Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
07.04.2021 13:00

Chcą, żeby z elbląskiego ronda zniknęła nazwa Tarnopol. "To miasto uhonorowało mordercę Polaków"


Chcą, żeby z elbląskiego ronda zniknęła nazwa Tarnopol. "To miasto uhonorowało mordercę Polaków"


Grupa elblążan chce, aby rondo Tarnopol zmieniło nazwę na rondo Ofiar Wołynia. Dziś (7 kwietnia) złożono w tej sprawie petycję do władz miasta. To reakcja na nadanie miejskiemu stadionowi w Tarnopolu imienia Romana Szuchewycza, działacza nacjonalistycznego, dowódcy UPA, odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków na Wołyniu.

 

Domagamy się zmiany nazwy ronda Tarnopol na Rondo Ofiar Wołynia. Mer tego miasta Serhij Nadał wnioskował 5 marca o nazwanie miejskiego stadionu w tym mieście imieniem zbrodniarza wojennego i mordercy Polaków, dowódcy zbrodniczej UPA Romana Szuchewycza. (...) Już wcześniej władze Tarnopola podejmowały kuriozalne, kontrowersyjne decyzje ws. nazewnictwa ulic, wznoszenia pomników honorujących i gloryfikujących największych ludobójców w historii ludzkości. Takie posunięcia władz Tarnopola wskazują niewątpliwie na kontynuację idei ludzi, których zbrodnie pochłonęły życie setek tysięcy Polaków, a poziom wynaturzenia człowieczeństwa przekroczyły wszelkie możliwe granice. Dlatego apelujemy do prezydenta miasta Elbląga i radnych o zmianę nazwy ronda Tarnopol, na Rondo Ofiar Wołynia. (...) Jest to też niepowtarzalna sposobność, by nareszcie w Elblągu, godnie upamiętnić setki tysięcy Polaków bestialsko zamordowanych na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, tym bardziej że w naszym mieście żyje wielu potomków tych Polaków, którzy cudem uszli spod banderowskiej siekiery

 

- czytamy w petycji, którą dziś (7 kwietnia) złożono w Urzędzie Miejskim w Elblągu. 

 

Pod petycją, skierowaną do prezydenta Elbląga i Rady Miejskiej w Elblągu, podpisało się 200 osób. Chcą, aby władze miasta zmieniły nazwę ronda na skrzyżowaniu ulic Konopnickiej i Niepodległości, które od 2017 roku nosi nazwę Tarnopol (to miasto partnerskie Elbląga).

 

Cztery miasta w Polsce zerwały stosunki partnerskie z Tarnopolem, prezydent Zamościa zrezygnował ze wspólnego programu i zwrócił pieniądze do kasy UE, twierdząc, że nie chce mieć nic wspólnego z miastem, które czci zbrodniarzy. Tymczasem Elbląg nawet nie zawiesił relacji partnerskich z Tarnopolem, miastem, które uhonorowało mordercę Polaków. To skandal

 

- mówi Jacek Boki, współautor petycji. 

 

Nazwanie miejskiego stadionu w Tarnopolu na Ukrainie imieniem Romana Szuchewycza spotkało się ze stanowczą reakcją m.in. Instytutu Pamięci Narodowej. Decyzję władz Tarnopola potępili również ambasadorzy Polski i Izraela na Ukrainie. 

 

Władze Elbląga, w liście do mera Tarnopola Serhija Nadała, wyraziły zaniepokojenie tym faktem. - Decyzja władz Tarnopola, daleka jest od założeń, które były bliskie w naszych 29-letnich partnerskich kontaktach. Powoduje bolesny dyskomfort w relacjach, jak też staje się uciążliwa dla mających ukraińskie pochodzenie mieszkańców Elbląga, którzy pozytywnie wpisują się w naszą wielokulturowość - czytamy w piśmie podpisanym przez Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego i przewodniczącego Rady Miasta Elbląga Antoniego Czyżyka. 

 

Zdaniem autorów petycji, gloryfikacja ukraińskiego nacjonalisty, dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii odpowiedzialnej za ludobójstwo polskiej ludności cywilnej, powinno spotkać się z bardziej zdecydowanym odzewem ze strony Elbląga.
 

