Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
18.12.2019 21:15

"Projektowane zmiany niszczą niezależność sędziowską". Protest w Elblągu w obronie wolnych sądów


"Projektowane zmiany niszczą niezależność sędziowską". Protest w Elblągu w obronie wolnych sądów


Kilkaset osób protestowało dziś, (w środę) 18 grudnia, przed elbląskim sądem przeciw projektowi nowelizacji ustawy o sądach autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Swój sprzeciw zadeklarowali również sami sędziowie. - Projektowane zmiany nie tylko ograniczają prawo sędziów, ale wręcz niszczą niezależność sędziowską. W głębokim poczuciu odpowiedzialności za stan praworządności zgromadzenie sędziów okręgu elbląskiego apeluje do sędziów by stali wiernie na straży prawa, bez względu na podejmowane przez władzę wykonawczą i ustawodawczą próby niszczenia niezawisłości sędziów - przekonują w podjętej tego samego dnia uchwale.

"Dziś Sędziowie - jutro Ty" protesty pod takim hasłem odbyły się wczoraj w wielu miastach Polski. Manifestowano w ten sposób sprzeciw wobec planom partii rządzącej dotyczącym "zdyscyplinowania" środowiska sędziowskiego. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów i Sądu Najwyższego złożony przez posłów PiS 12 grudnia. Wprowadziłby on, jak podkreślają jego przeciwnicy, m.in. możliwość karania sędziów za ich wypowiedzi.

Protest odbył się również w Elblągu. Kilkaset osób, przedstawiciele środowiska sędziowskiego, a także wspierający ich elblążanie i samorządowcy, spotkało się o godz. 17. 30 przed siedzibą sądów przy ul. Płk. Dąbka. Stamtąd przeszli przed sąd przy Placu Konstytucji, gdzie o godz. 18 odbyła się manifestacja.

To jest dla nas bardzo ważny moment, nie tyle dla sędziów, ile dla każdego obywatela. Tak liczny udział w zgromadzeniu pokazuje, że jesteśmy społeczeństwem obywatelskim, świadomym swoich praw i wolności. Społeczeństwem, które rozumie rolę sądów, które zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie dla tych praw i wolności niesie projekt ustawy zwany dzisiaj już "ustawą kagańcową"

- przekonywał sędzia Marek Nawrocki, Sędzia Sądu Okręgowego w Elblągu.

Wzbiera w nas bunt. Wychodzimy na ulice i będzie nas coraz więcej. Nie damy zniszczyć naszego kraju

- podkreślał Tadeusz Kawa, jeden z organizatorów protestu w Elblągu.

W takcie manifestacji odczytano również uchwałę w sprawie projektu nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych podjętą przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Elbląskiego w środę, 18 grudnia. Jej pełną treść prezentujemy poniżej.

Uczestnicy protestu złożyli również ślubowanie obywatelskie. "Ślubuję. Służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, wspierać niezawisłych i praworządnych sędziów, prawomocnych i niezłomnych strażników Konstytucji. W czasie prześladowań udzielać im pomocy moralnej i materialnej. Stać u ich boku w dzień i w nocy. Sumiennie dochować ślubowania, a we wszystkim postępowaniu kierować się zasadami godności i uczciwości" - zgodnym głosem powtarzali elblążanie zgromadzeni przed sądem.

Uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Elbląskiego z 18 grudnia

Zgromadzenie ogólne sędziów okręgu elbląskiego kierując się troską o przyszłość naszej ojczyzny, a także dobrem wymiaru sprawiedliwości stanowczo sprzeciwia się zapisom projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o sądzie najwyższym oraz niektórych innych ustaw przedłożonego w sejmie w dniu 12 grudnia 2019 roku nazywanej "ustawą kagańcową". Wymieniony projekt przewiduje odejście dotychczasowego składu kolegium na rzecz kolegium sądu złożonego z prezesów sądów okręgowych i odpowiednio rejonowych, zmiany sposobu opiniowania kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie poprzez ograniczenie realnego prawa środowiska sędziowskiego do formułowania oceny kandydata, odejście od dotychczasowego, przedstawicielskiego modelu samorządu sędziowskiego na rzecz ograniczenia zakresu kompetencji zgromadzeń, a nadto wprowadza stypizowanie deliktów dyscyplinarnych, traktując działania podejmowane w celu kwestionowania istnienia stosunku służbowego osoby powołanej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim jako najpoważniejsze wykroczenia przeciw wymiarowi sprawiedliwości.

Projekt wskazuje również, że przedmiotem obrad kolegium oraz samorządu sędziowskiego nie mogą być sprawy polityczne, w szczególności zakazane jest podejmowanie uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz RP i ich konstytucyjnych organów, a także krytyka podstawowych zasad ustroju RP, w znacznym stopniu ogranicza swobodę wypowiedzi środowiska sędziowskiego, wszędzie tam, gdzie działania władzy ustawodawczej i wykonawczej wkraczają w sferę praworządności, praw obywateli do bezstronnego i niezależnego sądu.

Zgromadzenie przypomina, że niezależność sądu i niezawisłość sędziowska nie są prawami podmiotowymi osób zajmujących stanowiska sędziowskiego, są to zasady ustrojowe określające miejsce władzy sądowniczej w strukturze państwa, a ich celem jest zapewnienie każdemu obywatelowi optymalnej ochrony w konfrontacji z władzą wykonawczą i ustawodawczą. Niezawisłość sędziowska wolna od wszelkich wpływów i nacisków nie jest w żadnym więc razie uprawnieniem sędziego, lecz jego podstawowym obowiązkiem i podstawową gwarancją działania wymiaru sprawiedliwości. Konstytucyjnym obowiązkiem ustawodawcy i władzy wykonawczej jest zaś ochrona niezawisłości sędziego i niezależności sądów, nie zaś je ograniczanie, czy niszczenie. Zgromadzenie wskazuje, że to właśnie samorządność sędziowska sprzyja umacnianiu niezawisłości sędziów oraz gwarantuje skuteczne sprawowanie wymiaru sprawiedliwości.

Projektowane zmiany nie tylko ograniczają prawo sędziów do niezależnego od władzy wykonawczej decydowania o sprawach związanych z funkcjonowaniem sądownictwa, ale wręcz niszczą niezależność sędziowską, w istocie godząc w prawa każdego obywatela do rozpatrzenia spraw przez niezależny i bezstronny sąd. W tym ważnym momencie, być może najpoważniejszym w historii polskiego sądownictwa po 1989 roku, w głębokim poczuciu odpowiedzialności za stan praworządności gwarancję praw obywateli zwracających się o ochronę do sądów zgromadzenie sędziów okręgu elbląskiego apeluje do sędziów by stali wiernie na straży prawa bez względu na podejmowane przez władzę wykonawczą i ustawodawczą próby niszczenia niezawisłości sędziów. Państwo prawne, demokracja i poszanowanie praw człowieka są bowiem nierozerwalnie ze sobą związane, a wszelkie próby ograniczania jednego z tych elementów są jednocześnie zamachem na dwa pozostałe.

NJ

Galeria zdjęć: Protest w obronie wolnych sądów
Artykuły powiązane

:

Marsz poparcia dla olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna
Marsz poparcia dla olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna (17)
Grupa elblążan skierowała apel do sędziów „Nie bójcie się być wolnymi sędziami!”
Grupa elblążan skierowała apel do sędziów „Nie bójcie się być wolnymi sędziami!” (17)

