Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
13.09.2021 19:45

Parlamentarzyści i samorządowcy rozmawiali o przyszłości. „To znamienne,że dla naszego regionu nie mówimy jednym głosem”


Parlamentarzyści i samorządowcy rozmawiali o przyszłości. „To znamienne,że dla naszego regionu nie mówimy jednym głosem”


W Urzędzie Miejskim w Elblągu odbyło się dziś (13 września) wyjazdowe posiedzenie Warmińsko-Mazurskiego Zespołu Parlamentarnego. Tematem spotkania były oczekiwania samorządów subregionu elbląskiego wobec nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2021-2027 oraz Krajowego Programu Odbudowy.
 
W spotkaniu wziął udział m.in. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski, Przewodniczący RM Antoni Czyżyk, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Miron Sycz oraz samorządowcy z Tolkmicka czy Braniewa.
 
 
Zespół Parlamentarny skupia parlamentarzystów i parlamentarzystki, którzy starają się dla regionu elbląskiego i Powiśla o możliwość rozwiązywania problemów. Z jednej strony mówimy o tym, co jest możliwe w ramach środków rządowy, ale też słyszymy o problemach samorządowców, jak oni postrzegają te sytuacje. To jest clou dzisiejszego spotkania
 
– mówiła posłanka Lewicy Monika Falej, wiceprzewodnicząca Zespołu.
 
Czemu poświęcone było dzisiejsze posiedzenie Zespołu? - Samorządowcy podkreślali, że brakuje strategicznych działań systemowych jeżeli chodzi o Żuławy – opowiadała Monika Falej. - Była mowa także o tym, że przewlekłość procedowania niektórych programów jest zbyt długa, bo okazje się, że one nie nachodzą się z budowaniem budżetów dla samorządów.
 
Podczas spotkania Prezydent Elbląga zaprezentował stan przygotowań naszego miasta do nowej perspektywy finansowej oraz przedstawił najważniejsze projekty, o których dofinansowanie Miasto będzie zabiegać w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021 – 2027 oraz Krajowego Planu Odbudowy.
 
- Dotyczą one między innymi: dalszej rozbudowy portu morskiego, zabezpieczenia przeciwpowodziowego miasta, rewitalizacji Wyspy Spichrzów, kąpieliska miejskiego, przebudowy systemu produkcji i dystrybucji ciepła, rozbudowy tras rowerowych, czy budowy linii tramwajowej w Al. Odrodzenia wraz z zakupem kolejnego taboru tramwajowego – wymieniał Witold Wróblewski. - Przypomnę, że dotychczas nasz samorząd zrealizował projekty na łączną kwotę ponad 1,4 mld zł z dofinansowaniem ze środków unijnych w wysokości prawie 1 mld zł. Tylko w latach 2014-2021 pozyskaliśmy środki zewnętrzne ( z UE i budżetu państwa) w kwocie ponad 365 mln zł na realizację łącznie 88 projektów.
 
 
Podczas dzisiejszego spotkania z parlamentarzystami poruszone zostały również inne problemy, z którymi jako samorządowcy borykamy się na co dzień. Dotyczą one przede wszystkim finansów - szczególnie w kontekście planowanego Polskiego Ładu i kolejnego uszczuplenia dochodów samorządów - dla Elbląga to strata ponad 43 mln zł., czy prawa zamówień publicznych
 
– mówił Witold Wróblewski.
 
- Cieszę się, że parlamentarzyści wyszli z propozycją spotkania się z samorządowcami. Dzisiaj główny problem, który wszyscy zauważyliśmy dotyczy dochodów własnych poszczególnych samorządów, którzy są naszymi głównymi beneficjentami. Proponuje się korzystanie z pożyczek, a trudno będzie znaleźć wkład własny nawet przy dotacji 15 proc. Przy założeniu, że ceny rosną jest to już więcej niż 15 proc. Teraz okazało się, że to jest 30-50 proc. Taka perspektywa nie jest ciekawa – zaznaczył Miron Sycz.
 
