Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
14.03.2019 14:00

Powtórka z powstań. Kilkuset uczniów wzięło udział w wyjątkowych lekcjach historii w ZSZ nr 1


Powtórka z powstań. Kilkuset uczniów wzięło udział w wyjątkowych lekcjach historii w ZSZ nr 1


Pamięć historyczna, aby była trwała żywa i motywowała do patriotyzmu, musi być związana z historią rodziny, czyli tej małej ojczyzny. Tylko w taki sposób, od szczegółu do ogółu, można dotrzeć do tak ważnych rzeczy, jak ojczyzna czy patriotyzm - przekonywała Piotr Imiołczyk. W zorganizowanych przez nauczyciela historii i pasjonata wykładach o powstaniach narodowych wzięło udział kilkaset dzieci i młodzieży.

Blisko 600 uczniów szkół: SP nr 4, 19, 23, ZSG i ZSZ nr 1, zaliczyło powtórkę z powstań narodowych. To za sprawą wystawy, przygotowanej przez Międzyszkolne Koło Historyczne w Elblągu, która przez minione dwa tygodnie czynna była w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu. Na ekspozycję, poświęconą powstaniu styczniowemu, złożyło się 70 ubiorów powstańców, odtworzonych w szczegółach, wraz z wyposażeniem i uzbrojeniem. Wystawie towarzyszyły wykłady.

Lekcje pokazowe dotyczyły wszystkich powstań. Ich celów oraz określenia ważnych i nieważnych rzeczy. Obecnie w historii jest to tak pomieszane, że czasami to, co najważniejsze odsuwane jest na bok, a wszystkie rzeczy, które są drugorzędne, te bitwy, bitewki, stanowią element podstawowy opisujący te powstania, przez co wypacza się ich głęboki sens. To chciałem pokazać podczas tych wykładów

- przekonuje Piotr Imiołczyk, nauczyciel historii, autor wystawy.

Pomysłodawca wystawy przekonywał również dzieci i młodzież do zagłębiania się w historii własnych rodzin, przez ten pryzmat poznawania dziejów Polski.

Pamięć historyczna, aby była trwała żywa i motywowała do patriotyzmu, musi być związana z historią rodziny, czyli tej małej ojczyzny. Podawałem młodzieży, jako przykład mojego dziadka, i pradziadka. To, że moja rodzina jest tak głęboko osadzona w tej historii, sprawiło, że przez swoją podchodzę do historii narodu polskiego. Młodzież też powinna przede wszystkim szukać tego zahaczenia w historii, poprzez swoje rodziny. Tylko w taki sposób od szczegółu do ogółu można dotrzeć do tak ważnej rzeczy, jak ojczyzna, patriotyzm. Jeśli tego nie ma, mówimy ogólnikami. Ten patriotyzm jest coraz mniejszy, coraz mniej zrozumiały dla każdego

- mówi Piotr Imiołczyk.

Uzupełnieniem wystawy były filmy nagrane przez Międzyszkolne Koło Historyczne w Elblągu. Część z nich możemy zobaczyć tutaj.
 

NJ

Galeria zdjęć: Imiołczyk lekcja historii
Artykuły powiązane

:

Powstańcy na pokazie mody. Nietypowa lekcja historii, kolejne wydarzenia w weekend
Powstańcy na pokazie mody. Nietypowa lekcja historii dla elbląskich uczniów (6)
Ruszyli zbrojnym atakiem na Belweder - zobacz zdjęcia
Ruszyli zbrojnym atakiem na Belweder - zobacz zdjęcia (2)

Komentarze (5):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
14.03.2019, 15:20 realia: Historię poznali najlepiej jak można, ale egzaminu i matury by nie zdali.
14.03.2019, 16:03 xxx: Najlepszy nauczyciel historii w mieście. I poprawcie drugie zdanie w tekście te słowo na przekonywał a nie przekonywała.
14.03.2019, 18:34 Magda: Niesamowity człowiek, wspanialy nauczyciel, charyzmatyczny z pasją, nie wiem czy w koncu doceniony przez szkołę.Uczniowie go kochaja
15.03.2019, 10:54 wicia: Najwyraźniej ten pan chciałby żyć w tamtych czasach, co widać każdego dnia.
15.03.2019, 13:27 Olbracht X: W obecnych czasach historia jest najbardziej manipulowanym przedmiotem i uczniowie, a także studenci tego przedmiotu, mogą i mają problemy z zadawaniem egzaminów, szczególnie z czasów nowożytnych. Takiej manipulacji nie było w całym okresie PRL, gdzie władza po 1954 roku, a szczególnie po 1956 roku, niewygodne tematy pomijała albo po prostu przemilczała. Teraz panuje fałsz, a zamiast faktów tworzone są mity, przekłamania i dyskredytacja niewygodnych obecnym decydentom spraw z naszych dziejów,a głównie postaci historycznych. Także dzisiaj istnieją naprawdę wielkie problemy z uzyskaniem rzetelnej wiedzy historycznej. Dzisiejsza cenzura jest tak olbrzymia, że ta tak zwana komunistyczna przy niej to śmieszna próba reakcji na historię. A jak niski jest poziom wiedzy z tego przedmiotu świadczą chociażby odpowiedzi uczestników teleturniejów. Ostatnio w ramach eliminacji do gry w Milionerach na sześciu uczestników tylko jeden prawidłowo uszeregował kolejnych władców Polski z dynastii Jagiellońskiej. Oczywiście niewiele lepiej jest i w bliższych nam czasach. Dopóki historię będzie się traktować instrumentalnie to niestety wiedza naszych rodaków będzie coraz gorsza.


Inne artykuły:

Elbląski przedsiębiorca poszukiwany listem gończym. Oskarżony jest o wyłudzenie 3 mln zł dotacji
List gończy za przedsiębiorcą z Elbląga. Oskarżony o wyłudzenie 3 mln dotacji (26)
Pracownicy żłobków zazdroszczą nauczycielom pensji. "Pracujemy 40, a nie 22 godziny tygodniowo, a i tak zarabiamy mniej"
Pracownicy żłobków zazdroszczą nauczycielom pensji i... proszą o podwyżkę (20)
Zobacz, jakie oferty pracy przygotował Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu
Zobacz, jakie oferty pracy przygotował Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu
Weekend na lodzie. Przed nami występy łyżwiarzy figurowych
Weekend na lodzie. Przed nami występy łyżwiarzy figurowych
Co na temat Zajazdu sądzą mieszkańcy tej dzielnicy?
Co na temat Zajazdu sądzą mieszkańcy tej dzielnicy? (15)
Dzień Wagarowicza spędzą w… komendzie
Dzień Wagarowicza spędzą w… komendzie
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.