Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
12.10.2021 19:00

Emeryturę spędzi w muzeum. 4-tonowy młot po 64 latach wrócił do Elbląga


Emeryturę spędzi w muzeum. 4-tonowy młot po 64 latach wrócił do Elbląga


Ważący blisko cztery tony młot kowalski to najnowszy eksponat elbląskiego muzeum. Urządzenie przez ponad 60 lat służyło w różnych zakładach, a na "emeryturę" wróciło do miasta, w którym je wyprodukowano. W przyszłości może się stać ozdobą muzeum techniki, opowiadającą o czasach świetności przemysłu w Elblągu.  
 

To młot kowalski MS 100 wyprodukowany w Elbląskiej Fabryce Urządzeń Kuzienniczych w 1957 roku. Obiekt, który świadczy o tym, że w mieście zniszczonym w wyniku działań wojennych, już 12 lat po II wojnie światowej, produkcja szła pełną parą i powstawały urządzenia, które służą do dziś. Co ciekawe, jeden z tego typu młotów prawdopodobnie wykorzystywany jest nadal w jednej z fabryk w Indonezji. Młot ten służy do obróbki plastycznej metali metodą kucia swobodnego, przy jego pomocy wytwarzano duże elementy, a także np. kilofy czy siekiery. Napędzany jest silnikiem elektrycznym, a regulowany dźwignią

- mówi Lech Trawicki, dyrektor Muzeum Arechologiczno-Historycznego w Elblągu. 
 

Nowy eksponat został dziś, 12 października, przywieziony do elbląskie muzeum z Trójmiasta. Ważący 3 750 kg młot kowalski na razie stanął przed budynkiem Gimnazjum. Muzeum kupiło go od gdańskiej firmy, która jeszcze do niedawna wykorzystywała urządzenie, za około 7 tys. zł. 
 

Firma ta zawiesiła działalność i wyprzedaje wyposażenie. Dzięki temu ten zabytek trafił do Elbląga. Zakupiliśmy go za ok. 7 tys. zł (w tej kwocie jest również koszt transportu). To atrakcyjna cena, tak naprawdę niewiele powyżej ceny złomu za sprawne urządzenie. Ten młot przez lata wykorzystywano go w wielu zakładach. Mamy pełną dokumentację urządzenia, więc będziemy mogli prześledzić, w jakich kolejno. Na pewno w 1960 roku był w jednym z warszawskich zakładów. My również chcielibyśmy znaleźć dla niego takie miejsce, w którym będzie można go uruchamiać. To zabytek, który jest sprawny technicznie i będziemy mogli na nim robić pokazy kucia

- dodaje dyrektor instytucji. 
 

Młot w przyszłości mógłby się stać również jednym z elementów kolekcji pokazywanej w muzeum techniki w Elblągu. Choć sama muzeum techniki to pomysł jeszcze daleki od realizacji MA-H zaczyna już gromadzić odpowiednie eksponaty.
 

Staramy się gromadzić, zdjęcia, pamiątki po przemyśle. Zaczynamy zbierać również większe eksponaty, być może w przyszłości uda nam się stworzyć kolekcję i utworzyć muzeum techniki. Na rynkach antykwarycznych na pewno jest jeszcze sporo interesujących nas zabytków techniki. Nie ukrywam, że chcielibyśmy pozyskać coś z elbląskich legend, z zakładów Schichaua lub Komnicka. Z tym drugim jest większy problem. Wiemy, że zachowały się np. dwa ciągniki wyprodukowane w fabryce Komnicka, ale znajdują się one w prywatnych kolekcjach. Najbliższym źródłem są zatopione wraki, np. wrak torpedowca zbudowanego w stoczni Schichau w Elblągu zatopiony w Bałtyku. Do dziś jest tam zachowana maszyna parowa, gdyby znalazły się środki i siły, żeby go wydobyć, to takie obiekty również mogłyby znaleźć się w Elblągu

- dodaje Lech Trawicki. 


 


  


  

NJ

Artykuły powiązane

:

Radny dopytuje o ul. Nowogródzką i Tornopolską. „Po obfitych deszczach zapadła się nawierzchnia”
Radny dopytuje o Tornopolską. „Po obfitych deszczach zapadła się nawierzchnia" (20)
Luigi i Agnes Pagano wystąpili w Amore Mio. "Panuje tu zawsze miła, wręcz rodzinna atmosfera"
Luigi i Agnes Pagano wystąpili w Amore Mio."Panuje tu zawsze rodzinna atmosfera"

Komentarze (5):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
12.10.2021, 19:40 Znajomy: Leszek - gratuluję - zrealizowałeś swój pomysł, o którym wiele razy opowiadałeś. Kto miał choć raz do czynienia z Dyrektorem Leszkiem zapewne zauważył jego bogatą wiedzę, pasję i chęć zrobienia czegoś niezwykłego dla Muzeum i Elbląga. Ten "bałagan artystyczny" na jego biurku, fascynująca kolekcja aparatów fotograficznych, ogromna wiedza na temat kowalstwa, przemysłu metalurgicznego z przeszłości, starych pojazdów itp. utwierdza, że jest to Człowiek Pasjonat. Dyrektorze Leszku rzeczywiście ten młotek jest większy od naszego. Wpraszam się z wizytą.
12.10.2021, 20:59 1125: Brawo,teraz czas na odkupienie naszej elbląskiej lokomotywy , które jeszcze stoją i gniją na bocznicach , odrestaurować i chwalić naszą dumą . Tylko szkoda że taki Słupnik daje jakiejś dewiantce co przebiera się za mężczyznę ,na pomniki w tak strategicznym miejscu ,a za takie pieniądze byśmy mieli cudne perełki Elbląskiego przemysłu.
13.10.2021, 07:48 Kat Na Idiotów: Może autorka przetłumaczy na polski o co jej chodziło tu cytuje "...Choć sama muzeum techniki to pomysł jeszcze daleki od realizacji..."?
13.10.2021, 17:47 do~ Kat Na Idiotów: a=o
13.10.2021, 17:53 M.: Bardzo chciałbym kiedyś móc zwiedzić elbląskie muzeum techniki i ujrzeć co powstawało w moim rodzinnym grodzie. Szczytem wspaniałości byłoby, gdyby takie muzeum powstało w starych murach elzamowskich, które obecnie znajdują się w portfolio Elzamu.


Inne artykuły:

3 gadżety, które powinien mieć każdy biegacz
3 gadżety, które powinien mieć każdy biegacz
Ostatnie pożegnanie kpt. Adama Jaworskiego ps. Czapla
Ostatnie pożegnanie kpt. Adama Jaworskiego ps. Czapla (1)
Przed nami elbląskie obchody XX Dni Papieskich
Przed nami elbląskie obchody XX Dni Papieskich (6)
Elbląg: 70-latka korespondowała z „lekarzem” przez rok. Przelała mu ok. 16 tys. zł
Elbląg: 70-latka korespondowała z „lekarzem” przez rok. Przelała mu ok.16 tys.zł (4)
Pilgrima: Kolejny odcinek ulicy doczeka się remontu
Pilgrima: Kolejny odcinek ulicy doczeka się remontu (1)
Elbląg: Poszukujemy tego mężczyzny
Elbląg: Poszukujemy tego mężczyzny (1)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.