Komentarze (52):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
18.12.2019, 22:12 lok: Aby było jak było, oto ich dewiza!
18.12.2019, 22:20 loczek: Pani albo Panie "lok" szczere wyrazy współczucia, bo niezrozumienie to brak mózgu?
18.12.2019, 22:49 Jaśsssss: Kilkadziesiąt CHYBA
18.12.2019, 23:00 marko: TO SKANDAL by pijany sędzia po rozjechaniu na pasach staruszki ponosił odpowiedzialność !!!
18.12.2019, 23:00 Mayk : Potomkowie się martwią a Wałęsa obiecał ze do trzeciego pokolenia nie będą ruszeni Olszewski pierwszy się przekonał.
18.12.2019, 23:11 jaaaaaaaaaaaaaa: na zdjęciach widać samych starych komuchów WON Z POLSKI
18.12.2019, 23:13 jarekjar: pognać tych komuchów pałami WONNNNNNNNNNNN
18.12.2019, 23:23 a tak naprawdę to: chodzi o niezależność sędziów czy o przywileje i bezkarność kasty sędziowskiej i spolegliwość wobec swoich
18.12.2019, 23:24 JK: A ciemnogród nie rozumie działania Sądów.Kiedy Ci zawierzeni w PIS otworzą oczy?Nigdy ,bo ciemnota i miernota zawsze będzie nikim.Mierny ale wierny to się w tym chorym kraju liczy.
18.12.2019, 23:29 bez jaj: o jaką niezależność sędziowską chodzi to widać po wyroku Śpiewaka
18.12.2019, 23:38 Żalwas: Szkoda, że komentują tylko pijane dresy, podające się za kibiców Olimpii:((
18.12.2019, 23:43 tandem i kaleka: hołota z PO zdeprawowała sędziów, a hołota z PIS dewastuje system bo naród nienawidzi zdeprawowanych sędziów a lewica liże tyłek kapitalizmowi.
19.12.2019, 00:28 : PiS jest dziki,PiS jest zły,PiS ma bardzo ostre kły,kto spotyka w polsce PiSa ten na drzewo zaraz zmyka.
19.12.2019, 00:28 : PiS jest dziki,PiS jest zły,PiS ma bardzo ostre kły,kto spotyka w polsce PiSa ten na drzewo zaraz zmyka.
19.12.2019, 06:21 Ludwik : "sądy sa nasze", "de... le z kodu" Sławomir Neumann szczerze i pięknie określił sytuację z sadownictwem. Murem za Juczyszynem, który zniszczył i okradł człowieka, co wykazała senator PO Lidia Staroń.... Jak czytam wpisy zwolenników obecnego stanu, yo Neumann mial racje. Zero sensownych argumentów, tylko hejt i wyzwiska. To jest wasz poziom.
19.12.2019, 06:27 Ciekawe : Brytyjski rząd planuje dać nie tylko Sądowi Najwyższemu, lecz także sądom niższej instancji prawo do uchylania orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE po wyjściu kraju z Unii Europejskiej - poinformował w środę rzecznik premiera Borisa Johnsona.
19.12.2019, 07:31 Liith: Emeryci i renciści
19.12.2019, 07:45 abc: Dyżurnie Grazynka B. i Adam G. WSTYD
19.12.2019, 08:02 Maks: Kilkaset????? Chyba się rozmnożyli przez pączkowanie
19.12.2019, 08:39 fiki miki: Pan radny "mega"Tołwiński niczym premier był "kombatantem"?
19.12.2019, 08:58 Zgnilizna: Ech wy ,,,,,,,, .amen
19.12.2019, 08:59 Zdjecia : Gdyby nie 3019 rok to byśmy musieli ze zlot baranów i dewot ogłosili . Elbląg to wsią był i jest czereśniaki.
19.12.2019, 09:02 Propozycja: Zabrać im emerytury wcześniejsze,13 ki,500+ niech ida do poprzedników. Słoma wam z butów wychodzi a rzniecie państwo. Brawo PiS.
