Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
01.07.2019 17:45

Uruchomienie transportu śródlądowego dla Dolnej Wisły szansą na rozwój Elbląga?


Uruchomienie transportu śródlądowego dla Dolnej Wisły szansą na rozwój Elbląga?


- Uruchomienie transportu śródlądowego dla Dolnej Wisły rozumianej jako trzy województwa: kujawsko- pomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie jest szansą rozwojową. Jestem o tym przekonany - mówił Jerzy Wcisła, senator RP podczas dzisiejszej konferencji Parlamentarnego Zespołu Rozwoju Dróg Wodnych pt. Transport śródlądowy szansą i koniecznością w regionie Dolnej Wisły.

Elbląg jest przykładem miasta, które zawsze było miastem portowym, związanym z żeglugą śródlądową. Dziś Elbląg jest miastem, które musi rozwiązać wszystkie problemy związane z posiadaniem portu, czyli dostęp do morza, który rozwiąże przekop mierzei i dostępność śródlądowa. Wisła jest właśnie rozwiązaniem tego problemu. Elbląg nie leży nad Wisłą, ale leży na trasie międzynarodowej drogi wodnej E70, a ta droga w części dolnej jest tożsama z Wisłą. Droga E70 otwiera Elbląg na porty zachodnie aż do Atlantyku

-mówił Jerzy Wcisła, Senator RP.

W marcu 2017 roku przez Prezydenta RP została podpisana Konwencja AGN do Sekretarza Generalnego ONZ. Zakłada ona skoordynowany plan rozwoju i budowy sieci śródlądowych dróg wodnych o międzynarodowym znaczeniu, oparta o uzgodnione parametry infrastrukturalne i eksploatacyjne.

Aktualnie przygotowywane są dokumenty dotyczące rewitalizacji dróg wodnych w Polsce. Jednym z priorytetów wykonywania tej strategii jest przystosowanie Wisły do transportu wodnego. Jak podkreśla Senator RP Jerzy Wcisła- Udało nam się przekonać, aby w tym opracowaniu ująć połączenie Elbląga z Międzynarodową Drogą Wodną E40, bo ona oznacza ujęcie portu elbląskiego w strategię ogólnokrajową.

Podczas konferencji głos zabrali m.in. prof. Zygmunt babiński z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, dr Krzysztof Wrzosek dyrektor Biura Projektów Strategicznych, Marta Kunicka z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Aleksandra Cilińdź Kierownik Projektu Rewitalizacji MDW E40 i połączenia Zalew Wiślany (Elbląg) – Wisła, Port Gdańsk-Program Rewitalizacji E40-Dolna Wisła (Bydgoszcz, Gdańsk, Elbląg), przedstawiciele Urzędów Marszałkowskich województw Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego, oraz Arkadiusz Zgiliński dyrektor Portu Morskiego w Elblągu.

Według prelegentów włączenie Elbląga w strategie rozwojowe rewitalizacji Wisły jest korzystne ze względu na potencjał rozwojowy naszego miasta.

Droga wodna Wisły jest celem, do którego musimy dążyć

-mówiła Aleksandra Cilińdź Kierownik Projektu Rewitalizacji MDW E40 i połączenia Zalew Wiślany (Elbląg) – Wisła.

Dzięki tej inwestycji Elbląg zyska dostęp dla jednostek śródlądowych o tonażu około 500DWT. Nastąpi rozwój turystyki wodnej, poprawa warunków nawigacyjnych i bezpieczeństwa żeglugowego. Rewitalizacja Wisły zapewni mieszkańcom ochronę przed powodzią i suszą. A w przypadku Elbląga wpłynie na rozwój miasta.

