Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
15.03.2019 11:00

70 lat Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku


70 lat Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku


15 marca o godzinie 14.00, w dawnym pałacu biskupim na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku zostanie otwarta wystawa „70 lat Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku".
 

Jubileusz 70. lecia to okazja do prezentacji pięciuset czterdziestu najciekawszych eksponatów wybranych z muzealnych kolekcji. Wystawie towarzyszyć będzie wykład i prezentacja multimedialna pokazująca historię i działalność Muzeum Mikołaja Kopernika na przestrzeni 70 lat.
 

W ciągu siedemdziesięciu lat swojego istnienia Muzeum Mikołaja Kopernika przebyło drogę od skromnej placówki (otwartej 5 września 1948), do profesjonalnej, wielodziałowej, instytucji muzealnej, z zasobami liczącymi tysiące eksponatów, która w roku 2016 znalazła się na szóstym miejscu w rankingu muzeów samorządowych w Polsce.
 

W centrum zainteresowania fromborskiego muzeum jest Mikołaj Kopernik, jego życie i dzieło, na tle epoki i w kontekście miejsca, w którym spędził większość swojego życia i gdzie powstawało jego dzieło De revolutionibus. We wszystkich kolekcjach Muzeum gromadzone są więc obiekty związane z Wielkim Astronomem i jego epoką, a także z upamiętnianiem jego osoby przez wieki.
 

Jednak, choć działania muzeum koncentrują się wokół osoby Kopernika, to muzealne zasoby wykraczają daleko poza ten zakres, obejmując zabytkowe obiekty od gotyku przez renesans, barok, po wiek XIX i pocz. XX, zarówno z dziedziny historii astronomii, medycyny i historii nauki ale także znaczącą kolekcję medali i numizmatów, zespół zabytkowych map i atlasów regionu oraz pokaźny zbiór cennych starodruków, jak również kolekcję warmińskiej rzeźby i malarstwa, grafiki dawnej i sztuki współczesnej. Zgromadzono tu również wiele interesujących, często bardzo cennych kolekcji rzemiosła artystycznego, na przykład unikalny zbiór zabytkowych witraży, kafli i ceramiki, a także zabytków archeologicznych.
 

W ciągu 70 lat Muzeum zorganizowało kilkaset wystaw stałych i czasowych. Od dziewięciu lat, od podjęcia współpracy z placówkami muzealnymi diecezji warmińskiej (Muzeum Archidiecezji Warmińskiej i Muzeum Pomnika Historii „Frombork Zespół Katedralny"), oferta wystawiennicza Muzeum jest szczególnie bogata i urozmaicona, a udostępniane ekspozycje prezentowały po kilkaset obiektów, użyczonych głównie z kościołów (zarówno katolickich jak i ewangelickich) regionu Warmii i Mazur ale także instytucji muzealnych i prywatnych kolekcji.
 

Obecnie muzeum zajmuje kilka obiektów w zespole wzgórza katedralnego, z tego do celów wystawienniczych służy głównie dawny pałac biskupi ale oddziały placówki sięgają także poza kompleks fromborskiego wzgórza katedralnego, obejmując zespół poszpitalny św. Ducha, (jedyny zachowany w Polsce obiekt szpitalny, niezmieniony od końca XVII wieku), mieszczący dział historii medycyny, a także Park Astronomiczny na Górze Żurawiej k. Fromborka, gdzie dziś znajduje się obserwatorium i muzealny dział edukacji popularyzujący astronomię i jej historię, a przede wszystkim postać i dokonania Mikołaja Kopernika.
 


Komentarze (4):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
15.03.2019, 11:29 Rety : Gdzie się podziały eksponaty ktore kiedyś byly zniknęły. Chyba się domyślam gdzie są może olsztyn odpowie.
15.03.2019, 11:30 Nieuki: Żuławy i Powiśle a Warmia i mazury to od olsztyna do Suwałk.
15.03.2019, 11:58 Prorok Igor: Organizacji jednak mogliby uczyć się od przedszkolaków.... błakających się turystów z biletami lepiej oglądać jak nie jeden polski film....
15.03.2019, 13:59 Jarząbek: Ja mam te eksponaty. Nie oddam, moje są


Inne artykuły:

Za nami koncert zespołu Shannon. "Bardzo dobrze czujemy się w Elblągu"
Za nami koncert zespołu Shannon. "Bardzo dobrze czujemy się w Elblągu"
Kulisy programu Mieszkanie Plus. Urzędnicy przebimbali pół miliona na biuro
Kulisy programu Mieszkanie Plus. Urzędnicy przebimbali pół miliona na biuro (4)
Odliczamy dni do Wiosny…Teatralnej !
Odliczamy dni do Wiosny…Teatralnej ! (1)
"Każda okazja, gdzie młody człowiek ma szanse się pokazać, jest słuszna". Za nami Przegląd Talentów w ZSEiO
"Każda okazja, gdzie młody człowiek ma szanse się pokazać, jest słuszna" (2)
Zobacz, jakie oferty pracy przygotował Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu
Zobacz, jakie oferty pracy przygotował Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu
Pracownicy żłobków zazdroszczą nauczycielom pensji. "Pracujemy 40, a nie 22 godziny tygodniowo, a i tak zarabiamy mniej"
Pracownicy żłobków zazdroszczą nauczycielom pensji i... proszą o podwyżkę (20)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.