Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
07.03.2019 11:00

Nauczycielka apeluje do minister Zalewskiej: niech pani przestanie kłamać


Nauczycielka apeluje do minister Zalewskiej: niech pani przestanie kłamać


- Minister Anna Zalewska kłamie i nastawia przeciw nam ludzi - mówi WP Anna Zając, jedna z nauczycielek z podstawówki. Ale nauczyciele nie ustąpią w kwestii strajku. - Jesteśmy zdeterminowani, bo dla nas każde 100 zł to kwestia przeżycia.

 

Sebastian Łupak: Będzie pani strajkowała 8 kwietnia?

Anna Zając, nauczycielka:

Oczywiście! Kocham uczyć, ale moje niskie zarobki mnie frustrują, bo mam rodzinę, dzieci. Albo coś wywalczymy, albo odejdę z zawodu. Ja sobie znajdę pracę. Ale nie chcę, bo kocham to, co robię. Nie chcę wcale szukać nowej pracy.

 

Czujecie, że Ministerstwo Edukacji was obraża?

Nastawiają społeczeństwo przeciwko nam i pokazują w mediach fałszywe informacje o naszych zarobkach i czasie pracy. Manipulują opinią publiczną. MEN podaje naszą rzekomą pensję na poziomie około 5600 zł. Wrzucają do naszej pensji podstawowej 16 dodatków, w tym odprawę pośmiertną, odprawę emerytalną i dodatek dyrektorski. Wychodzą im kwoty, których nauczyciel na oczy nie widział! Ja się nie wstydzę pokazać swojego "paska" z pensją. Mam tylko dwa dodatki: motywacyjny i stażowy. Po 13 latach pracy zarabiam więc 2170 zł. Nauczyciel początkujący zarabia około 1750 zł. A przed młodą nauczycielką perspektywa 15 lat awansu, bo pani Zalewska wydłużyła nam ścieżkę awansu z 10 do 15 lat. Nauczyciele dyplomowani zarabiają 2600-2800 zł. Jak to się ma do podawanej przez MEN sumy 5600 zł?

Ten strajk będzie solidarny? Strajkuje ZNP,  "Solidarność" – nie. Ktoś się wyłamie, ktoś nie będzie chciał stracić kilkuset złotych za przerwę w pracy. Zjednoczycie się 8 kwietnia?

Ja jestem w zawodzie 13 lat i takiego buntu nie pamiętam. Wszyscy jesteśmy zdeterminowani, zmotywowani. Tak złej sytuacji jeszcze nie było. Obarcza się nas coraz większymi obowiązkami, bierzemy na barki skutki ”deformy”, a zarabiamy mało. I to w momencie, gdy gospodarka ma się dobrze i średnia krajowa wzrosła. A nasze pensje stoją. My tak naprawdę dostaliśmy obniżkę. Wynika to m.in. z przedłużonego o 5 lat awansu. Poza tym minister Zalewska proponuje teraz stażystom na start dodatek dwa razy po 1000 zł, w sumie 2000 zł. A rok temu odebrała młodym nauczycielom 3600 zł dodatku na zagospodarowanie. To ten nauczyciel i tak stracił 1600 zł.

Rząd tłumaczy, że nie ma w budżecie tych pieniędzy dla was…

Dopiero co znalazło się 40 miliardów na nowe obietnice PiS. Niech więc nauczyciele dostaną podwyżki w pierwszej kolejności. Nie chcemy tych pieniędzy nagle. Były już przecież wcześniej akcje protestacyjne i strajki. Był strajk jednodniowy w 2017 roku, były manifestacje w soboty. Nikt tego nie zauważył. Wszyscy nas wtedy – za przeproszeniem – olali, a pani Zalewska nie chciała z nami rozmawiać.

