Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
16.09.2020 13:00

Elbląskie szpitale dzielą się pediatrią i ginekologią. Zamiast czterech oddziałów powstaną dwa


Elbląskie szpitale dzielą się pediatrią i ginekologią. Zamiast czterech oddziałów powstaną dwa


Dyrektor szpitala miejskiego potwierdza. W przyszłym roku z ul. Żeromskiego zniknie oddział ginekologiczno-położniczy. - Elblążanki nie będą musiały korzystać z usług medycznych poza Elblągiem. Miejsc do rodzenia nie zabraknie, wszystkie panie będą dobrze zaopiekowane w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym - przekonuje Mirosław Gorbaczewski. To jednak niejedyna zmiana, jaka czeka obie placówki. 

W ubiegłym tygodniu media obiegła informacja o likwidacji oddziału ginekologii i położnictwa w szpitalu miejskim. W ślad za nią pojawiła się kolejna, dotycząca likwidacji pediatrii w szpitalu przy ul. Królewieckiej. Dziś, 16 września, głos w sprawie zabrali wiceprezydent Elbląga i dyrektor Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu. Panowie potwierdzili - elbląską służbę zdrowia czekają zmiany. Jakie? Najprościej mówiąc, z czterech do tej pory funkcjonujących oddziałów, w przyszłym roku powstaną dwa. Oddział ginekologiczno-położniczy ze szpitala miejskiego zostanie dołączony do tego działającego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. To oznacza, że w Elblągu funkcjonować będzie już tylko jedna porodówka, przy ul. Królewieckiej. Takie same zmiany czekają oddziały pediatryczne. Z dwóch powstanie jeden, który będzie się mieścił w szpitalu miejskim.

Chciałbym mocno wszystkich zapewnić, że w wyniku naszych działań żadna elblążanka nie będzie musiała korzystać z usług medycznych poza Elblągiem. Miejsc do rodzenia nie zabraknie, wszystkie panie będą dobrze zaopiekowane w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Na dniach w WSZ zostanie otworzony, chyba najnowocześniejszy w regionie, trakt porodowy. Szpital ten ma trzeci stopień referencyjności co oznacza, że ma bardzo dobrze rozwiniętą opiekę nad noworodkiem, świetny oddział neonatologiczny. Myślę, że zmiany w sposób znaczący wpłyną na jeszcze większą poprawę usług ginekologiczno-położniczych w Elblągu. Wszystkie nasze działania konsolidacyjne mają na celu przede wszystkim dobro pacjenta. Usługi będą wykonywane na najwyższym poziomie, przy zapewnieniu wystarczające liczby miejsc

- przekonuje Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Szpitala Miejskiego w Elblągu.

Dyrektor szpitala zapewnił również, że w wyniku łączeń oddziałów nikt nie straci pracy. - Wszyscy nasi pracownicy, którzy zatrudnieni są na umowę o pracę, na podstawie artykułu 23’ zostaną zatrudnieni w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Nie będzie więc problemu, jeśli pacjentka nadal będzie chciała korzystać z usług dotychczasowej położnej – zaznaczył dyrektor. Zmiany mają ruszyć w styczniu 2021 roku. Jak można się spodziewać, najpierw ze szpitala miejskiego zniknie ginekologia i położnictwo. Dopiero później trafi tam pediatria. Ma to związek z inwestycją, która niebawem powinna się rozpocząć. Chodzi o budowę bloku operacyjnego i remont części oddziałów w budynku przy ul. Komeńskiego. Tam również po zakończeniu modernizacji będzie się mieścił oddział pediatrii i chirurgii dziecięcej. 

Na ul. Żeromskiego (gdzie obecnie funkcjonuje ginekologia i położnictwo - przyp. red.) zostaną przeniesione oddziały rehabilitacji i psychiatryczne. Blok operacyjny, który tam się znajduje, przestanie funkcjonować. Gdybyśmy chcieli zachować oddział ginekologiczno-położniczy musielibyśmy przy ul. Komeńskiego wybudować kolejny oddział,] trakt porodowy. To byłby wydatek kilkunastu, a może nawet kilkudziesięciu milionów złotych, w sytuacji, kiedy szpital wojewódzki właśnie realizuje taką inwestycję i ma jeden z najnowocześniejszych traktów w całym naszym regionie. Gdybyśmy chcieli realizować takie działania, byłoby to ze szkodą dla elblążan i sytuacji finansowej szpitala

- dodał Mirosław Gorbaczewski. 

