Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
29.06.2021 13:00

Elbląg: Oddział neurologiczny zawiesza funkcjonowanie. Pacjenci po pomoc będą musieli jechać do Gdańska


Elbląg: Oddział neurologiczny zawiesza funkcjonowanie. Pacjenci po pomoc będą musieli jechać do Gdańska


W szpitalu przy ul. Królewieckiej brakuje lekarzy. Od 1 lipca zawieszone zostanie funkcjonowanie oddziału neurologicznego - jedynego takiego oddziału w Elblągu. Pacjenci m.in. po udarach opieki medycznej będą musieli szukać najbliżej w Gdańsku, Olsztynie lub Iławie. 

 

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu z problemami kadrowymi dotyczącymi Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym zmagał się od miesięcy. Stały się one tak poważne, że dyrekcja placówki, za zgodą NFZ i wojewody warmińsko-mazurskiego, podjęła decyzję o zawieszeniu funkcjonowania oddziału od 1 lipca. Na razie tylko na dwa miesiące. Ten czas szpital chce wykorzystać na znalezienie i zatrudnienie brakujących specjalistów. 

Potrzebujemy 10 - 12 lekarzy, abyśmy spokojnie mogli powiedzieć, że zapewniamy opiekę wszystkim pacjentom tego oddziału. Tylko do obsadzenia samych dyżurów potrzeba minimum 7 lekarzy. Oprócz tego musimy mieć co najmniej 3 specjalistów do normalnej, stacjonarnej pracy w systemie dziennym. W ostatnim czasie 4 osoby przeszły na emeryturę, a kolejne 2 przejdą niebawem. Niestety specjalizacja neurologiczna nie cieszy się dużą popularnością. Od 5 lat nie mieliśmy żadnego rezydenta, który chciałby się specjalizować w neurologii. W tej chwili mamy więc góra 4 etaty. To za mało. Aktualnie poszukujemy tych specjalistów, gdzie tylko to możliwe. Mamy nadzieję, że to przejściowe trudności. Nie wyobrażamy sobie jak mielibyśmy dłużej funkcjonować bez oddziału neurologicznego

 - mówi Elżbieta Gelert, dyrektorka WSZ w Elblągu.

 

Szpital chce, żeby informacja o tymczasowym zamknięciu oddziału na czas dotarła do lekarzy rodzinnych, specjalistów i samych pacjentów. - Rozsyłamy informacje dotyczącą zawieszenia oddziału do wszystkich lekarzy POZ, nie tylko z Elbląga, ale również Braniewa, Iławy, czy Malborka. Chodzi o to, aby nie kierowano pacjentów na diagnostykę do naszego szpitala - dodaje dyrektorka WSZ w Elblągu.

 

Oddział neurologiczny w szpitalu przy ul. Królewieckiej, to jedyny taki oddział w Elblągu. Rocznie przewija się przez to miejsce ponad 1000 chorych, w tym ok. 400 to pacjenci ze schorzeniami udarowymi. Trafiają tu pacjenci z chorobami naczyniowymi ośrodkowego układu nerwowego, padaczką, stwardnieniem rozsianym czy schorzeniami kręgosłupa i zmianami zapalnymi układu nerwowego, a także po udarach. W najbliższym czasie będą musieli szukać pomocy w szpitalach w innych miastach, te najbliżej położone znajdują się w Olsztynie, Iławie i Gdańsku. 

 

Dyrekcja szpitala zapewnia, że podobny, czarny scenariusz na razie nie grozi innym oddziałom. - Obecnie to jedyny oddział w naszym szpitalu z takimi problemami. Innym oddziałom nie grozi zawieszenie - mówi Elżbieta Gelert.

 

Brak specjalistów, staje się jednak coraz bardziej dotkliwy, nie tylko dla WSZ w Elblągu. 
 

Brak kadry medycznej, lekarskiej, a także pielęgniarskiej, dotyka nas wszystkich i z każdym rokiem się nasila. O tym, się mówi, ale nikt jeszcze w to nie wierzy. My dotkliwie odczuliśmy to na oddziale neurologii, ale w szpitalu potrzebujmy również i innych specjalistów: internistów i neonatologów czy endokrynologów. Są specjalizacje, które w danym czasie cieszą się większym powodzeniem w środowisku studenckim. Moda na specjalności się zmienia. Neurologia nie jest w tej chwili na topie

- wyjaśnia Grzegorz Sosnowski, dyrektor ds. lecznictwa WSZ w Elblągu.

