Sobota, 20.04.2024, Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czeslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Spotkanie z historią. Dawne testamenty kopalnią wiedzy o mieszkańcach i historii Elbląga

18.09.2020, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Spotkanie z historią. Dawne testamenty kopalnią wiedzy o mieszkańcach i historii Elbląga

Czy współcześni mieszkańcy Elbląga aż tak bardzo różnią się od tych żyjących tu kilkaset lat wcześniej? Jak się okazuje, odpowiedź na to pytanie możemy znaleźć m.in. w zachowanych do dziś średniowiecznych testamentach. Jak przekonuje prof. Rafałem Kubickim, autor książki "Testamenty elbląskie to źródło wiedzy nie tylko o osobach, które tu żyły, ale i o historii miasta.

Obecnie do dyspozycji mamy blisko 150 testamentów sporządzonych przez mieszkańców Elbląga w czasie średniowiecza. Większość z nich przepadła w II połowie XVIII wieku, w pożarze Ratusza. Okazuje się jednak, że i te zachowane dokumenty są prawdziwą kopalnią wiedzy na temat historii Elbląga i jego mieszkańców. To, jakie tajemnice w sobie kryją, było tematem wtorkowego spotkania w ramach Wirtualnej Regioteki, z prof. dr hab. Rafał Kubicki historykiem, autorem wielu monografii, w tym niedawno wydanej książka "Testamenty elbląskie. Studium dziejów miasta i jego mieszkańców w późnym średniowieczu".

Zapis spotkania z prof. Rafałem Kubickim, bohaterem kolejnego spotkania w ramach Wirtualnej Regioteki znajdziemy tutaj.

Co testamenty mówią nam o średniowiecznym Elblągu i mieszkańcach? Testamenty z jednej strony pokazują nam indywidualność u elity miejskiej, osób, które posiadały majątek - w sensie ich zachowań, motywacji, działań, powiązań rodzinnych. Pokazują nam również, że Elbląg był składnikiem większej całości kulturowej, czegoś, co możemy określić jako strefa bałtycka, czy też hanzeatycka. Związki z Lubeką, prawo lubeckie, które tu obowiązywało, pokazują, że mieszczanie elbląscy funkcjonowali w pewnym wzorcu kulturowym do tego, który wyłania się z dokumentów z Lubeki, Rewla, że mamy podobne zachowania kulturowe i społeczne

- mówił prof. Kubicki.

Średniowieczne testamenty sporządzane w Elblągu, opierały się na prawie lubeckim i wszystkie miały podobną konstrukcję. Składają się z dwóch części: rozplanowania swojego majątku wśród spadkobierców, spłaty i wyrównania długów oraz innych zobowiązań, a także darowizn na rzecz biednych i instytucji religijnych. Co, o oprócz majątków ziemskich, nieruchomości przekazywali testatorzy?

Choć to dziś może wydać się nam dziwne, w testamentach zapisywano ubrania - płaszcze, sukmany, czy nogawice, kaftany to wszystko przekazywano w ostatniej woli. Poza tym wyroby srebrne i złote, a także różne elementy wyposażenia mieszkania - meble (ławy, skrzynie, szafy, stoliki) i warsztaty. Mieszkanie mieszczanina to nie tylko część mieszkalna, ale i warsztatowa. Znajdujemy np. opisy wyposażenia browarów, który posiadał testator, a także łodzie, którymi pływali rybacy

- dodał bohater spotkania.

To, co nas uderza, to że średniowieczny testament to nie tylko zapisy rodzinne, ale wiele zapisów na cele charytatywne i kościelne, coś, co dziś w ogóle nie występuje, dodał prof. Kubicki.

Zapis spotkania z prof. Rafałem Kubickim, bohaterem kolejnego spotkania w ramach Wirtualnej Regioteki znajdziemy tutaj.

Wirtualna Regioteka to cyklu obejmujący wykłady i spotkania poświęcone historii Elbląga oraz jego bliższych i dalszych okolic, przygotowane i zarejestrowane przez Bibliotekę Elbląską.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ Kopania wiedzy
    Piątek, 18.09

    Kopania wiedzy i wszystko jasne.

  2. 2
    0
    ~ tadeusz
    Niedziela, 20.09

    Czy u was każdy analfabeta ma prawo do pisania artykułów ??

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2693800926208