 

Materiał otrzymany i za zgodą redakcji WP

Redakcja

Komentarze (46):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
07.03.2019, 11:12 100% elblążanin: Życzę normalności- Powodzenia !!!
07.03.2019, 11:13 100% elblążanin: Fundamentem każdej cywilizacji ................. edukacja. Pozdrawiam.
07.03.2019, 11:32 "dobra zmiana": Ta pani jest tak "dobrą minister edukacji " ze nie powinna być wybrana do EP tylko zostać w Polsce.
07.03.2019, 11:49 marian k: ...pracowałem w szkolnictwie 24 lata i widziałem nepotyzm i populizm, a szczególnie ZNP. Całe ZNP należy przewietrzyć z zasiedziałych komunistycznych działaczy, mieniących się obecnie demokracją. Odszedłem od tablicy przeszedłem do biznesu i sobie chwalę, tylko wystarczy odwagi. Powodzenia w prowadzeniu się na smyczy Przewodniczącego ZNP.
07.03.2019, 12:22 Antycypisek: Zalewska i tak już chodzi jakaś wystraszona i z dnia na dzień coraz bardziej stara. A tak pięknie było na początku..."dobrej zmiany".
07.03.2019, 12:26 Dede: Rozumiem nauczycieli. Oni nic innego nie potrafią.
07.03.2019, 12:29 ofelia: Nauczyciele też kłamią, zatracili swoją tożsamość zawodową i stali się zakładnikami polityków, którym przeszkadza dobro kraju. Czy 3 - 4 lata wstecz zarobki tej butnej pani nauczycielki ją zadowalały? Nieistotna jest kwota zarobku " na rękę", przecież nauczyciel jest świadomym obywatelem i chyba wie o potrąceniu składek ZUS, zdrowotnej i podatku. Nauczyciele zapominają o tzw. "13-ce" i świadczeniu urlopowym oraz o innych dodatkach uznaniowych, na które oczywiście trzeba zapracować. I na koniec pytanie zasadnicze: skąd pewnik, że dotychczasowy pseudodydaktyk i pseudowychowawca stanie się po otrzymaniu 1000 zł podwyżki mistrzem w zawodzie, bo tak należy chyba "rozumieć" słowa p. Broniarza, iż strajk " jest dla dobra uczniów i rodziców" ?
07.03.2019, 12:30 TAK!: Nauczyciele łączcie się! Dość bierności, marazmu i poniżania.... Gdyby nie nauczyciele naród byłby "niepisaty i nieczytaty". A tych co Was opluwają widać, że do szkoły było im nie po drodze - dobrze, że ten leniwy nauczyciel nauczył ich pisać by mogli teraz wylewać swoją frustrację...
07.03.2019, 12:46 JASNOWIDZ: Jestem osobą przewidywalną i moje spostrzeżenia są takie ,żebyście nie nadwerężyli swoje wymagania , bo może to się skończyć bardzo nie dobrze dla Was nauczycieli .JEŚLI RZĄD OBIECA TO NA PEWNO DA , ALE TRZEBA BYĆ CIERPLIWYM , Żeby dać Wam tyle ile wymagacie, to trzeba poczekać aż wyłapią wszystkich złodzIei , którzy wyłudzają WATT.
07.03.2019, 12:55 Cyrk: Nauczyciele myślą że jeśli zaczną straszyć to innym zabiorą a im dadzą. Podskakujecie należało by was pozwalniac za to co wyprawiacie. Macie kartę nauczyciela,podwyżki, wakacje,ferie chyba ptasiego mleka oczekijecie. Nie pasuje do marketów idzcie pracy nie brakuje. P O i PSL wam dawało G,won. I mówicie żeście wykształceni. Pomyłka.
