Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
20.09.2021 16:10

Co dalej z Przekopem Mierzei? Posłanka Monika Falej: Niestety, poza ogólnikami, jak dotąd niewiele wiadomo


Co dalej z Przekopem Mierzei? Posłanka Monika Falej: Niestety, poza ogólnikami, jak dotąd niewiele wiadomo


- Na dwa lata przed zakończeniem inwestycji mieszkańcy regionu, nieco irracjonalnie, ciągle liczą na efekty rozwoju gospodarczego, wynikające z przekopu Mierzei. Są wdzięczni za dwu miliardowy prezent. Wydaje się jednak, że sytuacja roku 2023, jak i wielu następnych, może być znacząco podobna do niewiadomych roku 2021. Decyzja o przekopie Mierzei powinna stać się kompleksową. W tej kompleksowości powinny mieścić się zadania techniczne: przekop i tor wodny. Także merytoryczne, czyli jak dojść do celów, dla których inwestycja jest realizowana. Niestety, poza ogólnikami, jak dotąd niewiele wiadomo – mówiła posłanka Lewicy Monika Falej podczas zorganizowanej dziś (20.09.) konferencji prasowej.
 
Posłanka złożyła do Ministra Infrastruktury interpelację w sprawie funkcjonowania, organizacji i budowy systemu komunikacyjno - transportowego Portu Morskiego Elbląg. - Celem jej było wyjście w przyszłość poza sprawnie aktualnie realizowany projekt „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” - wyjaśniała Monika Falej. - Tak, aby przynajmniej rok oddania inwestycji do użytkowania - 2023, zapoczątkował etap realizacji założonych zadań rozwoju gospodarczego Elblągu i Regionu.
 
 
Dotyczy to szczególnie Elbląga, wymienianego na pierwszej linii teoretycznych możliwości rozwojowych, wynikających z przekopu Mierzei Wiślanej. Elbląg bowiem spełnia wymogi tracenia funkcji społeczno – gospodarczych, a jednocześnie powiększania dystansu rozwojowego od innych. Podstawowym jest brak środków. Inwestycyjna część miejskiego budżetu na bieżący rok to 57 mln zł. Zadłużenie wynosi 302 mln zł. „Kropką nad i” staje się 43 mln zł - przewidywane zmniejszenie dochodów z tytułu wprowadzenia Polskiego Ładu
 
– zaznaczyła Monika Falej.
 
Jak stwierdziła posłanka, Przekop Mierzei Wiślanej ciągle przynosi powszechne nadzieje na przełamanie regresu. - Jednak zaplecze gospodarcze Elbląga, ale i regionu, „nie obsłuży” portu i szlaku żeglugowego – stwierdziła. - Przeważająca jednoosobowa działalność gospodarcza swoim asortymentem usług nie wymaga drogi wodnej.
 
Według Moniki Falej zbliżone problemy dotyczą również innych samorządów. - W mojej Interpelacji zaznaczałam, że tak pionierski, także w skali międzynarodowej projekt, powinien być realizowany w partnerstwie rządowo-samorządowym, z tym pierwszym jako koordynatorem – mówiła posłanka. - Moje obawy, że tak nie jest, potwierdza otrzymana po trzech miesiącach odpowiedź sekretarza stanu Marka Gróbarczyka. Zawiera ona teoretyczne i ogólne rozważania. Wskazuje na sprawy wychodzące poza kompetencje Ministerstwa Infrastruktury. Zadania związane z bardzo szeroko rozumianym funkcjonowaniem portu elbląskiego sceduje prawie wyłącznie na jego Zarząd i władze samorządowe, które „mogą” ubiegać się o środki bez pewności ich przyznania. Budowę bocznicy kolejowej, bo jak port bez niej może funkcjonować, przypisuje się Miastu. Także wszystko to, co uzasadnia nazwę Port Morski: obrotnica, nabrzeża, pełnowymiarowe terminale po obu stronach rzeki Elbląg.
 
