Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
21.10.2021 19:00

Elblążanie: "Te podwyżki nas wykończą". W przyszłym roku więcej zapłacimy za prąd


Elblążanie: "Te podwyżki nas wykończą". W przyszłym roku więcej zapłacimy za prąd


Rosnące ceny energii elektrycznej mocno dały się nam we znaki, a rok 2022 ma być pod tym względem jeszcze gorszy. Eksperci wskazują, że już od styczniu roku za prąd możemy płacić nawet 20 proc. więcej. Rząd zapowiada wsparcie dla najuboższych. Jakie emocje planowane podwyżki wzbudzają wśród elblążan?

 

Energia elektryczna cały czas drożeje. W tym roku rachunki za prąd wzrosły o ok. 10 proc. Nowe stawki w najbliższych miesiącach będzie musiał zatwierdzić Urząd Regulacji Energetyki. Wtedy dowiemy się, o ile dokładnie wzrosną nasze rachunki za prąd. Kolejne podwyżki wydają się nieuniknione. Podwyżki zapowiadają spółki wytwarzające i dostarczające prąd. Eksperci oceniają, że ceny mogą wzrosnąć nawet 20 proc. - Patrząc na to, co dzieje się na Towarowej Giełdzie Energii, musimy powiedzieć sobie wprost, że podwyżek cen energii nie unikniemy. Z pewnością będą to wzrosty większe niż przed rokiem i większe niż wskaźnik inflacji - podkreślał w rozmowie z Business Insider Polska Rafał Gawin, prezes URE. 

 

Co o planowanych pożyczkach sądzą elblążanie? Czy mają jakieś sposoby na oszczędzanie prądu? Zapytaliśmy. 

Początek tego roku przywitałam z  pawie 100 zł podwyżką. Specjalnie mnie to jednak nie zaniepokoiło, bo wtedy jeszcze dzieci uczyły się zdalnie, więc liczyłam się z tym, że zapłacimy więcej za dwa komputery włączone codziennie przez tyle godzin. Niestety, później były wakacje i synów przez miesiąc praktycznie w ogóle nie było w dom, we wrześniu wrócili do szkoły i z komputerów korzystają sporadycznie, a rachunki za prąd wcale nie są mniejsze. Jeśli w przyszłym roku ceny energii elektrycznej jeszcze wzrosną, będzie to bardzo dotkliwe dla domowego budżetu

- mówi Emilia Dąbrowska, mieszkanka Elbląga.
 

Kolejne podwyżki? Nawet trudno to skomentować. Po prostu brak słów. My w domu staramy się oszczędzać prąd już od lat. Mamy żarówki energooszczędne. Staramy się, aby ładowarki, sprzęt nieużywany miały wtyczki wyciągnięte z kontaktu. Naprawdę nie wiem, co jeszcze moglibyśmy zrobić. Przecież nie zrezygnujemy z używania lodówki czy pralki

- dodaje pani Dominika, elblążanka. 

 

- Te podwyżki nas wykończą. Gdyby to dotyczyło tylko prądu, można by jeszcze przeżyć. Niestety drożeje wszystko, benzyna, jedzenie, a nawet gaz. Mam w domu ogrzewanie gazowe i już widzę, że ten sezon bardzo uderzy nas po kieszeni - mówi pan Jakub Wojciak.
 

Osoby w najtrudniejszej sytuacji będą mogły skorzystać z dodatku energetycznego. Rząd planuje znowelizować Prawo energetyczne tak, aby m.in. poszerzyć krąg osób kwalifikujących się jako odbiorcy wrażliwi energii elektrycznej i zmienić kryteria przyznawania dodatku, jak również wprowadzić zakaz wstrzymania dostaw prądu dla takiej grupy odbiorców. Jaki wynika z informacji przekazanych PAP przez rządowe źródło, nowym dodatkiem energetycznym miałyby zostać objęte gospodarstwa domowe najbardziej wrażliwe, których miesięczne dochody nie przekraczają 1563 zł w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1115 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

 

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził w miniony piątek, że w 2022 r. na dopłaty do prądu rząd przeznaczy co najmniej 1,5 mld zł, ale w kalkulacjach budżetowych dopuszcza się wydatki na poziomie między 3 a 5 mld zł.

