Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
13.10.2021 12:00

Teatr w Elblągu zaprasza na Wesele Wyspiańskiego


Teatr w Elblągu zaprasza na Wesele Wyspiańskiego


Teatr im. Aleksandra Sewruka rozpoczął swój 45. sezon artystyczny. Niezależność elbląskiej sceny to historia przeszło 300 premier. Pierwszą, 13 listopada 1976 r., była Balladyna J. Słowackiego, 303. Wesele S. Wyspiańskiego w reż. Mirosława Siedlera, obecnego dyrektora Teatru. 


Od prapremiery Wesela minęło w tym roku 120 lat. Dzieło artysty przełomowego, wizjonera jest najbardziej reprezentatywnym utworem Młodej Polski. Wtedy, trzydziestojednoletni Wyspiański, w genialny sposób dokonał dyfuzji nowej sztuki  i tradycji romantyzmu. W niespełna trzy miesiące od prawdziwego wesela jego przyjaciół w Bronowicach, Józef Kotarbiński otrzymał od Wyspiańskiego tekst, który inspiruje artystów do dzisiaj.

Tekst, w którym autentyczność biesiadników wiejskiej chaty, bez wahania wprowadza w swoje progi urojone, acz legendarne istoty, uruchamiając koło brzemiennych zjawisk. 120 lat temu Wesele szokowało autentycznością, w XXI wieku jest tak samo dosadne. Oczekiwania zmiany – wtedy  i dziś – są daremne. I będą tak długo, aż w prawdziwej walce o wolność wezmą udział ci, którzy nie zamykają oczu na rzeczywistość. 

Wesele to pole do popisu w każdej dziedzinie. Jego warstwy wydają się nie kończyć. Wesele jest dobitne i ciągle trochę niedopowiedziane. Wesele to przestrzeń, w której „obcy” nie będą „swoi”, w której odpowiedzialność jednego przekłada się na odpowiedzialność wszystkich. Wesele to Polska i Polacy. To kwestie, o które spieramy się od ponad stu lat. Do niczego nie doszło, bo Jasiek się upił, albo do niczego nie doszło, bo nikt nigdy nikogo nie słuchał. Wielość interpretacji jest dowodem geniuszu autora. Chociaż zmieniło się wszystko, to dalej jesteśmy próżni, egoistyczni i uśpieni.


Jakie Wesele zobaczymy w Elblągu? Wierne zapisom Wyspiańskiego. Wielkie modyfikacje nie były konieczne. Chcieliśmy znaleźć się Tam – w tamtym domu, z tamtymi ludźmi.
 

Klimat bronowickiej chaty oddają kostiumy i scenografia Izy Toroniewicz, muzyka Piotra Sułkowskiego i choreografia Iwony Runowskiej. Oświetleniem kieruje Kazimierz Kowalski.

Wszystko pod okiem Mirosława Siedlera. Pokaz premierowy odbędzie się 16 października o g. 18:00 na Dużej Scenie. 
 

www.teatr.elblag.pl


Artykuły powiązane

:

Kradzież w sklepach. Pomóż ustalić tożsamość mężczyzny
Kradzież w sklepach. Pomóż ustalić tożsamość mężczyzny (22)
Przed nami elbląskie obchody XX Dni Papieskich
Przed nami elbląskie obchody XX Dni Papieskich (6)

Komentarze (1):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
13.10.2021, 18:09 Anty: Uff, a już się balem, że "Wesele Smarzowskiego"...


Inne artykuły:

Talent i praca receptą na sukces
Talent i praca receptą na sukces (2)
Galeria EL tematem dyplomów studentek ASP. "Zmierzyłyśmy się z wyjątkową przestrzenią" [zobacz zdjęcia]
Wystawa dyplomów studentek gdańskiej ASP. Tematem była Galeria EL
Piknik na Placu Dworcowym w Światowy Dzień Żywności
Piknik na Placu Dworcowym w Światowy Dzień Żywności (3)
Koronawirus: 20 zakażeń w Elblągu, ponad 100 w regionie
Koronawirus: 20 zakażeń w Elblągu, ponad 100 w regionie (9)
Kradzież w sklepach. Pomóż ustalić tożsamość mężczyzny
Kradzież w sklepach. Pomóż ustalić tożsamość mężczyzny (22)
Przed nami elbląskie obchody XX Dni Papieskich
Przed nami elbląskie obchody XX Dni Papieskich (6)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.