Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
15.03.2019 07:00

Pracownicy żłobków zazdroszczą nauczycielom pensji. "Pracujemy 40, a nie 22 godziny tygodniowo, a i tak zarabiamy mniej"


Pracownicy żłobków zazdroszczą nauczycielom pensji. "Pracujemy 40, a nie 22 godziny tygodniowo, a i tak zarabiamy mniej"


Pracownicy elbląskich żłobków od tygodni czekają na odpowiedź prezydenta w sprawie podwyżki dla nich. Strajku, jak nauczyciele, nie planują. Przyznają jednak, że chcieliby np. zarabiać tyle, ile już w tej chwili trafia na konta belfrów. - My nie pracujemy 22 godziny tygodniowo, tylko 40, a i tak nasze pensje są dużo niższe - przekonują.

Nie mamy urlopów zdrowotnych i wyższego odpisu z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Nasze zarobki wypadają dużo gorzej i to jest widoczne na każdym stanowisku pracy. Dlatego zwracamy się do pana prezydenta o zwiększenie naszych wynagrodzeń o kwotę 1000 zł brutto, a i tak będziemy zarabiać mniej niż pracownicy oświaty

- napisali do prezydenta pracownicy elbląskich żłobków, już kilka tygodni temu.

Na początku roku pracownicy elbląskich żłobków zwrócili się do prezydenta Witolda Wróblewskiego z prośbą o podniesienie im płac o 1000 zł. O sprawie pisaliśmy tutaj. 29 stycznia blisko trzydziestu przedstawicieli tej grupy spotkali się m.in. z dyrektor departamentu edukacji. Do tej pory nie otrzymali jednoznacznej odpowiedzi w tej sprawie.

Od tamtej pory nic się nie zadziało. Czekamy na odpowiedź na nasze pismo. Od 1 lutego wszedł nowy wiceprezydent, który zajmuje się edukacją. Mam wrażenie, że zostaliśmy potraktowani na zasadzie gorącego kartofla. Pan wiceprezydent również nie zwrócił się do nas w sprawie spotkania. Nadal nie mamy odpowiedzi na nasze pismo. Czujemy się zignorowani. Jesteśmy traktowani niepoważnie

- jedna z pracownic elbląskiego żłobka, na początku marca zwróciła się do redakcji info.elblag.pl z prośbą o interwencję.

Dzień po tym, gdy zapytaliśmy rzecznika prezydenta Elbląga co dalej ze sprawą podwyżki dla pracowników żłobków, Miasto skierowało do nich odpowiedź. Dyrektor Departamentu Edukacji poinformowała ich, że doszło już do kilku spotkań w tej sprawie, w których oprócz prezydenta, brali udział m.in. wiceprezydent, skarbnik i dyrektorzy żłobków.

Jak do tej pory, pracownikom żłobków udało się "wywalczyć" jedynie dodatki wypłacane w związku z odejściem na emeryturę, które obowiązywały w ubiegłym roku, ale w tym ze względu na oszczędności zostały im odebrane. Nie jest to jednak to, o co chodzi tej konkretnej grupie. Na decyzję w kwestii podwyżek muszą jeszcze poczekać.

Co do dalszych kroków proszę czekać na decyzję pana prezydenta, która zapadnie po zakończeniu analiz finansowych

- poinformowała pracowników żłobków Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji w UM w Elblągu.

Tak naprawdę nic z tego pisma nie wynika - przekonuje pracownica żłobka, z którą rozmawialiśmy - Obawiam się, że możemy nie mieć takiej siły przebicia jak nauczyciele i zostaniemy zignorowani. Naszą słabością jest to, że nie mamy związków zawodowych. To jednak nie jest marudzenie jednostek, ale głos ogółu, czyli ok. 100 osób zatrudnianych w elbląskich żłobkach miejskich. Średnia płaca w mojej placówce jest zaledwie 2 400 zł brutto. Zarabiamy praktycznie najmniej ze wszystkich jednostek budżetowych w Elblągu. Stąd nasza prośba.
 

Również Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowa prezydenta Elbląga, w rozmowie z nami podkreślała, że temat nie został jeszcze zamknięty, a obecnie trwają jeszcze rozmowy na temat zarobków nauczycieli.