NJ

Artykuły powiązane

:

"Solidarni z górnikami z Turowa". Związkowcy z Elbląga pojawią się na proteście w Luksemburgu
Związkowcy z Elbląga pojawią się na proteście w Luksemburgu (21)
Za nami Koncert Donacyjny ETK. Komu przyznano stypendia?
Za nami Koncert Donacyjny ETK. Komu przyznano stypendia? (3)

Komentarze (22):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
21.10.2021, 19:11 mieszkaniec1: Drodzy elblążanie, wystarczy mądrzej głosować i nie dawać się nabierać na kiełbachy wyborcze typu plus, plus itd.
21.10.2021, 19:13 antyma: Tak wynegocjował morawiecki.Podziękujmy jemu.
21.10.2021, 19:18 Kryspin: Niezręcznie mi teraz mówić: "A nie mówiłem". Ale niestety tak kończy się populistyczne rozdawnictwo pieniędzy dla wyborów oraz opieranie wzrostu gospodarczego jedynie na konsumpcji. Pandemia tylko przyspieszyła ten nieuchronny proces. Naiwni wyznawcy PiS teraz nie spoglądają ludziom w oczy i sypią głowy popiołem. Obawiam się że będzie jeszcze gorzej, bo spirala inflacyjna się nakręca.
21.10.2021, 19:55 Mietek: Rachunek za prąd 40 zł a końcowy 160 zł tam spółki spółeczki i prezesiki stad takie rachunki.
21.10.2021, 19:58 Pol: Antykatolickich Morawiecki nie podpisywał klimatycznego tylko poprzednia ekipa balwanku.
21.10.2021, 20:03 rencistka : PiS nie pozwoli ,by podwyzki nas wykończyły , zaplaci opozycja totalna i bogate cwaniaki .
21.10.2021, 20:43 PO CZY PIS CO ZA ROZNICA : Ale nie zapominajmy o ciepełku naszym kochanym lokalnym krolestwie, trochę nas grzeje i podgrzewa ciągnąć po kieszeni i bynajmniej to nie opcja 500 plus
21.10.2021, 22:15 daxx: UE nas wykonczy, czas wyjśc z niej i spokojnie żyć
21.10.2021, 23:33 Upadły Harlej: To są zaniedbania wszystkich kolejnych rządów po 2004 r., w tym 10-letnich PO, gdzie był czas i kasa na zbudowanie kilku elektrowni atomowych, czy obniżenie VATu za prąd. KAczor mógł i może nadal to zrobić, ale łatwiej mu dowalić podwyżki, szczególnie prywaciarzom, bo w końcu "jego wizja jest warta poświęcenia gospodarki".
21.10.2021, 23:37 MIESZKANIEC : UNIA EUROPEJSKA JEST NAM POTRZEBNA JAK ZESZŁO ROCZNY ŚNIEK , CO CHODZI O ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ TO JEST NIE DO UNIKNIĘCIA WZROSTU CEM , A TO DLATEGO ŻE MAMY WSZYSTKO NA PRĄD , PRĄDU NIE PRZEBYWA , A UBYWA PRZEZ WADLIWY PRZESYŁY PRZEWODY SĄ ZUŻYTE SĄ SPADKI NAPIĘĆ I JEST DLATEGO DUŻY POBÓR ENERGII . TYM SIĘ NIKT NIE MARTWI . STRATY POKRYWA ODBIORCA ENERGII , A GONIE ŻYJĄ POŚREDNICY
22.10.2021, 07:59 widz: jak to,przecież super ekonomiści z PIS twierdzą,że inflacja jest motorem gospodarki.wyższe ceny to więcej pieniędzy w budżecie i wiecej kasy na różne plusy.tak to jest jak ludzie typu sasin czy suski zostają dopuszczeni do władzy.
22.10.2021, 10:18 gfhjk: PiS chce wszystko załatwić wysokimi podatkami i dodatkami socjalnymi. PO chce wykańczać nas żebyśmy nie mieli żadnego polskiego biznesu. Bo mamy być najemnikami u Niemca. Połowa wyborców to zapatrzeni w PIS albo PO ślepcy, którzy dalej prowadzą swoje wojenki....
22.10.2021, 10:28 kek: @rencistka, tylko i wyłącznie dzięki nieudolnemu pisowi te podwyżki są. Od nowego roku mają wejść regulacje uderzające w osoby które chcą zamontować panele słoneczne, po nowym roku nie będzie to opłacalne. Kilka lat temu pis walczyło z wiatrakami, aby wprowadzić zakaz budowy farm wiatrowych, na szczęście to nie przeszło. Do tej pory nie zrobili nic aby ograniczyć wykorzystanie elektrowni węglowych, opowiadają tylko bajeczkę o elektrowni atomowej i nic się w tym temacie nie ruszyło. Może bezmyślnie zamiast trollować użyjesz mózgu. A te bogate cwaniaki to kto? Bo mi przychodzą na myśli tylko tłuste pisowskie koty które doją ten kraj jak tylko mogą.