Czy drogi dojazdowe dla transportu samochodowego są też wyłącznym zadaniem Elbląga? - Tak. W realizacji tej prawdy samorząd Elbląga nie podoła potrzebom, nawet w ograniczonym wymiarze – zauważa posłanka. - W Odpowiedzi nie ma informacji o tym, jak instytucje państwa, np. Polska Agencja Informacji i Handlu, regionalne agencje rozwoju, pomogą pozyskiwać tych, którzy mają modernizowaną drogę wodną wykorzystywać do transportu. Kto więc i co będzie transportował? Wskazywanie dawno obecnych przewozów barkami konstrukcji stalowych z podmiotów obecnych na terenie dawnego Zamechu, ukazuje brak ministerialnego pomysłu na pytanie „co dalej po przekopie?”
 
 
Wieloletni etap wypracowywania decyzji o przekopie był czasem wielkich sporów: społecznych, politycznych, medialnych, wielozakresowo – eksperckich. Dzisiejsza dyskusja stała się „bezpieczną” prawie wyłącznie w odniesieniu do przyszłości w rodzaju: port w Elblągu będzie przeładowywał 3,5 mln to (obecnie 100 - 200 tys. ton-kierunek wyłącznie Kaliningrad). Jak to osiągnąć i na jakich kierunkach? Przytaczam z Odpowiedzi ministra Marka Gróbarczyka: „Po planowanej wizycie studyjnej przedstawicieli portu Gdańsk i zakończeniu inwestycji (2023- M.F.) oferta handlowa Portu Elbląg będzie mogła być przedstawiona partnerom na wschodzie, w szczególności stronie ukraińskiej”. I to wszystko? Co do ofert handlowych? Port Elbląg, aby je prezentować, musi być portem pełnowymiarowym, dokonując już dzisiaj rewolucji w infrastrukturze. Konieczności zawarłam w mojej interpelacji. Elbląg wystąpił o środki w wysokości 190 mln złotych (to nie wszystkie potrzeby). Natomiast Minister wskazuje praktycznie na „loterię” ubiegania się o niezbędne środki
 
– podkreśliła Monika Falej.
 
Zdaniem posłanki istnieje konieczność niezwłocznego podjęcia przez rząd decyzji o dalszym wsparciu projektu. - Na przykład powołanie rządowo-samorządowej struktury (pełnomocnika, Zespołu, Biura) do wdrażania szans rozwoju gospodarczego i ożywienia turystycznego, wynikających z przekopu Mierzei Wiślanej – dodała Monika Falej. - Zadania te powinno realizować się pod nadzorem kierunkowego wicepremiera lub ministra z wielosektorowymi uprawnieniami.
 
 
Tematowi aktywizacji turystycznej, naturalnie z uwagami przytoczonymi wyżej, a wynikającymi z Odpowiedzi p. Marka Gróbarczyka, zamierzam poświęcić Interpelację skierowaną tym razem do Premiera. Tak jak aktualnie obserwuje się postęp prac przy przekopie i torze wodnym, opinia publiczna musi od 2022 roku towarzyszyć tworzeniu „pełnoportowej” infrastruktury w Porcie Elbląg, poszukiwaniu odpowiedzi, kto z niej będzie korzystał, monitorowaniu wsparcia dla Elbląga i regionu, budowie i modernizacji nowoczesnego zaplecza turystycznego, zarówno w obrębie Zalewu Wiślanego, jak i dalej
 
– stwierdziła Monika Falej.
 
 
 
 
 

 

 

 

KJ

Artykuły powiązane

:

Na jakim etapie jest przekop Mierzei Wiślanej?
Na jakim etapie jest przekop Mierzei Wiślanej? (7)
Pogłębianie kanału na Mierzei Wiślnej już trwa! (film)
Pogłębianie kanału na Mierzei Wiślnej już trwa! (film) (3)
Prezydent i premier sprawdzili, jak postępują prace na Mierzei Wiślanej [zobacz zdjęcia]
Prezydent i premier sprawdzili, jak postępują prace na Mierzei Wiślanej (29)
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty w Elblągu. Rozmowa z info.elblag.pl
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty w Elblągu. Rozmowa z info.elblag.pl (12)

