Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
20.09.2021 10:00

Święto Żuławiaków. Zapraszamy na VIII edycję Dnia Osadnika


Święto Żuławiaków. Zapraszamy na VIII edycję Dnia Osadnika


W sobotę 25 września odbędzie się ósma edycja Dnia Osadnika. Tematem tegorocznego święta Żuławiaków będzie muzyka.

 

Zapraszamy do udziału w ósmym Dniu Osadnika święcie wszystkich Żuławiaków. W tym roku spotykamy się 25 września, by wspólnie wspominać  naszych przodków, którzy  odważyli się tuż po wojnie przyjechać na Żuławy aby przywrócić je do życia - zachęca Mariola Mika, kierownik Żuławskiego Parku Historycznego. - W tym roku tematem naszego święta jest muzyka. Pierwsze zabawy, słuchanie polskiego radia dawały osadnikom poczucie normalności, odrobinę wytchnienia od ciężkiej pracy i codziennych trosk. Polska muzyka była źródłem dumy, radości i wzruszenia.

 

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11.30 na stacji Żuławskiej Kolei Dojazdowej w Nowym Dworze Gdańskim. Tam rekonstruktorzy z Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej "Pomorze", wraz z przebranymi w stroje z epoki mieszkańcami, przedstawią inscenizację przybycia na Żuławy osadników po 1945 roku. Następnie, uczestnicy żuławskiego święta ruszą przez miasto pod Żuławski Park Historyczny, gdzie czekać będzie reszta zaplanowanych atrakcji.
 


Oprócz stałych elementów naszego wspólnego święta towarzyszyła nam wyjątkowa oprawa muzyczna. Tuż po przemarszu i pamiątkowym zdjęciu zapraszamy na występ Kapeli Osadniczej, tańce oraz wspólne śpiewanie piosenek z lat wojennych i powojennych. Zachęcamy również do przyniesienia ze sobą osadniczych przekąsek. Dań, smakołyków które pamiętacie ze swojego dzieciństwa. Takich, które przygotowywały Wasze mamy lub babcie. Usiądźmy razem na bulwarze między Żuławskim Parkiem Historycznym, a Żuławskim Ośrodkiem Kultury na wzór dobrze znanych imprez "koszykowych" - mówi Kamila Ziętek, jedna z organizatorek żuławskiego święta.


Przypomnijmy, Dzień Osadnika to święto zainicjowane przez Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski. Wydarzenie ma służyć wszystkim mieszkańcom, jako pretekst do wspólnego pochylenia się nad trudną historią Żuław. Co roku organizatorów wspierają Gmina Nowy Dwór Gdański, Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze”, Żuławski Ośrodek Kultury oraz wiele innych żuławskich firm, organizacji, instytucji, a także osób prywatnych.

 

Program VIII Dnia Osadnika:

 

 

W załączniku przesyłam plakat promujący wydarzenie oraz zdjęcia z poprzedniej edycji naszego święta. Może mają Państwo do nas jakieś pytania? Z przyjemnością na wszystkie odpowiem.

 


Kamila Ziętek
Żuławski Park Historyczny 

GALERIA ARTYKUŁU
Artykuły powiązane

:

Opowieść o pierwszych osadnikach. Polecamy film "Panie na Żuławach"
Opowieść o pierwszych osadnikach. Polecamy film "Panie na Żuławach"
Żuławski Park Historyczny zaprasza na Dzień Osadnika
Żuławski Park Historyczny zaprasza na Dzień Osadnika (2)

Komentarze (4):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
20.09.2021, 10:05 K123: Fajna sprawa, miłego świętowania życzę
20.09.2021, 10:54 Do_pomorskiego: Nie rozumiem czemu Elbląg, leżący z Gdańskiem i NDG na Żulawach nie promuje się, jao miasto Żuław? Wladze wręcz udają, że nie ma tematu. A do pokazywania nas, jako Warmii czy Mazur pierwsi...mimo, że nie leżymy na Warmii i Mazurach. Gdzie tu logika i czego się boją?
20.09.2021, 12:59 laskipaa: Wsadzenie Elbląga na samą granicę województwa i odcięcie go od całej zachodniej okolicy, z która historycznie jest związany od momentu powstania, i która jest atrakcyjniejsza turystycznie, tj Żuławy i Mierzeja, to zbrodnia na tym mieście na równi z umieszczeniem go w wojewodztwie warmińsko-mazurskim ze stolicą w Olsztynie. Elbląg został potraktowany jak przedmiot a nie podmiot, jak jakaś zapchajdziura bezrefleksyjnie wrzucona do szuwarowo-bagiennego, żeby choć trochę wyrównać jego siłę. Najgorsze, że stało się to za przyzwoleniem lokalnych władz, a dzisiaj, jak to napisał kolega w innym komentarzu, nadal kompletnie nic z tym nie robią. Jedynym politykiem, który nie bał się o tym mówić, był ś.p. Jerzy Wilk - duży szacunek (choć z PiSu)
21.09.2021, 09:15 wnioski z historii: W roku 1999 rząd AWS i UW całkowicie zmienił podział terytorialny Polski. Zmniejszono liczbę województw, zmieniono rolę powiatów i przy okazji zniszczono kilka miast. Miało to posłużyć decentralizacji, która wg ówczesnej doktryny była samym dobrem. Elbląg wchodził w tę sytuację z pozycji miasta wojewódzkiego przemysłowo-turystycznego (bardziej przemysłowego). Mieliśmy czwarte co do wielkości obszaru województwo. W granicach elbląskiego znajdowały się znane w całej Polsce miejscowości turystyczne. Miasto miało ABB Zamech, Plastyk, Elzam i już wtedy zniszczoną przez władze zakładu, z politycznego nadania jeszcze w PRL, Renomę. U władzy był H. Słonina (SLD), a vi-ce to był... W. Wróblewski (PSL). Większość radnych SLD. Ówczesna koalicja rządowa w całości (żyjący) jest teraz w KO, ZP i Hołowni


Inne artykuły:

Koronawirus: 6 nowych zakażeń na Warmii i Mazurach
Koronawirus: 6 nowych zakażeń na Warmii i Mazurach
Za wycieczki szkolne zapłacą rodzice. Elbląg nie skorzysta z rządowego dofinansowania 
Za wycieczki szkolne zapłacą rodzice. Elbląg nie skorzysta z dofinansowania  (30)
UKS „Szóstka" Elbląg z pięcioma medalami na 10-tych Otwartych Mistrzostwach Świata w jeździe figurowej na rolkach
UKS „Szóstka" Elbląg z pięcioma medalami (1)
Ekomarketing, czyli sposoby na zieloną kampanię reklamową
Ekomarketing, czyli sposoby na zieloną kampanię reklamową
Włącz ciepło - zadbaj o siebie i swój budynek
Włącz ciepło - zadbaj o siebie i swój budynek
W Elblągu brakuje nauczycieli? "Jest problem z przedmiotami ścisłymi"
W Elblągu brakuje nauczycieli? "Jest problem z przedmiotami ścisłymi" (21)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.