Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
28.09.2020 15:30

Zmarł Józef Zając


Zmarł Józef Zając


W wieku 87 lat zmarł Józef Zając, wieloletni prezes Ludowego Klubu Sportowego Mlexer Elbląg, a także Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej i Wojewódzkiego Związku Spółdzielni Mleczarskich w Elblągu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 2 października.

 

Józef Zając urodził się 14 czerwca 1933 r. w Żardelach w powiecie Podbrodzie na Wileńszczyźnie. Tam też spędził dzieciństwo. Po wojnie w 1946 r. razem z siostrą i rodzicami został ewakuowany do Łodzi, a następnie w ramach relokacji osiadł z rodziną w Dobrym Mieście, gdzie kontynuował naukę na poziomie podstawowym i średnim. W 1953 r. rozpoczął studia w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie na wydziale mleczarskim. W czasie studiów przeprowadził się na stałe do Elbląga. Studia ukończył w 1957 r., uzyskując stopień inżyniera przetwórstwa mleczarskiego.


Już w trakcie studiów odbywał studenckie praktyki w Zakładzie Mleczarskim w Elblągu, które zapoczątkowały wieloletni związek z branżą mleczarską. Po zakończonych studiach na stałe został zatrudniony w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Elblągu. W międzyczasie ukończył Studium Ekonomiki i Organizacji Spółdzielni Mleczarskich dla kadry kierowniczej.
Po pięciu latach aktywnej pracy w 1962 r. został wybrany na stanowisko prezesa Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Elblągu, które pełnił do 1975 r. W 1975 r. powstało województwo elbląskie, a na jego terenie został utworzony Wojewódzki Związek Spółdzielni Mleczarskich w Elblągu, którego prezesem został wybrany Józef Zając. Sprawował to stanowisko do 1990 r.


Drugą pasją Józefa Zająca był sport. Od najmłodszych lat trenował siatkówkę i lekką atletykę jako zawodnik AZS Olsztyn.  Po latach czynnego uprawiania sportu został działaczem sportowym. Był między innymi sędzią piłkarskim oraz kierownikiem Wydziału Sędziowskiego Olsztyńskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. W 1962 r. Józef Zając wraz ze współpracownikami założył przy Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Elblągu Ludowy Klub Sportowy Mlexer i został jego prezesem. Tę funkcję pełnił przez pół wieku, do 2012 r.


W klubie działalność prowadziły sekcje: kolarstwa szosowego, tenisa stołowego, piłki nożnej, brydża sportowego i szachów. W okresie sprawowania funkcji prezesa największe sukcesy odnosiła sekcja kolarstwa szosowego i tenisa stołowego. Wychowankiem sekcji kolarstwa szosowego są Adam i Piotr Wadeccy, byli czołowi polscy kolarze.
Sekcja tenisa stołowego największe sukcesy odnosiła w rozgrywkach drużynowych kobiet i mężczyzn. W latach 1997-2001 zarówno drużyna kobiet jak i mężczyzn występowała w pierwszej lidze państwowej, dostarczając sympatykom tej dyscypliny sportowej w Elblągu wielu wspaniałych emocji i przeżyć podczas zmagań ligowych.


Działalność klubu pod Jego przewodnictwem ukierunkowana była głównie na upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży. Żył sportem i poświęcał cały swój wolny czas klubowej młodzieży.
Wielokrotnie odznaczany złotą odznaką między innymi dla Działacza Kultury Fizycznej, Ludowych Zespołów Sportowych, Zasłużonego Pracownika Rolnictwa, Zasłużonego Działacza Ruchu Spółdzielczego i Spółdzielczości Mleczarskiej, Pracownika Przemysłu Spożywczego i Skupu, za zasługi dla Ligi Obrony Kraju i wiele innych.
Ojciec dwojga dzieci, Marty i Kazimierza Zając, dziadek dla jednej już pełnoletniej wnuczki Aleksandry. Zmarł 25 września 2020 r. w wieku 87 lat.


Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 2 października. Msza żałobna w kościele św. Rodziny przy al. Odrodzenia 3 rozpocznie się o godz. 13.30. Po mszy odbędzie się ceremonia pogrzebowa na cmentarzu przy ul. Agrykola około godz. 14.30 (pierwsza brama od kościoła Wszystkich Świętych, naprzeciwko stadionu ZKS Olimpia Elbląg).


O czym zawiadamiają pogrążona w smutku rodzina oraz Elbląski Sportowy Klub Nestora

Józef Zając przez 50 lat był prezesem Ludowego Klubu Sportowego Mlexer Elbląg

 


Komentarze (2):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
28.09.2020, 17:03 Gros: Był sympatycznym,dobrym człowiekiem,wyrazy współczucia dla rodziny.
28.09.2020, 19:28 dobrzy ludzie odchodzą: Dobry, ludzki człowiek.


Inne artykuły:

Jechał sportowym BMW i nie zatrzymał się do kontroli. Myślał, że uniknie odpowiedzialności!
Jechał sportowym BMW i nie zatrzymał się do kontroli. Liczył na pobłażliwość (4)
Wprowadzenie w życie Elbląskiego Kodeksu Reklamowego straciło sens?
Wprowadzenie w życie Elbląskiego Kodeksu Reklamowego straciło sens? (4)
Koronawirus w szkole we Fromborku. Podstawówka została zamknięta, uczniowie mają lekcje online
Koronawirus w szkole we Fromborku. Podstawówka przeszła na zdalne nauczanie
W miniony weekend policjanci interweniowali 169 razy
W miniony weekend policjanci interweniowali 169 razy
Problem z rowerzystami na ul. 12 Lutego. Zakaz niewiele dał, pomogą mandaty?
Problem z rowerzystami na ul. 12 Lutego. Zakaz niewiele dał, pomogą mandaty? (31)
Elbląg wraca na mapę cyklu Garmin MTB Series! Rzeszutek po raz drugi triumfuje!
Elbląg wraca na mapę cyklu Garmin MTB Series! Rzeszutek po raz drugi triumfuje!
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.