Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
25.01.2021 19:00

Dlaczego w Elblągu znikają miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych?


Dlaczego w Elblągu znikają miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych?


Zlikwidowano miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, które znajdowały się przy ul. Bałuckiego, Łączności, Krótkiej i Przymurze. Powodem było przeznaczenie tych miejsc na ogólnodostępne punkty doładowania aut elektrycznych.
 

Art. 62 Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych zobowiązał miasta takie jak Elbląg (ponad 100 000 mieszkańców) do opracowania Planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania (min. 60 miejsc postojowych  dla pojazdów elektrycznych).

 

W Elblągu Inwestorem  zadania została firma ENERGA-OPERATOR SA, która  przy współpracy z Departamentem Gospodarki Miasta przygotowała stosowny dokument  (marzec 2020). To w nim  w tab. nr 4  umieszczono 27 lokalizacji takich stacji ładowania

- wyjaśnia Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblagu.
 

Czym kierowano się wybierając odpowiednie miejsca? - Wybór miejsca uzależniony został od możliwości odpowiedniego zasilenia stacji i lokalizacji istniejących parkingów z miejscami ogólnodostępnymi - stwierdził Łukasz Mierzejewski.- Ten plan został  poddany konsultacjom społecznym, a w czerwcu 2020 zatwierdziła go  Rada Miejska.

 

Kolejnym etapem był wybór przez Energę-Operatora projektantów, którzy przygotowali stosowne dokumentacje techniczne. Z uwagi na  fakt, że część miejsc  znajdowała się na terenach objętych Strefą Płatnego Parkowania. Departament Zarząd Dróg, zweryfikował racjonalne wykorzystanie istniejących miejsc postojowych i zgodnie z art. 12a ustawy o drogach publicznych (w formie obowiązującej od 2016)– dostosował ilości stanowisk dla osób niepełnosprawnych do  ogólnej ilości  miejsc postojowych na danej ulicy w SPP

- zapewniał Łukasz Mierzejewski.


Jeżeli liczba miejsc parkingowych wynosi 6-15, to powinno być wyznaczone 1 niebieskie stanowisko dla osoby niepełnosprawnej. W przypadku parkingu liczącego 16-40 miejsc - 2 niebieskie stanowiska, a jeśli parking ma 41-100 miejsc - 3 niebieskie stanowiska. Parking posiadający ponad 100 miejsc parkingowych powinien 4 proc. ogólnej liczby stanowisk przeznaczyć dla osób niepełnosprawnych.


Według tych przepisów zmniejszono ilość stanowisk dla osób niepełnosprawnych po 1 szt. na ul. Bałuckiego, ul. Łączności, ul. Krótkiej i na  ul. Przymurze. Rzeczywiste potrzeby parkingowe miejsc dla osób niepełnosprawnych, na tych ulicach w SPP, będą  przez ZKM  monitorowane, a w przypadku zwiększonego zapotrzebowania Departamentem Zarząd Dróg podejmie starania  o stosowne ich zwiększenie

- zaznacza Łukasz Mierzejewski.


Likwidacja niebieskiem miejsc parkingowych rozpoczęła się na przełomie 2020/2021 r. -  Wszystkie koszty tych zmian ponosi Energa-Operator SA. - dodał Łukasz Mierzejewski.


Jak będą wyglądały punkty doładowań aut elektrycznych? - W Elblągu stacje ładowania będą miały po 2 stanowiska o szer. 2,5m i 3,6 m (jak dla pojazdów osób  niepełnosprawnych) - opowiadał Łukasz Mierzejewski.- Miejsca te będą oznaczone białymi poziomymi kopertami z symbolem EE i znakami pionowymi  D-18a z tabliczką informująca, że miejsce jest dostępne tylko na czas ładowania pojazdu elektrycznego.

 

 

 

 

 

KJ

GALERIA ARTYKUŁU
Artykuły powiązane

:

"Mieszkańcy reagują na złe parkowanie". Podsumowanie cotygodniowego cyklu Mistrzowie Parkowania
"Mieszkańcy reagują na złe parkowanie". Podsumowanie cyklu Mistrzowie Parkowania (21)
Elblążanie notorycznie łamią przepisy stając na "kopercie". Kary mają być podwyższone do 1000zł
Kary za stawanie na "kopercie" mają być podwyższone do 1000zł (11)

