Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
22.03.2019 15:30

Biurowiec na Wyspie Spichrzów. Ta lokalizacja budzi wątpliwości radnych


Biurowiec na Wyspie Spichrzów. Ta lokalizacja budzi wątpliwości radnych


Pomysłów na zagospodarowanie Wyspy Spichrzów przez lata było wiele. Jeden z ostatnich, stworzenie w tym miejscu turystycznego raju w postaci Bursztynowego Portu, nigdy nie wyszedł poza fazę projektu. Teraz miasto chce, aby na lewym brzegu rzeki Elbląg, powstał nowoczesny biurowiec. Najpierw trzeba zmienić plan zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Zająć się tym mają radni, na sesji w przyszłym tygodniu. Jak się okazuje, inwestycja ta wzbudza jednak sporo pytań.

Elbląg jest jednym z kilku miast Polski zakwalifikowanym do programu "Fabryka". To oznacza, że Agencja Rozwoju Przemysłu, za grube miliony, planuje wybudować w naszym mieście biurowiec, z powierzchnią do wynajęcia. (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj). Miasto podkreśla, że to dla Elbląga duże wyróżnienia, a także szansa na 1200 stanowisk pracy. Wątpliwości niektórych radnych budzi jednak nie tyle sama inwestycja, ile miejsce, w którym ma ona stanąć. Chodzi o Wyspę Spichrzów.

Nad tematem radni pochylili się w czwartek (21 marca) podczas Komisji promocji miasta i polityki regionalnej. Oprócz opinii przychylnych inwestycji.

Po raz pierwszy od wielu lat rząd autentycznie chce wspierać takie miasta jak Elbląg. Jeżeli miasto ma dać tylko działkę, a reszta będzie po stornie ARP, to jest to dla nas ogromna szansa

- przekonywał Marek Pruszak (PiS), przewodniczący komisji.

- Od wielu, wielu lat po raz pierwszy pojawia się konkretny inwestor na Wyspę Spichrzów i wydaje mi się, że powinniśmy wszystko zrobić, aby ułatwić i pomóc mu w realizacji - dodał Marek Osik (KWW Witolda Wróblewskiego).

Oprócz głosów przychylnych inwestycji pojawiły się i pytania o to, czy Wyspa Spichrzów to najlepsza lokalizacja i jak miasto poradzi sobie z jej skomunikowaniem z innymi dzielnicami oraz stworzeniem dodatkowych kilkuset miejsc parkingowych.

Jeżeli mówimy o 1200 miejscach pracy, które mają tam powstać, to pojawia się pytanie, w jaki sposób centrum miasta i Stare Miasto będzie wyglądało, kiedy tam pojedzie dziennie 600-800 samochodów. W jaki sposób ludzie z dworca PKP, PKS mają tam dojechać? Być może, lepiej byłoby umieścić tę inwestycję i przekonać ARP gdzie indziej, np. w okolicach dworca, czy elbląskich uczelni. Teren Starego Miasta raczej kojarzy się z charakterem rozrywkowo-apartamentowym

- zwracał uwagę Piotr Opaczewski (PiS).

Problem na Wyspie Spichrzów na pewno będzie jeden. Tam co najmniej pół tysiąca samochodów będzie chciało wjechać. Musi być wielki parking. Poza tym ten trzeba się liczyć z tym, że most na ul. Tysiąclecia będzie zakorkowany. Stąd nasze wątpliwości co do tej lokalizacji

- dodał Cezary Balbuza (Koalicja Obywatelska Platforma i Nowoczesna).

Jaką ostatecznie radni podejmą decyzję, dowiemy się w czwartek, 28 marca. Podczas sesji Rady Miejskiej w Elblągu pod głosowanie poddany zostanie projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Wyspy Spichrzów w Elblągu. - Obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Wyspy Spichrzów w Elblągu został uchwalony w 1998 roku. Ustalenia sprzed 20 lat wymagają zmian, które umożliwią pełne wykorzystanie potencjału terenu Wyspy Spichrzów przy uwzględnieniu zmieniającej się struktury Starego Miasta, funkcjonowania bulwaru nadrzecznego, kierunków rozwoju gospodarczego Elblągu - czytamy w uzasadnieniu.

Zmiana planu zagospodarowania pozwoli na umiejscowienie na Wyspie Spichrzów planowanej inwestycji ARP. To dopiero pierwszy krok zmierzający do jej realizacji. Sam biurowiec, zgodnie z planem, ma powstać do 2022 roku.