Natasza Jatczyńska

Artykuły powiązane

:

Nauczycielka apeluje do minister Zalewskiej: niech pani przestanie kłamać
Nauczycielka apeluje do minister Zalewskiej: niech pani przestanie kłamać (46)
Nauczyciele o krok od strajku. W większości elbląskich szkół trwa spór zbiorowy
Nauczyciele o krok od strajku. W większości elbląskich szkół trwa spór zbiorowy (29)

Komentarze (20):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
15.03.2019, 07:57 Anna L.: Czy ktoś wybiera komuś zawód? Przed podjęciem studiów można zorientować się, jakie są zarobki w zawodzie, który wybieramy? Życzę podwyżek. To powinna być stała regulacja płac obowiązująca w Polsce, a nie od strajku do strajku.
15.03.2019, 08:01 Kattt: Tak dla jasności. 25 godzin pracuje się tygodniowo w przedszkolu, chyba, że to grupa 6-latków, wtedy 22 godziny. Podwyżki dla Pań pracujących w żłobkach to powinien być priorytet rządzących. To jest bardzo ciężki i odpowiedzialny zawód, a zarobki są poniżej godności.
15.03.2019, 08:17 Miki: A jak się mają zarobki kierowców autobusów miejskich? Kiedy podwyzki? Chetnie zamienie się z jakims nauczycielem.
15.03.2019, 08:19 Drogie panie: Wiceprezydent ma żonę nauczycielkę. Powiedzcie mu, że ona pracuje 18 czy 22 godziny w tygodniu... Wymiar pracy nauczyciela to 40 godzin, pracuję grubo powyżej 50. Oczywiście zarabiacie mało, ale nie róbcie ludziom wody z mózgu.
15.03.2019, 08:23 ...: Najlepiej udawać, że nie ma tematu. Prezydent o mieszkańcach pamięta przed wyborami i wtedy znajduje dla nich czas, napewno będzie to zapamiętane Panu Prezydentowi przed kolejnymi wyborami!!
15.03.2019, 08:31 Analizy: Teraz prezydent przez kolejne pół roku będzie prowadził analizy i stwierdzi że ma zaoferowania pracownikom żłobka 100 zł brutto, śmiech na sali. W piśmie od pani Sowickiej wyraźnie jest zaznaczone że mają to być podwyżki dla wszystkich pracowników samorządowych więc nie ma się co oszukiwać te ewentualne pieniądze to będą grosze
15.03.2019, 08:38 Elblążanin: Wcale najmniej nie zarabiają pracownicy żłobków w jednostkach budżetowych, bo mniej zarabiają pracownicy z Pogotowia Socjalnego i są narażeni na wiele niebezpieczeństw ze strony pijanych osób doprowadzonych w celu wytrzeźwienia. I też jest cisza do tej pory z podwyżkami.
15.03.2019, 08:53 Chorzy: Wszystkim dac po 1 mln zł i gitara.
15.03.2019, 08:57 Do Elblazanin: Proszę się zastanowić jak można zarabiać mniej niż najznisza krajowa, sam prezydent przyznał że pracownicy żłobków są najnizej opłacana jednostka z budżetu miasta
15.03.2019, 09:29 Pełka: W artykule napisane jest że średnia minimalna płaca w placówce w żłobku jest 2400 brutto a w Pogotowiu Socjalnym na bank powyżej tej kwoty nie jest. Idźcie tam do pracy to będziecie wiedzieć ile tam ludzie zarabiają i ili muszą znosić nie wspominając o agresywności pijanych i śmierdzących ludziach (bezdomni) a inni chcą więcej i więcej za siedzenie i pierdzenie w stołek. Tych ludzi z izby powinno się uszanować bo mają ciężką pracę i śmierdzącą.
15.03.2019, 09:40 Do Pelka: Więc chyba trzeba czytać ze zrozumieniem, średnia wynagrodzeń nie oznacza że każdy tak zarabia, proszę poczytać jaka jest średnia krajowa w Polsce i co zarabia Pani tyle? Średnia jest zbiorem wynagrodzeń od najniższego szczebla do najwyższego, a opiekunki w żłobku zarabiają ok 2300 brutto.
