Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
22.09.2020 13:00

Czy Fado szczeka za głośno? O tym po raz drugi zdecyduje elbląski sąd


Czy Fado szczeka za głośno? O tym po raz drugi zdecyduje elbląski sąd


O pani Ewie i Fado, 8-letnim owczarku niemieckim zrobiło się głośno po tym, gdy kobieta została ukarana przez elbląski sąd za to, że pies szczeka w sposób uciążliwy dla sąsiada. Teraz elblążanka ponownie znalazła się na ławie oskarżonych z podobnym zarzutem. Dziś, 22 września, odbyła się kolejna rozprawa.

Sąd w Elblągu raz już uznał, panią Ewę winną tego, że jej pies szczeka w dzień i tym samym stwarzał hałas uciążliwy dla sąsiada. Kobieta otrzymała naganę. Musiała również zwrócić koszty procesowe, jakie poniósł jej sąsiad w wysokości ok. 3 tys. złotych. Wtedy chodziło o okres od 14 czerwca do 18 lipca 2018 roku. Teraz w Sądzie Rejonowym w Elblągu toczy się kolejna sprawa. Zarzut jest ten sam, ale okres, w którym pies hałasowała inny - lipiec 2018 - lutego 2019 roku. Dziś, 22 września, odbyła się kolejna rozprawa, podczas której w charakterze świadków przesłuchano, policjantów, którzy interweniowali w sprawie psa. Na wniosek pełnomocnika oskarżyciela sąd zdecydował, że proces będzie się toczył za zamkniętymi drzwiami.

Trudno mi powiedzieć jaki wyrok tym razem zapadnie, choć obawiam się powtórki. Pierwszy wyrok zapadł tak naprawdę na podstawie tych samych dowodów, które są dowodami również w tej sprawie - chodzi o nagrania. Tamten wyrok był kuriozalny. Jak będzie tym razem, zobaczymy

- mówiła jeszcze przed rozprawą pani Ewa. 

Pytana o sprawcę zamieszania - owczarka Fado, podkreślała, że pies ma się dobrze, choć siedzi w "areszcie domowym". - To, że pies w ogóle szczeka, nie jest dziwne, ale osoby, które znają Fado, mówią, że on jest niezwykły w swoim nieszczekaniu. Jemu musi się chcieć, żeby zaszczekał. Zresztą przed sądem udowodniono mu, że szczeka średnio 20 sekund na dobę, więc nie jest to pies, który szczeka szczególnie dużo. Cały czas szukam dla niego dobrego domu. Niestety ja muszę się wyprowadzić z domu, w którym do tej pory mieszkałam, a Fado to za duży pies, aby mieszkać w małym mieszkaniu w bloku - dodała kobieta. 

Sąsiad pani Ewy, będący w tej sprawie oskarżycielem posiłkowy, nie chciał rozmawiać z redakcją. 

O niecodziennym wyroku, który zapadł przed elbląskim sądem, pisaliśmy już na początku września. Pani Ewa mieszka na osiedlu domków jednorodzinnych w dzielnicy Nad Jarem. Od ośmiu lat, jednym z domowników jest owczarek niemiecki Fado. Pies mieszka w domu, ale spędza czas również na posesji. Kilka lat temu jego szczekanie zaczęło przeszkadzać mieszkającemu w sąsiedniej posesji mężczyźnie, a życie pani Ewy bardzo się zmieniło. Jak przekonuje kobieta to zemsta, a wszystko zaczęło się od tego, gdy jej dzieci przypadkiem odkryły, że znęca się on nad kotem, sytuacja została zgłoszona, a sąsiad ukarany. Od tamtej pory sąsiad wykonał setki nagrań tego, co dzieje się na posesji sąsiadki, czyli nie tylko pas Fado, ale i również kobiety i jej rodziny. Mężczyzna zaczął wzywać policję, zgłaszać zakłócanie spokoju. To policja dwukrotnie złożyła do sądu wniosek o ukaranie właścicieli psa. 

