Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
21.09.2020 17:20

Jest nowy plan na Wyspę Spichrzów. Będą 7-kondygnacyjne Spichlerze i galeria handlowa?


Jest nowy plan na Wyspę Spichrzów. Będą 7-kondygnacyjne Spichlerze i galeria handlowa?


Podczas dzisiejszej (21.09.) Komisji Gospodarki Miasta radni debatowali nad planem zagospodarowania Wyspy Spichrzów. - Nie wymyślaliśmy tego terenu od nowa (...) ale oczywiście są drobne zmiany - zapewnia Katarzyna Wiśniewska Dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury.
 
Temat nowego planu zagospodarowania Wyspy Spichrzów omówiła Dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury– Katarzyna Wiśniewska. - Nie wymyślaliśmy tego terenu od nowa - zaznaczyła. - Obecnie obowiązuje plan zagospodarowania z 1998 r. i zmiana tych ustaleń planistycznych jest spowodowana tym, że  zmienia się struktura Starego Miasta, zmienia się funkcjonowanie Bulwaru, podejście do usług, zmieniła się technika prawodawcza. Chcemy móc w dzisiejszej dobie, na prawie dziewiczym terenie,  zagospodarować odpowiednio ten teren w XXI w.

 

Co jest bardzo ważne - nowy plan miejscowy utrzymuje strukturę architektoniczną, która była zaplanowana 22 lata temu. Chronimy ten teren, nie zmieniamy struktury, intensywności. Zabezpieczamy pod względem konserwatorskim. Bardzo istotne jest to, że ten plan omawiany był zarówno przez Urząd Konserwatora Zabytków w Elblągu, jak również Urząd  Konserwatora w Olsztynie. Myślę, że jest to istotne, że nie wymyśliliśmy niczego od nowa
 
- stwierdziła Katarzyna Wiśniewska.
 
 
Czy nie ma absolutnie żadnych zmian? - Są oczywiście drobne zmiany dotyczące tego, że np. nie lokalizujemy parkingów wielopoziomowych, które były w obecnie obowiązującym planie bardzo blisko fosy, tylko je oddalamy. Chcemy otworzyć rzekę na tereny rekreacyjne, żeby wykorzystać potencjał wody - podkreśliła Katarzyna Wiśniewska. - Parkingi skumulowaliśmy w centralnej części wyspy, aby był do nich dobry dostęp ze względu na planowaną nową inwestycję, jak również na to, co może się wydarzyć w obiekcie odwzorowanym na dawnych Spichlerzach, które będą za Specjal Pubem.
 
 
Od północy, gdzie mamy Falę,  są usługi sportu i rekreacji tak, jak to miało miejsce. Tutaj prowadziliśmy linie zabudowy, żeby ochronić wodę. Na Wyspie Spichrzów maksymalna zabudowa to jest 5 kondygnacji, a dla terenów rekreacyjnych od 3 do 4. Dominantą na tej Wyspie mają być dwa Spichlerze, które mogą mieć tak, jak to historycznie miało miejsce, 7 kondygnacji
 
- zaznaczyła Katarzyna Wiśniewska.
 
 
To nie jedyne zmiany. -  Różnicą jest też to, aby dopuścić na wyższych kondygnacjach mieszkaniówkę na Nadbrzeżu. Dzisiaj wiemy, że struktury usług utrzymują się w dolnych kondygnacjach, a szkoda, żeby usługa była zamknięta wieczorem, i to Nabrzeże będzie martwe. Mieszkaniówka zapełni te obiekty, a efekt zapalonego światła w oknach da efekt, który powoduje, że mamy wrażenie, że te obszary żyją - dodała Katarzyna Wiśniewska.
 
W obecnie obowiązującym planie zagospodarowania na Nabrzeżu możliwa była realizacja usługi turystyki albo administracji. - Dzisiaj wprowadzamy zapis, tak jak się to zapisuje w prawie miejscowym, że dopuszczamy szerszy katalog usługi - mówiła Katarzyna Wiśniewska. - Wprowadziliśmy zapis dotyczący galerii handlowej (...), ale nie ma być to centrum handlowe, wielkopowierzchniowy obiekt, tylko to ma być dopełnienie oferty. Taka galeria może być zrealizowana w jednym ze Spichlerzy albo w parterze zabudowy.
 