22.10.2021, 10:52 wyborca: Rencistko główka chora dlatego rencistka. Bogate cwaniaki to kto ???? Jarek z Żoliborza??? Nigdy pracą sie nie shańbił a 7000tyś emerytury ma.O nim piszesz ????!!!Czy piszesz może o tych"cwaniakach" co ten kraj i wszystkich nierobów,pasozytów pisowskich utrzymują płacąc wysokie podatki ?
22.10.2021, 10:57 pistozło: Rencistko a twoja renta to z jakiej kieszeni jest wypłacana? Kto pracuje na twoja rentę?Te tłuste koty z budżetówki czy te "cwaniaki"
22.10.2021, 11:20 energetyk: W komentarzach widać jaki budyń jest w mózgach ! W Hiszpanii zamykają stalownie, Holendrzy zamierzają zamknąć 1/3 szklarni ceny energii w całej Europie poszły w górę. A klawiaturowi klepacze chcieli by tanio a najlepiej za darmo, nic z tego przygotujcie się na światowy kryzys chcieliście unii, globalizacji to macie. Dobre już było. Tylko niektórzy wiedzą gdzie w piwnicy stoją komfitury
22.10.2021, 11:25 chester: Mieszkaniec-zacznij od zakupu słownika poprawnej polszczyzny
22.10.2021, 11:41 bez dotacji: jakie ku..a dotacje za prąd? Dla kogo? 1115zl na osobe? to smiech na sali. Chyba trzeba przestac pracowac bo wtedy mam socjalne, dotacje, 500plus i inne plus. Zaraz ktos powie to "wstyd pracowac" Dla kogo robi sie ten kraj?
22.10.2021, 12:06 mis: nie od dzis wiadomo ze te wszystkie plusy trzynastki czternastki nie spadaja z nieba wszyscy za to zaplacimy prad smieci ogrzewanie itd dlugo by wyliczac a teraz jeszcze unia wstrzymuje kase ktora rzad juz podzielil to podwyzki rusza z predkoscia swiatla
22.10.2021, 12:37 obserwator: w sprawie elektrowni jądrowej coś się jednak ruszyło.sasis został niedawno namaszczony na eksperta od energetyki jądrowej.ciekawe z czyimi jądrami miał wcześniej do czynienia.
22.10.2021, 15:22 rencistka : Cytat o cwaniakach to przecież z jarosława . Jak to powiedział pewien poseł Prawa i Sprawiedliwości - albo będziemy rządzić , albo będziemy siedzieć . Także za 2 lata , jak wybory ,jeżeli będą ,a nie wyjdą po myśli ,to będzie reasumpcja ,aż do skutku .
22.10.2021, 21:10 energetyk: mis - co ma prąd do trzynastek, czternastek ?Jak mówiłem budyń w mózgu. Produkcję wykonują prywatne firmy i spółki skarbu państwa. Płacą podatki z których są trzynastki. Można to przeznaczyć na drogi, inwestycje ale się daje trzynastki. Drożyzna jest ponieważ wzrastają płace. 5 lat temu niewykwalifikowany pracownik dostawał np. 10 z za zebranie 10 kg jabłek , dzisiaj chce 20 zł a więc jabłka zdrożały 100 % ( do tego ceny oprysków, dystrybucji itp )


Inne artykuły:

Marek Jagodziński z nagrodą biskupa elbląskiego. Za nami gala XXI Dni Papieskich [zobacz zdjęcia]
Marek Jagodziński z nagrodą biskupa elbląskiego. Za nami gala XXI Dni Papieskich (7)
Kino Światowid zaprasza na kinową adaptację przełomowego bestsellera Franka Herberta
Kino Światowid zaprasza na kinową adaptację przełomowego bestsellera F. Herberta
Pożar pojazdu ciężarowego na S22 – powiat elbląski
Pożar pojazdu ciężarowego na S22 – powiat elbląski (1)
Silny wiatr może spowodować przerwy w dostawie prądu. Rzecznik wojewody informuje o 170 interwencjach strażaków
Uwaga! Silny wiatr może spowodować przerwy w dostawie prądu (1)
Ojciec i syn przy wspólnym stoliku
Ojciec i syn przy wspólnym stoliku
Sprzęty elektroniczne w bagażu podręcznym i rejestrowanym
Sprzęty elektroniczne w bagażu podręcznym i rejestrowanym
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.