Wydaje się niezdrową konkurencją, żeby na terenie jednego miasta funkcjonowały dwa oddziały o poszczególnych specjalnościach

- mówił Michał Missan, wiceprezydent Elbląga.

W informacjach medialnych często pada sformułowanie o likwidacji oddziałów. To kompletnie nie ma miejsca - zapewniał wiceprezydent Elbląga. - Chcemy optymalizować usługi medyczne w naszym mieście. To kolejny krok w kierunku tworzenia nowoczesnych i ukierunkowanych usług medycznych w mieście. Pierwszym krokiem było połączenie szpitali. Wtedy też były różne głosy, byli przeciwnicy i zwolennicy. Dziś, po niemal czterech latach możemy powiedzieć, że było to dobry pomysł, a szpital funkcjonuje bez zastrzeżeń. Planowana optymalizacja wpisuje się również w plany rządowe. Pewnie państwo słyszeliście o inicjatywie prezydenta RP pod nazwą ustawa o funduszu medycznym. Ona przewiduje również środki finansowe na takie działania, jakie my przewidujemy w Elblągu. Ustawa będzie niebawem głosowana w Sejmie, jeśli pozytywnie przejdzie przez obie izby parlamentu. To będzie możliwość na pozyskanie środków z tego funduszu.

Konsolidacja usług planowana jest od 1 stycznia 2021 roku. Aktualnie w placówkach trwają prace formalno – prawne, na mocy których będzie możliwe podpisanie porozumienia między szpitalami oraz Narodowym Funduszem Zdrowia.

Co o łączeniu oddziałów sądzą Czytelnicy info.elblag.pl?

NJ

Artykuły powiązane

:

Pediatria zniknie ze szpitala przy ul. Królewieckiej. Rodzice apelują: "Chcemy leczyć dzieci w naszym mieście"
Pediatria zniknie ze szpitala przy ul. Królewieckiej (13)
Posłanka pyta prezydenta o likwidację oddziału:" Elblążanki nie wiedzą, co je czeka. Jakie są zamiary Miasta"
Posłanka Monika Falej pyta prezydenta Elbląga o likwidację oddziału (17)