Sąd nie nakazał mi pozbyć się psa, ale to przecież do tego prowadzi. Świadomość, że ktoś cały czas, od ponad sześciu lat obserwuje, nagrywa i komentuje moje życie, nie jest komfortowa, szkoda mi też innych sąsiadów, których wydział karny sądu niepokoi wezwaniami. Pewnie będę musiała się wyprowadzić stąd, ale aby to było możliwe, muszę znaleźć nowy dom dla Fado

- mówi pani Ewa na początku września, komentując pierwszy wyrok.

Na drugi wyrok sądu będziemy musieli jeszcze poczekać. Do tematu wrócimy.
 

Natasza Jatczyńska

Artykuły powiązane

:

Wycieczki w czasie pandemii? Większość szkół mówi "nie", są też uczniowie, którzy już taki wyjazd mają na swoim koncie
Wycieczki w czasie pandemii? Większość szkół mówi "nie" (4)
Elbląski sąd ukarał panią Ewę za szczekanie jej psa. "Obawiam się, że to może być precedens"
Elbląski sąd ukarał panią Ewę za szczekanie jej psa (110)

Komentarze (28):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
22.09.2020, 13:03 a nosek?: nos poza maseczką na zdjęciu głównym? bardzo słaby przykład
22.09.2020, 13:15 Wicek: Mściwy i poje..ny sąsiad !
22.09.2020, 13:21 Kkkk: No niestety, ma się psa,to i obowiązki, również w trosce o dobro sąsiadów. Mówię ogólnie...
22.09.2020, 13:40 Fan Gargamela: A ja chciałby wiedzieć na jakiej ulicy dzieją się takie rzeczy i mieszka taki miły sąsiad?
22.09.2020, 13:55 Psowaty: Pies w domku to jedno, bo ma ogród I halas aż tak się nie naprzykrza, ale co z ludźmi, którzy w bloku zostawiają swoje pieski i idą do pracy? Co kilka sekund zawodzenie i szczekanie, które niesie się szybach wentylacyjnych czy korytarzu. Dlaczego nie ma za taką uciążliwość mandatów? Tu nie chodzi o psa tylko o mentalność ludzi, którzy mają gdzieś, że hałasują innym. Sami nie są narażeni na ten hałas, gdy siedzą w pracy - niech się sąsiedzi martwią prawda. Polskie prawo jest antyludzkie i ma zupełnie gdzieś osoby narażone na irytujący dźwięk. Obowiązkiem właściciela jest tak wychować psa, żeby nie hałasował. Nic dziwnego, ze potem ogląda się wiadomości, ze komuś puściły nerwy i otruł sąsiadowi psa czy zaciukał go widłami - skoro inaczej nie docierało...
22.09.2020, 14:42 Otóż : Po godz 22 .00 morda w kubel dotyczy to wszystkich.
22.09.2020, 14:44 Nie wyjątek : Kazdego dnia widzimy ze tak nosza maseczki nochal na wierzchu . Albo.maseczka pod brodą lub bez.
22.09.2020, 15:16 Mayk: Szlak może trafić jak na każdego szczeka i w nocy tez .
22.09.2020, 16:14 112: Niech właścicielka psa poda sąsiada do sądu za bezprawne nagrywanie życia rodzinnego i za mobbing -wielki brat nagrywa.
22.09.2020, 16:19 redaktor: Czy wy to czytacie przed zamieszczeniem? Błąd na błędzie. Żenada.
22.09.2020, 16:57 turyn: My mamy sąsiada który gada całą noc. Spać nie można. Ludzie liczcie się z tym, że za ścianą mieszkają inne osoby. Stopery do uszu się nie sprawdzą bo budzik rano musimy słyszeć.
22.09.2020, 17:20 Zl: Trzyma się pan. Nie może być tak że pies może szczeka bo to jego w naturze a człowiek nie może spokojnie odpocząć we własnym domu bo ktoś pieska se trzyma i musi słuchac tego szczekania