- Sporo obiecujemy sobie po tych stypendiach (system stypendialny dla studentów medycyny uruchomiony przez miasto, pisaliśmy o tym tutaj - przyp. red.). One przynajmniej w jakimś stopniu, na jakiś czas zobowiązują pracownika do pracy w danym miejscu. Dla nas to oznacza, że przez ten okres będziemy mieli dodatkowego lekarza - dodaje Elżbieta Gelert.

 

NJ

Artykuły powiązane

:

"Kierowałam się sercem". Dr Ewa Miłosz przeszła na emeryturę po 50 latach pracy w szpitalu
"Kierowałam się sercem". Dr Ewa Miłosz przeszła na emeryturę po 50 latach pracy (11)
„Jest problem ze specjalistami w Szpitalu Miejskim". Jest pomysł, jak temu zaradzić
„Jest problem ze specjalistami w Szpitalu". Jest pomysł, jak temu zaradzić (11)

Komentarze (38):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
29.06.2021, 13:07 pacjent: Tak rządzi PO,PSL,SLD w tym tzw województwie.Niedługo z Elbląga zrobicie zapadłą dziure. Wojewódzki szpital chyba w pensjach i stołkach.
29.06.2021, 13:13 dosyć : a może dyrektor Gelert zamiast latać z Wcisło i pozować do zdjęć to w końcu zajełaby się szpitalem, do jasnej cholery bierzesz kobieto prawie 28 tysięcy pensji miesięcznie.!!!!!
29.06.2021, 13:18 absurd: tak to się właśnie kończy siedzenie przy korycie sejmowym i byle jaka praca w szpitalu a teraz mamy efekty, taka dyrektorka powinna być od razu wywalona z ciepłych posadek
29.06.2021, 13:20 Elblążanka: To jest kpina !!!!
29.06.2021, 13:22 emka: Jesssuss ludzie, nie macie pojęcia i gadacie takie bzdury! Studenci sami wybierają miejsce rezydentury! iI specjalizację jaką chcą robić. Na neurologię od wielu lat nie ma chętnych!
29.06.2021, 13:29 wieki: O jak się okazuje na zdjęciach ten Szpital ma jednak dyrektora. Cóż za miłe niespodzianka i zaskoczenie.
29.06.2021, 13:30 TWÓJ Kumpel : Do - pacjent - co ty bredzisz PIS-owcu przecież chyba masz jeszcze trochę mózgu, i wiesz że teraz w tych czasach rządzi PIS-land i to PIS ROZWALIŁ CAŁĄ SŁUZBĘ ZDROWIA. Niestety.
29.06.2021, 13:34 TEN TAMTEN : Do - absurd - to twój PIS i możesz mu podziękować rozwalił całą SŁUŻĘ ZDROWIA.
29.06.2021, 13:37 DOKTOREK: SZANUJ DOKTORKA SWEGO, BO NIE BĘDZIE ŻADNEGO....
29.06.2021, 13:42 skandal: Ty kumpel a jak był leser Arłukowicz ministrem albo ta Kopaczowa to co? było tak super co? wstydu nie masz ciołku
29.06.2021, 13:53 o, Ela, stracisz lekarzy: Folwark się wali. Stypendia ( tak wysokie!!!) nic nie dadzą. W świat idzie fama o układach i atmosferze pracy w tym szpitalu. jak to możliwe, że w Iławie są specjaliści? Jak to możliwe, że lekarz -emeryt nie chce pracować w tym szpitalu. Odchodzi na emeryturę ale zapewne może jeszcze pracować, tylko nie ma siły na układy. pani Ela też "pracuje". I pan Sosnowski też. A neurolodzy nie chcą? Ela - zmień atmosferę folwarczną na kliniczną i natychmiast nie opędzisz się od najlepszych chętnych.
29.06.2021, 13:55 artysya : Sajko - mam patrzeć na to co nad stołem czy pod stołem. Nie mogę się skupić na merytorycznych wywodach Eli.
29.06.2021, 14:22 kek: @pacjent - tobie by się neurolog przydał, aby pomógł ci używać mózgu, od 6 lat pis u władzy niszczy ten kraj. Jak to pis mówił do rezydentów gdy chcieli godnie zarabiać "- Niech jadą", no i wyjechali za granicę a teraz w Polsce zaczyna brakować specjalistów, niedługo to samo będzie z pielęgniarkami bo je też pis totalnie olewa... Panie Morawiecki jak to było, wstajemy z kolan?