Komentarze (31):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
16.09.2020, 13:04 Pacjenci : Najlepiej wszystko zlokwidowac zabrać lub wywieźć do olsztyna. Przecież i tak tam musimy jeździć by się leczyć bo w Elblągu nie ma oddziałów. Przestańcie kombinować. W Elblągu powinien być wybudowany nowy szpital. Dlaczego olsztyn buduje nowe szpitale jeden po drugim.
16.09.2020, 13:06 ZROZUMCIE : Szpital na Żeromskiego powinien być przeznaczony dla muzeum. Ten obiekt tylko do tego się nadaje. Nowy szpital powinien być wybudowany w Elblągu.
16.09.2020, 13:08 Nie dla P O i PSL i SLD : Tam gdzie wy rządzicie jest bida z nędza. Każdego dnia tv ukazuje rządy P O i PSL i SLD .
16.09.2020, 13:11 Przyszła mama: To jak mają ginekologię przenieść na WSZ to chociaż niech zrobią łazienke w sali to jest ulatwonie dla matek po porodzie
16.09.2020, 13:23 Lena: Może jednak nowy szpital ??
16.09.2020, 13:35 xyz: Tak w ogóle to jest jakiś pomysł na ten zabytkowy budynek przy ul. Żeromskiego ?? Co po pomieszczeniach po pediatrii i chirugi dziecięcej ??
16.09.2020, 14:07 Powtórka : Już zlikwidowane zostały szkoły w Elblągu. Teraz DZIECI uczą się na dwie zmiany w przepełnionych klasach. Obecnie chcecie likwidować oddziały by przypodobać się olsztyniakom. Czy wy macie mózgi. NIE DLA ZMIAN.
16.09.2020, 14:09 lol: @Nie dla P O i PSL i SLD, a gdzie oni rządzą skoro od 5 lat w Polsce rządzi pis? Że rząd pis okrada samorządy od kilku lat to właśnie efektem jest to że nie ma pieniędzy aby utrzymać 2 szpitale. Dodatkowo za rządów pisu służba zdrowia leży i kwiczy i nic z tym nie robią. Liczy się tylko aby napchać się kasą i swoim kolesiom też dać, patrz przekręty z maseczkami i respiratorami i innymi w ministerstwie zdrowia.
16.09.2020, 14:10 Pytanie: Dlaczego przychodnie i urzedy są nie czynne w Elblągu. Normalnie pracują w sklepach i zakładach pracy. To co sa inni ludzie do czarnej roboty i elita która bierze kasę za nipracowanie.
16.09.2020, 14:12 IoI: A w Elblągu to kto rządzi o tym mowa. P O i PSL i SLD to tego nie widzisz.
16.09.2020, 14:47 lol: Nie potrafisz się swoim nickiem podpisać pajacu? Jakbyś ty rządził w Elblągu i tobie by z góry zakręcano dopływ pieniędzy i dodatkowo obciążano dodatkowymi kosztami to oczywiście wg ciebie jesteś winny ty, a nie ten który obcina ci kasę i dowala kosztami? Typowe "myślenie" pisowca...
16.09.2020, 14:56 kiki: No i to jest prawidłowe działanie.
16.09.2020, 15:08 Ukarać : A ci na zdjęciu gdzie maseczki o odstępy. Nam nakazujecie noszenie a wy nadal NADLUDZIE . Prawo o pandemi obowiązuje wszystkich WAS TEŻ.
16.09.2020, 15:16 Qwerty: 1. A co się stanie jak będzie koronawirus na oddziale? Rozumiem ze trzeba będzie jechać do Pasłęka, Olsztyna itd. 2. Niestety porody w wojewódzkim są specyficzne - planowo nie rodzi się w weekendy. Dajemy oksytocyne i jest git. Nie wiem jak było na Żeromskiego.
16.09.2020, 15:22 mamuśka: Żeby stworzyć nowy oddział pediatrii na Żeromskiego remont nie wystarczy! Nie wiem, czy wystarczy kapitalny remont! Poza tym pozostaje jeszcze kwestia pełnej diagnostyki dziecka, zapewnienie specjalistów w każdej dziedzinie, czy Żeromskiego dysponuje takimi? I jeszcze jedno: czy wiedzą nasi reformatorzy ile osób z personelu się tam wybiera?
16.09.2020, 15:31 Bardzomadrywyborca: Koalicja musi wygrać w końcu wybory i wprowadzić EURO, wreszcie ceny spadną i pobudują szpitale, a strumien ogromnych pieniędzy spłynie do okradzionych przrz PiS samorządów.
16.09.2020, 15:54 Madka: Jaka chirurgia dziecięca? Lada moment nie będzie tam lekarzy do pracy! Zaczną się masowe pielgrzymki do Olsztyna i Gdańska.
16.09.2020, 16:08 Leon57: brawo zwijający mam pytanie co jeszcze zwiniecie bo jeszcze zostało trochę do zwinięcia bo te tłumaczenia dla mnie są co najmniej mętne procedury kasa stołek trakty i coś jeszcze sam nie wiem co a gdzie człowiek gdzie rodząca kobieta gdzie opieka nad nią gdzie są stworzone warunki dla niej NIE MA przykład proszę bardzo kobieta po cesarce dwa dni i do domu a co dalej nieważne ze po kilku godzinach wraca na sygnale a co z nowo narodzonym dzieckiem nieważne niech ktoś nim się zajmie a co ważne trakt procedury kasa stołki. Jest to przykład z życia a kiedyś po cesarce kobieta była pod opieką średnio 6 dni ale to były stare zamierzchłe czasy biedne i siermiężne ale człowiek wypisywany do domu wiedział że jest ok pozdrawiam zdrowych
