkoły musiały przeprowadzić procedury związane ze sporem zbiorowym. Związkowcy (ZNP, a także Solidarność) działający w danej szkole składali pracodawcy pisma inicjujące spór (tj. żądanie podwyższenia o 1000 zł wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pracowników szkół, przedszkoli i placówek). Dopiero po zakończeniu mediacji i przy braku porozumienia podjęto decyzję o zaostrzeniu protestu.

Jednak o tym, czy do strajku w ogóle dojdzie i ile szkół on obejmie zdecydują sami pracownicy oświaty, biorąc udział w referendum strajkowym i odpowiadając na pytanie: „Czy wobec niespełnienia żądania dotyczącego podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r., jesteś za przeprowadzeniem strajku począwszy od dnia 8 kwietnia 2019 r.?”

Referendum potrwa do 25 marca. Zostanie przeprowadzone w szkołach i placówkach, w których trwa spór zbiorowych. Jak wynika z danych oddziałów ZNP, w całym kraju jest ich 78 proc. W województwie warmińsko-mazurskim to 73 proc.

W tej chwili trudno powiedzieć czy i w jakich szkołach strajk zostanie przeprowadzony. W tej chwili ponad 60 placówek, szkół i przeszkolić, z Elbląga i okolic, w których funkcjonuje ZNP, jest w sporze zbiorowym. Czy to przełoży się na uczestnictwo w strajku? Tego dowiemy się najpewniej pod koniec marca, gdy zakończy się referendum strajkowe

- mówi Gerhard Przybylski, przewodniczący elbląskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Obawy wielu rodziców i uczniów wzbudza termin strajku. Zgodnie ze szkolnym kalendarzem egzaminy gimnazjalne rozpoczną się 10 kwietnia, a te na zakończenie ósmej klasy - 15 kwietnia. Te terminy zostały ustalone jeszcze w 2018 r. W wielu szkołach może być problem z ich przeprowadzeniem. Dodatkowo dyrektorzy szkół mogą, mieć trudności z zapewnieniem wszystkim uczniom opieki, na czas strajku.

Trudno w tej chwili powiedzieć jak organizacyjnie będzie to wyglądało. Nie wiem, nawet ilu nauczycieli u mnie w szkole przystąpi do strajku, a przecież nie tylko od tego zależy to, czy uda się przeprowadzić egzamin. To jest uzależnione również od nauczycieli z innych szkół, w każdej komisji egzaminacyjnej jest nauczyciel obserwator, z innej szkoły

- mówi Ewa Horbaczewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Elblągu.

Niepokój rodziców próbował uspokajać prezes ZNP, który podkreślała wczoraj, że nie mają oni powodów do obaw, że swoje działania podejmują z myślą o uczniach obecnych i przyszłych.

Nie da się poprawić systemu oświaty, tylko i wyłącznie bazując na emocjach, poświęceniu i zaangażowaniu setek tysięcy nauczycieli licząc na to, że to romantyczne przesłanie dotyczące poświęcenia, misji, zaangażowania, będzie siłą napędową i motorem, na którym będziemy mogli budować przyszłość edukacji. Chcemy rodziców uspokoić. Dołożymy wszelkich starań, żeby czas strajku nikomu niczym złym nie zagrażały, ale nie możecie państwo oczekiwać od nas, że ulegniemy tej psychologicznej presji, związanej choćby z terminem egzaminów. To jest także pytanie ile, wspólnie z rządem, jesteśmy w ciągu tych blisko 40 dni ustalić. Nie ulega wątpliwości, ze 8 kwietnia jest momentem rozpoczęcia strajku. Jakkolwiek by to nie brzmiało, to jest rzeczywiście w interesie dziecka ucznia

-  przekonywał prezes ZNP podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej, przypomniało wczoraj, że pensje nauczycieli w tym roku wzrosną o 16,1 proc. w stosunku do roku 2018 r.