07.03.2019, 13:29 Ploterek: Skoro tak radzisz iść nauczycielom na kasę do marketu,to kto będzie uczył Twoje dzieci/wnuki?! Spawacz,mechanik,sprzątaczka czy ochroniarz z Biedronki (bez urazy dla tych zawodów)?! Jesteście tak płytcy w swoim myśleniu.Bo nauczyciel strajkuje,tzn. że zły i niech nie narzeka, bo ma wolne w wakacje i ferię. Ale żyć za coś trzeba, każdy ma prawo do godnej pensji. I może właśnie Ci nauczyciele nie chcą iść do marketu,bo nie po to tyle studiowali,żeby zaprzepaścić to wykształcenie. Teraz to się taki naród zrobił dziwny, wiesza psy na nauczycielach, mając ich za nic. Kiedyś to nauczyciel potrafił ze wskaźnika strzelić po łapach i jeszcze ojca wezwać do szkoły, który później w domu poprawił paskiem, bo źle się odezwałem do nauczyciela. Był szacunek. A teraz tylko pogarda. Nie jestem nauczycielem
07.03.2019, 13:41 dramat: chyba najbardziej roszeczniowa grupa zawodowa po lekarzach Grabią swoich młodych i ciągle wrzeszczą daj
07.03.2019, 13:44 wyborca : Tu chodzi o to zeby strajk byl w polowie lipca najlepiej.Wtedy nikt nie zauwazy protestu nauczycieli i kazdy bedzie zadowolony procz samych nauczycieli ale na jaki szacunek wsrod uczniow,rodzicow i wladzy oraz tu wszystkich narzekajacych na ten zawod sobie zasluzycie.To jest to!!!
07.03.2019, 13:46 Marek: Co ma wspólnego ta nauczycielka z Elblagiem ? To jest przedruk z innej gazety.
07.03.2019, 13:47 Robert Koliński: A więc strajk! 8 kwietnia nauczyciele odmówią pracy. Popieramy żądania nauczycieli i związków zawodowych! Można śmiało powiedzieć, że nauczyciele to grupa zawodowa, która kształtuje młode pokolenie i nasze społeczeństwo. Ich codzienna praca składa się z wysiłku nie tylko intelektualnego, ale też fizycznego i emocjonalnego. Kilkanaście godzin pracy w tygodniu to mit. Nauczyciele pracują średnio 47 godzin. Ignoranci nie mający pojęcia o tym zawodzie nie widzą tych wszystkich godzin spędzonych na sprawdzaniu klasówek, przygotowywaniu materiałów na kolejne zajęcia, tego ślęczenia do północy i dłużej nad żałośnie wynagradzaną a odpowiedzialną pracą. Wielu wchodziło w ten zawód z poczuciem misji. Wielu się wypalało i zostawało z narastającymi frustracjami. Dość tyrania za jałmużnę. (...)
07.03.2019, 13:47 Robert Koliński: (...) Dość wydawania grubych milionów na deformę edukacji. Dbajmy o nauczycieli i nauczycielki. Bo oni dbają o nasze dzieci.
07.03.2019, 14:02 parszywe obłudniki: niech biorą pieniądze katechetów dlaczego tego tematu nie podnoszą nie chcą swoich pieniędzy nie spi....ją. Inni ludzie też chcą żyć. Jest to grupa zawodowa bezużyteczna, tchórzliwa i kunktatorska
07.03.2019, 14:27 Kurator: Efektem pracy elbląskich nauczycieli jest miedzy innymi Robert Koliński i już sam ten fakt zasługuje na zastanowienie czy zamiast podwyżki wynagrodzeń nie należałoby rozważyć obniżenie uposażenia do czasu aż wyniki nauczania się poprawią.
07.03.2019, 14:34 ccc: kiedy ZNP podniesie temat wydatków na religię z której na miano nauki zasługuje jedynie etyka chrześcijańska