Komentarze (23):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
25.01.2021, 19:13 wściekła: Super nie dosyć że jest mało miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych to jeszcze są zabierane......ale no tak z nas nie ma biznesu bo my mając karty za parking nie płacimy............gratuluję pomysłu
25.01.2021, 19:37 mm263: U nas o niepełnosprawności nie świadczy problem zdrowotny,tylko posiadanie legitymacji.Podobnie z miejscami dla osób z dziećmi.Niektórzy uważają,że posiadanie w samochodzie fotelika dziecięcego upoważnia do parkowania na wyznaczonych miejscach.Dziecko nie jest konieczne.
25.01.2021, 19:40 Jan: Czyli najpierw zlikwidują, aby za chwilę je tworzyć. To ma bardzo duży sens. "Rzeczywiste potrzeby parkingowe miejsc dla osób niepełnosprawnych, na tych ulicach w SPP, będą przez ZKM monitorowane, a w przypadku zwiększonego zapotrzebowania Departamentem Zarząd Dróg podejmie starania o stosowne ich zwiększenie" Brawo Wy.
25.01.2021, 19:56 Boll: I bardzo dobrze.
25.01.2021, 20:04 Mieszkanka: Dobrze, że będą monitorowane. Dziś niektóre miejsca postojowe wyznaczone dla niepełnosprawnych często są nie zajęte. Może wyznaczyć je w innych lokalizacjach. Ponadto wspólnoty mieszkaniowe też powinny budować miejsca postojowe tam gdzie dostęp osòb niepełnosprawnych np. do wejść swoich mieszkań byłby wygodniejszy i bliższy.
25.01.2021, 20:21 kierowca: Jeśli jest ich za dużo to dobrze, że likwidują czy zamieniają na ogólnodostępne. Zmieniły się zasady przyznawania uprawnień więc te miejsca nie są tak obłożone. Chodzi tylko o 4 miejsca na dużych parkingach gdzie miejsca dla osób niepełnosprawnych są wyznaczone.
25.01.2021, 20:55 Józek z UE: "Rzeczywiste potrzeby parkingowe miejsc dla osób niepełnosprawnych, na tych ulicach w SPP, będą przez ZKM monitorowane, a w przypadku zwiększonego zapotrzebowania Departamentem Zarząd Dróg podejmie starania o stosowne ich zwiększenie" Większej bzdury kub kłamstwa nie słyszałem to znaczy, że będzie stał gość i pytał "czy Pan chce tutaj skorzystać z miejsca dla niepełnosprawnych?" Ponadto to były ostatnie wybory na których byłem, nie zamierzam wybierać ludzi, którzy nie mają pojęcia o niczym i wszystko robią na odwal się. Ogólny śmiech w mieście z Prezydentów i radnych. Miejsca do ładowania bez toalety, kawy, herbaty na chybił trafił aby je było widać. Już widzę jak kierowcy tłumnie zimą siedzą w autach np. na Grobli Św. Jerzego i ponad godzinę ładują auto. Powodzenia włodarze.
25.01.2021, 20:58 Mietek: Czemu nie wezmą normalnego miejsca płatnego szkoda utraconej kasy?
25.01.2021, 21:18 papa: Kolejny genialny pomysł - zaraz po REWOLUCJI linii autobusowych. Czyżby ten sam genialny autor???
26.01.2021, 08:08 kierowca 1: w elblągu większość miejsc powinna być oznaczona na niebiesko.większość kierowców parkuje nieprawidłowo.są niepełnosprawni umysłowo.
26.01.2021, 08:17 asd: Powiem tak, juz widze Januszy korzy nie maja elektryków parkujacych na miejscach wyznaczonych dla elektryków do ładowania.
26.01.2021, 08:22 Jolka: Ile jest aut elektrycznych w Elblągu, że jest taka potrzeba, a ile jest niepełnosprawnych , jak zwykle kasa jest najważniejsza , pewnie jeden z radnych, który tam mieszka kupił sobie elektryka i nie ma gdzie podłączyć auta . Interes ważniejszy od problemów niepelnosprawnych.
26.01.2021, 08:24 HvK: Ktos tu napisal ze brakuje miejsc parkingowych dla niepelnosprawnych. Gdzie nie pojade tam zawsze jest wolne jakies "niebieskie" miejsce. Nawet jak cały parking i pobliskie trawniki sa obstawione to jakies miejsce dla niepelnosprawnych jest wolne. Wiec bez paniki, miejsc jest pod dostatkiem.
