Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
31.05.2021 16:05

Młodzi chcą w Parlamencie zawalczyć o godne miejsce na rynku pracy. „Bezpłatne staże to czysty wyzysk”


Młodzi chcą w Parlamencie zawalczyć o godne miejsce na rynku pracy. „Bezpłatne staże to czysty wyzysk”


26 maja br. w Parlamencie powołano Parlamentarny Zespół ds. młodzieży. Przewodniczącym został senator PO Jerzy Wcisła. Podczas zwołanej dziś (31maja) konferencji prasowej 20-letnia Zofia Olszewska i 21-letni Jakub Retyk opowiedzieli czym chcieliby, aby zajmował się zespół.
 
- Zauważyliśmy, że o osobach młodych mówi się po to, aby na nich ponarzekać, albo, żeby jak takiej małpce w zoo dać narzędzia i sprawdzić w jaki sposób będzie się ona zachowywała. Na przykład podczas protest przedsiębiorców nikt nie mówił o tym, że branże usług tworzą osoby młode, dla których praca kelnera czy kasjera w sklepie odzieżowym była dotychczas jedynym źródłem zarobków. A właśnie te branże najbardziej na pandemii ucierpiały – zaznaczył Jakub Retyk, student warszawskiej uczelni.
 
Jak stwierdził Jakub Retyk młodzież ma obecnie bardzo duże problemy finansowe. - Długi powstałe od marca 2020 r. będziemy spłacać najprawdopodobniej do końca naszego życia – stwierdził. - Do tego dochodzi kwestia darmowych staży, czyli sytuacji, gdzie młoda osoba chce pracować, ale jest demotywowana poprzez brak wynagrodzenia za prace. A jasno trzeba podkreślić, że zaparzenie herbaty, zżycie kolana na SORze czy przygotowanie pisma procesowego to jest pracą, za którą należy się płaca.
 
Dowodem na to, że sytuacja osób młodych nie jest traktowana poważnie przez polityków świadczyć ma to, że ani w „Krajowym Planie Odbudowy” ani w „Nowym Ładzie” nie znalazły się żadne rozwiązania, które byłyby skierowane tylko i wyłącznie do tej grupy wiekowej.
 
 
O ile obecny rząd dobrze diagnozuje problemy społeczne, o tyle decyzje, które wprowadza są podejmowane pod dyktando słupków procentowych. Kompletnie nie patrząc w przyszłość. Dlaczego osoba młoda, która najczęściej zatrudniona jest na podstawie umowy cywilno-prawnej ma płacić składkę emerytalną skoro najprawdopodobniej tej emerytury na oczy nie zobaczy? Dlaczego ma płacić składkę zdrowotną, skoro w sytuacji problemów z pogorszeniem się zdrowia psychicznego może liczyć tylko na 3 darmowe wizyty w NFZ? To są problemy, które wymagają przyszłościowych i kompleksowych rozwiązań
 
– podkreślił Jakub Retyk.
 
Nad czym młodzież chciałaby się skupić? - Naszym sztandarowym projektem jest sytuacja osób młodych w pracy. Najbardziej boli nas kwestia bezpłatnych staży – zaznaczyła Zofia Olszewska. - Nie oszukujmy się, bezpłatne staże to jest czysty wyzysk.
 
 
Praca na czarno, brak możliwości zatrudnienia na umowę o pracę, niechęć pracodawców do zaoferowania umowy o pracę to są wszystko przyczyny, które później implikują w brak samodzielności, brak możliwości wyprowadzenia się z domu, założenia rodziny. Nie chcemy realizować się zawodowo i zakładać rodziny w wieku 40 czy 50 lat (…) Mamy swój plan na to, jak można byłoby to zmienić, ale niewątpliwie potrzebujemy pomocy ze strony parlamentarzystów
 
– stwierdziła Zofia Olszewska.
 
- Wydaje nam się, że w końcu mamy okazję, aby wpłynąć na to, co dzieje się w parlamencie – dodał Jakub Retyk.
 
Wśród tematów, którymi młodzież chciałaby się zająć jest także kwestia udzielania pomocy psychicznej młodym osobom. - Trzeba przyznać, że stan zdrowia psychicznego w Polsce jest krytyczny – mówiła Zofia Olszewska. - Chcielibyśmy się skupić na osobach w szkołach ponad podstawowych, które mają ogromny problem ze zwróceniem się do pedagogów, którzy może i chcą pomóc, ale robią to w sposób bardzo nieefektywny.
 

