Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
03.08.2021 19:00

Tygrys z Elbląga. Pięściarz Adam Kośmider w rozmowie z INFO


Tygrys z Elbląga. Pięściarz Adam Kośmider w rozmowie z INFO


O elbląskim boksie i utelentowanych braciach Kośmider z KSW Tygrys Elbląg kilknaście lat temu było głośno. O tym jak wspomina te czasy, o największych sukcesach i porażkach, a także decyzji o zakończeniu kariery rozmawiamy z pięściarzem Adamem Kośmidrem.

- Boks to wasza dyscyplina rodzinna. Poszedłeś w ślady swoich starszych braci, którzy już trenowali i odnosili sukcesy w ringu. Pamiętasz jeszcze, kiedy rozpoczęła się twoja przygoda z pięściarstwem?
 
- Miałem 10 lat, gdy moi bracia, Damian i Mariusz, zaprosili mnie na pierwsze treningi, takie bardziej ogólnorozwojowe. Oni już trenowali boks. Chcieli, żebym się poruszał, czymś zajął i wzięli mnie na salę. Dopiero później przerodziło się to w coś więcej. Na początku nie było planu, że będę jeździł na zawody, walczył. Trafiłem jednak na dobrych trenerów: Piotra Sarnowskiego, Zdzisława Woźnego, Tomasza Chwoszcza, Pawła Pryczka. Dużo czasu spędziłem również z Hieronimem Kozakiewiczem, on szkolił mnie od najmłodszych lat, sporo we mnie zainwestował  i to wyszło mi na dobre. Dzięki nim zainteresowałem się boksem na poważnie. Zobaczyłem, że się rozwijam jako zawodnik i postanowiłem pojechać na pierwsze zawody. Moje początki były jednak trudne. Trzy pierwsze walki przegrałem. 
 
- To dla początkującego zawodnika musiało być trudne. Pierwsze przegrane jednak cię nie zniechęciły i pojawiłeś się w ringu kolejny raz.
 
- Było ciężko, przez jakiś czas byłem załamany. Nie straciłem jednak wiary w siebie, a obok miałem swoich braci. Podpatrywałem ich i znajdowałem w sobie chęć, aby dążyć do celu. Postanowiłem, że muszę wygrać choć jedną walkę. Udało się. Potem to wszystko ruszyło z kopyta. Nagle było więcej startów, wyjazdów. Przerzedłem na bardziej profesjonalne treningi. To już nie była zabawa. 
 
 
- Przyszły sukcesy. Które z nich były dla ciebie najważniejsze? 
 
- Tym najważniejszym było wicemistrzostwo Europy. Srebrny medal zdobyłem w 2005 roku, podczas mistrzostw Europy Uczniów (Schoolboys, 13-15 lat) w boksie, które odbyły się w rosyjskim mieście Twer. W drodze do finału stoczyłem trzy walki, wszystkie wygrałem. W finale, po bardzo wyrównanej walce, uległem reprezentantowi gospodarzy. Później reprezentowałem nasz kraj podczas mistrzostw świata, w 2006 roku w Istambule i w 2007 roku w Baku. Podczas pierwszych mistrzostw w ćwierćfinałach pokonał mnie ówczesny mistrz świata Flavius Biea z Rumunii. Wtedy odkryłem, że jeszcze mi trochę brakuje do tej najwyższej formy. W kolejnym roku, w ćwierćfinałach zmierzyłem się z Muhammedem Aydin z Turcji. Przegrałem, ale minimalnie, różnicą dwóch punktów. Dobrze wspominam te wyjazdy. W latach 2006 - 2009 brałem udział również w Turnieju Miast Kopernikańskich, na które przyjeżdżali zawodnicy z całej Europy. Co rok wracałem ze złotym medalem. Udało mi się zdobyć złoto cztery razy z rzędu. W całej historii tych zawodów udało się to tylko pięciu osobom. Podczas jednego z turnieju zostałem wyróżniony przez Dariusza Michalczewskiego. Tam też spotkałem się w ringu i pokonałem z Liama Williamsa, obecnie dość znanego zawodowego pięściarza. 
 
- Pięściarstwo było częścią twojego życia przez kilkanaście lat. Dlaczego w końcu z niego zrezygnowałeś?
 

- Największy wpływ na decyzję o odejściu miały kontuzje. Trenowałem boks przez trzynaście lat. Teraz na sali pojawiam się sporadycznie, aby pobić w worek. Sport w tej chwili uprawiam raczej pod okiem trenera, a rehabilitanta. Do dziś mam problem z kręgosłupem - mam dyskopatię średniego stopnia, czasami czuje się bardziej, jak pan w podeszłym wieku niż trzydziestolatek. Walczę z bólem, staram się sobie z tym radzić. Nigdy jednak nie żałuję tych lat w ringu. Ten sport bardzo dużo mnie nauczył, determinacji, dążenia do celu, systematyczności. Dzięki niemu zwiedziłem również trochę świata. Mam naprawdę fajne wspomnienia. Nadal widzę same plusy boksu. 
 
