Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
15.09.2021 13:00

Deszczowy ogród w Parku Kajki i 5 innych projektów. Znamy wyniki Zielonego Budżetu


Deszczowy ogród w Parku Kajki i 5 innych projektów. Znamy wyniki Zielonego Budżetu


Elblążanie wybrali sześć projektów, które zostaną zrealizowane z Zielonego Budżetu. Najwięcej głosów zdobył pomysł utworzenia w Parku Kajki mini ogrodu deszczowego. Jakie jeszcze miejsca się zazielenią? 

 

Zakończyło się głosowanie w ramach Zielonego Budżetu Elbląga. Do wyboru było 11 pomysłów na zazielenienie miasta, zgłoszonych przez samych elblążan i pozytywnie zweryfikowanych przez urzędników. Ostatecznie do realizacji wytypowano 6 projektów. Zostały one zaprezentowane dziś, 15 września, podczas konferencji prasowej prezydenta Elbląga. 

Na realizację Zielonego Budżetu przeznaczono 25 tys. zł. Początkowo zakładaliśmy, że wybranych zostanie 5 projektów o wartości 5 tys. zł każdy. Dzięki temu, że część projektów była tańsza, i ta pula nie została wyczerpana, zrealizowanych zostanie 6 projektów. Najwięcej, bo 343 głosy, otrzymał pomysł utworzenia mini ogrodu deszczowego w Parku Kajki. Na drugim miejscu znalazł się projekt Upięknijmy al. Grunwaldzką. W pobliżu pętli tramwajowej, między budynkami a torami tramwajowymi, zostaną wykonane nasadzenia, które trochę wygłuszą i wypięknią to podwórko

- mówi Marek Pilichowski dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UM.

 

Pozostałe wybrane projekty to: nasadzenia przy al. Grunwaldzkiej (w pobliżu pętli tramwajowej, między budynkami a torami tramwajowymi), szałwiowe pola w Parku Modrzewia, kwietna łąka przy ul Okólnik oraz zieleńce przy ul. Wodnej i ul. Nowowiejskiej. W głosowaniu wzięło udział 1300 osób. 102 głosy były nieważne. 

 

Przypomnijmy. Zielony Budżet Elbląga 2021 to nowa inicjatywa. W tym roku mieszkańcy po raz pierwszy mogli zgłaszać swoje pomysły na zazielenienie Elbląga - dokonanie dodatkowych nasadzeń w wybranych miejscach, czy też utworzenie całkiem nowych zieleńców, skwerów. Do Ratusza wpłynęły 62 wnioski. 11 zostało pozytywnie zweryfikowanych i poddanych pod głosowanie. Te odrzucone nie spełniły wymogów. Brak zgody właściciela terenu, na którym zaplanowano nasadzanie czy zlokalizowanie nasadzeń nad sieciami to tylko niektóre z przyczyn, które spowodowały dyskwalifikację tak wielu projektów. 
 

Elbląg jest pięknym zielonym miastem, a dzięki Zielonemu Budżetowi będzie jeszcze piękniejszy. Dodatkowo mieszkańcy zagospodarują swoje otoczenie, zgodnie ze swoimi oczekiwaniami

- podkreśla Michał Missan, wiceprezydent Elbląga. 

 

Realizację projektów, zgodnie z regulaminem budżetu, zaplanowano na październik i listopada. - Prosiłbym o wyrozumiałość co do tych terminów. Nie chcielibyśmy na siłę nasadzać np. drzewa, które w tym terminie mogłyby się nie przyjąć. Nasadzenia na pewno zostaną wykonane jeszcze w tym roku - dodaje Pilichowski. 
 

Czy Zielony Budżet doczeka się kontynuacji? To, jak podkreślał prezydent Elbląga, będzie zależało od możliwości finansowych miasta. 
 

- Zapowiadany przez rząd Polski Ład dosyć mocno demoluje finanse samorządów, nie tylko Elbląga. Na dzień dzisiejszy czekamy, żeby ktoś nam wyjaśnił, jak będzie wyglądać ta ostateczna wersja budżetu - mówi Witold Wróblewski.