Cały tekst petycji znajdziemy TUTAJ.

 

NJ

Artykuły powiązane

:

Elbląg ma od dziś Rondo Obrońców Birczy. Chuliganski incydent w nocy. Próbowano zniszczyć tablicę
Elbląg ma Rondo Obrońców Birczy. Chuligański wyczyn miał zakłócić uroczystość? (24)
Od dziś - Rondo Tarnopol
Od dziś - Rondo Tarnopol (17)

Komentarze (18):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
07.04.2021, 13:18 chester: a po co kawałek gleby ma mieć nazwę?juz kiedys była smieszna akcja nadawania imion tramwajom!!!!
07.04.2021, 13:24 Żart: Te rondo to w ogóle wymysł jakiś, nie powinno nazywać się rondem.
07.04.2021, 13:38 Gerwazy: No, Kosecka... błękitny mundur włóż i naprzód. Wykazuj się. Jak "dekomunizowaliście" Diaczenki (chociaż on Polaków nie mordował) to chciałaś nadawać nazwę kontrowersyjnego Łupaszki. Wykazuj się teraz! tu masz konkret. PS. Ja bym nadał nazwę Jeremiego Wiśniowieckiego, on Chachłów za łby trzymał krótko.
07.04.2021, 14:06 kazik: przecież nasz najjaśniejszy rząd nie potępił banderowców ....., , kolego pani była radna pewnie wypoczywa na koszt członka upolitycznionej Solidarności ....także ...
07.04.2021, 14:13 kazik: banderowców u nas ci dostatek , pozmieniali tylko nazwiska , może przytoczę tylko nijakiego Sycza pl.wikipedia.org/wiki/Miron_Sycz , oraz nie każdy wie kto to był od jakiego pseudonimu wziął nazwę popularny zespół Enej //pl.wikipedia.org/wiki/Petro_Olijnyk_(wojskowy), i tak wielu .....
07.04.2021, 15:05 kuk: Jak popiera to Ruch Narodowy / tych 200 mieszkańców /, to jest to zastanawiające. Nie można popadać w skrajność. Czy takie pochopne działanie nie jest przypadkiem na rękę przeciwnikom dobrosąsiedzkich relacjom z Ukrainą?
07.04.2021, 15:19 qwerty: @kuk a co to są stosunki z Ukrainą? To, że Polacy muszą tam siedzieć jak mysz pod miotłą i dziękować, że ich znów nie mordują? Podczas kiedy w Polsce władza robi wszystko by Ukraińcom żyło się jak najlepiej za pieniądze opodatkowanego z każdej strony polskiego podatnika. Czy to, że polski prezydent jedzie do nich na banderowskie uroczystości i wznosi na nich okrzyki, te same okrzyki, co mordercy Polaków? A oni nawet dyktują nam jakich monet nie możemy bić? Bo upamiętnienie ofiar zbrodni ich "bohaterów" im się nie podoba?
07.04.2021, 15:57 I DOBRZE : Tu jest Polska a nie obce nazwy miast . Mamy swoich bohaterów ich nazywać ronda.
07.04.2021, 16:49 co za różnica: Jak grupie się nie podoba to niech grupa sie zrzuci i za to zapłaci. Wisi mi generalnie czy jakiekolwiek rondo ma jakąś nazwę. W tej wsi jest dużo więcej problemów niż nazywanie rond, tramwajów i ławeczek. Albo stawianie nikomu niepotrzebnych pomników.
07.04.2021, 16:58 ho2: Odwalcie się od mojego św pamięci szanowanego wujka- Romana Suchewycza- gnidy dworskie,komuniści wszelkiej maści karierowicze telewizijni., tylko się pchacie się do polityki aby potem mieć z tego profity i przywileje, imunitety itd.- powie won.