Obecnie konsultujemy projekt ustawy, który pozwoli na przyspieszoną wypłatę następnej transzy podwyżki. Mamy na to zagwarantowane pieniądze w budżecie. Tym bardziej niepokojące są sygnały przedstawicieli oświatowych związków zawodowych zgłoszonych przez ZNP o planowaniu akcji protestacyjnej w trakcie trwania tegorocznych egzaminów. Na takim rozwiązaniu najwięcej stracą dzieci i ich rodzice. Wierzymy, że nauczyciele, jak i dyrektorzy szkół – odpowiedzialni za przeprowadzenie egzaminów mają świadomość, że ich zakłócenie spowoduje trudności w realizacji planów życiowych uczniów, tj. z przystąpieniem do rekrutacji do szkół na kolejnym etapie edukacyjnym i na studia

- informuje Departament Informacji i Promocji MEN.

Czy dojdzie do strajku nauczycieli i w jaki sposób wpłynie on na egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów, najpewniej przekonamy się pod koniec marca.

Natasza Jatczyńska

Artykuły powiązane

:

Elbląg: Nauczyciele nie rezygnują. Strajk może odbyć się w ponad 60 szkołach
Elbląg: Nauczyciele nie rezygnują. Strajk może odbyć się w ponad 60 szkołach (27)
Nauczycielom grozi "epidemia"? To jedna z opcji, ZNP planuje protest
Nauczycielom grozi "epidemia"? To jedna z opcji, ZNP planuje protest (38)

