Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
21.10.2019 14:00

Czy średniowieczne cmentarzysko zostanie odnalezione?


Czy średniowieczne cmentarzysko zostanie odnalezione?


Elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne rozpocznie wkrótce badania geofizyczne i archeologiczne obszaru, na którym może znajdować się cmentarzysko wczesnośredniowiecznej wikińskiej osady Truso. Jeśli przypuszczenia badaczy się potwierdzą, będzie to dla środowisk naukowych odkrycie znaczące, a wręcz sensacyjne.
 
W 1982 roku elbląski archeolog, dr Marek Franciszek Jagodziński, odnalazł nad brzegiem jeziora Druzno, poszukiwaną od stuleci skandynawską osadę Truso. W toku wieloletnich badań archeologicznych miejsce to dostarczyło wyjątkowych zabytków średniowiecznych i obiektów z wcześniejszych okresów, w tym pochodzących z Anglii, Skandynawii, czy kalifatu arabskiego.

Analizy potwierdziły, że osadę zamieszkiwali głównie Skandynawowie, o czym świadczy charakterystyczna zabudowa oraz odkrywane wyroby. Głównym ich zajęciem był handel i wyspecjalizowane rzemiosło, w tym rogownictwo, bursztynnictwo, jubilerstwo, szklarstwo i kowalstwo. Zamieszkujący peryferia tej osady Słowianie zajmowali się rolnictwem, hodowlą i rybołówstwem - tworzyli społeczność usługową w stosunku do Skandynawów ze strefy portowej i centralnej. Odnalezione podczas wykopalisk narzędzia i przedmioty codziennego użytku można na co dzień oglądać w Muzeum Archeologiczno-Historycznym na wystawie „Truso – legenda Bałtyku”.
 
Do dziś jednak tajemnicą pozostaje lokalizacja cmentarzyska związanego z osadą. Miejsce pochówków może dostarczyć naukowcom obszernej wiedzy o dawnych mieszkańcach tych terenów, zatem niezwykle istotne jest jego odnalezienie i eksploracja. Analizy materiałów źródłowych pozwoliły na określenie najbardziej prawdopodobnego położenia cmentarzyska.

Przypuszczenia naukowców zostaną wkrótce zweryfikowane w toku planowanych przez Muzeum badań geofizycznych, a następnie wykopaliskowych. Przeprowadzenie badań będzie możliwe dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków Unii Europejskiej, z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.
 
W ramach realizowanego przez Muzeum projektu „Baltic Odyssey - Tworzenie wspólnego obszaru historycznego i kulturowego” przewidziano także opracowanie i oznaczenie sieci miejsc na obszarze przygranicznym - stanowisk archeologicznych oraz historycznych miejsc pamięci wraz ze stworzeniem mobilnego przewodnika po tych punktach, a także organizację międzynarodowych festiwali rzemieślniczych i konferencji naukowych.

W przedsięwzięcie zaangażowanych jest łącznie 6 partnerów – organizacji i instytucji z województwa warmińsko-mazurskiego i Obwodu Kaliningradzkiego. Zakończenie projektu przewidziano na rok 2021.
 
 
Agnieszka Sławińska
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
 

Komentarze (3):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
21.10.2019, 14:31 Mieszkańcy : Czekamy na budowę repliki osady truso w Elblągu. Na tym można zarabiać duże pieniądze turyści są non stop . Przyklad Biskupin.
22.10.2019, 08:37 Też mieszkaniec: Niekoniecznie można na tym zarobić. Hasło Biskupin już się nie sprawdza, gdyż główni "turyści", wycieczki szkolne, zmieniły kierunek na bardziej współczesny. Poza tym wcześniejsze dane o Truso, że nie polskie, obniżyło zainteresowanie tym tematem. Potwierdza to też Frombork, gdzie zainteresowanie Kopernikiem praktycznie spadło do zera. Wydaje się, że jednak nasz narodek stracił zainteresowanie historią dotykając ją w miejscu zdarzenia, bo jak powszechnie się słyszy można to wszystko zobaczyć w Internecie. Wyjątkiem może być Grunwald, ale stare nasze powiedzenie mówi, że wyjątki potwierdzają regułę.
13.08.2020, 00:08 Baltas: Truso...??? A raczej Pruso...jacy to Słowianie tam zamieszkiwali gdy od zawsze ziemie starych Prusów,no i na dodatek piszą że osada Wikingów...więc gdzie tu sens...Słowianie i Wikingowie razem...Od zarania dziejów ziemie to Prusów były


Inne artykuły:

Znaleźli przy nim dopalacze. Odpowie jak za posiadanie narkotyków
Znaleźli przy nim dopalacze. Odpowie jak za posiadanie narkotyków (2)
Mieszkaniec Krakowa autorem muralu na wiadukcie przy Lotniczej
Mieszkaniec Krakowa autorem muralu na wiadukcie przy Lotniczej (12)
 Stand-up w Elblągu! Wystąpi Bartosz Zalewski i Damian Skóra - wygraj bilety
Stand-up w Elblągu! Wystąpi Bartosz Zalewski i Damian Skóra - wygraj bilety (1)
W miniony weekend policjanci interweniowali 179 razy
W miniony weekend policjanci interweniowali 179 razy
Zapadł wyrok w sprawie zatrucia wody w rezerwacie Drużno. Winne szefostwo pasłęckiej mleczarni
Zapadł wyrok w sprawie katastrofy ekologicznej w rezerwacie Drużno (18)
Homocysteina - cholesterol XXI wieku
Homocysteina - cholesterol XXI wieku (7)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.