Radny Cezary Balbuza dopytywał o zapis dotyczący galerii handlowe. - Rozumiem, że jest małe prawdopodobieństwo, by na tak małej działce, przy braku parkingów wielopoziomowych robić galerię. W ogóle sobie tego nie wyobrażam biorąc pod uwagę przepustowość mostu - mówił.
 
 
Czy nie ma zagrożenia, że choć nie galeria, to na parterze zlokalizuje się jakiś dyskont?
 
- dopytywał Cezary Balbuza.
 
 
- Zapis o galerii handlowej sugeruje, że galeria handlowa jest to sieć mniejszych jednostek handlowych, np. usługowych. Ten teren to powierzchnia 2500 m2, więc sam parter wystarczy, by zorganizować te usługi. Tak czy inaczej ta usługa tam będzie. Jaka? To zależy od warunków sprzedaży. Tu będziemy musieli być bardzo ostrożni - podkreśliła Katarzyna Wiśniewska.
 
Zmiany dotyczą także terenu zwanego "placem cyrkowym". - Obecnie przeznaczony jest na parkingi terenowe lub wielkopowierzchniowe. My ten teren uwalniamy od tego zapisu. Przyjęło się, że tam organizowane są imprezy. Jest to teren bardzo atrakcyjny - dodała Katarzyna Wiśniewska.  - Miasto jest właścicielem tego terenu, więc może decydować o formie zagospodarowania.
 
- Miejsce, gdzie mamy komis samochodowy przeznaczamy na teren pod zabudowę mieszkaniową. Jest to oferta przyszłościowa na atrakcyjne miejsce zamieszkania - przyznała Katarzyna Wiśniewska.
 
W czwartek, podczas sesji RM, radni będą głosować nad wprowadzeniem zmian w planie zagospodarowania Wyspy Spichrzów.
KJ

Artykuły powiązane

:

Biurowiec na Wyspie Spichrzów. Ta lokalizacja budzi wątpliwości radnych
Biurowiec na Wyspie Spichrzów. Ta lokalizacja budzi wątpliwości radnych (20)
Miasto potrzebuje milionów na budowę zbiornika retencyjnego. Pomoże nam minister Szyszko?
Potrzebujemy mln na budowę zbiornika retencyjnego. Pomoże nam minister Szyszko? (23)