29.06.2021, 14:31 Proces zwijania szpitala...: ...się zaczął. Pacjencoie , lecz się sam. Szpital Ci nie pomoże. I dumne artykuły , że ...cmentarz Dębica się buduje . Już rozumiem, dla czego. Chory kraj z kartonu i chory system od lat.
29.06.2021, 15:19 m: Szanowna Pani dyrektorko, miłam to nieszczęscie mieć pod opieką kilku oddziałów tego szpitala osobe bliską. Takiego bałaganu,lekcewarzenia, totalnego braku empatiii olewactwa nigdy nie widziałam nigdzie, a troche juz żyje. Poradnie szpitalne,organizacja pracy,chamstwo personelu poradni oraz informacji (wiecznie sfochowani państwo obsługujący, ordynarni, niepomocni,tylko zerkający na siebie i robiące miny) woła o pomste do nieba. Jak wiadomo ryba psuje się od głowy. Może czas skupić się na jednym zajęciu, póki będzie Pani pełnić tysiąc funkcji i stanowisk, to gwarantuję Pani, że będzie Pani zmuszona z czasem wszysko zamknąć, bo ten niepilnowany folwark wymnnie się całkowicie spod kontroli.
29.06.2021, 15:46 taka prawda: tak rządzi PO w naszej wiosce , niedługo wcale nie będzie szpitali ... będziemy leczyć się w Olsztynie albo w Gdańsku SKANADAL
29.06.2021, 15:48 TEN TAMTEN : Do - skandal - A jak był Ministrem Służby Zdrowia Radziwiłł to tak fajnie było i służba zdrowia była w pełni wydolna ? Łżesz w żywe oczy. Teraz PIS rządzi i to on rozwalił całą SŁUŻBĘ ZDROWIA NIESTETY
29.06.2021, 16:25 TWÓJ Kumpel: I już komentują tzw slepi i głusi. Wpatrzeni w P O. Kto rządzi w szpitalu wojewódzkim Elblągu. Kto rządzi w mieście Elbląg, kto rządzi w województwie. Głównie na stołkach P O i PSL i SLD to tego nie widzisz. Spadaj i tyle.
29.06.2021, 19:01 Elbląg- nic tu nie ma : Szokująca wiadomość. Pacjenci z udarem gdzie liczy czas reakcji maja szukać miejsca w innych miastach? Straszne co się dzieje w 100 tys mieście. Mój kolega byl lekarzem w tym szpitalu ale na innym oddziale. Musial tak zapier.... ze zona mówiła że jak wrocil do domu to zasypiał nad obiadem. Dyrekcja nie chciała się zgodzić na zwiekszenie liczby etatów. Teraz pracuje w szpitalu powiatowym i jest ok. Ale nie tylko w Elblagu jest lipa, na Uck w Gdańsku lekarze tez odchodzą i nie ma kto pracować.
29.06.2021, 19:05 Trrtyu: Żart chyba
29.06.2021, 19:06 Trrtyu: Żart chyba
29.06.2021, 19:50 Pacjent: Jaki pan, taki kram.
29.06.2021, 20:34 moja ocena: Problem nie powstał z dnia na dzień. Jeżeli łapie się za ogon wiele srok to tak się kończy. albo dyr albo poseł a tu jeszcze poranne wizyty u witi . Efekty już mamy.
29.06.2021, 20:54 józek z UE: 1 lipca zawieszone zostanie funkcjonowanie oddziału neurologicznego - jedynego takiego oddziału w Elblągu. Pytanie za 100 pkt. Kto doprowadził do likwidacji oddziału na Komeńskiego ? To samo czeka ginekologię, juz kobiety jeżdżą do Gdańska rodzić
29.06.2021, 21:59 nick: epicki krach, naprawdę nie ma w Elblągu neurologów? może problem jest gdzie indziej? Może kierownictwo zawaliło?
29.06.2021, 23:17 Głos ludu: Czy Pani Gelert nie wiedział, ze lekarze odchodzą na emeryturę, czy nie umie liczyć i to ją zaskoczyło ? Trzeba było się zabezpieczyć wcześniej, wystarczyło podnieść stawkę, ale liczą się cyferki. Wystarczy nie wynajmować parkingu i samemu z tego czerpać zyski. Wynająć więcej sali w szpitalu na działalność lub podnająć pomieszczenia. To jest skandal. Teraz kiedy liczy się czas reakcji, zwłaszcza przy udarach będą wozić do Gdańska. Pani Gelert do dymisji, natychmiast.