Komentarze (21):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
20.09.2021, 16:43 observator1: kto to jest ta falej?
20.09.2021, 16:52 Chief: Widzę że w tym Elblągu to sami znawcy. Możecie gdybać sobie przychody ,rozchody i gadać od rzeczy. Jako osoba która pracuje w tym zawodzie x lat i byłem już w kilkuset portach na świecie stwierdzam że podstawowym warunkiem powodzenia tego przekopu jest głębokość toru wodnego, podejściowego, śluzy. Należy stworzyć możliwość wejścia statkom o zanurzeniu około 7 m żeby to wszystko miało ręce i nogi. Infrastruktura się rozbuduje, port się rozwinie ale trzeba stworzyć warunki do tego. Oczywiście że jest to opłacalne. Na całym świecie buduje się porty w takich dziurach że nie macie pojęcia, a tutaj liczycie tylko kasę. To jest proces na lata. Bawią mnie zawsze wypowiedzi specjalistów którzy statki i przemysł morski widzieli na widokówkach i tv
20.09.2021, 16:56 Bareja: To jest miś na miarę naszych możliwości
20.09.2021, 17:04 Vcgb: Co za brzydkie babsko
20.09.2021, 17:20 sprzedam Niderlandy: Moniko Falej - kobieto, podaj efekt twojej "interpelacji" a nie mało interesujący fakt wysłania wypracowania do kogoś tam. Od początku było wiadomo, jeszcze gdy Wcisła wciskał kit o rozwoju gospodarczym i potrzebie kopania rowu. Pis kopie dając zarobić znajomkom. miasto z Wróblewskim śpi i jest zdziwione, że rów będzie aż do Elbląga i oceanicznego w nim portu mogącego przyjąć barkę torfu lub jaj kwartalnie. W mieście nikt nie szuka inwestora na zagospodarowanie turystyczne nabrzeża rzeki w środku miasta - widok i stan z lat 60-tych. Po co Falej pyta skoro rząd robi swoje. niech Falej spyta swoich przyklejonych do foteli - Nowaka i obsługę śmietników, czyli Wróblewskiego. niechże Falej poczuje się japońskim turystą w Elblągu - dokąd? co? gdzie? Wiocha ze śpiącym sołtysem psl.
20.09.2021, 18:06 I dobrze: gdzie są posłowie Gelert, Ziejewski, Krasulski, Ołdakowski, Wcisła, aby przynajmniej taką odpowiedź od ministra uzyskać? Zapytajcie się ich, jak wspierają Elbląg, aby góra choć trochę szmalu dała z tych 190 mln. Posłanka bardziej myśli o Elblągu, niż ci śpiący.
20.09.2021, 18:24 Do i dobrze: A kto ich wybrał???? Posłów z Elbląga macie dwóch !!!! Resta to teren, ale w 100 tys. mieście wybieramy Protasow, Ziejewskich, Ołdakowskich, czy Falej. To czego teraz narzekacie, macie co macie w myśl zasady na złość mamie odmrożę uszy!
20.09.2021, 19:27 Kryspin: Trzeba zapytać Krasulskiego. To jego wizja i program wyborczy. Ciekawe czy przyzna się do niego gdy elblążanie zapytają go o te korzyści i jeszcze inne cuda wianki z przekopu. Oby nie było tak jak z elektrownią węglową w Ostrołęce.
20.09.2021, 19:27 Ech: A poszla do swojego olsztyna komuchu jeden
20.09.2021, 19:27 Ech: A poszla do swojego olsztyna komuchu jeden
20.09.2021, 22:04 Obserwator: Czegoś tu nie rozumiem. Rząd dał wędkę - samorząd elbląski powinien zacząć łowić ryby. Czyż nie taka winna być kolej rzeczy ? Ale nie, nie, nie... !!! Rząd powinien nam te ryby złowić, odpowiednio oprawić, przygotować i postawić na stole. Tego oczekuje rządząca w Elblągu tzw. władza. W Elblągu brakuje nam Panów: Stenke, Komnicka czy Schichała. No cóż obywatele Elbląga wybierają samorządowców i posłów uprzednio sprawdzając, z jakiej partii się wywodzą . Śmiem twierdzić, że 80 % elbląskiego społeczeństwa (zasada Pareto) wyedukowała się głównie w internecie (sami rzeczoznawcy najwyższej klasy) i czemu tu się dziwić ?
20.09.2021, 22:45 nul: Vcgb - trochę kultury chlopie