 

Projekty wybrane do realizacji:

 

1. Mini ogród deszczowy w Parku Kajki - 343 głosy, koszt: 4 tys. zł

 

2. Upięknijmy Aleję Grunwaldzką  - 153 głosy, koszt: 3,7 tys. zł.
 

3. Szałwiowe pola w Parku Modrzewie - 147 głosów, koszt: 4 917 zł

 

4. Kwietny ul. Okólnik - 116 głosów, koszt:  1 555 zł

 

5. Zieleniec przy ul. Wodnej - 95 głosów, koszt:  4 188 zł

 

6. Zielony relax (ul.Nowowiejska)  - 87 głosów, koszt:  4 998 zł.

NJ

Artykuły powiązane

:

Blisko 300 mieszkań więcej na Zatorzu. Przy Malborskiej powstanie nowe osiedle
Blisko 300 mieszkań więcej na Zatorzu. Przy Malborskiej powstanie nowe osiedle (13)
Elbląscy ratownicy. Premier obiecał podwyżki, co na to dyrekcja szpitala?
Elbląscy ratownicy. Premier obiecał podwyżki, co na to dyrekcja szpitala? (14)

Komentarze (7):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
15.09.2021, 13:13 Kot Prezesa: PrzyPOmnijmy zatem dla POrządku, że ten śmiechowy tzw. Zielony Budżet, to nic innego, niż przesunięte z regularnego Budżetu Obywatelskiego środki mieszkańców w wys. 30 tys. złotych, z których jeszcze 5 tysia zajumał Wróblewski na organizację POciesznego POmysłu i akcji promocyjnej swojej urzędowej osoby oraz lib-totumfackich na okoliczność zakupu paru śmietników na kapsle od butelek, przy których nie omieszkał też zorganizować prasowej fety za publiczne piniondze; Warto zauważyć przy tej okazji, że od urzędniczego mieszania herbata nie staje się słodsza, choć oczywiście POlansować się i udawać, że coś się robi dla przyrody w mieście - niestety - można.
15.09.2021, 13:35 Pijak: 4. Kwietny ul. Okólnik - 116 głosów, koszt: 1 555 zł ???????????? Okólnik, na tym zadupiu???????
15.09.2021, 14:14 Anonim: A to wszystko dzięki grupie Bez Lipy! Brawo dla nich :)
15.09.2021, 14:18 Elblążanka: Brawo Grupa Bez Lipy!! Szukam o Was wzmianki w artykule, szukam, szukam, szukam...no nic. W komentarzach będzie! brawo!
15.09.2021, 17:03 Pisowiec: I po co komu te kolory, tylko kojarzą mi się z pedałami, wylać beton, postawić bloki z wielkiej płyty i po problemie, ale oczywiście POpaprance chcą dbać o to, żeby miasto jakoś wyglądało. Tak to by się szwagrowi dało dobry kontrakt na wylanie betonu, to i jeszcze rodzina by zarobiła, a tak? Szkoda gadać, PO won!!
15.09.2021, 19:10 sromotnik: Było dosyć fajnie dopóki nie odezwał się Wróblewski. Jemu rząd zabrał 25 000 na zieleń, ale nie zabrał prawie 200 000 bez konsultacji z mieszkańcami na pomnik dla fanaberii Marysi z szablą w pochwie u boku. Może jednak wąska specjalizacja śmietnikowa i melisa, bo co japę otworzy , to woła "ogołocili" i lekką łapą wydaje krocie.
16.09.2021, 15:51 Boleckrolewski: Do Pisowca: pewnie dawno nikt cię nie przybolcował, stąd te frustracje


Inne artykuły:

Elbląg: Zatrzymani pod zarzutem posiadania narkotyków
Elbląg: Zatrzymani pod zarzutem posiadania narkotyków (2)
Mickiewicza: Zderzenie trzech aut. 38-latka zignorowała znak "stop"?
Mickiewicza: Zderzenie trzech aut. 38-latka zignorowała znak "stop"? (9)
Policjanci z Elbląga w akcji z dronem na DK22 - zobacz film
Policjanci z Elbląga w akcji z dronem na DK22 - zobacz film (13)
To były aktywne Wakacje z MOSiR-em
To były aktywne Wakacje z MOSiR-em (1)
Większość uprawnionych złożyła wnioski o wypłatę 300+
Większość uprawnionych złożyła wnioski o wypłatę 300+ (2)
Tak źle nie było od maja. Wzrost zakażeń i zgonów. Coraz więcej osób w szpitalach
Tak źle nie było od maja. Wzrost zakażeń i zgonów.Coraz więcej osób w szpitalach (10)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.