26.01.2021, 08:35 przechodzień: Zwróćcie uwagę jak ta firma zabezpiecza miejsce przed piaskowaniem. Ten "parawan" to chyba na plażę się bardziej nadaje. Podobno nawet dmuchawy do liści nie wolno używać bo pył wzbija się w powietrze, a oni przez kilka godzin pompują piach pod ciśnieniem. Koło hotelu na ul. Krótkiej zapaskudzili całą ulicę i chodnik. Przecież ten piasek zatyka studzienki! Nie mówiąc już o potwornym hałasie. Kto im zlecił tę robotę???
26.01.2021, 09:34 wózek: Komuna wraca, likwidowanie miejsc dla niepełnosprawnych, brak pojazdów komunikacji miejskiej przystosowanych dla wózkowiczów... echhhh.... niedługo udowodnicie jak za "starych dobrych czasów" że niepełnosprawnych nie ma...
26.01.2021, 09:57 czytelnik: Czemu znikają miejsca dla niepełnosprawnych bo u nas nie ma władzy prawdziwej tylko same debile rządzą tym miastem . myślą ze u nas jeżdżą samochody tylko na prąd i muszą mieć co jakiś czas ładowarkę a aut mamy tyle co kot napłakał. no i za plan pomysłu ktoś musiał wziąć ciężkie pieniądze .
26.01.2021, 10:04 nie cwaniak: Jak ktoś niżej napisał miejsca dla niepełnosprawnych są wykorzystywane jak ktoś załatwi sobie legitymację. Prosty przykład Leśmiana 5 pod trafo jest miejsce dla niepełnosprawnych a facet mający legitymację tylko jedną stawia dwa samochody, oczywiście swoje, żeby było śmieszniej ten drugi to bagażówka do transportu hahaha, to jaki on jest niepełnosprawny może byście się zajęli takimi cwaniaczkami to zaraz by było jeszcze więcej dostępnych takich miejsc.
26.01.2021, 10:07 to nie łaska: A ja uważam , że to jest wynik "pracowitości" wszystkich biorących pieniądze za "opiekę" nad niepełnosprawnymi. To też jest wina Wróblewskiego który ubezwłasnowolnił armię urzędników UM. Sam Wróblewski jeszcze fizycznie jest jako tako sprawny bo biega przed fleszem, ale przyjdzie czas, że wraz z zabranymi miejscami dla niepełnosprawnych zabierze ich dolegliwości. W wielu obszarach już wykazuje niesprawność, ale poczekamy. O poziomie władzy świadczy ich poziom opieki nad słabszym bez litości i łaski. O przyzwoitości władzy w naszym mieście nie wspominam. Obyś odczuł na sobie to co czynisz maluczkim.
26.01.2021, 15:57 Mieszkaniec el: A ja się pytam jak ten samochód tam zaprakuje. Postawili te urządzenie tak że samochód tam parkujący będzie wystawał poza linie parkingu nie mówię o jakimś Smarcie tylko np o kombi
26.01.2021, 19:37 Józek z UE: Do Jolka takie samochody są dwa i właściciele mają w garażu ładowarki
27.01.2021, 13:29 ponformowany: Ciekawe ,że nie wypowiedział się w tej sprawie pełnomocnik ds. niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta; los niepełnosprawnych powinien być dla niego priorytetowy.
27.01.2021, 20:36 Wertex: Jakoś w artykule nie zadają pytania dlaczego np. na pętli autobusowej dworcowej na 4 miejsca parkingowe 2 miejsca to są dla niepełnosprawnych? W miescie często ludzie nie mają gdzie parkować i szlak trafia jak nie ma miejsca i jedyne jakie są wolne to 2 dla niepełnosprawnych.
31.01.2021, 11:41 Autohton: ZUS wszystkich uzdrowil więc i miejsca parkingowe dla inwalidów zbędne.


Inne artykuły:

Jaką kuwetę wybrać dla kota
Jaką kuwetę wybrać dla kota
Elbląg: Zgłaszali kradzież wózka i .... zobaczyli swój wózek
Elbląg: Zgłaszali kradzież wózka i .... zobaczyli swój wózek (8)
ZUS wysyła deklaracje PIT za 2020 r.
ZUS wysyła deklaracje PIT za 2020 r.
Poszukiwany zatrzymany na ul. Niskiej.  Miał przy sobie narkotyki
Poszukiwany zatrzymany na ul. Niskiej. Miał przy sobie narkotyki (5)
Mandat za przechodzenie przez jezdnię z telefonem przy uchu? To jedna ze zmian w przepisach drogowych
Mandat za przechodzenie przez jezdnię z telefonem przy uchu? To jedna ze zmian (12)
Elbląg: Kolejne 3 starsze osoby oszukane na "policjanta" Straciły 100 tysięcy złotych
Elbląg: Kolejne 3 starsze osoby oszukane na "policjanta" Straciły 100 tysięcy zł (8)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.