30.06.2021, 08:30 klx 2: Pani dyrektor szpitala nie zabezpieczyła kadry medycznej wiedząc ,że niektórzy lekarze odejdą na emeryturę ??? SKANDALICZNA SYTUACJA . Przepisy dotyczące ochrony zdrowia a brak oddziału do ratowania życia pacjenta po udarze , kto za ten stan odpowiada ??? Czy szpital zabezpieczy transport do Gdańska pacjenta z SOR po zdiagnozowaniu udaru ?
30.06.2021, 09:29 ikiv: ZMIANA CAŁEJ DYREKCJI - OBECNA JEST WYEKSPLOATOWANA !!!!!!!
30.06.2021, 11:00 pracę mają w biedroniowie: Tak funkcjonuje szpital, czyli miejsce w którym nawet wierzący chce wbrew woli "boga" oszukać przeznaczenie. I tam mówią mu "game over". I nawet przepraszam nie ma , tylko butne "winna emerytura". Dla tych którzy nie rozumieją co znaczy honor, przyzwoitość, etyka, praca, należy wprowadzić ustawowy zakaz piastowanie funkcji dodatkowych poza tą kierowniczą na którą się zgodził. Także wiek dyrektorów instytucji publicznych powinien być ograniczony do max 55 lat. Patrząc na zarząd miasta, szpitala, urzędu marszałkowskiego, szkół, ..., zauważa się że pazerność rośnie po 50-tce , a etyka gwałtownie maleje i wydajność pracy też. Te funkcje stają się fotelami spokojnej starości, powiązań, wdzięczności, zależności i układów. Kadencyjność (max dwie) i wiek oraz zakaz pracy poza funkcją.
30.06.2021, 11:45 Sceptyk: A może przyczyna krachu tkwi w powierzeniu kierowania oddziałem osobie, która w żadnym wypadku nie powinna tego robić chociażby ze względów zdrowotnych ?
30.06.2021, 12:13 Poinformowana: Od zawsze pani dyrektor inwestowała tylko w sprzęt i mury a nie w ludzi. I nadchodzą skutki..
30.06.2021, 13:29 Cotot: A co to za śliczna blondyneczka z prawej?
30.06.2021, 14:31 Ja Ignacy: Pani Gelert zajęła się polityką , nie dobrem szpitala i pacjentów . Gdy do tego dodamy rządy PiS-u i powszechną u nich korupcję ..itp. Mamy obraz tego , co zapowiadał J.Kaczyński w 2015 : "Polska w ruinie i zgliszczach" !! ......
30.06.2021, 15:42 Elblążanka: Brawo pani Gellert 😡😡😡😡😡
30.06.2021, 20:49 COVID-21: JESZCZE TROCHĘ POCZEKAJMY ZABRAKNIE NAM RATOWNIKÓW MEDYCZNYCH ONI JUŻ MAJA DOŚĆ TYCH KŁAMSTW
30.06.2021, 22:19 Żanetta: Kapciowa Gelert! Do pracy leniwa babo, a nie do polityki!!! I tu i tam zrobiła Pani to samo - NIC!!! Szpital zdycha, łapówy na porządku dziennym, a Pani pieprzy o standardach i jakości??? Wie Pani ile 24.06.2021 było w pokoju pacjentów na istniejącej jeszcze neurologii? 37 st. C w cieniu Pani pielęgniarko dyplomowana (podobno)! Warunki rewelacyjne!!! JAK BURDEL NIE FUNKCJONUJE, NIE PRZESTAWIA SIĘ ŁÓŻEK, ALE ZMIENIA DZIEWCZYNKI!!! Pani Gelert do wymiany, coś tam się znajdzie innego w sejmie czy obok. Albo do UCZCIWEJ PRACY się wziąć, niektórzy tak robią...
10.07.2021, 11:20 Michał: Zacznijcie wreszcie cos robic zamiast brać kasę,a lekarze beda tylko na konsultowac ludzi co to da.Leczmy ich a nie sobie w ***a lecicie
18.08.2021, 15:07 Dolittle: Ciekawe kiedy otwarcie. Cos juz wiadomo?


Inne artykuły:

Pijani kierujący wyeliminowani z ruchu
Pijani kierujący wyeliminowani z ruchu (3)
W szkole muzycznej sypnęło nagrodami
W szkole muzycznej sypnęło nagrodami (2)
Elbląscy tancerze wywalczyli tytuł Wicemistrzów Polski FTS
Elbląscy tancerze wywalczyli tytuł Wicemistrzów Polski FTS (4)
Praca Warszawa przyciąga mieszkańców Elbląga
Praca Warszawa przyciąga mieszkańców Elbląga
ZUS będzie wypłacał świadczenia „Dobry Start”
ZUS będzie wypłacał świadczenia „Dobry Start”
Boso – spotkanie z Bogumiłą Salmonowicz
Boso – spotkanie z Bogumiłą Salmonowicz
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.