20.09.2021, 22:50 lucyna: rozumiem wrodzoną niesmiałość posła Ziemi Elblaskiej Leonarda Krasulskiego , ale to nie powód , by chowac się przez pięć kadencji i nie robic nic dla swojego miasta . Skoro publiczne wypowiadanie się nie wchodzi w rachubę to proponujemy swoje pomysły przekazywać w formie pisemnej . Ma on obecnie duzą siłę przebicia i warto to wykorzystac w interesie naszego miasta .
21.09.2021, 08:25 oliwin: Komuchy jak zwykle trzymają z Rosją.
21.09.2021, 09:08 lewic: co lewica zrobiła dla miasta? a no nic, aaaa Mańkut nakupował pełno ziemi w Krasnym Lesie, ciekawe za co?
21.09.2021, 09:10 ZAKANALAK: Przekop dla Bogatych Polaków,Niemców,Rosjan co maja wypasione Jachty,Turystyka, dziękujemy PIS,
21.09.2021, 09:18 widz: lucyna,mówisz że krasulski się chowa przez kilka kadencji.ok,ale zauważ jak się chowa.w sejmie siedzi bezpośrednio za plecami słońca narodu.
21.09.2021, 09:23 nie zrozumieją: Jest jeden pozytywny skutek pisania petycji przez Falej - ktoś z opozycji i spoza Elbląga w tej "petycji" opisał kompletne nieróbstwo Wróblewskiego i kierowanego (sic!) przez niego zarządu miasta. Falej wiedziała co robi, bo żaden inny sposób mobilizowania do pracy, do chudzielca z ratusza nie dociera . Pewnie dlatego opis stanu mentalnego zarządu miasta i RM Monika ukryła pod "petycją" do rządu i opublikowała w mieście. Ta fotografia jest zbyt subtelna, ale nawet taka do Wróblewskiego i tak nie dotrze, chyba że w porcie postawią jakiś śmietnik z otworkami, to może tam przybędzie. A jak dusi swój honor i przyzwoitość Antek i RM? Nie stać was na pracę dla miasta wbrew despocie ? Zachowajcie odrobinę godności. Plany, programy rozwoju miasta, pozyskiwanie inwestorów - to wasza robota. Psia.
21.09.2021, 10:12 link: Obudziłą się konkurencja dla pana senatora !
21.09.2021, 11:28 znak: Tereny portu należa do miasta - jaki to byłby krzyk jakby władza w Warszawie zawłaściłaby sobie ww. tereny. Prezydent Wróblewski i Nowak - do roboty
22.09.2021, 08:43 Zosia: No właśnie co dalej pani Moniko z waszą nienawiścią do narodu polskiego? Jak długo jeszcze waszym programem będzie tylko i wyłącznie szkodzić Polsce i Polakom? Zaproponujcie coś konstrukcyjnego dla narodu katolickiego, szanującego swoją ojcowiznę a nie propagujecie tylko i wyłącznie obcą dla tego kraju ideologię nienawiści. Oczekuję propozycji popartych wyliczeniami finansowymi odnośnie choćby rozwoju Elbląga, gdzie jak wiadomo ciągle rządzi pani Totalna Opozycja. Dlaczego inne miasta nadzalewowe przygotowują sie już na przekop a politycy Elbląga nawet śmieci z kanału w mieście nie chcą sprzątnąć. Może jak kiedyś jakiś Czyn Partyjny?


Inne artykuły:

Rozpoczynamy Czwartki Lekkoatletyczne
Rozpoczynamy Czwartki Lekkoatletyczne
Elbląg: Zarobki w spółkach miejskich. Gdzie wynagrodzenia są najwyższe?
Elbląg: Zarobki w spółkach miejskich. Gdzie wynagrodzenia są najwyższe? (17)
Październik Miesiącem Profilaktyki Raka Piersi
Październik Miesiącem Profilaktyki Raka Piersi
UKS „Szóstka" Elbląg z pięcioma medalami na 10-tych Otwartych Mistrzostwach Świata w jeździe figurowej na rolkach
UKS „Szóstka" Elbląg z pięcioma medalami (1)
Za wycieczki szkolne zapłacą rodzice. Elbląg nie skorzysta z rządowego dofinansowania 
Za wycieczki szkolne zapłacą rodzice. Elbląg nie skorzysta z dofinansowania  (30)
Koronawirus: 6 nowych zakażeń na Warmii i Mazurach
Koronawirus: 6 nowych zakażeń na Warmii i Mazurach
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.