15.03.2019, 10:07 olek: A inni zarabiają 2100 brutto i kto ma źle a czytając te artykuły to mam wrażenie że piszą tu więcej panie ze żłobków bo tak bronią tego ile to one zarabiają i jak mają ciężko to mogłyście sobie inny zawód wybrać a nie teraz narzekacie.
15.03.2019, 10:48 kolo: Nie tak się załatwia podwyżki, że ktoś od was ma więcej. Przecież panie wiedziały na jakich to warunkach rozpoczynacie pracę w żłobku. Nauczyciele / pracownicy oświaty / nie chcą podwyżek od prezydenta miasta, ale z Ministerstwa Edukacji. Nawet tego panie ze żłobków nie wiedzą?
15.03.2019, 11:23 Lol: Do kolo. Pracownicy Żłobka nie podlegają pod Ministerstwo Edukacji, a pod Pana Prezydenta.
15.03.2019, 11:34 Do olek: To chyba 1/któraś etatu,bo najmniej można wg przepisów zarabiać w tym roku 2250 brutto
15.03.2019, 11:58 Opiekunka lubiaca swoja prace: Jestem opiekunką w żłobku miejskim w naszym mieście. Pracuje 3 lata więc wyslugi stalowej nie posiadam. Brutto 2250 zł bo tyle musieli mi dac od tego roku ( w grudniu mialam jeszcze 2100). Na konto 1576 zł bo zdecydowałam się na ubezpieczenie grupowe 50 zł. To nie średnie wynagrodzenie ale moje prawdziwe. Te 2400 brutto czyli ok. 1750 na reke to niektóre osoby mają owszem ale ze stażem.
15.03.2019, 12:05 poko: Przestańcie się licytować, kto ma więcej. Urzędowi chodzi o to, aby skłócić ludzi. Sami się wtedy pozagryzają, a urząd ma spokój.
15.03.2019, 15:06 xyz: panie opiekują się dziećmi i do domu, a ja mam po dzisiejszym dniu 120 prac klasowych, więc przestańcie pieprz.... głupoty o 18 h ile można do cholery tego słuchać
15.03.2019, 17:11 mm: Wiecie co najlepiej niech wszyscy rozpoczną protesty i będzie super! Chcieliście pracować z dziećmi? podpisaliście umowy na określonych warunkach? To o co pretensje? I do kogo? To jest chore bo pewnie większość osób komentujących doi z państwa 500+ i jeszcze jest mało. Skąd pieniądze na podwyżki? W październiku wybory, idzcie, zagłosuje tylko nie na PIS i zobaczymy jak wam się będzie żyło za 2300 brutto i bez żadnego socjala! Albo bierzcie podwyżki a oddajcie 500+ bo wszystkim w tym kraju nie da się dogodzić!
15.03.2019, 18:13 Lolik: Do „mm”. Samotna matka, zarabiająca najniższą krajową nie ma 500 + ! Ludzie chcą godnie zarabiać i godnie żyć !


Inne artykuły:

Zobacz, jakie oferty pracy przygotował Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu
Zobacz, jakie oferty pracy przygotował Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu
"Każda okazja, gdzie młody człowiek ma szanse się pokazać, jest słuszna". Za nami Przegląd Talentów w ZSEiO
"Każda okazja, gdzie młody człowiek ma szanse się pokazać, jest słuszna" (2)
70 lat Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
70 lat Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku (4)
Elbląski przedsiębiorca poszukiwany listem gończym. Oskarżony jest o wyłudzenie 3 mln zł dotacji
List gończy za przedsiębiorcą z Elbląga. Oskarżony o wyłudzenie 3 mln dotacji (26)
Powtórka z powstań. Kilkuset uczniów wzięło udział w wyjątkowych lekcjach historii w ZSZ nr 1
Powtórka z powstań. Kilkuset uczniów wzięło udział w lekcjach historii w ZSZ nr (5)
Weekend na lodzie. Przed nami występy łyżwiarzy figurowych
Weekend na lodzie. Przed nami występy łyżwiarzy figurowych
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.