Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
28.09.2020 17:00

Wprowadzenie w życie Elbląskiego Kodeksu Reklamowego straciło sens?


Wprowadzenie w życie Elbląskiego Kodeksu Reklamowego straciło sens?


- W 2014 roku w listopadzie powstała ankieta dotycząca estetyki Miasta, do której zaprosiliśmy mieszkańców Elbląga w ramach projektu "Elbląg Konsultuje", realizowanego przy udziale Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. W wyniku tej akcji powstał Raport. Jaki jest jego los? - pytał radny KO Antoni Czyżyk.
 
Radny powrócił do tematu projektu "Elbląg Konsultuje". - Raport miał pomóc w pracach nad Elbląskim Kodeksem Reklamowym. We wrześniu 2015 r. weszła w życie tzw. ustawa krajobrazowa, dająca miastom szerokie możliwości kształtowania obrazu przestrzeni publicznej na całym obszarze miasta - zaznaczył Antoni Czyżyk.
 
Na stronie "sprzątamy reklamy" widnieje informacja, że 12 spośród 66 miast na prawach powiatu przyjęło uchwałę krajobrazową, 46 miast tego rodzaju przyjęło uchwałę o sporządzeniu uchwały krajobrazowej, 30 proc. miast na prawach powiatu nie pojęło dotychczas żadnych działań wykorzystujących ustawę krajobrazową (stan na styczeń 2020).
 
 
Z zebranych informacji wynika, że przeciętny okres przygotowania tego typu uchwały wynosi 2-3 lata, zaś okres dostosowania do wymogów uchwały to 2 lata. "Napawa przestrzeni to długi proces". Jak wynika z podanych na stronie informacji to około 5 lat trwa proces na wprowadzenie w życie tych zasad
 
- wyjaśniał Antoni Czyżyk.
 
Radny zwrócił się do Prezydenta Elbląga z pytaniami: Jaki jest los Raportu "Elbląg Konsultuje"? Czy wnioski zawarte Raporcie zostały przeniesione do naszego ładu przestrzennego? - Departament Urbanistyki i Architektury w 2014 r. prowadził prace nad opracowaniem Elbląskiego Kodeksu Reklamowego. W ramach prac nad kodeksem, we współpracy z Elbląskim Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Pozarządowych przeprowadzona została wśród mieszkańców Elbląga ankieta dotycząca estetyki naszego miasta oraz zorganizowane zostały konsultacje społeczne w sprawie kodeksu - opowiada Janusz Nowak, Wiceprezydent Elbląga.
 
- W tamtym czasie mógł to być zbiór zasad regulujących formy i zasady instalowania reklam na terenach stanowiących własność lub zarządzanych przez Gminie Miasto Elbląg. W pierwszej połowie 2015 r. w Sejmie RP rozpoczęły się intensywne prace nad ustawą krajobrazową. Ustawa ta dotyczyła tej samej problematyki co Kodeks Reklamowy, ale obejmowała swoimi regulacjami obszar całej gminy, z wyłączeniem terenów zamniętych. Ustawa została uchwalona 24 kwietnia 2015 r. i weszła życie po upływie trzech miesięcy - wyjaśniał Janusz Nowak.
 
Wiceprezydent Elbląga przyznał, że w nowej sytuacji prawnej wprowadzenie w życie Elbląskiego Kodeksu Reklamowego utraciło pierwotne założony cel. - Prace wykonane w procesie opracowywania kodeksu z całą pewnością mogą stanowić cenne doświadczenie przez opracowaniu uchwały krajobrazowej - dodał.
 
Antoni Czyżyk chciał także wiedzieć, czy w najbliższym czasie istnieje możliwość podjęcia w Elblągu prac nad uchwałą krajobrazową? - Departament Urbanistyki i Architektury prowadzi stałą obserwację realizacji ustawy krajobrazowej z 24 kwietnia 2015 r. Opracowanie uchwały krajobrazowej, jak pokazują to przykłady wielu miast, jest procesem skomplikowanym i długotrwałym - tłumaczył Janusz Nowak. - Wymaga dużych nakładów na etapie opracowania koncepcji, promocji przedsięwzięcia, prowadzenia konsultacji społecznych, a następnie pełnego zaangażowania i konsekwencji w monitorowaniu i egzekwowaniu zapisów uchwały.
 
 
W pierwszej połowie 2019 r. zaczęły napływać informacje z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju na temat opracowania projektu nowej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która ma zastąpić dotychczasowe regulacje w tym zakresie. Według opinii portalu urbnews.pl, jeśli ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zostanie przyjęta ważność straci m.in. ustawa krajobrazowa
 
- stwierdził Janusz Nowak.
 
Jak zapewnił Wiceprezydent Elbląga w odniesieniu do ustawy krajobrazowej Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zamierza kwestię ochrony praw nabytych właścicieli legalnych reklam przedłożyć do rozstrzygnięcia Trybunałowi Konstytucyjnemu. - Potwierdził to pan Łukasz Marciniak, przedstawiciel Ministerstwa na konferencji "Ochrona i kształtowanie przestrzeni publicznych" Warszawa 16 września 2019 r. - dodał.
 
KJ

Artykuły powiązane

:

Nielegalne reklamy zalały nasze miasto. Czy wkrótce to się zmieni?
Nielegalne reklamy zalały nasze miasto. Czy wkrótce to się zmieni?
Powstał Kodeks Reklamowy. Dzięki niemu w Elblągu zapanuje porządek?
Powstał Kodeks Reklamowy. Dzięki niemu w Elblągu zapanuje porządek?

Komentarze (4):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
28.09.2020, 17:34 Nie dla was: Najpierw to zajmijcie sie tym co zaczete i nie skonczone. Swiatowid,stare miasto kamieniczki budowy trwające latami. KIEDY zniknie to pastwisko obok terenu po kinie syrena.
28.09.2020, 17:47 obserwator elblaga: Dla wiceprezydenta Nowaka zawsze wszystko jest takie dlugotrwale i skomplikowane
28.09.2020, 19:11 bluselka: Reklamy w Elblagu szpecza miasto. Trzeba byc wyjatkowo toprnym zeby tego nie widziec.
29.09.2020, 08:37 paranojka: a ci znowu się błahymi sprawami zajmują, no co za nieroby jedne, może tak Czyżyk się Światowidem zajmie, czy nie ma innych ważniejszych problemów!


Inne artykuły:

Koronawirus w szkole we Fromborku. Podstawówka została zamknięta, uczniowie mają lekcje online
Koronawirus w szkole we Fromborku. Podstawówka przeszła na zdalne nauczanie
Radni wracają do tematu, ale porozumienia nie ma. To NSA zdecyduje co dalej z pogotowiem socjalnym
Nadal nie ma porozumienia w sprawie pogotowia socjalnego. Decyzję podejmie NSA (6)
Policjanci z drogówki zatrzymali włamywacza
Policjanci z drogówki zatrzymali włamywacza (1)
Jechał sportowym BMW i nie zatrzymał się do kontroli. Myślał, że uniknie odpowiedzialności!
Jechał sportowym BMW i nie zatrzymał się do kontroli. Liczył na pobłażliwość (4)
Zmarł Józef Zając
Zmarł Józef Zając (2)
W miniony weekend policjanci interweniowali 169 razy
W miniony weekend policjanci interweniowali 169 razy
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.