- Okres twoich największych sukcesów, to był również bardzo dobry czas dla Klubu Sportów Walki "Tygrys" i elbląskiego boksu. Głośno było o braciach Kośmider i innych zawodnikach. Stanowiliście silną grupę. 

 
- Rzeczywiście. Oprócz moich braci byli również Sylwester i Dawid Stempniewscy czy Krzysztof Ciereszko. Byliśmy mocną grupą. Jak Tygrys Elbląg przyjeżdżał na zawody, inni wiedzieli, że muszą się z nami liczyć. Później nasze drogi się rozeszły. Teraz czasami spotykamy się starą grupą. Wspominamy zawody, wyjazdy. Pewnie, że czasami się za tym tęskni, ale to już nie wróci, waga już nie ta i plecy jak u seniora (śmiech), zawsze jednak powspominać miło.
 
- Gwiazda elbląskiego pięściarstwa przygasła już jakiś czas temu. Czy jest szansa, że Tygrys Elbląg lub jacyś inni bracia Kośmider to zmienią? 
 
 - W tej chwili do Tygrysa przyszła nowi trenerzy Patryk Bursztynowicz i Patryk Drzewiecki, nadal działa tam Tomasz Chwoszcz. Jest szansa, że ten boks wróci w Elblągu do łask. Wiem, młodzi wolą teraz siedzieć przed komputerem, ale widzę, że coraz więcej osób interesuje się tym sportem. Mam nadzieję, że to idzie w dobrym kierunku. 

 

Fot. archiwum prywatne Adam Kośmider

NJ

Artykuły powiązane

:

Wyniki rekrutacji do szkół średnich. Które licea i technika w Elblągu były najbardziej oblegane? 
Które licea i technika w Elblągu były najbardziej oblegane?  (8)
Ojciec chrzestny elbląskiego boksu - Hieronim Kozakiewicz
Ojciec chrzestny elbląskiego boksu - Hieronim Kozakiewicz (11)

Komentarze (12):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
03.08.2021, 19:49 nord: A co P. Adam robi obecnie , może aktualizacja na ten temat zrobi NJ ?
03.08.2021, 20:15 Anka: Dobrze, ze Elbląg ma się kim pochwalić :) Brawo Adaś!
03.08.2021, 20:26 Kaaia: Brawo, brawo! Więcej takich historii!
03.08.2021, 21:37 kibic: Jest co wspominać !!! Mam nadzieję, że wrócą te dobre czasy dla elbląskiego boksu! Brawa dla Pana Adama i jego braci!!!
04.08.2021, 04:54 Norek: A który to trener Adama stoi koło Michalczewskiego?
04.08.2021, 04:55 Buhaha: Trener Hirek kazali pisać to piszą bzdety, parcie na media wciąż aktualne
04.08.2021, 07:17 Wowka: Serdeczne pozdrowienia dla wszystkich braci oraz gratulacje dla rodziców.
04.08.2021, 07:36 Pan: A może wywiad z którymś z braci pryczkow też dużo zrobili dla klubu.
04.08.2021, 10:07 Zainteresowana: A jak dla mnie to zostało pominietych kilka osob w tym artykule jak np. Marcin Pryczek I Sebastian Wołkowski ale to pewnie przez chec ukrycia ciemnej strony gwiazdy. Jak wypadek podczas jednych z zawodow I trepanacja czaszki zawodnika.
04.08.2021, 15:55 Pies : Kto bursztynu tam wrzucił ? Serio ktoś taki? Masakra
04.08.2021, 16:26 taaa: boks w elblagu skonczyl sie gdy zaorali hale w modrzewiu i start przestal stniec a o tych "miszczach"nie slyszalem
04.08.2021, 20:22 Addek: Adam jak zwykle z szacunkiem do wszystkich. klub próbuje zbudować sie na nowo. Treningi to tylko Patryk Bursztynowicz i Tomek Chwoszcz. Obaj spoko trenerzy. w końcu są trzy grupy treningowe i każdy może potrenować. nawet Ci co nie mieli nic wspólnego z boksem.


Inne artykuły:

Elektroniczne potwierdzenia na PUE dla świadczeniobiorców
Elektroniczne potwierdzenia na PUE dla świadczeniobiorców
Pucharowa runda wstępna w Siedlcach
Pucharowa runda wstępna w Siedlcach
Trwa budowa nowego przedszkola i żłobka na Zatorzu - zobacz zdjęcia
Trwa budowa nowego przedszkola i żłobka na Zatorzu - zobacz zdjęcia (3)
Biskup elbląski apeluje do... niezaszczepionych: Nasze życie jest kruche, nie rezygnujcie ze szczepień
Biskup elbląski apeluje do... niezaszczepionych: Nasze życie jest kruche (19)
Pojemniki na zakrętki stanęły w Elblągu. "To kolejny przykład działań proekologicznych"
Pojemniki na zakrętki stanęły w Elblągu. "To przykład działań proekologicznych" (28)
Zagłosuj na ukwiecony Elbląg
Zagłosuj na ukwiecony Elbląg (1)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.