Komentarze (18):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
21.09.2020, 17:41 Mieszkaniec: Zrobic kolo Specjal Pubu plaze, plac zabaw, kurtyny wodne, baseny, miejsca do opalania, do grania w koszykowke, pilke, bary, restauracje a nie kolejna biedronke bo do tego to zmierza.
21.09.2020, 17:59 Robert Koliński: Cel tej akcji jest zatem jasny - nie chodzi o odtworzenie historycznej Wyspy Spichrzów, tylko o opędzlowanie jej powierzchni chciwej deweloperce, która postawi tam włodarzom betonowe molochy i wielokondygnacyjne parkingi. Ciekawy jestem, czy ich "historyczność" również będzie polegała na opatuleniu rusztowaniem z kamieniczkopodobną plandeką i zdjęciem budynku na nim, jak to planowała zrobić ta sama władza w przypadku poprzedniego poronionego (wtedy zarzuconego) pomysłu z garażowcem na Starówce? Pomimo zorganizowania miejskiego konkursu na zagospodarowanie Wyspy Spichrzów i wielu ciekawych przedstawionych tam pomysłów, to przez 7 lat nie udało się tej ekipie stworzyć jednego, spójnego planu zagospodarowania tego terenu. Dziś wybiera się za to na łapu-capu mniej lub bardziej ciekawe (...)
21.09.2020, 18:01 Robert Koliński: (...) z tamtych pomysłów i próbuje z nich ułożyć jakieś horrendalne puzzle, które mają sprawiać wrażenie przemyślanego planu działań. Chciałbym zapytać publicznie - kto konkretnie jest w ratuszu odpowiedzialny za wybór tych pomysłów z prac konkursowych i przeflancowanie ich w ten planistyczny patchwork? Pani dyrektor Wiśniewska? Ktoś inny? Możemy poznać nazwiska? #elblag #samorzad #WyspaSpichrzów #szkodnictwo #deweloperka #MiastoToNieFirma
21.09.2020, 18:29 Stwierdzam: Za mojego zycia nie doczekam a moje dzieci w bajki już nie wierzą. To jak będzie gadanie i obietnicę czy też dwa i budowa.
21.09.2020, 19:41 Machupichcę: Kolejnym pomysłem będzie lądowisko dla UFO
21.09.2020, 22:28 mis: a kase macie ?aden powazny inwestor nie przyjdzie do miasta bez przyszlosci a pomarzyc dobra rzecz
22.09.2020, 08:49 góra i mysz: Tak szczerze jeszcze nie było - nic nie poprawiamy , ale dyskutujemy. O czym? No i to wyznanie, że zapalone lampy w oknach sprawią wrażenie, że miejsce żyje. takie zaściankowe myślenie, a wystarczy narysować i upublicznić plan z proponowanymi naniesieniami. Niestety, to miejsce bez parkingów nie będzie żyło w pełni. A co z zachwalanym przez jeźdźca i czerepaka rządowym wieżowcem - już jest? Może w nim parking na 500 miejsc. Oby nie powstała szkarada niczym "stare miasto" - niewiele ma z pięknego miasta z 45.
22.09.2020, 09:04 znowu sypialnia dla snobów?: W taki sposób miasto nie pozyska inwestora a jedynie rzemieślników od frontów i blatów. Nie pozyska też turysty, bo co ma zwiedzić? Co go zachwyci, zaskoczy? Dobrze, że witold nie wpadł na pomysł wybetonowania na całej Wyspie powierzchni składowych dla olbrzymiej mast towarów płynących przez przekop. Przy takiej polityce UM zarówno inwestor jak i turysta omija Elbląg i pędzi do Pasłęka, Ornety, Iławy, Ostródy, i dalej... . Czy to jest autorski, samodzielny pomysł pani Wiśniewskiej, czy przedstawia ona poglądy miejscowych developerów i tego kogo oni przekonali? Może wyjazd do Gdańska i obejrzenie zabudowy nad Wełtawą by coś w kapucynach zmieniło. To powinna być perełka przyciągająca wzrok i ludzi. nie powielajcie tego co nazywamy Stare Miasto, bo wyszła poczwara bez stylu, smaku i duszy.
22.09.2020, 09:10 ZAKANALAK: Nad samym kanałem Kamieniczki,Już 2 domy są,Patrząc od strony starego miasta to Wyspa wygląda okropnie.
22.09.2020, 10:48 Plany i obietnice: O tak za sto lat moze cos sie zmieni bo rządzą obiecywacze . Zacznijcie zmiany już by żyło się wszystkim lepiej.
