Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
01.09.2021 19:00

Elbląski szpital miał prowadzić badania. Pacjenci z COVID-19 dostawali amantadynę?


Elbląski szpital miał prowadzić badania. Pacjenci z COVID-19 dostawali amantadynę?


Badania kliniczne, które mają przesądzić o skuteczności stosowania amantadyny w leczeniu COVID-19, trwają w Polsce od kilku miesięcy. Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu miał być jednym z kilkunastu ośrodków, w których są one prowadzone. Zapytaliśmy, czy lek był już podawany hospitalizowany tu pacjentom.

 

Do tej pory nie mieliśmy pacjentów, którzy kwalifikowaliby się do udziału w tym badaniu. Amantadyna, jeżeli miałaby być stosowana u pacjentów, musi być ponadawana im na bardzo wczesnym etapie choroby. Obecnie w naszym szpitali nie ma chorych na COVID-19. Wcześniej jednak trafiały do nas osoby w poważniejszych stanach, dlatego też amantadyna nie była u nas testowana

 

- mówi Jacek Wójcik, zastępca dyrektora Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu.
 

Przekonuje, że medykament raczej nie jest stosowany w elbląskim szpitalu w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19. 


 

Być może w pojedynczych przypadkach amantadyna została podana naszym pacjentom, nie były to jednak badania kliniczne. Z tego co wiem, z tych badaniach, które są prowadzone na chorych, którzy do szpitala nie trafiają, amantadyna nie działa w przypadku COVID-19. Bez względu na to, czy się ją podaje, czy nie, efekt jest jak po placebo. Takie mamy wstępne doniesienia i ich się trzymamy. Do nas trafiają pacjenci z niewydolnością oddechową i sercową, za późno na podawanie amantadyny. Ona dla tych osób byłaby dodatkowym obciążeniem dla organizmu

 

- dodaje wicedyrektor elbląskiego szpitala. 
 

Przypomnijmy. Amantadyna od lat stosowana była w chorobie Parkinsona. W ubiegłym roku niektórzy lekarze zaczęli ją również podawać chorym na COVID-19 przekonując o pozytywnym działaniu tego leku w walce z koronawirusem. Czy tak jest rzeczywiście? Pomóc w uzyskaniu odpowiedzi na to pytanie mają właśnie badania kliniczne nad amantadyną w leczeniu COVID-19 prowadzone w Polsce od wiosny tego roku. Projekt finansowany z Agencji Badań Medycznych prowadzą: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie oraz z Górnośląskie Centrum Medyczne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a finansuje Agencja Badań Medycznych. Same badania ma przeprowadzać kilkanaście ośrodków, w tym również Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu. 
 

Docelowo, jak informowała ABM, badania mają objąć 700 pacjentów, którym podawany będzie lek lub placebo. Udział w nich jest dobrowolny. Problemem może być jednak rekrutacja pacjentów. Przykładowo do tej pory, udział w części projektu, za którą odpowiada lubelski szpital, wzięło kilkudziesięciu pacjentów - powiedział PAP kierownik Kliniki Neurologii SPSK Nr 4 w Lublinie prof. Konrad Rejdak. Ekspert podkreślał, że u żadnego z pacjentów nie zaobserwowano działań niepożądanych związanych z procedurą leczenia. Na końcowe wyniki badań musimy jeszcze poczekać. 

Natasza Jatczyńska

Artykuły powiązane

:

Działalność Pododdziału Udarowego w WSzZ nadal zawieszona. Gdzie elblążanie mogą szukać pomocy neurologicznej?
Działalność Pododdziału Udarowego w WSzZ nadal zawieszona (13)
Cudowny lek na COVID-19? Badania nad amantadyną w elbląskim szpitalu
Cudowny lek na COVID-19? Badania nad amantadyną w elbląskim szpitalu (8)

Komentarze (12):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
01.09.2021, 19:04 J&J: Cytat: Takie mamy wstępne doniesienia i ich się na razie trzymamy. Ciekawe stwierdzenie.
01.09.2021, 19:08 Gcg: https://pulsmedycyny.pl/amantadyna-a-covid-19-sa-pierwsze-wnioski-z-badan-1125398
01.09.2021, 20:14 ...: Może gdyby stosowali, mój tata miałby szansę przeżyć...Wiem, że jest stosowana nie tylko we wczesnym etapie. I pomaga.
01.09.2021, 21:04 Filmoman: A co to ja? Świnka doświadczalna jestem?
01.09.2021, 21:25 ukta: Odpowiedż tylko potwierdza, że nie stosowali, słyszeli, że nie pomaga. Czy to jest udział w badaniu klinicznym, czy coś wręcz odwrotnego.
01.09.2021, 21:57 Machupichcę: "Przekonuje, że medykament raczej nie jest stosowany w elbląskim szpitalu" - również ciekawe stwierdzenie
02.09.2021, 05:39 obserwator: zrozumcie pana dyrektora...powie coś niezgodnego z linią jedynie słusznej partii i leci ze stanowiska.to już lepiej tak powiedzieć żeby nic nie powiedzieć.
02.09.2021, 07:16 Ploterek: Szczepionek nie chcecie brać, bo eksperyment itd bla bla bla, ale Amantadyne to byście łykali garściami, bo jakiś tam konował na YT powiedział, że pomaga. Polska, mój kraj, taki piękny (głupi)
02.09.2021, 09:02 uma: Stary lek nagle zawalidrogą, a szczepionka nagle jednym powszechnym sposobem. Grupa dla ludzi starszych również groźna, ale czy szczepią się wszyscy? Nakręcana psychoza od rana do wieczora nie służy. zdrowiu.
02.09.2021, 09:54 Citylover: Konowały zacznijcie leczyć ludzi, a nie tylko podłączać ich w stanie agonalnym do respiratorów. Amantadyna jest lekiem stosowanym przy leczeniu GRYPY!!! TAK JEST W ULOTCE!! Przestańcie kłamać, że tylko to jest lek na Parkinsona!
02.09.2021, 22:33 odiprofanumvulgus: Konowały w dobie zarazy maja się jak pączki w maśle. Rzeka dodatkowego, niemałego siana płycie wartko. A że ludzie umierają... cóż, przecież każdy umrze! Wielu z nich tak odpowiada.
19.11.2021, 11:03 anonim: nie dziwię się, że nie ma chętnych. Nie chciałbym być chory i trafić do grupy z placebo...


Inne artykuły:

Elbląg: Policjanci na przejściach dla pieszych przy szkołach
Elbląg: Policjanci na przejściach dla pieszych przy szkołach (8)
Zatrzymani za rozbój na właścicielu restauracji w Krynicy Morskiej - zobacz film i zdjęcia
Zatrzymani za rozbój w Krynicy Morskiej - zobacz film i zdjęcia (5)
Koronawirus: Coraz więcej nowych zakażeń w Polsce. 8 nowych przypadków w regionie
Coraz więcej nowych zakażeń w Polsce. 8 nowych przypadków w regionie (1)
Pierwszy dzwonek. Miejskie rozpoczęcie roku szkolnego w nowej placówce (zobacz zdjęcia)
Pierwszy dzwonek. Miejskie rozpoczęcie roku szkolnego w nowej placówce (8)
Elbląg pamięta! 82. rocznica wybuchu II wojny światowej
Elbląg pamięta! 82. rocznica wybuchu II wojny światowej (2)
Prawie 30 proc. wzrost zakażeń od wczoraj w kraju. W Elblągu 2 nowe przypadki
Prawie 30 proc. wzrost zakażeń od wczoraj w kraju. W Elblągu 2 nowe przypadki (7)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.