07.03.2019, 15:06 Il-ng: a jak to się przeliczy na godziny pracy? łącznie ze wszystkimi dodatkami to wychodzi dużo lepiej niż w innych dziedzinach pracy. Dodatkowo spójrzmy na to na jakim poziomie jest obecna edukacja. Prowadzenie lekcji itp a Pani po takim stażu nie dziwie się że nie zarabia więcej bo kto zabronił się edukować dalej? A jak wygląda świadomość i edukacja obecnie? nikt nie segreguje, wiele osób pali śmieci itp taka to edukacja i świadomość została wyuczona przez tych "wspaniałych nauczycieli, którym ciągle mało i mało ....
07.03.2019, 15:12 Weto: Batem ich.
07.03.2019, 15:44 N.przedszkola: Dlaczego wszystkie powazane zawody godnie zarabiają a nauczyciele nie mogą ? Między innymi, dlatego nauczyciele nie są szanowni. Oczywiście, nie kazdy nauczyciel jest idealny, ale jak to w każdy zawodzie są osoby z pasja i powołaniem oraz tacy co mają niskie kompetencje i predyspozycje do zajmowanego stanowiska. Ja pracuje z małymi dziećmi. Wkładam w swoją pracę całe serce, ale naprawdę perspektywa finansową na kolejne lata nie motywuje mnie, abym dalej się tak starała, jak się staram. Bo po co tracić wieczory i weekendy na tworzenie nowych środków dydaktycznych i poszukiwaniu materiałów do zajęć, jeśli w zamian otrzymujesz niska pensję, z której wystarcza jedynie na opłacenie rachunków, a co z innymi wydatkami. Poza tym nieustanne szkolenia np. język angielski. Nauczyciele muszą chodzić na kursy, studia podyplomowe, aby nie otrzymać ani grosza za prowadzenie języka w przedszkolu. Jak dla mnie absurd. Wypowiadają się osoby, które nie mają styczności z zawodem i myślą, że jest kolorowo. Ja też tak myślałam, ale niestety się rozczarowałam.
07.03.2019, 16:00 jurek w.: Sprytnie Pani Zając, ale zapomniała Pani powiedzieć za ile godzin pracy tygodniowo ? W każdym zakładzie stawką jest płaca za przepracowaną godzinę lub wykonane zadanie. Ile Pani "ma" za 45 min. Ile przerw ?
07.03.2019, 16:53 Jankam: Niech już oni nie narzekają na te swoje wypłaty. Fakt w sklepie można zarobić więcej ale nikt nie patrzy na to, że to ciężka praca fizyczna. Nauczyciele według statystyk europejskich wyrabiają najmniej godzin w porównaniu do innych państw EU, a maja jeszcze dwa miesiące wakacji i 13-stki. Większość nauczycieli też ciągnie na lewo kasę często równą wypłacie, z udzielania korepetycji! Żadnych 1000zł podwyżki!
07.03.2019, 17:01 jolk: A kto broni mechanikowi czy pani w sklepie dorabiać? Jeden dorabia korepetycjami, ktoinny sprzątaniem, jeszcze inny naprawami. To nie pensja, a tak w ogóle to dorabiamy, bo za mało zarabiamy ot co
07.03.2019, 17:03 Klakier: Robią to kosztem mlodziezy, dzieci i rodzicow! To juz nie pedagog tylko polityk ale w koncu szcxegolnie w Elblągu zachcialo im się wejsc w politykę wiec teraz nie ich mentor im da, cos za cos
07.03.2019, 17:04 mieszkaniec: Byłem kilka lat nauczycielem , ale zrezygnowałem i założyłem handel uliczny , nosiłem worki z kartoflami i skrzyneczki z pomidorami i jabłkami .Byli tacy co się śmiali ze mnie ,mówili nie chciałeś nosić teczki , to teraz nosisz woreczki ,Dziś jestem niezależny od państwa ,ŻADNA PRACA NIE HAŃBI . Mam własny dom i dwa wypasione auta i nie narzekam , Żeby godnie żyć to trzeba tyrać , a nie narzekać ,Na pewno zawód nauczyciela jest ciężki wymaga bez przerwy dokształcenia się, tak jak dobrego lekarza , Płaca NAUCZYCIELA była zawsze najgorsza w naszym kraju , TO NIE OD DZIŚ to jest , od wielu lat . Tylko w demokracji można żądać wysokiej pensji , bo w komunie byłby wilczy bilet ,