19.12.2019, 09:21 Zbigniew Przybysz: tzw protestu w obronie "niezależności sędziów" - trudno komentować - kto im zabranie być niezależnym ? wracając do istoty sprawy . Prawo w Europie zbudowane jest na zasadach prawa rzymskiego tj od V v p .n.e do czasów Justyniana Wielkiego . Ustawa dyktatora Kwintusa Hortensjusza z 287 r n.e mówi , " że to zgromadzenie plebejuszy ( dziś : Sejm Senat Prezydent) ma prawo tworzyć prawo obowiązujące wszystkich obywateli cesarstwa - w tym patrycjuszy ( tzw. kasta ?)" Sedziwie są tylko i wyłącznie od oceny czy postępowanie strony sporu jest zgodne lub nie z prawem ustanowionym przez PLEBS ( LUD ,NARÓD)
19.12.2019, 09:31 er ce: Elbląg miastem wolnym od ideologii PISu
19.12.2019, 10:03 Wyborca: Naród ma dość sądowniczej KASTY.
19.12.2019, 10:04 elba: ,,Murem za Juszczyszynem"" hmm...
19.12.2019, 10:34 franek: w jaki sposób ujawnianie nicka pod jakim pisze sędzia ma naruszać jego niezawisłość????
19.12.2019, 10:49 Popatrzmy: Na zdjęciach zauważyliśmy tych co sa winni czyli alimenciarze i inne typki. Myślę że jak tu są to im nic nie zrobia, nie ukarza. Pomyłka.
19.12.2019, 10:51 Bełkot : Brawo PiS tak trzymać a ci z foto Pocalujcie nas w D. Niech rząd wreszcie zrobi porządek.
19.12.2019, 11:26 mieszkaniec: Cicho być, porządek będzie jak ich ubędzie , a jest nadzieja ,komuna się starzeje i do św, Piotra powoli odjedzie . Musimy być cierpliwi i wyrozumiali , bo im przywileje pałkowe zabrali , zabrali to widać nerwy bez przerwy ,ulica ich często wita , bo to chołota nie obyta . poeta M.B
19.12.2019, 12:47 oko: W SO jest pięciu sędziów z nadana Rady Państwa PRL.
19.12.2019, 12:52 przykra prawa: Kapitalizm to ustrój korupcjogenny oparty na patologicznych instynktach ludzkich w nim nigdy nie będzie sprawiedliwych sądów. Jest to ustrój niereformowalny !!!
19.12.2019, 14:35 Bo com: Do Indii tam są święte krowy i robią mu ci ze zdjęcia ,pomylili kraj i miejsce.
19.12.2019, 14:46 równy: Art 32 KONSTYTUCJi "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." też chcę przejścia w stan spoczynku ze 100 % emeryturą ostatnich zarobków a nie 40 % stopy zastąpienia, 6 miesięcznego urlopu na poratowanie zdrowia.( płatne 100 % ). 8,000-13.000 zł bez o"zusowania", chcę "trzynastkę" jak sędziowie, dodatek stażowy do 20 %.dodatkowego wypoczynku od 6-12 dni. nieoprocentowanej pożyczki na zakup mieszkania, Jedyna grupa, której zarobki są wpisane do KONSTYTUCJI. A czy kerdiochirurg, neurochirurg, naukowiec itp. na to nie zasługują ? I co mamy równość i prawo ? A najśmieszniejsze jest uzasadnienia https://innpoland.pl/133843,zarabiaja-trzy-srednie-krajowe-nie-placa-zus-dostaja-bonusy-konczy-sie-czas-najwyzszej-kasty
19.12.2019, 14:53 bezrobotny: Opozycja parlamentarna ma takie samo imię jak te pani co chodzą po autostradzie .
19.12.2019, 15:11 mmm: Moje rodzice stale mówili żebym się uczył , a ja chciałem być politykiem i przestałem się uczyć . Obecnie opowiadam z mównicy , kawały jedni się śmieją , a innych krew zalewa . Ale kasa leci już 30 lat .
