Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
29.05.2021 18:00

Od 1 czerwca piesi z większymi prawami i nowe obowiązki dla kierowców


Od 1 czerwca piesi z większymi prawami i nowe obowiązki dla kierowców


Już od 01 czerwca 2021 roku pieszy przechodząc przez jezdnię nie będzie mógł korzystać z telefonu komórkowego w taki sposób, który utrudnia mu to możliwość obserwacji tego co dzieje się na jezdni. Za takie wykroczenie będzie mógł nawet dostać mandat. Kolejnym nowym przepisem będzie ten skierowany do kierujących pojazdami.Dojeżdżając do przejścia dla pieszych będziemy musieli ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych, a nie jak do tej pory tylko znajdującemu się na tym przejściu. To duża zmiana. Dlatego w Pasłęku pojawiły się plakaty informujące o tych nowych zasadach, jak również piktogramy (przekreślony telefon komórkowy) przy przejściach dla pieszych.

 

"Bezpieczny ruch drogowy w Pasłęku". Takie hasło przyświeca wszystkim zaangażowanym w kampanię na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie Pasłęka. W inicjatywę włączył się Burmistrz Pasłęka dr Wiesław Śniecikowski. Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Pasłęk wraz z policjantami z Elbląga i Pasłęka wytypowali przejścia dla pieszych, które dzisiaj (20 maja br.) zostały dodatkowo oznaczone piktogramem przekreślonego telefonu komórkowego. Te niecodzienne znaki poziome namalowała młodzież klas o profilu bezpieczeństwo publiczne Zespołu Szkół w Pasłęku.

 

Naszymi działaniami chcemy zwrócić uwagę na nowe przepisy ustawy – Prawo o ruchu drogowym – mówi Natalia Wyszyńska z klasy II Zespołu Szkół w Pasłęku (I LO klasa o profilu bezpieczeństwo publiczne). Jest to szczególnie ważne, bo sama często widziałam jak moje koleżanki i koledzy zapatrzeni w telefon przechodzą przez jezdnię. To bardzo niebezpieczne.

 

Akcja ma zwrócić uwagę na duży problem, jakim stało się zjawisko "smartfonowego zombie", co niestety może przynosić fatalne skutki. Niestety wciąż zdarzają się kierowcy, którzy łamią przepisy i nie ustępują pierwszeństwa pieszym na pasach, dlatego musimy w takich miejscach zachować szczególną ostrożność.

 

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

 


 


Artykuły powiązane

:

Oszustwo i kradzież metodą "na karton" na parkingu przy Żeromskiego
Oszustwo i kradzież metodą "na karton" na parkingu przy Żeromskiego (3)
Trening sztabowy „Amber Bridge 21 – 2”
Trening sztabowy „Amber Bridge 21 – 2” (1)