Port w Elblągu ma być jednym z większych portów Śródlądowych w Polsce, ma przeładowywać milion ton towarów. Ładunki te nigdy do Elbląga nie wpłyną, jeśli nie będzie dalszej drogi eksportu. Aby droga ta powstała Elbląg musi być skomunikowany drogami wodnymi z Polską i Europą. Z polską będzie skomunikowany właśnie Wisłą, która ma być rewitalizowana do Warszawy. Z Europą będzie skomunikowany międzynarodową drogą wodną E70, której częścią jest Zalew Wiślany. Niewątpliwie rewitalizacja samej Wisły Elblągowi daje już duże szanse rozwojowe. Połączenie śródlądowe Elbląga z Bydgoszczą, Warszawą, Gdańskiej oznacza około milion ton przeładunku, a to jest już około 700 miejsc pracy

-podkreśla Jerzy Wcisła, Senator RP.
 

MS

GALERIA ARTYKUŁU
Artykuły powiązane

:

Elbląg poza siecią szybkich kolei. "To jedyne miasto ponad stutysięczne, które nie znalazło się w Programie"
Elbląg poza siecią szybkich kolei
Elbląski port nie jest gotowy na przekop Mierzei. Wystarczy nam na to czasu i pieniędzy?
Elbląski port nie jest gotowy na przekop. Wystarczy nam na to czasu i pieniędzy?
Jerzy Wilk o przekopie Mierzei. "Wierzę, że nikt nie przeszkodzi w realizacji tej inwestycji, chociaż są takie próby"
Jerzy Wilk o przekopie Mierzei. "KE, ani ekolodzy nie powinni mieć wątpliwości"
Komisja Europejska chce zbadać decyzję środowiskową na przekop Mierzei
Komisja Europejska chce zbadać decyzję środowiskową na przekop Mierzei