22.09.2020, 12:10 kukułki: To zmiana formy "pracy" RM. Do tej pory były pytania i wróblewski się dziwił, że w mieście pod jego nadzorem jest o co pytać. Przeszli więc na wyższy poziom - posiaduje komisja i opowiada banały o tym co widać i zaznacza że plany są od 30 lat więc poczekajmy. Komisja Pruszaka, teraz Balbuza. Marysia następna? Ludzie w RM bez hamulców - ośmieszają się a elektorat musi być dumny, że poziomem równa najlepszym wybranym. Gdyby w domu opowiadał jak wygląda mieszkanie i go nie remontował, to by dostał kopa od żony. A elektorat jest zbyt leniwy by machnąć nogą w d..pę wystawioną na niego.
23.09.2020, 05:52 Balon: Plany piękne tylko te dwa bloki na grochowskiej straszą wyspę. spichszlów
23.09.2020, 06:00 Darek : Balon spirzchów sorry grochowska odstrasza niech miasto pomyśli nad tymi blokami co je widać odstraszają całą wyspę a tu takie plany
23.09.2020, 11:23 Kick: Jeśli powstanie 120 metrowy drapacz chmur to zgadzam się w ciemno, tylko bez ogłuszających dzwonów !
23.09.2020, 11:46 fgdgdf: Pan Witold (nic nie umiem załatwić) Wróblewski okazał się bardzo słabym prezydentem Elbląga. Mam nadzieję, że jest to jego ostatnia kadencja. KO powinna znaleźć sobie innego kandydata póki ma jeszcze czas. Dodam, że PiS też nie ma wybitnego kandydata, bo Wilk lub Prusak do tego też się nie nadają.
23.09.2020, 13:13 Bodzio: Takie plany an budynki na Grochowskie straszą wyspę czy miasto tego nie widzi bo turyści przyjeżdżający to widzą jaki wstyd.
25.09.2020, 12:59 M.: Słuszne pytanie padło w jednym z komentarzy "co zatrzyma turystę w naszym mieście" wziąwszy pod uwagę przedstawiony plan zabudowy Wyspy Spichrzów. Po raz enty napiszę, że brakuje włodarzom POLOTU i WIZJI. Są przaśni i takimi widzą gród, w którym mieszkają, ale chyba nie łączy ich z nim życie. I nie musi, ale DOBRO i ROZWÓJ Miasta i Mieszkańców, powinna być dla nich najważniejsza! Ciągle wyłazi małostkowość i małomiasteczkowe podejście do NAJWAŻNIEJSZEGO FRAGMENTU MIASTA, które powinno być perłą w koronie. Tu trzeba połączyć elementy kultury (nawiązanie do tradycji Hanzy, do Truso i Wikingów, Prusów i Krzyżaków; to także miejsce do wydarzeń artystycznych, w szczególności muzycznych z piękną panoramą Starego Miasta), sportu i rekreacji (sporty wodne), turystyki (hotele/pensjonaty), a tym wsz
25.09.2020, 13:07 M.: ...a wszystko to wiąże się z wydatkowaniem pieniędzy, i to jest niewątpliwy ból, szczególnie, gdy dysponuje się budżetem dwukrotnie mniejszym, aniżeli miasto, które piastuje funkcje administracyjne w województwie, ale wydatki trzeba ponieść, by projekt był atrakcyjny dla wszystkich, a szczególnie mieszkańców i turystów. O pieniądze trzeba powalczyć, zdobyć dotacje unijne, powalczyć o inwestorów, wykorzystać nawiązanie do tradycji niemieckich, niderlandzkich, skandynawskich, szczególnie w kontekście nawiązania do Hanzy i Truso. Możliwości są, tylko trzeba otworzyć głowy tych, którzy pozwolili już sobie struchleć mentalnie, a decydują o losach tych terenów i tego, co mieszkańcy miasta z tego będą mieli. Pisałem już wcześniej o filharmonii, centrum nauki, muzeum Hanzy, etc. Pomysły się znajdą


Inne artykuły:

Elbląski zamek przestanie być tajemnicą? Dokonano pierwszego odkrycia
Elbląski zamek przestanie być tajemnicą? Naukowcy dokonali pierwszego odkrycia (5)
Jak zostać żołnierzem 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej?
Jak zostać żołnierzem 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej? (9)
Białaczka zabija elblążankę. 46-letnia Anna prosi o pomoc
Białaczka zabija elblążankę. 46-letnia Anna prosi o pomoc (23)
Policyjne podsumowanie weekendu
Policyjne podsumowanie weekendu (2)
Wody Polskie do końca września skończą prace przy czerwonym szlaku w Bażantarni?
Wody Polskie do końca września skończą prace przy czerwonym szlaku? (6)
Zaginął 48-letni mężczyzna. "Ostatni raz zaginiony był widziany 15 sierpnia"
Zaginął 48-letni mężczyzna. "Ostatni raz zaginiony był widziany 15 sierpnia"
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.