Komentarze (20):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
22.05.2021, 17:33 takipodpis: Będzie jeszcze więcej potrąceń i mandatów. Autorzy i głosujący za powinni zostać powieszeni za jaja/cycki.
22.05.2021, 18:27 kiki: Nie było tego przepisu to i tak co niektórzy kierowcy zatrzymywali się przed przejściem jak pieszy szedł chodnikiem. Czyli teraz pieszy da krok na pasy, kierowca się zatrzymuje. W przypadku gdy pieszy stoi przed pasami kierowca wolniutko przejeżdża.
22.05.2021, 19:24 Jony: Bardzo dobre przepisy, jak komuś się nie podoba to niech jeździ rowerem.
22.05.2021, 19:32 Zacofanie: Dlaczego w Elblągu nie ma przejść dla pieszych 3 D. Mniejsze mieścimy to mają.
22.05.2021, 20:01 doradca: Te przepisy to żenada .
22.05.2021, 22:19 prawda: I tak oto automatycznie wzrośnie ilość ofiar na przejściach. A będą to wypadki na życzenie pieszego, bo teraz legalnie będzie miał prawo zginąć lub zostać kaleką.
23.05.2021, 07:00 daxx: Świetnie, tak jest prawie w całej cywilizowanej Europie. Dobrze że trafiła też do nas.
23.05.2021, 08:43 kierowca 1: tumanów za kierownicą nie brakuje.przeciwko nowym przepisom są ci sami co parkują gdzie popadnie ,a swój brak kultury tłumacza brakiem miejsc parkingowych.
23.05.2021, 10:18 $$$$$$$: Pieszy z telefonem na przejściu to martwy przepis. Podobnie rowerzyści na chodnikach. Policja nie odważy się zrobić cokolwiek by prawo realizować.
23.05.2021, 13:02 Stolarz: No to teraz uchwalmy, by piła tarczowa uważała na palce przy desce. Palce mają przecież pierwszeństwo teraz... Piła ma zatrzymywać się natychmiast jak akcja w Matrixie.
23.05.2021, 15:04 <<: Zdrowego rozsądku, emapatii i rozsądku nie zastąpją żadne przepisy, niemądre tym bardziej.
23.05.2021, 15:14 Mel: To jeszcze powinien być zakaz zatrzymywania się pieszych przy pasach bez zamiaru przejścia przez nie, bo tylko wprowadzają kierowców w błąd. Co niektórzy urządzają sobie pogawędki przy pasach, ty się zatrzymujesz, wten sposób wstrzymujesz ruch, a piesi dalej sobie stoją i dyskutują.
23.05.2021, 20:21 Anty: Już teraz zauważyłem, że bezmyślni ludzie wchodzą na jezdnię bez zastanawiania się i bez rozglądania. Włażą prosto pod koła nie zdając sobie sprawy,że auto nie wyhamowuje w miejscu. Albo stoją dwie baby i gadają przy przejściu, ale nie przechodzą przez to przejście. Będzie dużo trupów przez bezmyślnych pieszych.
24.05.2021, 12:18 Su-27: Cyt"Dojeżdżając do przejścia dla pieszych będziemy musieli ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych".I tu mamy magiczne słowo"WCHODZĄCEMU",czyli jak łatwo się domyśleć ów pieszy jedną nogą jest już na powierzchni drogi. Więc?WIĘC NIC SIĘ NIE ZMIENI BO OD ZAWSZE JAK JUŻ PIESZY DAŁ KROKA na przejście to trzeba zahamować i dać mu przejść na 2gą stronę lub na wysepkę!Nie siejcie paniki, że kierowcy muszą zapoznać się z nowym przepisem!
29.05.2021, 18:47 Normalka, to zwyczjna kultura.: Widać, że kierowcy nie chcą tej zmiany i krytykują ją w czambuł. No cóż u nas kierowca uważa się za władcę i nikogo poza sobą nie uznaje. Nadal tacy ludzie nie rozumieją, że posiadanie prawa jazdy to poświadczenie o znajomości przepisów i zasad ruchu, w tym zapamiętanie o wyjątkowej odpowiedzialności kierującego za zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kierowca w czasie jazdy w mieście czy ogólnie mówiąc w terenie zabudowanym jest tą osobą, która musi myśleć za każdego innego uczestnika ruchu tak prowadzącego samochód jak i jadącego rowerem no i oczywiście, jeżeli nie przede wszystkim, za pieszego. Te nowe przepisy nie są niczym nadzwyczajnym, one po prostu sankcjonują to co jest wpisane w obowiązek kierujących pojazdami. Państwo kierowcy więcej pokory i kultury. Kiedy pierwszy raz byłem w Kanadzie to wpadłem w osłupienie kiedy kierowcy na ulicy o szerokości jak Wisła, w obu kierunkach jazdy, natychmiast się zatrzymywali, gdy tylko zbliżyłem się do przejścia. Powiedziano mi, że to normalne i nikogo nie powinno dziwić, bo pieszy w mieście wszędzie jest osobą uprzywilejowaną.
29.05.2021, 21:44 Arc: No cóż bezmyślni posłowie uchwalają kretyńskie prawo dla bezmyślnych świętych krów - co widać choćby po tym wpisie bezmyślnej świetej krowy: "kierowca... jest tą osobą, która musi myśleć za każdego innego uczestnika ruchu tak prowadzącego samochód jak i jadącego rowerem no i oczywiście, jeżeli nie przede wszystkim, za pieszego." - wybacz bezmyślna święta krowo, ze nie będę za ciebie myślał i jak cie zobacze to włacze wycieraczki i uchronie normalnych ludzie od takich jełopów!
29.05.2021, 21:53 Arc: Teraz czekamy jak rozgrzani posłowie/osłowie uchwalą prawo aby pociągi na przejazdach miały obowiązek ustępować pierwszeństwa bezmyślnym świętym krowom - w końcu maszynista też powinien myśleć za pieszego - prawda typie o pseudo "Normalka, to zwyczajna kultura"?
30.05.2021, 01:05 Medium: Już teraz na chodniku trzeba bardziej uważać będąc pieszym niż na jezdni, a to z uwagi na przejeżdżające rowery i hulajnogi.
30.05.2021, 16:22 dede: Jeszcze nie ma 1 czerwca a dziadygi juz wbiegaja pod kola
31.05.2021, 09:29 ZAKANALAK: Na You Tube jest Program; Jedz Bezpiecznie" proszę obejrzeć chociaż kilka,WARTO.


Inne artykuły:

Niebywałe emocje i zwycięstwo w Krakowie. Olimpia przybliżyła się do utrzymania w lidze
Niebywałe emocje i zwycięstwo Olimpii w Krakowie (6)
Zgłoś drużynę na Bieg Piekarczyka
Zgłoś drużynę na Bieg Piekarczyka (2)
Po raz piewrszy nie stwierdzono żadnych zakażeń w Elblągu i powiecie
Po raz piewrszy nie stwierdzono żadnych zakażeń w Elblągu i powiecie (5)
W czerwcu rusza e-TOLL, rejestracja do systemu już jest możliwa
W czerwcu rusza e-TOLL, rejestracja do systemu już jest możliwa
Specjalna nagroda dla funkcjonariusza aresztu śledczego w Elblągu
Specjalna nagroda dla funkcjonariusza aresztu śledczego w Elblągu (3)
Ogłoszenie dot. Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 2 w Elblągu
Ogłoszenie dot. Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 2 w Elblągu
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.