Komentarze (29):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
06.03.2019, 07:29 węzeł Niegordyjski: Jak codziennie w oświacie - wszyscy są ważni i nikt nie mówi prawdy, bo każdy jest "pani", "pan". Gerhard niedawno popierał i chwalił administratora, a teraz spiera się z nim zbiorowo. Do przeprowadzenia egzaminu zaangażujcie dyrektorzy nauczycieli - emerytów, urlopowanych , itp. Przy braku porozumienia i pokazie siły rządu, egzamin zostanie przesunięty w czasie. Sam protest i jego czas jest rzadko spotykanym w oświacie majstersztykiem. Teraz potrzebna jest tylko jedność środowiska i wytrwałość, bo w przeciwnym wypadku będzie wiekowa porażka i wstyd
06.03.2019, 07:53 Stefan Rembelski: Sytuacja jest wyjątkowa stąd też zachodzi konieczność wyjątkowych rozwiązań, Dzieci nie mogą być karane za kargulowe wojenki "nauczycieli". Ministerstwo ma obowiązek przyjęcia w trybie pilnym rozporządzenia bądź ustawy o jednorazowym uznaniu ukończenia ósmej klasy i gimnazjum z wynikiem pozytywnym. Sytuacja jest nadzwyczajna więc i rozwiązania muszą być takie . Ucieszy to pewnie uczniów i rodziców bo odpadnie im nikomu niepotrzebny stres. W tym czasie niech "nauczyciele" spokojnie sobie strajkują i powadzą panele dyskusyjne wspominając z rozrzewnieniem czas kiedy to za rządów PO-PSL podwyżki się sypały co pół roku a uprawnienia z Karty Nauczyciela się potroiły. Podobnie należy uczynić z maturami - wtedy wakacje "nauczycieli" będą trały od 04 do 09 za które zapłaci ZNP.
06.03.2019, 08:54 osiołkowi w żłoby dano: To będzie, o ile się odbędzie, najbardziej kosztowny strajk polskiego nauczyciela w dziejach. Po pierwsze - to jest drugi strajk o forsę. Po drugie - kosztem ucznia. Po trzecie - zaprzecza "powołaniu". Po czwarte - koszt moralny - Kazio też może na klasówce powiedzieć "strajkuję". Po ostatnie - koszt finansowy strajku dotknie uczestników znacząco. Należy przywrócić egzaminy rekrutacyjne i znieść po 8 klasie - wtedy żaden nauczyciel nie zastrajkuje w czasie egzaminu. Ponadto ci strajkujący nie będą strajkować gdy dostaną arkusze egzaminacyjne do sprawdzenia, bo za każdy arkusz jest solidna kasa. pozostaje ośli wybór.
06.03.2019, 09:06 Oburzony: Ciekawe jak się zachowają wierne słupy? A poza tym podwyżka kiedy młodzież musi korzystac z korepetycji aby przygotowac się do egzaminow!! Chyba nierobom w tyłkach się poprzewracalo, damy zgrywają jedna przed drugą, i jeszcze kasy za te pare godzin im malo, ale po poludniu czas i zdrowie udzielać korepytycji mają! Bezczelna kasta. , nie mająca nic wspolnego z powolaniem i etyką zawodu!
06.03.2019, 09:25 jaaaaaaa: są nauczyciele i nauczyciele ...... skąd bierze się średnia wynagrodzenia nauczycieli około 5 tyś ??? odpowiedzieć proszę sobie sami nauczyciele
06.03.2019, 09:27 bolekmolek: w ***ch sie poprzewracało tym nauczycielą
06.03.2019, 09:28 bolekmolek: w ***ch sie poprzewracało tym nauczycielą
06.03.2019, 09:28 bolekmolek: w ***ch sie poprzewracało tym nauczycielą
06.03.2019, 09:31 celinaa: jeśli nauczyciele chcą takich podwyżek oki niech dostaną ale za korepetycje niech płacą oni koszt to około 50 zł godzina bo jeśli dziecko musi chodzić na dodatkowe godziny z nauki j.angielskiego np. to na programowych godzinach pan/pani nie daje rady nauczyć mego dziecka podstaw , a po godzinach daje radę za kaskę
06.03.2019, 09:37 wstyd: Termin jak zwykle nieprzypadkowy- egzaminy jedne drugie, później rekolekcje, święta, do majówki niedaleko można pociągnąć- i znowu miesiąc wolnego. A dzieciaki niech biegają na korki i rodzić w domu niech tłumaczy, odrabia itp. Niezadowoleni niech odejdą, jest spora grupa chętnych na te etaty- wcześniej zostali ich pozbawieni jako ci spoza układu i towarzystwa wzajemnej adoracji (palca w d...)
06.03.2019, 09:38 NIE ROZUMIEM: Hmmm....skoro nauczyciele są nieważni i niepotrzebni i do niczego się nie nadają a co ważniejsze nic nie robią - to o co ten szum z ich protestem i dlaczego wywołuje on takie emocje u niektórych?