- Myślę, że to jest moment, w którym ustawa o zamówieniach publicznych powinna być od nowa napisana. Ta ustawa już tyle razy była poprawiana, a nadal są zgłaszane problemy z jej funkcjonowaniem szczególnie jeśli chodzi o samorządy, które posługują się nią na co dzień. To jest temat bardzo ważny dla parlamentarzystów i parlamentarzystek – zapewniała Monika Falej.
 
Posłanka Lewicy przyznała, że zaniepokoił ją zwrot „udało się”, który często padał ze strony samorządowców. - To pokazuje, że nie ma strategii, nie ma przemyślanych rzeczy, jak samorząd powinien funkcjonować – stwierdziła. - Nie może być tak, że samorząd funkcjonuje od „udało się” do „udało się”. Dla mnie jest to bardzo smutna refleksja. Samorząd musi planować, mieć perspektywę wieloletnią, a tu okazuje się, że wiele samorządów w naszym regionie tak nie funkcjonuje.
 
 
Jesteśmy na tym etapie, że mamy, jako Regionalny Program Operacyjny, do dyspozycji prawie 1 mld 732 mln euro. Duża część tych środków jest przeznaczona na konkretne cele, np. na klimat, transport, przedsiębiorczość. Niewiele pozostaje nam środków, żeby regulować pewnego rodzaju programy
 
– mówił Miron Sycz.
 
W posiedzenie wzięło udział jedynie czterech parlamentarzystów. - To jest zasmucające. Parlamentarzyści z Prawa i Sprawiedliwości nie zapisali się do tego zespołu mimo naszych osobistych rozmów z posłami PiS-u – mówiła Monika Falej. - To znamienne, że dla naszego regionu nie mówimy jednym głosem.
 
 
Nie możemy pozwolić sobie na to, aby pozostawić Zalew Wiślany tylko z przekopaną Mierzeją. Bez inwestycji w port elbląski taka inwestycja wydaje mi się mało sensowna, dlatego Zarząd Województwa postanowił rozbudowę portu elbląskiego ustanowić jako podstawowy priorytet
 
– dodał Miron Sycz.

 

 

 

 

KJ

GALERIA ARTYKUŁU
Artykuły powiązane

:

Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej w Elblągu. Miasto odczuje skutki lex TVN?
Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej w Elblągu. Miasto odczuje skutki lex TVN (26)
„Za chwilę mieszkańcy będą pytali gdzie jest komunikacja miejska, pomoc społeczna, co z edukacją”
„Zaraz mieszkańcy będą pytali gdzie jest komunikacja miejska,pomoc społeczna" (49)
Finanse polityków ucierpiały w czasie pandemii? Przeglądamy oświadczenia majątkowe posłów
Finanse polityków. Przeglądamy oświadczenia majątkowe posłów okręgu elbląskiego (13)
Młodzi chcą w Parlamencie zawalczyć o godne miejsce na rynku pracy. „Bezpłatne staże to czysty wyzysk”
Chcą walczyć o godne miejsce na rynku pracy. „Bezpłatne staże to czysty wyzysk" (11)