22.09.2020, 17:30 Mir domowy przede wszystkim.: Czy ktoś z komentujących posiada pełną i obiektywną informację na temat tego konfliktu i stąd tak bezceremonialnie przedstawia swoje opinie. Każda informacja, a medialna w szczególności, wymaga stałej weryfikacji. Dotyczy to nie tylko takich sytuacji, ale też i tych poważnych jak przykładowo z ostatnich dni wydarzenia na Białorusi czy aktualne problemy w koalicji PiS.
22.09.2020, 18:01 sędzia pokojowy: a gdzie zdjęcia obwinionego - brak! czyżby RODO. ta Pani jest tylko osobą wynajmującą i umożliwiającą pobyt obwinionego na posesji. nie rozumiem czemu ta Pani jest przed sądem?
22.09.2020, 19:56 mieszkaniec: Jaki to przepis zabrania szczekania do godziny 22 Psa trzyma się poto ,żeby na wrednego sąsiada szczekał . Mo nero nie szczeka tylko łapie za tyłek i spokój
22.09.2020, 20:07 babcia: czy skarżący to nie byly mundurowy , że policja tak poslusznie wykonuje jego polecenia , niezauważając jego karalnego zachowania
22.09.2020, 21:17 Żenada: Ja rozumiem, że pewne dźwięki mogą być dla niektórych uciążliwe, ale bez przesady. Mądrale mówią o tym, że psa trzeba ogarnąć żeby nie szczekał. Czyli idąc tym tokiem mogę wzywać policję i podawać do sądu każdego rodzica z dzieciakiem, który drze się wniebogłosy? Nagle dziecko to dziecko i nie można ogarnąć?
22.09.2020, 21:46 hmm: Facet zniszczy tę kobietę, ona się wyprowadzi, ale....mam nadzieję, że z czasem i on będzie musiał opuścić miejsce w którym żyje jeszcze bezpiecznie.
22.09.2020, 21:59 Molo: Nie umiesz nauczyć psa co jest właściwe to wyprowadź się z domu.
23.09.2020, 04:54 Lokator : Budynek wielorodzinny i pełno psów psy. Wyprowadzane na 5 minut na spacer przed klatkę schodowa sikające na chodnik przed wejściem ludzie bądźcie odpowiedzialni zamykacie zwierzęta w domach po 9 godzin brak spaceru bo dzieci chciały pieska.Odpowiedzialnosc za zwierze i wychowanie
23.09.2020, 07:59 kpina: to raczej wygląda na stalking. Już przewiduję kolejny proces, a nawet kilka, od lutego 2019. Ludzie, co się z Wami dzieje?
23.09.2020, 09:13 Justyna: Zapewne ten wielbiciel porządku, co chce cudze psy wychowywać to jakiś były milicjant albo klawisz. Czerep zryty, który poświęca życie na stalking sąsiadki. Pani Ewo - to Pani ma w ręku wszystkie atuty. Oskarżyć psychola o nękanie (choćby i nagrywanie bez zezwolenia), przenieść proces do innego sądu a nade wszystko nagłośnić sprawę w telewizji! Jak rzecznik sądu będzie musiał pocić się przed kamerą, to i sędziemu rura zmięknie. Trzymam za Panią kciuki!
23.09.2020, 09:25 Fakty: Ludzie obudźcie się !!! Nie znacie faktów ,a odrazu wydajecie wyrok na człowieka,jak oszołomy. Chyba ,że jesteście tacy sami jak ta od psa. Czy też wyganiajcie swoje pupilki na cały dzień i zamykacie dzwi ,a pies dobija się do domu .Bez opieki zostawiany .na upaly po 30 stop.C w telewizji prosili aby zwrerzęta chronić przed upałem.Nie miał co do picia ,to pił wodę z taczki i bywało ,że z kałuży , Na wichury co w Elblagu łamały drzewa, w ulewach i deszczach stał pod płotem zmoczony jak szmata, wygoniony na mróz .To jest OK,Ujadanie od rana do wieczora na waszystko co słysz i widzi jak nakręcony. Opinie dwóch kynologów potwierdziło fakty. Za taką opiekę nad psem powinna być ukarana i odebrany pies. Na zachodzie ,to Policja wystawia mandat ,a drugim razem zabierają im psa i ma sprawę karną. To świadczy o kulturze.