 

 

KJ

Galeria zdjęć: Konferencja prasowa Jerzego Wcisła i Jacka Protasa
Artykuły powiązane

:

Koncert dyplomantów aMuz. Za nami wieczór pełen muzycznych emocji
Koncert dyplomantów aMuz. Za nami wieczór pełen muzycznych emocji (1)
Ośmiu Wspaniałych zostało nagrodzonych. Elblążanin Jakub Konieczny dołączył do grona Ogólnopolskich Laureatów
Ośmiu Wspaniałych zostało nagrodzonych (4)
Powstaje Ranking Szkół przyjaznych LGBTQ+. Jak młodzież ocenia elbląskie szkoły?
Powstaje Ranking Szkół przyjaznych LGBTQ+. Jak młodzież ocenia elbląskie szkoły? (51)
Matura 2023. "Trudniejsza, bardziej wymagająca. Dla młodzieży to będzie wyzwanie"
Matura 2023."Trudniejsza, bardziej wymagająca. Dla młodzieży to będzie wyzwanie" (6)

Komentarze (11):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
31.05.2021, 16:59 Bolec: Jurek może ty byś się kur... jeszcze hodowlą jedwabników zajął.
31.05.2021, 18:56 Kat Na Idiotów: Kompromitacji końca nie widać i tylko Elbląga żal! Kiedy rozliczenie Referendum 2013 roku?!
31.05.2021, 20:05 Obywatel: Co wy młodzi możecie wiedzieć o życiu za naukę się brać a nie za politykę co wy możecie wiedzieć o umowach i pracy młodym się nie chce pracować czy wy młodzi wiecie jakie są koszty utrzymania pracownika wątpię młodzi olewają prace by chcieli się nienarobić a zarobić idźcie do domu i za książki zeszyty a nie występować na forum nigdy nie zrozumiecie załóżcie sobie działalność i zobaczycie ile to kosztuje wielcy znawcy się znaleźli masakra
31.05.2021, 20:13 Witek: Panie Wcisło ,przestań pan wreszcie mieszać ,bo to już przykre i nudne się robi !!!!
31.05.2021, 21:05 Eugen : Tych dwóch polityków to jak Pat i Mat. Do młodych to z takiej bajki Sąsiedzi.
31.05.2021, 21:11 "Dziady" cz. 2021: Kto jest młody - Portas czy Wciskacz? Czyżby czuli wybory i znowu zaczynają wyścigi oszustw?
31.05.2021, 23:34 RodemzElbląga: Młodzież na tych dwóch lokalnych celebrytach politycznych jeszcze się nie poznała... Szkoda młodzieży, ale chyba młodzi jeszcze muszą się sparzyć, by zrozumieć...
01.06.2021, 09:06 Ali: Kiedy troku zejdziesz ze sceny koryciazu jeden!!????
01.06.2021, 11:41 SPADAJCIE : P O i PSL i SLD to rząd,ilu osiem lat co zrobili dla Elbląga i portu. NIC kasa szła i idzie na olsztyn i.mazury .
01.06.2021, 12:13 Nierób Wci..o: Bolec....dobry tekst hahahah, jak tym dwom szkodnikom nie wstyd się znów pokazywać a gdzie ta w laczkach co bierze ponad 25 tysięcy pensji miesięcznie w szpitalu. POszli won z tego miasta
01.06.2021, 13:16 zachowajcie cnotę: Sympatyczni młodzi - nie wstyd wam stać z tymi "prawdomównymi patriotami"? Przecież tłumy, które ich słuchają powinny dac wam do myślenia. Na razie te satyry z lubością głaszczą mikrofon (oznaka godności - Wróblewski też przez mikrofon mówił do śmietnika i Missana), ale wkrótce zechcą was wciągnąć na członka do 3% PO. Zanim was wciągną, to ich spytajcie co zrobili przez 30 lat dla Elbląga. Kumple wcisły głosowali przeciw temu czym on was bajeruje. Dziś trudno w PO znaleźć członka stojącego na wysokości zadania. Nawet Eli nie chce się włóczyć bez Sycza.


Inne artykuły:

Kręć kilometry dla Elbląga!
Kręć kilometry dla Elbląga! (3)
Kosztowna sprzedaż ubrań
Kosztowna sprzedaż ubrań (6)
Zakończyła się przebudowa Światowida. Centrum zyskało dodatkowych 1900 m2 powierzchni i nową elewację
Zakończyła się przebudowa Światowida. Na oficjalne otwarcie jeszcze poczekamy (9)
Jeździli ulicami Elbląga po alkoholu. Policja zatrzymała dwóch kierujących
Jeździli ulicami Elbląga po alkoholu. Policja zatrzymała dwóch kierujących (2)
Koncert dyplomantów aMuz. Za nami wieczór pełen muzycznych emocji
Koncert dyplomantów aMuz. Za nami wieczór pełen muzycznych emocji (1)
Aktywuj się z MOSiR-em! Ruszają zajęcia
Aktywuj się z MOSiR-em! Ruszają zajęcia
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.