07.03.2019, 17:33 Do mieszkaniec: Jakos w tej demojracji która tak PIS podkresla nie chce wam dac? Więc zadna roznica w tym co bylo a w tym co jest ! Dzieciaki i tak muszą korzystac z korków wiec za co podwyzki? I mniej lansu a więcej zaangazowania , mniej polityki a wiecej etyki
07.03.2019, 19:07 ket: E tam, a w NBP to rusycystka może zarabiać ponad 60 tys. miesięcznie, więc wg pani minister nie jest tak źle.....
07.03.2019, 19:09 adcd..: I co koliński pomyliłeś się, rząd dał nauczycielom podwyźki i to więcej niź chcieli. Na co teraz bèdziesz pluł.
07.03.2019, 19:12 alusia3: Do kurator Świetą prawda. Zgadzam się z komentarzem
07.03.2019, 19:18 moralista: Podwýzki dla budźetówki to środki z podstków. Nauczyciele grupa roszczeniowa podwýzki chce ale za korepetycje rachunku czy paragonu nie uświadczysz. Wniosek , podwyźki chcą ale z działaności podatków nie odprowadzają. Więc z czego chcą na te pidwyźki. Na co czeka skarbówka?
07.03.2019, 19:32 janek: nikt nikomu nie każe być nauczycielem. Skoro za 25 godzin tygodniowo 2200 netto to za mało (a ile tych godzin w czasie wakacji?) Droga wolna..
07.03.2019, 19:39 profes: proponuję strajk nauczycieli w dzień egzaminów.ma to wyglądać to następująco.rozdajemy uczniom pytania z odpowiedziami a sami idziemy na miasto strajkować.
07.03.2019, 19:40 hd: Sprywatyzować.
07.03.2019, 21:34 Tyle w temacie: Wszystko sprywatyzować w szkolnictwie... rodzice będą chcieli opieki i kształcenia to będą słono płacić a jak nie to sami nauczą i się zaopiekują swoimi pociechami...
07.03.2019, 22:44 anty_moralista: te moralista, po paragony i rachunki idź do lekarza, od nich uświadczysz?
07.03.2019, 22:45 Nie ładnie . : Niech nauczyciele powiedzą , która grupa zawodowa ma na ich podwyżki zapracować ? Ci co tyrają i prowadzą swoją działalność gospodarczą a może górnicy pracujący na przodku w kopalniach ? Gdzie powołanie dla pracy na rzecz Ojczyzny ? Żenada .
07.03.2019, 22:49 ciekawski: nauczyciele też płacą podatki. Nie ładnie - powiedz lepiej kto ma pracować na te kobiety które siedzą w domu i tylko żyją z 500plus bo za 1500 to im do roboty iść się nie opłaca, Czy te mądralińskie płacą podatki?
08.03.2019, 01:05 Daleko nam do siebie: Jak czytam tych napuszczonych na siebie wyznawców jednej i drugiej strony to zastanawia mnie czy to ISIS zaczął już u nas krucjatę. Nie rozumiem tych co żałują nauczycielom. Prawda PO nic nie dawała kilka lat ale i ceny były inne. PiS "docenił" górników, chorych policjantów, żołnierzy, dlaczego nauczyciel miał się nie upomnieć tym bardziej że po deformie często jego byt jest mocno niepewny. Nie zasanowił się też jeden z drógim dlaczego do oświaty trafiają często przypadkowi ludzie ??? Selekcja negatywna z powodu kasy. Więc pytam, kto chce mieć wykształconego syna np. mechanika samochodowego ? To znajdzcie teraz kompetentnego mechanika który za 1800 netto go tego nauczy. Dobrze