06.03.2019, 09:43 Krzysztof Litkowski: Panie Rembelski, straciłeś pan wyśmienitą okazję by milczeć. Niegdyś ceniłem pańskie opinie, jednak teraz jestem zniesmaczony pana światopoglądowym serwilizmem wobec obecnej władzy. Tymi swoimi pomysłami na "wyjątkowe rozwiązanie" kompromitujesz się facet. Mamy demokrację i państwo prawa, a prawo do strajku jest prawem człowieka. O to prawo walczyła Solidarność w sierpniu 1980 i tysiące opozycjonistów represjonowanych przez komunę w stanie wojennym. My, Polacy daliśmy światu Solidarność i zobowiązuje nas to do tego, by stać solidarnie po stronie każdego obywatela który domaga się swoich praw, w tym tego do godnego wynagrodzenia za wykonywaną pracę. Kto tego nie rozumie, stawia się po tej drugiej stronie, tam gdzie stało... wiadomo co.
06.03.2019, 09:52 Chore: Czego jeszcze chcą chyba batem. Mają wakacje 2 miesiące,ferie,kartę nauczyciela ,podwyżki. Nie pasuje do hipermarketów do pracy belfry. Zwalniać to bractwo.
06.03.2019, 11:01 Stefan Rembelski: Panie Litkowski - dziękuję za srogą polemikę ale by doprecyzować. Nie kwestionuję prawa do strajku żadnej grupy zawodowej ale mój sprzeciw zawsze budzi używanie żywych tarcz a tym przypadku będzie to miało miejsce - za żywe tarcze złożone z rodziców i dzieci schowają się polityczni działacze związkowi. Rozpocznijcie strajk jeśli już musicie od września -na jesieni też są wybory. Dla jasności nie sympatyzuję ani z PO ani z PiS, nigdy nie głosowałem na te formacje. Sympatyzuję z Polską, która z woli wyborców jest rządzona przez różne formacje zgodnie z istotą demokracji. Sugestia, że stoję tam gdzie stało ... jest niegrzeczna, ponieważ w czasach gdy o odwagę nie było tak łatwo, ja stałem po właściwej stronie na co mam dokument z IPN. Pozdrawiam Panie Krzysztofie.
06.03.2019, 11:10 Jestem za: Do Jez. Właśnie będziesz miał 08 kwietnia idealny przykład tego co się stanie gdy wszyscy nauczyciele jednocześnie zmienią zawód. Powodzenia w szukaniu tych innych na ich miejsca.
06.03.2019, 11:26 jan-49: broniarz to klamca i zadymiarz nauczyciele nie zarabiaja tyle co ten zadymiarz mowi nzreszta jak komus malo nikt nie broni zmienic zawodu na sile nikt nie trzyma a nauczyciele niech nie placza bo nie maja zle urlpy urlpy zdrowotne karta nauczyciela jeszcze malo ?najlatwiec jest tylko zadac a nie SZANTAZOWAC MLODZIEZ I DZIECIAKOW W SZKOLACH w d.............juz sie poprzewracalo
06.03.2019, 13:27 Krzysztof Litkowski: Panie Stefanie, we wrześniu to może już nie być komu strajkować. Zarobki w oświacie i administracji są dramatycznie niskie. Urzędnicy uciekają do sektora prywatnego, często porzucając zawód wyuczony. Ci którzy zostają, są coraz bardziej sfrustrowani i nieefektywni. Nauczyciele się starzeją, młodych nie widać, zaczyna brakować ludzi. Rząd i Partia twierdzą, że mamy mały cud gospodarczy, pieniądze podobno są na wszystko. Mnie, jako przedsiębiorcy forma i termin protestu nauczycieli są całkowicie obojętne. Co wywalczą to i tak dostaną z moich podatków. Wolę jednak, żeby te pieniądze szły na sprawną oświatę i administrację a nie na przeżarcie dla bezimiennej tłuszczy. I dla świń przy korycie... Pozdrawiam
06.03.2019, 15:06 Praca: Wystarczy spojrzeć na pracę chociażby wfistów, nauczycieli historii i społeczeństwa( i wielu wiecej przypadków). Mają dostawać 1000zł wiecej za puszczenie dzieci z lekcji, za puszczanie filmów i spędzaniu lekcji na zupełnie niczym? Jestem na NIE, a jeżeli strajk przejdzie na matury pokażą tylko i wyłącznie swoją słabość i udowodnią wszystkim jak żałosny los wiodą. Pozdrawiam :)
06.03.2019, 15:26 Szczerze : Jesteście cieniasy i tyle i fajecie sie podpuszczac tym pseudo związkowcom co mają małe zarobki po 10 tys. Myslcie, lepsze podwyżki po kilka razy niż nic.
06.03.2019, 15:32 emeryt: Dziś słyszałem ,że jak będą strajki nauczycieli przed zakończeniem roku szkolnego , to uczniowie otrzymają świadectwa bez egzaminu, Natomiast nauczycielowi zostaną dyscyplinarne zwolnienia .Po wakacjach młodzież będą uczyć studenci .A jak było podczas okupacji , kto nas uczył .nie było nauczycieli i każdy umiał pisać ,czytać i liczyć i polskę odbudowała młodzież kształcona przez ludzi co potrafili uczyć i nikt się nie pytał czy to magister , czy magazynier ważne ,ze umiał uczyć .Wy chcecie budżet zniszczyć i obalić Rząd , to wam się DRANIE NIE nie uda .
