Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
21.09.2020 11:00

Tajemnica osady Truso. Szukając cmentarzyska wikingów


Tajemnica osady Truso. Szukając cmentarzyska wikingów


Elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne prowadzi obecnie badania wykopaliskowe w miejscowości Janów. Celem prac jest próba zlokalizowania cmentarzyska, na którym chowani byli mieszkańcy wczesnośredniowiecznego emporium Truso. Jest to ostatnia, nierozwiązana zagadka dotycząca jedynej wikińskiej osady z terenów dzisiejszej Polski.

Początki badań osady w Janowie Pomorskim sięgają pierwszej połowy lat 80. W 1981 roku elbląski archeolog, Marek Franciszek Jagodziński, odnalazł nad brzegiem jeziora Druzno, poszukiwane od stuleci emporium Truso. Analizy potwierdziły, że osadę zamieszkiwali głównie Skandynawowie, o czym świadczy charakterystyczna zabudowa oraz odkrywane artefakty. Ponad 35 lat badań i 20 sezonów wykopaliskowych dostarczyło wyjątkowych zabytków identyfikowanych z rzemiosłem wikińskim.

W inwentarzu oprócz wyrobów charakterystycznych dla kultury materialnej mieszkańców Europy północnej, znalazły się importy z terenów Anglii, Nadrenii i Kalifatu Arabskiego. Styl życia mieszkańców osady mocno odbiegał od stereotypowego wyobrażenia o działalności skandynawskich wikingów. Mieszkańcy Truso zajmowali się wykwalifikowanym rzemiosłem i handlem. Biżuterię, narzędzia i przedmioty codziennego użytku odkryte podczas prac wykopaliskowych można na co dzień oglądać w Muzeum Archeologiczno-Historycznym na wystawie „Truso – legenda Bałtyku”.
 
Aktualnie trwają prace nad zlokalizowaniem cmentarzyska związanego z osadą. Badania pochówków pozwoliłyby odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących pochodzenia, tożsamości kulturowej, pozycji społecznej i obrządków pogrzebowych mieszkańców Truso. W oparciu o analizy materiałów źródłowych (m.in. relację Sigfrieda Ansgara z 1878 roku) i badania geofizyczne wytypowano prawdopodobne położenie cmentarzyska. Na terenie dziedzińca Pałacu w Janowie założono 9 wykopów sondażowych o wymiarach około 1,5 x 1m oraz, w centralnej części poszukiwań cmentarzyska, jeden duży wykop o wymiarach 6x6 m.
 
Badania wykopaliskowe potwierdziły odnotowaną przez Angera informację na temat plantowania terenu przed Pałacem. Podczas prowadzonych obecnie badań natrafiono na 5 warstw niwelacyjno-zasypiskowych. Niestety nie ma żadnych śladów cmentarzyska, o którym w kontekście wyrównywania terenu przed majątkiem Hansdorf, donosił niemiecki archeolog.
 
Podczas wykopalisk odkryto także pozostałości zabudowań gospodarczych i spichlerzy z końca XIX i XX wieku, wskazujące na pierwotnie mniejszy zasięg placu przed Pałacem. W warstwach zasypiskowych odkryto również ceramikę z XIV-XV wieku, co potwierdza, że mógł tam mieścić się dwór obronny z końca XIV wieku.
 
Na obecnym etapie badań udało się zweryfikować informacje dotyczące historii terenu wokół Pałacu, a także potwierdzić relację dot. niwelacji terenu, podczas której w XIX wieku natrafiono na ludzkie kości. Do tej pory nie udało się jednak trafić na ślady domniemanego cmentarzyska. Planowane są dalsze eksploracje dużego wykopu oraz wykonanie kilku nowych wykopów sondażowych.
 
Bieżące informacje na temat prac wykopaliskowych w Janowie można śledzić na blogu ekspedycji pod adresem
 
Prowadzenie badań jest możliwe dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków Unii Europejskiej, z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.
 
W ramach realizowanego przez Muzeum projektu „Baltic Odyssey - Tworzenie wspólnego obszaru historycznego i kulturowego” przewidziano także opracowanie i oznaczenie sieci miejsc na obszarze przygranicznym - stanowisk archeologicznych oraz historycznych miejsc pamięci wraz ze stworzeniem mobilnego przewodnika po tych punktach, a także organizację międzynarodowych festiwali rzemieślniczych i konferencji naukowych. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest łącznie 6 partnerów – organizacji i instytucji z województwa warmińsko-mazurskiego i Obwodu Kaliningradzkiego. Zakończenie projektu przewidziano na rok 2021.
 
 
Jakub Jagodziński
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu


Artykuły powiązane

:

Nieopodal Elbląga znajduje się cmentarzysko Wikingów? "Pierwsze efekty już mamy"
Nieopodal Elbląga znajduje się cmentarzysko Wikingów? "Pierwsze efekty już mamy" (10)
Czy średniowieczne cmentarzysko zostanie odnalezione?
Czy średniowieczne cmentarzysko zostanie odnalezione? (3)

Komentarze (2):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
21.09.2020, 12:29 Cap ca rap: I znajdziecie coś i pojedzie do muzeum olsztyn . Jak kiel mamuta.
21.09.2020, 17:45 A wy wciąż o Olsztynie.: Co tam znów z tym Olsztynem ?. Co artykuł to winien Olsztyn. Czyżby to jakaś nowa epidemia o charakterze fobii "wszystkiemu złu winien Olsztyn". A tak na poważnie jak ciekawa musi być archeologia, a prace poszukiwania świadectw przeszłości w szczególności. . Niedawno "wpadł mi w ręce" materiał dotyczący poszukiwań starożytnego miasta tajemnicy jakim była Troja. To o wiele ciekawsze niż głośne kryminały czy powieści sensacyjne. No i tam nie ma nic o Olsztynie.


Inne artykuły:

Koronawirus: Zmarła pacjentka elbląskiego szpitala. Na Warmii i Mazurach 2 kolejne zgony i 11 zakażeń
Zmarła pacjentka elbląskiego szpitala. Na Warmii i Mazurach 2 zgony i 11 zakażeń
Nielegalna fabryka papierosów na byłej fermie drobiu
Nielegalna fabryka papierosów na byłej fermie drobiu (5)
Zaginął 48-letni mężczyzna. "Ostatni raz zaginiony był widziany 15 sierpnia"
Zaginął 48-letni mężczyzna. "Ostatni raz zaginiony był widziany 15 sierpnia"
Poranne zajęcia Aqua Fitness
Poranne zajęcia Aqua Fitness (2)
Wybierz wyjątkowy prezent na 18 urodziny - zobacz nasze rady!
Wybierz wyjątkowy prezent na 18 urodziny - zobacz nasze rady!
Elbląg: Pandemia uderzyła w turystykę. Liczba odwiedzających miasto spadła o 20 proc. 
Pandemia uderzyła w turystykę. Liczba odwiedzających Elbląg spadła o 20 proc. (15)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.