wynagrodzony fachowiec w każdej dziedzinie to dobry fachowiec, nie sfrustrowany i wybrany z grona najlepszych,a nie dlatego że innego nie było. Dzisiejsi nauczyciele oczywiście są różni, groo przykłada się do swojej pracy ale są i obiboki , jak wszędzie. Jak by więcej się garnęło do tego zawodo, to obiboków by się odsiało a tak tkwią na stołkach i frustrują rodziców. I ot cała prawda. Mimo wszystko jestem za strajkiem wolę dorzucić nauczycielce dziecka z moich podatków niech nie myśli o tym jak daleko do 1 niż bezrobotnej osobie z wyboru na kolejne zbytki za posiadanie dziecka.
08.03.2019, 09:33 Seb: A ci dalej płaczą pasożyty za robotę się wziąść a nie strajkowac
08.03.2019, 12:04 rodzic: zwolnić nieroba tą panią a reszta nauczycieli 12,70 na godzinę i bezpłatne ferie, wakacje, jeden miesiąc urlopu w ramach wakacji, nie 18 godz tylko 40 nieroby tygodniowo. I potracic jeszcze 50% pensji za słabe wyniki nauki uczniów Bo gdyby nie rodzice i korepetycje to te głąby nauczyciele nic by dzieci nie nauczyły!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
08.03.2019, 12:07 polak: niech zmienią prace i wezmą kredyt!!!!!!!!!!!!HA HA !rady Komorowskiego i PO!!!!!!!!!!!!!!
08.03.2019, 14:24 mieszkaniec: .DO NAUCZYCIELI MACIE BARDZO ZŁĄ OPINIĘ TO WYNIKA Z KOMENTARZY, BRAĆ SIĘ TO ROBOTY PÓKI CZAS . BO MOŻECIE NIEDŁUGO OGLĄDAĆ WILCZY BILETY .
08.03.2019, 15:05 oburzony: środki na oświatę przeżerają katecheci kościoła katolickiego. Dopóki środowisko nauczycieli nie upomni się o własne pieniądze tak karygodnie marnotrawione, to uważam że nie zasługują na podwyżki a nawet na pensje które już biorą
09.03.2019, 21:36 Stażysta 1 rok : ~ ofelia Ponieważ jeśli zwiększy się płaca, zawód ten bedzie bardziej opłacalny, co zwiększy chętnych do tej pracy. Zwiększy się ilość chętnych, tak jak na dobre kierunki na studia. Ludzie zamiast poprzeć osoby które uczą dzieci, zwyczajnie, po POLSKU żal wam dupe ściska że nauczyciel stażysta studiujący 5 lat, uczący wasze dziecko, wnuka uważa że zasługuje na więcej niż 1800 zł na rękę. Perspektywa jego rozwoju w zawodzie 15 LAT ! Tak patrząc wszyscy nauczyciele powinni ****** wasze wnuki i dzieci i zostawić je wam. Serio ? tak szczerze ? Serio ?


Inne artykuły:

Dzień Kobiet w Multikinie
Dzień Kobiet w Multikinie
Elblążanka Aneta Orłowska nominowana do nagrody Kobieta Sukcesu Warmii i Mazur
Elblążanka Aneta Orłowska nominowana do nagrody Kobieta Sukcesu Warmii i Mazur (12)
Uwaga – na terenie lasu komunalnego zostaną ustawione dwie odłownie
Uwaga – na terenie lasu komunalnego zostaną ustawione dwie odłownie (7)
W sobotę 20 lat Polski w NATO w Elblągu uczcimy piknikiem wojskowym
20 lat Polski w NATO w Elblągu uczcimy piknikiem wojskowym (7)
Trenerzy Concordii o stażu w Górniku Łęczna: „To było ciekawe doświadczenie”
Trenerzy Concordii o stażu w Górniku Łęczna: „To było ciekawe doświadczenie” (7)
Czy opłata za pierwsze 30 minut postoju w SPP zostanie zniesiona?
Czy opłata za pierwsze 30 minut postoju w SPP zostanie zniesiona? (24)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.