Komentarze (22):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
13.09.2021, 20:16 obserwator zdarzeń: Posiedzieli pogadali i co z tego wyniknie ? NIC. Ciepło? Panie Prezydencie sprawuje Pan nadzór przez prawie 7 lat . A wcześniej wice . Nic w tym temacie nie zostało zrobione i w obecnej kadencji dalej nic. To wszystko wygląda na dalsze pudrowanie syfa.
13.09.2021, 20:26 nazek: Syf Kiła i Mogiła.
13.09.2021, 20:47 ***** ***: Trza tepic ten syf pisowski , ludzi bez mozgu , bez wlasnego zdania pieski kaczafiego
13.09.2021, 21:26 liberalni jurgieltnicy: Bełkot i bicie piany neoliberalnych POputczików - z interesujących szczegółów, to znowu trzeba uważać i słać monity do wojewody oraz marszałka, żeby Wróblewskiemu czasem nie dał kasy na zaoranie elbląskiego kąpieliska miejskiego, Wyspy Spichrzów czy budowę kolejnego poronionego odcinka trakcji tramwajowej, jak już raz zrobił z łącznikiem przez Pl. Konstytucji ten szkodnik sakramencki. PiSowcy, w Was cała nadzieja - czyńcie swoją powinność.
13.09.2021, 22:38 aaass: Tragedia !!!!!
13.09.2021, 23:04 Pucio pucio: kazde pokolenie ma swój czas ,no wlaśnie......! Czas juz odpuścić ten bełkot !
13.09.2021, 23:10 Karol: Rada Starszych -:)
13.09.2021, 23:17 Gadka szmatka: Moja mowa będzie krotka, przestańcie ***.. wystarczy popatrzeć co stalo się z miastem i na dziś nie jest to wina nowego ładu, dobrej bądź zlej zmiany tylko ......palcem nie trzeba wskazywać bo jest to oczywiste!
14.09.2021, 09:12 bezRadny: Ja się tylko zapytam "gdzie maseczki i 2 metry odstępu"?
14.09.2021, 09:43 realne_wyniki: Siedzą, ***zą w stołki, a tak naprawdę się nic nie dzieje. Zacznijcie uwalniać działki na sprzedaż zarówno przemysłową, jak i detaliczną pod domki. W prywatnej korporacji by Was szybciutko pożegnali.
14.09.2021, 09:46 żałośni bredziarze: Odstawiacie szopki dla ciemnego ludu. jacy parlamentarzyści? Tylko Falej coś bełkocze nie na temat. Co ta Falej robiła dla Elbląga np. w minione wakacje? Wróblewski - żenada kolejny raz. O czym on bredzi? Miasto ma żyć a nie być ciągle tylko łatane. jakich inwestorów znalazł? Jak uporządkował okupowane od dziesięcioleci "budowy" i sprzedane pod zabudowę place miejskie? Jak, i czy w ogóle, zreformował czy zestandaryzuje UM i spółki miejskie? Co mówili i kto, samorządowcy z Tolkmicka i Braniewa? Do Sycza nie przybył nawet samorząd ukraińców z Górowa. Ela siedzi zamiast zadbać o szpital - poczekaj Ela od izby przyjęć do nocnej opieki, o zamkniętych oddziałach brak słów. Weźcie się lenie do roboty i kupcie sobie wstyd, honor, przyzwoitość. Miasto macie "tam" - teraz lecicie z kampanią.
14.09.2021, 09:59 wzór i podobieństwo "jego"?: Każde wasze "posiedzenie" jest karą dla lekko inteligentnego. jesteście leniwi, aroganccy, kłamliwi, bez godności i przyzwoitości. Jak mantrę powtarzacie usprawiedliwienie swojego nieróbstwa. PO, PSL, teraz "lewica", Wróblewski - zero samorządowości tylko jęki że majty przeszkadzają. Mając honor, i nie chcąc pracować i pozwolić pracować podwładnym, uczciwy człowiek ustąpił by z urzędu. Negatywna krytyka np. "prezydenta" to nie jest pojedynczy głos. Jakie są wnioski z tej siczowej narady u atamana Sycza? Obrzydliwi !!!
14.09.2021, 10:23 Kryspin: Leonard nie wziął udziału, bo nie ma nic do powiedzenia. On pewnie wie jedynie ile dostaje diety, a SMS-em z przekazem dnia z Nowogrodzkiej dostaje instrukcje który guzik nacisnąć i kiedy. Takich mamy regionalnych PiS-owskich parlamentarzystów. Żenada.
14.09.2021, 10:32 kij: To port będzie rozbudowany aż do Rychlik / stąd obecność wójta /? Czy powstanie z tego spotkania jakoweś "memorandum"?