06.03.2019, 15:35 Grupa Refendalna: Towarzysze nauczyciele mogli być obrotni i wstąpić do KWW Słoniny/Wróblewskiego a dziś byliby już dyrektorami.
06.03.2019, 15:39 @@@@: Tylko kasa kasa i kasa a pracują tylko pół roku a pół się opieprzają w deklach im się poprzewracało
06.03.2019, 19:49 wiosna: Przecieź moźna wystąpić w ramach informacji publicznej do um jakie są faktycznie zarobki nauczycieli . Takie infotmacje ma takźe skarbówkaWtedy zobaczymy.
06.03.2019, 20:50 pedagog: A od korepetycji nauczyciele odprowadzają podatki? Moze trzeba to spraedzić bo jak nie to chyba pachnie szarą strefą
06.03.2019, 21:32 Xyz: Czytając te wasze komentarze to aż płakać sie chce. Wypisują to chyba ludzie, którzy nic nie wiedzą o pracy nauczyciela i tylko buzią potrafią dużo szczekać. Zastanówcie sie co wy za brednie wypisujecie. Poprostu żal.
07.03.2019, 09:22 Piotr11: Dostają pieniądze tylko Ci co strajkują!. Krzyczą najgłosniej nauczyciele szkół podstawowych i średnich, pielęgniarki i policjanci i ciągle tylko oni dostają podwyżki. A nikt nie mówi np o nauczycielach akademickich. Też mamy Uczelnie w Elblągu. Kiedy Oni mieli ostatnio podwyżkę nie będącą regulacją pensji? Proszę zainteresować się i podać do publicznej informacji średnią pensę nauczyciela i nauczyciela akademickiego (nie doktora, nie profesora chociaż te osoby też nie mają wysokich wynagrodzeń) dla osób ze stażem 5 lat, 10 lat, 20 lat. Może wówczas nauczyciele ZASTANOWIĄ SIĘ, co robią.
07.03.2019, 09:32 Gagatek: 90% nauczycieli to "bimbacze" ;-)
07.03.2019, 23:57 Juz nie nauczycielka szkolna : Rembelski i inni - sami uczcie wasze cudowne dzieci! Niedługo uczyć je będą sprzedawcy z biedronki bo zgodnie z waszymi radami nauczyciele "skoro się nie podoba to pójdą do innych zawodów". Naprawde nie dociera do was, że to od nauczycieli zależy przyszłość? Ze muszach dobrze zarabiać, że to niezwykle trudna i odpowiedzialna praca? Ze te wakacje w Polsce to mit bo muszą dodatkowo zarabiać? Ze to praca po nocach,w weekendy, że to odbieranie telefonów od wkurzonycholery rodziców, wypalenie zawodowe po kilkunastu latach,ale robić trzeba... wymieniać można długo.... i niestety w klasie 30stu osobowej trudno nauczyć każdego a wymagania rodziców są ogromne. Szczególnie takich "inteligentnych" jak tu piszących. A niedaleko pada jabłko od jabłoni wiec niestety poziom coraz gorszy....
08.03.2019, 09:17 Jeszcze_wykładowca: Niestety, ostatnimi laty przychodzą na studia osoby mające bardzo duże aspiracje a mające podstawowe problemy z matematyką. Mam wrazęnie, że w tym czasie uczniom w szkołach podstawowych i średnich "nie wkłada się wiedzy ścisłej do głów" ale karmi ich się mżonkami i wysokimi aspiracjami, nie popartymi ich możliwościami intelektualnymi z powodu podstawowych braków wiedzy. I tutaj pytanie: jaka jest wizja szkolnictwa, z mojego punktu widzenia szkolnictwa wyższego w polsce? Czy ktoś władny odważy się odpowiedzieć na to pytanie. "Z dołu" to widać inaczej. Jak to kolega powiedział "zaorać całe szkolnictwo wyższe, zrobić pastwisko i hodować barany; nimi łatwiej się rządzy bo nie myślą i nie zadawają pytań ... ". Pozdrawiam jeszcze myślących..


Inne artykuły:

Miasteczko Kobiet Ogrodach – 8-9 marca
Miasteczko Kobiet Ogrodach – 8-9 marca
Miasto szuka nowych dyrektorów 11 przedszkoli i szkół
Miasto szuka nowych dyrektorów 11 przedszkoli i szkół (30)
"Celem było uwrażliwienie młodzieży na tragiczne losy Żydów polskich i ukazanie heroicznych postaw Polaków"
"Celem było uwrażliwienie młodzieży na tragiczne losy Żydów polskich" (21)
Spotkanie z historią . "Taka lekcja "w terenie" przynosi lepsze efekty kształcenia"
Spotkanie z historią. "Taka lekcja w terenie przynosi lepsze efekty kształcenia" (44)
Na widok radiowozu zaczął uciekać. Okazało się, że miał przy sobie 85 gramów marihuany
Na widok radiowozu zaczął uciekać. Miał przy sobie 85 gramów marihuany (11)
Mistrzowie parkowania w Elblągu część 10 - zobacz zdjęcia
Mistrzowie parkowania w Elblągu część 10 - zobacz zdjęcia (20)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.