16.09.2020, 17:23 WAL: A tych dwóch panów na zdjęciu to gdzie będą rodzić ? Wyglądają bowiem na ciężarnych !
16.09.2020, 17:38 xxoxx: A jaka różnica który szpital skoro lekarze Ci sami? w straym szpitalu dochodziło do zbyt wielu błędów przy porodach. moim zdaniem zmiana na plus. w szpitalu wojewódzkim mają bardzo dobry sprzęt i III STOPIEŃ referencyjnosci.
16.09.2020, 17:56 IoI: To ja pajac właśnie pisze terez tu czyli P O iec.
16.09.2020, 17:58 A ja: Zabrać im pol pensji inaczej beda cwierkac.
16.09.2020, 20:29 ddsadsadsa: Reformy po POwsku: zlikwidujmy co się da i poprośmy Niemca o jakąś fuchę.
16.09.2020, 22:53 lol: Nie pajacu, masz tak wyprany mózg pisowskim szambem że od razu jak ktoś coś pisze przeciw pisowi to od razu musi być za za po. Typowe "myślenie" pisowca.
17.09.2020, 07:10 Elblążanka: Dzieje się źle, bardzo źle w naszym mieście. Decyzje, które panowie z Ratusza podejmują, zdemolowały już oświatę, która po deformie i tak była już mocno kulejącą. Zlikwidowali od 1 września br. 90 etatów w obsłudze i 50% w administracji. Co jest mocno odczuwalne, tym bardziej teraz w dobie COVID-19 i obowiązującego reżimu sanitarnego. Decyzje te skutecznie sparaliżowały pracę. Pracowników jest zdecydowanie za mało, aby można prawidłowo wykonywać zadania. Do tego jeszcze stworzyli tzw. ECUW, który skutecznie paraliżuje pracę. Teraz panowie wzięli się za służbę zdrowia. Nic dobrego z tego nie wyniknie . Mówią, że rozwiązanie jest optymalne. Pytam, jak można porównać usługi szpitala z Królewieckiej z ofertą szpitala miejskiego? Czy zakres świadczeń oddziału pediatrycznego będzie taki sam? z pewnością nie! Wojewódzki ma 3 stopień referencyjności, a miejski który to stopień??? Ratusz się okopał, wystawił urny dla petentów. W zaciszu gabinetów urzędujący, oderwani od rzeczywistości, podejmują błędne decyzje, bez żadnych konsultacji społecznych!!!
17.09.2020, 11:21 elblążanka: W dobie pandemii i zwiększającej się liczbie chorych w naszym województwie, likwidacja oddziału świetnie wyposażonego i dobrze funkcjonującego to nie jest mądra decyzja. Kłamstwem jest słowo połączenie, bo żaden z lekarzy nie dostał propozycji przejścia więc o co chodzi czyżby prywatne animozje dyrekcji kosztem bezpieczeństwa mieszkańców.
18.09.2020, 07:30 hgb: pytam za co Gelert bierze miesięcznie pensji ponad 24 tysiące zł?
18.09.2020, 07:31 klient: bo w nowym jest masakra na ginekologi i położnictwie, znajomych dzieciątko miało umrzeć w brzuchu albo zaraz po urodzeniu, dziecko biega i jest zdrowe, tą Rzepową chcą podać do sądu za takie diagnozy!
18.09.2020, 07:33 pamięć po %: ciekawe czy Wójcik pamięta dlaczego miał wypadek samochodowy bodajże w 2000 roku?
19.09.2020, 03:34 Kobieta: Za żadne skarby nie bd rodzic w szpitalu przy ul.krolewieckiej wolę rodzić w domu niż na tej rzeźni.....
20.06.2022, 21:07 Je po: A kiedy wyp.. ta bandę nieudaczników z powiatowego szpitala na królewieckiej? W stodole nie raz lepiej traktuje się bydło niż w tym szpitalu ludzi


Inne artykuły:

Elbląg: Pijany kierujący i 50 plus
Elbląg: Pijany kierujący i 50 plus (2)
Miasto wystawiło na sprzedaż działkę przy ul. Czuchnowskiego. Ktoś wyłoży pół miliona?
Miasto sprzedaje działkę przy ul. Czuchnowskiego. Ktoś wyłoży pół miliona? (3)
Problemy elbląskiego sanepidu. "Byliśmy przygotowani na czas pokoju. Mamy wojnę"
Problemy elbląskiego sanepidu. "Byliśmy przygotowani na czas pokoju. Mamy wojnę" (9)
Fordem uderzyła w opla, a następnie... w drzewo. "Do szpitala zabrano 8-latka"
Fordem uderzyła w opla, a następnie... w drzewo. "Do szpitala zabrano 8-latka" (9)
Policja odzyskała skradzione elektronarzędzia, sprzęt wędkarski i sprzęt RTV - zobacz zdjęcia
Policja odzyskała skradzione elektronarzędzia,sprzęt RTV i wędkarski - zdjęcia (2)
„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” premierowo w Multikinie!
„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” premierowo w Multikinie! (1)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.