Natasza Jatczyńska

Artykuły powiązane

:

Bursztynowy port "popłynie" przez nowe Prawo wodne?
Bursztynowy port "popłynie" przez nowe Prawo wodne? (12)
Wyspa Spichrzów została wydzierżawiona. Kiedy powstanie Bursztynowy Port?
Wyspa Spichrzów została wydzierżawiona. Kiedy powstanie Bursztynowy Port? (13)

Komentarze (20):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
22.03.2019, 15:39 kolo: radny Opaczewski wie i nawet radny Balbuza wie, a włodarz nic a nic. panie radny Pruszak a co te 1200 miejsc pracy będzie robić? Już przecież utworzone miejsca pracy w EPT i porcie przejadają pieniądze mieszkańców Elbląga.
22.03.2019, 15:58 Stefan Rembelski: Gdyby głupota miała skrzydła to prezydent wraz z radnymi tego miasta szybowali by wysoko i może jakieś wiatry sprzyjające Elblagowi poniosłyby ich w siną dal by nie ośmieszali naszego miasta i nie sprowadzali Elbląga na manowce. Tak nam dopomóż Panie Boże Wszechmogący i Wszyscy Święci. Amen!!!
22.03.2019, 16:05 Ryszard Klim: Sz.P. , te papierowe założenia swoim mirażem (1200 miejsc pracy), wypisz, wymaluj, pasują do do roku 2009 i "Studium wykonalności EPT na Modrzewinie południe" za ok. 100 mln złotych. To dopiero było bajkopisanie. Zamiast jednak "złotego trójkąta" ( samorząd, biznes, nauka) jest coś wspólnego ze "złotem" czyli wydawanie złotówek. Około 2 mln rocznie na utrzymanie okazjonalnie przywoływanych "laboratoriów" i ciągle tych samych "badań". Za te środki przez te lata można by było dokonać chociażby wymiany smogowego ogrzewania piecowego na inne źródła energii. Nieskromnie- byłem chyba jedynym , który wówczas ostrzegał przed tą fanaberią. Mamy jeszcze jeden łącznik z tamtymi czasami. Program "Manufuktura" , przepraszam "Fabryka", ma tych samych ojców chrzestnych co EPT. Pozdrawiam.
22.03.2019, 16:13 kazik: Zapewne ulica Warszawska zmieni nazwę na Srebrną.....
22.03.2019, 17:08 Koniec: Jak najszybciej referendum miasto cofa się . Jaki rozwój?
22.03.2019, 17:19 na swoim: biura dla kogo ? Dla swoich za przysłowiowa zlotowke? W EPT tez siedza swoi ciekawe ile płaca czynszu> Pan strzelec ex radny tez znalazł tam miejsce. Ile kosztuje wynajecie w EPT lokalu?
22.03.2019, 17:51 qwas: Tylko Modrzewina
22.03.2019, 18:14 zgoda i to szybko: Na wszystko patrzymy oczami widzącymi to co jest teraz. Biurowiec z dwoma - trzema piętrami garażowymi. Teren "rozrywkowy" - każde z dużych miast ma taki teren na ulicach a nie otwartych przestrzeniach(np. Długi Targ). Budujcie, zagęszczajcie zabudowę , twórzcie namiastkę miasta z jakimś centrum. Ta "darmowa" budowla zostanie na trwałe w naszym oceanicznym porcie. Nie będzie portu, to chociaż to.
22.03.2019, 18:27 chcę miasta a nie chutoru: Stefan i Rysiu - jakoś nie wyliczacie ile pochłonie utrzymanie portu i Nord Streeam III łączącego go z przekopem. Tego nie krytykujecie ale budkę już tak. Stefan, gratuluję wykładu o lotach nielotów ale obawiam się że ta główna ich cecha nie pozwoli im się zmieścić w Rowie Mariańskim. Możemy być zapleczem biurowo - urzędniczym np. dla Trójmiasta - dojazd krótszy i w miarę bezpieczny. No niech się coś dzieje na koszt budżetu centralnego a nie miejskiego. Tylko potrzebny jest aktywny prezydent czujący miasto i takaż RM a nie nieloty himalajskie. Stefanie - może by zbudować na tych z tą cechą co pozbawia IQ, drabinę na księżyc?
22.03.2019, 19:30 Truso: systematycznie zbierają się argumenty za referendum
22.03.2019, 20:11 Za referendum : Do Truso: też mi się tak wydaje że trzeba zrobić referendum, inaczej samozaoranie miasta
22.03.2019, 22:31 Grzes: Zascianek elblaski takie nasze miejsce w Polsce jak pomysły radnych
23.03.2019, 07:25 Anetka: Po godzinach pracy, to miejsce będzie, jak umarłe. Czy takie ma być Stare Miasto ? Według mnie tam powinno tętnić życie. Tylko restauracje, kawiarnie, sklepy, a nie biurowce. Wystarczy nam już martwa Modrzewina i tam jest miejsce na takie budynki.