23.09.2020, 10:21 piątka kaczńskiego dla sąsiada: Taki sąsiad to skarb. Dzięki niemu wiemy że są ludzie sprawni umysłowo inaczej i trudno im żyć z paranoją i nienawiścią do istot żywych. Dzięki niemu wiemy jaką wartością jest zdrowy sąsiad. Sąd powinien nakazać dostarczenie przez skarżącego świadectwa zdrowia od zespołu psychiatrów. Ten wyborca powinien też mieć zakaz posiadania luster w domu, bo może zobaczyć w nich psa i się rzucić na niego. Kompletna schiza. Tylko dlaczego sąd się dał w to wplątać? Może należy powołać Fado na świadka i niech da głos w sądzie? Należy ustalić dlaczego akurat na tego przyjaznego sąsiada szczeka? Może poczuł w nim nieobojętną mu sukę? Co na to inni sąsiedzi?
23.09.2020, 12:30 Anka: Sąd daje wiarę parchowi karanemu wcześniej za znęcanie się nad zwierzętami.....cudownie. Brawo elbląski sędzio z bożej łaski. Kury macać a nie wyroki wydawać!
23.09.2020, 15:14 Lokator : Budynek wielorodzinny i pełno psów psy. Wyprowadzane na 5 minut na spacer przed klatkę schodowa sikające na chodnik przed wejściem ludzie bądźcie odpowiedzialni zamykacie zwierzęta w domach po 9 godzin brak spaceru bo dzieci chciały pieska.Odpowiedzialnosc za zwierze i wychowanie
23.09.2020, 15:14 Lokator : Budynek wielorodzinny i pełno psów psy. Wyprowadzane na 5 minut na spacer przed klatkę schodowa sikające na chodnik przed wejściem ludzie bądźcie odpowiedzialni zamykacie zwierzęta w domach po 9 godzin brak spaceru bo dzieci chciały pieska.Odpowiedzialnosc za zwierze i wychowanie
04.10.2020, 15:28 ODSZCEKAĆ PL: Wspierajcie kampanię ODSZCZEKAĆ POLSĘ jeżeli macie dosyć samowolki i samolubstwa właścicieli psów. Tylko przepisy na wzór zachodni i cywilizowany mogą wyzwolić tysiące ludzi cierpiących przez wiecznie ujadające psy za ścianą /ogrodzeniem.


Inne artykuły:

Nowy pojazd dla elbląskich strażaków. Zastąpi auto, które służyło im od wielu lat
Nowy pojazd dla elbląskich strażaków. Zastąpi auto, które służyło im od wielu la (10)
"Korzenie drzew deformują płyty chodnikowe na wysokości nawet 20 cm. Chodnik może nie spełniać norm bezpieczeństwa"
Radny interweniuje: Chodnik może nie spełniać norm bezpieczeństwa (17)
Spal tkankę tłuszczową i wzmocnij mięśnie w ramach programu Aktywuj się z MOSiR-em
Spal tkankę tłuszczową i wzmocnij mięśnie w ramach programu Aktywuj się z MOSiR (1)
KODUJ Z GIGANTAMI OD NAJMŁODSZYCH LAT
KODUJ Z GIGANTAMI OD NAJMŁODSZYCH LAT
711 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, 21 w naszym województwie
711 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, 21 w naszym województwie (1)
Białaczka zabija elblążankę. 46-letnia Anna prosi o pomoc
Białaczka zabija elblążankę. 46-letnia Anna prosi o pomoc (23)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.