Komentarze (13):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
01.07.2019, 18:20 jacek: Senator robi kampanię . Tylko kogo to obchodzi?
01.07.2019, 18:35 Baju baju: Rzadziliscie P O i PSL 8 lat o co zrobiliście nic. Szlak wodny zarosniete, brzegi nie umocnione. Odejdź raz a konkretnie bo bredzisz.
01.07.2019, 18:37 Nie dla P O i PSL : Rządzili kasa szła na olsztyn, szymany lotnisko bankruta i termy a na Elblag się wypieliscie. Teraz przychodzicie w laske bo wybory nie nigdy.
01.07.2019, 19:30 novak: a co się stało ze statkami pasażerskimi które latem przypływały z zagranicznymi turystami ????? każdy patrzy na port a co z nabrzeżem na Starówce i kiedy pojawią się statki pasażerskie zamiast knajpy ????
01.07.2019, 19:42 No: Czegos nie rozumiem.Czy żeby robić cos pozytecznego dla regionu w ktorym zosralo sie wybranym trzeba nalezec do partii ktora aktualnie rzadzi?Ludzie nie wybieraja partii,tylko czlowieka ktoremu powierzaja jakies obowiazki na okreslony czas i za to ten ktos bierze kase.Dlatego nie pierdzielta tu o przynaleznosci partyjnej i kampanii,tylko wezta sie za robote i wywiazywanie sie ze swoich zadan.
01.07.2019, 20:11 Fatamorgana: Jemu już kompletnie odbiło. Elbląg kona, a tu jakiś milion ton. Powiedz facet , co w Elbląga leży i przekonaj Wróblewskiego, żeby choć trochę się ruszył .
01.07.2019, 20:50 plugawy poeta : ja ***.. jak długo mozna słuchac tego ***ol..... nia! to miasto pada dzieki wam i waszym wyborom kandydatów !!!
01.07.2019, 21:06 Korytko nie: Tego pana nie mogę słuchać zero normalnego pomysłu na życie.
01.07.2019, 22:30 krwiec: fajna koszula :) mam pytanko czy do kieszonki zmiesci sie komórka z portfelem czy tylko sam portfel a moze duza komórka a i jeszcze jedno czy cukier w kostkach wejdzie
02.07.2019, 01:36 wstyd za koryciarzy: Jeszcze jest dolna Odra, dolna Łaba a nawet cała Wołga , które wywierają wpływ na Elbląg , a najbardziej wpływ na Elbląg wywiera wróblewski i jego dwór. Natomiast polityka i zyski z niej płynące ma decydujący wpływ na psychikę i stan umysłu coraz większego grona - już nie przekop a skierowanie Wisły przez Elbląg uczyni go Edenem. Wpływ kolejnych wyborów na ilość schizofrenicznych powidoków śmiesznych ludzi jet przerażający. Może najpierw należy w mieście przywrócić etykę, moralność, prawdę , przyzwoitość i pracowitość ludzi wybranych do prowadzenia spraw miasta a dopiero po zadbaniu o miasto możecie nawet zatkać dolną Drwęcę. Kiedy ciepło będzie tańsze? W 2030 roku?
02.07.2019, 07:44 Kat Na Idiotów: To zaczyna się robić już "...Niekończąca się opowieść..." zaraz okaże się, że stan bezdomnych na Dworcu Centralnym w Wa-wa tez ma wpływ na rozwój portu w Elblągu?! Zadaje proste pytanie dlaczego nie zbudować portu morskiego w Elblągu oddział w Warszawie na Wiśle?! Kompromitacji końca nie widać i tylko Elbląga i jego mieszkańców ! Z takim przewodniczącym PO i kandydatem do senatu sukcesu nam nie wróżę! Problem Elbląga to brak elit wykształconych, uczciwych, sprawiedliwych, doświadczonych ze zdolnościami do dialogu społecznego.....Amen
02.07.2019, 11:25 homohomini: Brawo senatorze! Chociaż jest Pan senatorem opozycji, to na Pana zaproszenie przyjechali do Elbląga przedstawiciele ministerstw, państwowych instytucji odpowiedzialnych za transport i rzeki i podjęli otwarty dialog z elbląskimi środowiskami. Wiecznym malkontentom przypominam, że o porcie w Elblągu mówili profesorowie i przedstawiciele centralnych instytucji, a nie tylko senator Wcisła - i mówili na podstawie rządowych programów. Okazuje się, że można coś dla Elbląga robić, będąc w opozycji.
03.07.2019, 07:39 Joluś : Nie rozumiem tych, którzy krytykują wszystko co tylko jest proponowane dla Elbląga. W ten sposób, to tylko usiąść i płakać nad parszywym losem. Mnie cieszy każda taka propozycja, bo daje nadzieję na przyszłość. Nie rozumiem tylko jednego, mówi się o rozwoju żeglugi śródlądowej, ale na czym ona ma być oparta? Czy tylko na przekopu? A co z udrożnieniem zarastającego Nogatu, Szkarpawy? Czyżby te rzeki zostały już spisane na straty?


Inne artykuły:

Policjanci prewencji w czasie weekendu wyjeżdżali na interwencje 175 razy
Policjanci prewencji w czasie weekendu wyjeżdżali na interwencje 175 razy
Świadczenie 500+. Najważniejsze informacje
Świadczenie 500+. Najważniejsze informacje
Złodzieje na Mierzei Wiślanej nie odpoczywają. Coraz więcej kradzieży, alarmują mieszkańcy
Złodzieje na Mierzei Wiślanej nie odpoczywają (6)
Wyniki egzaminu gimnazjalnego i egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie, których elbląskich szkół wypadli najlepiej?
Egzamin gimnazjalny, ósmoklasisty. Uczniowie, których szkół wypadli najlepiej? (15)
Bitwę na rysunki ponownie zwyciężyła Edzia - zobacz zdjęcia z Grafataku
Bitwę na rysunki ponownie zwyciężyła Edzia - zobacz zdjęcia z Grafataku (6)
Jak z bajki. Przedszkole nr 3 ma nowe imię, zobacz jak wyglądała uroczystość
Jak z bajki. Przedszkole nr 3 ma nowe imię, zobacz jak wyglądała uroczystość (13)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.