23.03.2019, 09:02 Ryszard Klim: Bulwar nadrzeczny uzasadnieniem do Projektu "Manufaktura" ? To kpina. Ratusz ma co najmniej trzy grzechy na sumieniu: brak wrażliwości społecznej i głuchota na głos mieszkańców( filozofią jest "dziura w chodniku"), brak ambicji trójmiejskiej współpracy, pomysły na Starówkę na zasadzie "zapchaj dziury": garażowiec, oderwany od charakteru otoczenia "biurowiec". Jeżeli nam go darowują, to tylko na Modrzewinie. Chciałbym od ARP, PAIiIZ, W.-M. A. R.R.- inwestora na Terkawkę. "Biurowiec" natomiast dla znikających przedsiębiorców? Polska- 77 na 1000 mieszkańców, Elbląg-70. Ileż pustych lokali użytkowych. Co do bulwaru? Nie ma w Europie miasta tak odwróconego do swojej rzeki. Interpelowałem wielokrotnie. "Uzależnione od pozyskania inwestora zewnętrznego". To go pozyskajcie, do licha. Pzdr.
23.03.2019, 12:42 MALINA: BUDOWAĆ kamieniczki jak na Starówce.Teraz jest Wyspa zaniedbana i to Na przeciw Starówki.
23.03.2019, 15:52 Ryszard Klim: Mała korekta."Miasto odwrócone od rzeki", a nie "do". P. Prezydencie i Koledzy Radni! Zanim zniekształcicie krajobraz Starówki, otwórzcie dziesiątki wspaniałych albumów "Elbląg wczoraj, Elbląg dziś". To potrzebne do natchnienia. Jeżeli nie dysponujecie nimi, udostępnię. Zapoznajcie się z ocenami z warsztatów studentów W. Architektury PG tworzących nowoczesną wizję Wyspy Spichrzów-marzec 2012 (http://www.planowanie.umelblag.pl/?q=warsztaty) Także seminarium ZMB z 1-3.10.2012. Urbaniści i architekci ze Szwecji, Danii, Niemiec, Estonii zadziwili się smutkiem rzeki (http://www planowanie. umelblag.pl/?q=node/284. Zwrot "miasto odwrócone od rzeki" jest stamtąd. I "używanie" rzeki Elbląg, którego nie ma. Sekretarz B. Smagała uratował Starówkę przed wieżowcami, a dzisiaj wygra spolegliwość.
24.03.2019, 00:59 oceaniczny port: Gadać się nie chce. Brak gospodarza z pomysłem na miasto. Pozostanie rozjechany przez Tatarów Chutor.
24.03.2019, 15:22 Roma: Wyspę Spichrzów należy przekazać - w użyczenie - klubowi sportowemu Concordia.
24.03.2019, 19:45 rozumię prezydenta: brak nam najbardziej biurowców elbląskie korporacje co rusz wycinają się z bardziej prestiżowych lokalizacji
29.03.2019, 08:15 realista: Elblazanie trzymają kciuki a Wyspa Spichrzów to idealne miejsce na tę inwestycje by wreszcie ozywic teren który swieci pustkami i obrzydliwymi barakami od 30 lat. A sam budynek biurowca bezproblemowo można wystylizować w klimat starówki - zresztą popatrzcie na Wroclaw gdzie np taki Qubus Hotel mimo ze nowoczesny tez dobrze wkompponowany jest w klimat Rynku. A nasza starowka ma specyficzny mix nowoczesności i stary klimat wiec taki biurowiec z elementami szkla i cegly wygladac będzie ekstra . O miejsca parkingowe nie ma co się martwic po cala wyspa swieci pustkami i jest maaasa miejsca na parking a w przyszłości (jeśli będzie potrzeba budowy innych obiektow) to można wrocic do pomysłu stylizowanego garazowca wielopoziomowego. Niech radni nie wymyslaja problemów bo zaraz inwestor ucieknie


Inne artykuły:

„Rowerowy Maj”, czyli siłą mięśni do szkoły
„Rowerowy Maj”, czyli siłą mięśni do szkoły (3)
Przyjdź na wyjątkową Galę z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru i wręczenia Aleksandrów
Przyjdź do Sewruka na wyjątkową Galę i wręczenie Aleksandrów
Magda Gessler z wizytą kontrolną w restauracji Złote Jajo!
Magda Gessler z wizytą kontrolną w restauracji Złote Jajo! (21)
Za nami Festiwal Nauk - zobacz zdjęcia
Za nami Festiwal Nauk - zobacz zdjęcia
Z kim i kiedy zagra wiosną Concordia? Znamy dokładny terminarz forBET IV ligi
Z kim i kiedy zagra wiosną Concordia? Znamy dokładny terminarz forBET IV ligi (2)
Paweł Domagała w Elblągu. Z trasą koncertową 1984 tour
Paweł Domagała w Elblągu. Z trasą koncertową 1984 tour
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.