19.12.2019, 15:15 Sędzia Laguna: W jakiej głowie zrodził się pomysł "ślubowania", tego całego tekstu. Masakra. Zabijać niedługo będą. Druga sprawa to powtarzanie jak stado baranów tych wypocin. Szok i niedowierzanie.
19.12.2019, 15:44 Elbinger: Sądownictwo wymaga PILNEJ reformy. Sam jestem stroną postępowania, które toczy się przed Sądem Administracyjnym, a które ciągnie się ... od marca 2010 i dalej końca sprawy nie widać. Oczywiście każdy może sobie protestować - Za albo przeciw, PRECZ Z PRECZEM, itd.). Żyjemy w końcu w wolnym kraju (bo u tow. Putina to raczej towarzystwo z siekierami na plecach już zrzucane byłoby nad tajgą). Ale bardziej ZASADNE byłoby przemalować transparenty (wykonane zresztą podejrzanie mało spontanicznie, wszystkie jak spod jednej "sztancy"), przejść spod Sądu 200 kroków pod Ratusz (czyli Urząd Miejski) i zapytać Prezydenta o najbliższe plany rozwojowe Ratusza związane z zapewnieniem ciepła dla Elbląga i jego mieszkańców, z wygaszeniem kotłów elektrociepłowni do czerwca 2020 włącznie.
19.12.2019, 17:30 konstytucja: Ci co sa ZA zmianami ziobry są albo ciemni albo ogarnieci zawiscią i nie zdają sobie sprawy ze popierając ten projekt kręcą bata na samych siebie.Powodzenia .My dzieci komuny już cos takiego przeżylismy i daj bóg by to wróciło.A teraz patołelity paluszek w dół :)
19.12.2019, 17:35 wkur....: Do Ludwik- jesli ten sedzia był taki zły to dlaczego Ziobro go nominował a nie zawiesił.O tym nie wiesz bo tvpis telewizja nie powiedziała. TEN SEDZIA ZOSTAŁ ZA TO CO ZROBIŁ NAGRODZONY PRZEZ ZIOBRE.TO JEST TA ZIOBROWA SPRAWIEDLIWOSC!!!!?Otwórz oczy slepaku.
19.12.2019, 17:42 Paweł : Do Franek. Ten sędzia zawiadomił o przestępstwie, ktorego nie było. Stwierdził, ze wpisy od prenego nicku powstały, ponieważ ktoś sie podszyl za niego wlamujac sie na jego konto. Biegly stwierdzil, ze nie było żadnego wlamania na komputer sędziego, a ten zawiadomił służby..... Naucz się czytać ze zrozumieniem i przestań żyć emocjami.
19.12.2019, 17:51 Ludwik : Masz 100 procent racji. Ziobro ani ministerstwo nie wierzylo pani senator dopóki sprawy nie zglebił w super wizjerze Tvn. Co nie znaczy, ze sędzia nie powinien ponieść pozostać bezkarny. Nie wyzywaj mnie i nie denerwuj się bo Ci żyłka pęknie i po co? Nie oglądam tvp ani tvn. Tr. Reportaż pokazano w wielu innych źródłach podając jego pochodzenie. Zsdna władza nie jest i bie będzie idealna. Sędzia też człowiek, żaden lepszy ani gorszy. Mają mieć odpowiedzialność karną i nie interesuje mnie czy będzie on za Pis, czy za Po, czy za SLD.
19.12.2019, 17:57 Bolo: Najbardziej mnie śmieszy, że wszyscy ci, którzy wymachiwali przez cztery lata konstytucją nie mając pojęcia o tym, co tam jest zapisane zginęli nagle od własnej broni. Okazało się bowiem, że to nie PiS ją łamie, ale oni. Trzeba tym matołom tylko cytować punkty, a kopara opada. Wszyscy sędziowie, którzy uczestniczyli w tej błazeńskiej hucpie popełnili delikt konstytucyjny podważając powagę swego urzędu oraz Rzeczypospolitej. Dlatego już jutro powinni podpisywać wypowiedzenia umowy o pracę w trybie pilnym z dożywotnim zakazem wykonywania zawodu.
