Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
10.09.2020 14:15

Trwają badania archeologiczne elbląskiego zamku krzyżackiego


Trwają badania archeologiczne elbląskiego zamku krzyżackiego


8 września zainicjowano prace archeologiczne związane z badaniem pozostałości elbląskiego zamku. Prace prowadzone są z wykorzystaniem sprzętu do nieinwazyjnych badań geofizycznych. Na ich podstawie został wytyczony wykop sondażowy, którego celem jest odsłonięcie fragmentu dawnej Bramy Służebnej.

W pierwszej kolejności przeprowadzono badania geofizyczne fragmentu dawnego założenia zamkowego w rejonie ulic Zamkowej i Wapiennej, a następnie rozpoczęto prace wykopaliskowe  w obrębie wytyczonego archeologicznego wykopu sondażowego.
 
Badania prowadzone są we współpracy Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu oraz Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Potrwają dwa tygodnie.
 
Badania zamku elbląskiego powinny przynieść odpowiedzi przynajmniej na część pytań stawianych przez badaczy i historyków zajmujących się architekturą i budownictwem na terenie państwa krzyżackiego. Tym bardziej, że ostatnio zarysował się pogląd, iż doświadczenia zdobyte przy budowie zamku elbląskiego posłużyły przy wznoszeniu późniejszego zamku malborskiego, a obiekt określany był w źródłach mianem "najpiękniejszego w Prusiech po malborskim".
 
Krzyżacy zdobyli ziemie w okolicy Elbląga w 1237 r. i założyli tu swoją pierwszą warownię. Dogodne położenie uczyniło z Elbląga bazę do podbojów dalszych ziem pruskich. Wkrótce przy warowni zaczęła się formować osada miejska, która w 1246 r. otrzymała lokację na prawie lubeckim. W roku 1251 Elbląg stał się siedzibą Mistrza Krajowego Zakonu w Prusach. Przez ponad pół wieku był centralnym ośrodkiem tworzonego państwa krzyżackiego. Zdaniem wielu badaczy wskazuje to na wysoką rangę, także architektoniczną, wzniesionego w tym czasie murowanego zamku. Po 1309 r., kiedy przeniesiono stolicę państwa zakonnego z Wenecji do Malborka, Elbląg był siedzibą komtura elbląskiego, a zarazem wielkiego szpitalnika Zakonu. Komtur elbląski należał do elity dostojników państwa zakonnego. W roku 1454, po wybuchu powstania antykrzyżackiego, mieszczanie zdobyli elbląski zamek i wkrótce przystąpili do burzenia jego części konwentualnej. Prace wyburzeniowe wznowiono na terenie pozamkowym w połowie XVI w., kiedy to przystąpiono do budowy fortyfikacji bastionowych. Od roku 1457, na mocy Wielkiego Przywileju króla Kazimierza Jagiellończyka, tereny pozamkowe przeszły na własność miasta.

Obecnie z dawnego kompleksu zamkowego ocalało jedynie Podzamcze Północne, gdzie swoją siedzibę ma Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Z dawnej zabudowy na obszarze Podzamcza znajdują się: skrzydło wschodnie (zwane obecnie Podzamczem), mieszczące niegdyś słodownię i pomieszczenia spichrzowe, fragment północnego muru, który oddzielał kompleks zamkowy od miasta, zachowany prawie na całej długości mur południowy oraz od zachodu pokrzyżackie piwnice w budynkach Gimnazjum i Dom Rektora (nazwy funkcjonujące od czasów założenia Gimnazjum Elbląskiego w 1535 roku).
 
 
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
 


Artykuły powiązane

:

Zamek krzyżacki w Elblągu nadal jest zagadką. Naukowcy chcą ją rozwiązać, dziś rozpoczęli badania
Elbląg: Naukowcy chcą poznać tajemnicę zamku krzyżackiego. Dziś ruszyły badania (4)
Najstarsze ślady działań krzyżackich na ziemiach elbląskich - zobacz zdjęcia nowego odkrycia
Najstarsze ślady działań krzyżackich na ziemiach elbląskich - zobacz zdjęcia nowego odkrycia (11)

Komentarze (5):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
10.09.2020, 14:17 krótko: Odbudowac zamek i tyle.
10.09.2020, 14:59 kiki: No proszę, wreszcie coś pozytywnego. Przekop, zamek i może odbudowa osady Truso spowoduje odkrycie naszego miasta na nowo. Oby. ..
10.09.2020, 15:46 Do_pomorskiego: W południowej części podzamcza jest fragment ściany baszty, baszta istniała też w północnej części, gdzie obecnie jest brama wejściowa. Czy nie można tego zrekonstruować? Cale podzamcze od razu nabrałoby charakteru i klimatu.
10.09.2020, 16:58 Buduja: Popatrzmy mały Lidzbark zamek odbudować a Elbląg 130 tys na co czeka. Walczcie wreszcie ci z U M ratusza.
10.09.2020, 20:07 krzyżak: Kaczyńscy przy tym byli?


Inne artykuły:

Nowy dyrektor ZBK rozpoczął dziś pracę
Nowy dyrektor ZBK rozpoczął dziś pracę (19)
Na Zatorzu powstanie nowoczesny obiekt. Będzie w nim żłobek i Przedszkole nr 18
Na Zatorzu powstanie nowoczesny obiekt. Będzie w nim żłobek i Przedszkole nr 18 (2)
Start rozpoczyna sezon od zwycięstwa
Start rozpoczyna sezon od zwycięstwa (2)
Zatrzymali na drogach sześciu nietrzeźwych kierujących. Dwóch spowodowało kolizje
Zatrzymali na drogach sześciu nietrzeźwych kierujących.Dwóch spowodowało kolizje (2)
Koronawirus na Warmii i Mazurach. 13 nowych przypadków zakażeń, 31 wyzdrowień
Koronawirus na Warmii i Mazurach. 13 nowych przypadków zakażeń, 31 wyzdrowień (1)
Dwie uczennice Zespołu Szkół w Pasłęku zakażone koronawirusem
Dwie uczennice Zespołu Szkół w Pasłęku zakażone koronawirusem (10)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.