Inwestycja przy ul. Wapiennej stanęła pod znakiem zapytania. Na lokalizację budynku wielorodzinnego z podziemnym garażem w tym miejscu zgodzili się elbląscy radni. Uchwałę w tej sprawie unieważnił jednak wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.
W czerwcu podczas sesji elbląscy radni przyjęli uchwałę w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Wapiennej w Elblągu. Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki unieważnił ją. Decyzję uzasadnia tym, że wniosek inwestora nie uzyskał akceptacji Zarządu Dróg.
Uzgodnienie zarządcy drogi, było negatywne. Zarząd Dróg, zakwestionował przyjęcie przez inwestora 33 miejsc postojowych w hali garażowej pod budynkiem oraz założenie, że pozostałe zapotrzebowanie na miejsca postojowe, zostanie zabezpieczone przy istniejących drogach publicznych. Zdaniem zarządcy, rozwiązanie takie jest niedopuszczalne, z uwagi na duży deficyt miejsc postojowych w obszarze Starego Miasta w Elblągu. Może to spowodować utrudnienia w ruchu i pogorszyć warunki bezpieczeństwa. Z opisu przebiegu procedury nie wynika, aby wnioskodawca zmodyfikował wniosek, uwzględniając zastrzeżenia zawarte w uzgodnieniu. Nie bez znaczenia pozostaje, że minimalna liczba mieszkań dla inwestycji, ustalona została na 40, zaś maksymalna – na 60. Wskazuje to, że zapotrzebowanie w zakresie miejsc parkingowych, może znacznie przewyższać liczbę miejsc zapewnionych na planowanym parking podziemnym
- czytamy w rozstrzygnięciu wojewody warmińsko-mazurskiego.
- W tej sytuacji, wobec braku uzgodnienia wniosku z zarządcą drogi, zdaniem organu nadzoru, Rada Miejska w Elblągu, nie mogła podjąć uchwały o ustaleniu lokalizacji inwestycji. Brak uzgodnienia w tym zakresie, powodował konieczność przyjęcia uchwały o odmowie ustalenia lokalizacji przedmiotowej inwestycji mieszkaniowej. (...) Wniosek inwestora, który nie uzyskał akceptacji ze strony właściwego zarządcy drogi, oznacza brak zgody na akceptację rozwiązania, przedłożonego we wniosku inwestora. (...) Mając na uwadze powyższe, wobec braku wymaganego uzgodnienia wniosku z właściwym zarządcą drogi, skutkującego brakiem akceptacji rozwiązania inwestycyjnego przez właściwy organ, należało rozstrzygnąć jak w sentencji - dodaje wojewoda Artur Chojecki.
Przypomnijmy, chodzi o budynek, który miałby stanąć przy ul. Wapiennej, przy skrzyżowaniu z Bulwarem Zygmunta Augusta.
Projektuje się budynek mieszkalny wielorodzinny z garażem podziemnym, stanowiący uzupełnienie Starego Miasta. Dojścia do klatek schodowych dla mieszkańców oraz wjazd do garażu zaprojektowano od wnętrza kwartału, skomponowane one zostały z elementami zieleni, zorganizowanie rampy dla niepełnosprawnych oraz wydzielające przestrzeni dla mieszkańców (tarasy mieszkań, zieleń). Wejście do klatek schodowych zaprojektowano od strony wewnętrznego podwórka – umożliwia to oddzielenie strefy przeznaczonej głównie dla mieszkańców od ruchu pieszego i jezdnego w ul. Wapiennej i Bulwaru Zygmunta Augusta. Garaż zaprojektowano na kondygnacji podziemnej
- czytamy we wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji, który deweloper złożył w marcu.
Na rozstrzygnięcie nadzorcze przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie za pośrednictwem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, w terminie 30 dni licząc od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Być może nad sprawą jeszcze raz pochylą się elbląscy radni. Do tematu wrócimy.