14.09.2021, 11:31 xccc: a Gelert znowu lata i pozuje,a w szpitalu bajzel, ale bierze ponad 27 tysięcy pensji miesięcznie, to jest skandal
14.09.2021, 11:31 ~ ***** ***: oto wyborcy opozycji powtarzają jej program.
14.09.2021, 12:00 PARODIA : Nawet gdyby to posiedzenie odbyło się w moim kiblu i tak nic dobrego dla mojego MIASTA Elbląg by nie dalo. Od tylu LAT olsztyn zgarnia cala kasę i się rozbudowuje. A w Elblągu nie ma za co budować i kupować. Nawet z B O Elbląga zabierane sa pieniadze bo z olsztyna guzik nie kasa. Planujecie nowe tramwaje to badziewie krótkie lub niemieckie z demobilu które zamiast wozić stoją w zajezdni. Elbląska komunikacja to zbieranina złomu bez klimy. Obiecanki z linia tramwajowa przez zawade tj ul.odrodzenia i ul.mazurska to bajka. Nadal kolej nadzalewowa zablokowana przez marszałka niszczeje. Od lat Elbląg JEST zalewny cofka i nie potraficie zrobić tego raz a dobrze. Gdzie podziewaja się pieniądze na ELBLĄG i te cele. Wyspa spichrzow non stop obietnicę a co jest widzimy PASTWISKO. jak długo będziemy czekać by kanału w koło wyspy był zdatny do przełynięcia kajakiem,rowerem wodnym. Czy naprawdę tego nie widzicie CZY walicie aby było. Prawda boli lecz szczera.
14.09.2021, 12:05 ZROZUMCIE : Tak dlugo jak będą zasiadaly te osoby siedząca od lat i nigdy i nic dobtego nie wyniknie dla Elbląga i mieszkańców. Nie dla P O i PSL i SLD jesteście skonczeni od czasu gdy rzadziliscie w Polsce.
14.09.2021, 12:33 ***** ***: Do xccc pajacu pisowski a co twoja sekta zrobila dobrego?? Podpowiem ci NIC
14.09.2021, 13:41 hd: To nie jest nasz region, lewacki babochłopie. Czy rozliczyłaś się już z liczenia wiernych w kościołach, pandemiczna donosicielko?
14.09.2021, 22:48 monfal: Pani Monika Falej poseł na Sejm RP przez całe spotkanie nie zabierała głosu . Z relacji wynika, ze była bardzo aktywna. No cóż najważniejsza jest reklama.
15.09.2021, 11:08 wnioski z gazowania w fotel?: ~monofal - a która/y powiedział coś sensownego? Ela , portas, sycz, ... ? zawezwali tych biedaków z gmin aby była publika, bo "naszych" już brakuje - zasiadła cała po, lewica, psl - wszyscy miejscy członkowie (dosłownie) tych organizacji.Aby wróblewski miał narcystyczną satysfakcję że jest ważny, to wezwano wójtów, burmistrzów, ... . A o czym bredził Wróblewski? Bredził o tym co niewtajemniczonym "obcym" jeży włos na łysej pale - on pozyskał i "zainwestował" miliardy. W mieście się już na to nie nabierają - takie spotkanie mógł zorganizować w amfiteatrze na Dolince, a po przerwie warsztaty szukania kasy w szuwarach basenu Adolfa. Takie jest ego jego. W mieście już nawet RM milcząco wymacuje łapkami, bo szkoda słów. W listopadzie zaprosi sołtysów z Głódziem na czele - uwierzą.


Inne artykuły:

Nietrzeźwi kierowcy na elbląskich drogach. W weekend zatrzymano sześciu
Nietrzeźwi kierowcy na elbląskich drogach. W weekend zatrzymano sześciu
Wspólne ćwiczenia żołnierzy 43blp ze Strażą Graniczną
Wspólne ćwiczenia żołnierzy 43blp ze Strażą Graniczną (9)
W Elblągu przybyło dziś 6 chorych na COVID-19. W Polsce 537
W Elblągu przybyło dziś 6 chorych na COVID-19. W Polsce 537 (3)
Potrącenie pieszego na ul. Hetmańskiej. W rowerzystkę samochód uderzył na Marymonckiej
Potrącenie pieszego na ul. Hetmańskiej. Rowerzystka potrącona na Marymonckiej (3)
Jantar Elbląg Mistrzem Polski!
Jantar Elbląg Mistrzem Polski! (2)
Szczepienia w elbląskich szkołach. "Spośród wszystkich uczniów mamy 1 chętnego" 
Szczepienia w elbląskich szkołach. "Spośród wszystkich uczniów mamy 1 chętnego"  (13)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.