07.04.2021, 17:05 "sława heroju Stepanu "?: To wyjątkowo smutny fakt - w Elblągu mieszka 200 Polaków. Pozostała ludność, to w 90% przyjaciele z 47. Co do nacjonalizmu ukraińskiego i gloryfikacji ludobójców - ta nacja ma taką mentalność, że patrzy ci w oczy, deklaruje przyjaźń i , niechcący, reza. Co do przyjaźni z Tarnopolem i to rondo w Elblągu - to jest spełnienie marzeń Wróblewskiego. Jak on pięknie protestował przeciw nadaniu rondu nazwy Obrońców Birczy. Dlatego też w Elblągu jest jak w siczowym chutorze, a szuwary basenu adolfa przypominają ojczyźniane okolice. Rozumni ludzie, bez nacisku, na "posiedzeniu" podjęli by uchwałę o likwidacji nazw wielbiących ludobójstwo. No ale "radni" też są z 47 i bliższa koszula ciału. Ciekawe jak Wróblewski uzasadni "z uwagi na ... nie!" I oznajmi że "dziwię się". Już się jemu nie dziwię.
07.04.2021, 17:19 Do_pomorskiego: A ja chciałbym zobaczyć, jak w móżdżku Kolińskiego - i innych mikrocefali z Lewicy - dochodzi do "logicznego błędu krytycznego", niczym w zepsutym komputerze. No, bo z jednej strony radość, że ktoś mordował Polaków, no a z drugiej przecież robili to "nie ci, którzy powinni", czyli w tym wypadku nacjonaliści, a nie komuniści :) Więc po czyjej stronie tutaj stanąć? "Zasłużonych" nacjonalistów ukraińskich i być przykładnym anty-Polakiem czy potępić gehennę Polaków i jeszcze wyjść na jakiegoś narodowca lub, co gorsza patriotę. Piękne :) Swoją drogą ciekawe czy wierchuszka Lewicy ma na taką sytuację scenariusz, żeby ogólnopolskie lewactwo "wiedziało, co ma myśleć" w takich sprawach?
07.04.2021, 18:26 +-: To rondo powinno miec nazwe przeziębionego architekta.
07.04.2021, 22:05 Lupus: Już nam Niemcy są braćmi został nam ukrainiec - banderowiec. Oko za oko, ząb za ząb. Tym którzy złożyli petycję gratuluję. Zaraz będę krzyk jak tak można traktować Polaka w Ukrainie, podobnie jak dzisiaj w Białorusi czy na Litwie. Gratuluję polskości w Polsce.
07.04.2021, 22:39 mis: Co sie tak dziwicie przeciez na tych ziemiach mieszka w tej chwili wielu potomkow ukrainskich banderowcow ktorzy zostali przymusowo przesiedleni na te ziemie po wojnie pewnie i ratuszu pracuja dlatego elblag siedzi cicho
08.04.2021, 06:49 Elblążanin : wladze miasta Elbląga nie mogą zrywać kontaktów z miastem Tarnopol , bo są jak dwa bratanki, dobijając elblażan swoimi bzdurnymi decyzjami ,
08.04.2021, 08:31 prawda: nadać imię rondo upadku Elbląga, i oczywiście do przecięcia wstęgi Nowaczyk i Wróblewski z nożyczkami i do fotki wspólnej
08.04.2021, 16:04 Edy: Popieram pomysłodawców


Inne artykuły:

Elbląg: Dwie kobiety padły ofiarą internetowego oszustwa
Elbląg: Dwie kobiety padły ofiarą internetowego oszustwa (4)
Mieszkańcy Nowakowa protestują. "Chcą nam pod oknami wybudować ruchliwą drogę"
Mieszkańcy Nowakowa protestują. "Chcą nam pod oknami wybudować ruchliwą drogę" (35)
Dyżur telefoniczny dla seniorów w Urzędzie Skarbowym w Elblągu
Dyżur telefoniczny dla seniorów w Urzędzie Skarbowym w Elblągu
Zatrzymany pod zarzutem posiadania narkotyków
Zatrzymany pod zarzutem posiadania narkotyków
Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia! "Jeszcze w kwietniu przedszkola i klasy I-III wrócą do nauczania"
Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia! (3)
Koronawirus: 55 nowych zakażeń w Elblągu, 532 w regionie
Koronawirus: 55 nowych zakażeń w Elblągu, 532 w regionie (1)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.