19.12.2019, 18:34 Jp: Tych sedziow co sa na fotkach trzeba wykluczac na sprawach w zwiazku z tym ze sa polityczni i moga skazywac ludzi wg ich swiatopogladu a to to juz Bialorus lepiej jak by sami togi oddali i poszli gdzie indziej do pracy na budowe albo biedronka tylko
19.12.2019, 18:34 Jp: Tych sedziow co sa na fotkach trzeba wykluczac na sprawach w zwiazku z tym ze sa polityczni i moga skazywac ludzi wg ich swiatopogladu a to to juz Bialorus lepiej jak by sami togi oddali i poszli gdzie indziej do pracy na budowe albo biedronka tylko
19.12.2019, 18:34 Jp: Tych sedziow co sa na fotkach trzeba wykluczac na sprawach w zwiazku z tym ze sa polityczni i moga skazywac ludzi wg ich swiatopogladu a to to juz Bialorus lepiej jak by sami togi oddali i poszli gdzie indziej do pracy na budowe albo biedronka tylko
19.12.2019, 18:34 Jp: Tych sedziow co sa na fotkach trzeba wykluczac na sprawach w zwiazku z tym ze sa polityczni i moga skazywac ludzi wg ich swiatopogladu a to to juz Bialorus lepiej jak by sami togi oddali i poszli gdzie indziej do pracy na budowe albo biedronka tylko
19.12.2019, 20:38 Mayk: Kolesie wybierali kolesi sędziów czas to zmienić tak nie powinno być.
19.12.2019, 20:48 feliks zygmuntowicz: byłem i policzyłem ; łącznie z obstawą, 98, słownie dzięwięćdziesiąt osiem obecnych /i ja też/.
19.12.2019, 21:17 William: Kodeks etyczny wyboru na każdego sędziego wymaga nieposzlakowanej opini. Tymczasem w Polsce na prezes sadu najwyższego powolano osobe z zarzutami korpluocyjnymi, które co prawda umorzono, ale wystarczy poczytać w którym sądzie to sie odbyło i jakie wyroki tam zapadły i zapadają.
20.12.2019, 06:24 Uglytrue: No i wasza targowica wczoraj pokazała gdzie ma tak naprawdę waszą walkę o bezkarnosc sędziów, nie dość, że mieli w nosie głosowanie, to na pracach w komisji usłyszeć mozna było "robimy jaja, czy nie"?, "wiecie, że to takie kodziarstwo" to sa słowa waszych polityków nagrane w kuluarach. Wcześniejsze słowa Neumanna i działania waszego prezesa Kijowskiego, tego od puszek, tylko to potwierdzają.


Inne artykuły:

Za nami ostatnie spotkanie jesiennej edycji "Kierunku: Zdrowie". Seniorzy już pytają o kolejne
Za nami ostatnie spotkanie jesiennej edycji "Kierunku: Zdrowie" (3)
Zobacz, jakie oferty pracy przygotował Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu
Zobacz, jakie oferty pracy przygotował Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu
Mieszkańcy ocenią bezpieczeństwo i policję w Elblągu
Mieszkańcy ocenią bezpieczeństwo i policję w Elblągu (4)
Ojciec brutalnie pobitego niemowlaka odpowie za usiłowanie zabójstwa. Jest akt oskarżenia
Ojciec pobitego niemowlaka odpowie za usiłowanie zabójstwa. Jest akt oskarżenia (6)
Elbląg został wyróżniony tytułem „Piłkarski Samorząd Roku 2019”
Elbląg został wyróżniony tytułem „Piłkarski Samorząd Roku 2019” (14)
Fryderyk złapany! „Trzeba było użyć broni z usypiaczem”
Fryderyk złapany! „Trzeba było użyć broni z usypiaczem” (12)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.