Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
22.10.2021 15:30

Przekop Mierzei Wiślanej: Intensywne prace od Zatoki po Zalew - zobacz film i zdjęcia


Przekop Mierzei Wiślanej: Intensywne prace od Zatoki po Zalew - zobacz film i zdjęcia


Zakończono część prac w portach osłonowych na Zatoce Gdańskiej. Trwają testy i regulacja mechanizmów drugiego mostu obrotowego. Bliskie ukończenia jest też pogrążanie ścianek szczelnych sztucznej wyspy. Co jeszcze dzieje się na budowie Przekopu Mierzej Wiślanej?


Na Mierzei powstaje nowa droga wodna z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga. To odcinek o długości blisko 25 kilometrów, a na nim szereg wyzwań inżyniersko-budowlanych. Część zadań w ramach pierwszego etapu już została zrealizowana. 
 

Zakończono już zasypywanie grodzy we wschodniej części portu osłonowego na Zatoce Gdańskiej, a w zachodniej części nastąpi to lada moment. W obu częściach zakończono też wbijanie stalowych ścianek szczelnych oraz zakładanie ściągów w części zasadniczej

– mówi Andrzej Małkiewicz, naczelnik wydziału realizacji inwestycji w Urzędzie Morskim w Gdyni.            
       

Obecnie trwa wykonywanie narzutu z kamienia łamanego i układanie betonowych bloków „x-block” i „x-block plus”, które ochronią konstrukcję falochronów przed niszczycielskim działaniem wezbrań sztormowych i rozproszą energię falowania w awanporcie. Przypomnijmy, budowa na Mierzei Wiślanej jest pierwszą w Polsce, a drugą w Europie, na której zastosowano tę unikalną technologię zabezpieczającą falochrony. Ale to nie jedyne prace w tym rejonie. Cały czas odbywa się również dostawa i montaż prefabrykatów muru oporowego. Wykonywane jest podłoże i warstwa wyrównawcza z betonu.Kanał i śluza w budowie

Nie mniej dzieje się w rejonie budowanego kanału żeglugowego oraz śluzy. Dzięki nim jednostki pływające będą mogły się dostać od strony Morza Bałtyckiego do Zalewu Wiślanego i na odwrót. 

Właśnie montowane jest wyposażenie hydrotechniczne. Zakończono też już budowę oczepów nabrzeża w części południowej. Obecnie generalny wykonawca pierwszego etapu, konsorcjum NDI/Besix, skupił się natomiast m. in. na wykonywaniu oczepów nabrzeża w części północnej. Buduje też pochylnie dla zwierząt. Co ważne, zarówno na części południowej, jak i północnej po stronie zachodniej zamontowano już pachoły ścienne. Jak przekonuje wykonawca , prace idą sprawnie, zgodnie z harmonogramem.

- W samej śluzie trwa wykonywanie oczepów na ścianach, kieszeni bramy północnej, budynku bloku napędowego bramy południowej i kanałów obiegowych na bramie północnej – wylicza Jacek Szymański dyrektor projektu z konsorcjum NDI/Besix – Montowane są również obrzeża kamienne oraz szyny górne i boczne na bramie północnej, a także obrzeża stalowe na bramie południowej. Poza tym scalana jest konstrukcja stalowa bramy południowej w kieszeni południowej. Zamontowano też obrzeża kamienne na bramie południowej.
 

Most Północny do testów i regulacji

Ważnymi dla inwestycji obiektami są również dwa mosty obrotowe, otwierane naprzemiennie, gdy przez budowany kanał żeglugowy będą płynęły jednostki. Dzięki temu ruch z drogi krajowej 501 nie będzie wstrzymywany. Pierwszy z mostów już latem został oddany do użytku. Obecnie wykańczany jest Most Północny – ostatnio zamontowano wózki jezdne, trwa montaż wspór rygli na podporach. Przeprowadzane są testy i regulacje mechanizmów ruchomych mostu.

Oba obiekty są identyczne w swojej konstrukcji i unikatowe w skali kraju, ponieważ są jednymi  z najdłuższych tego typu obiektów obrotowych w Polsce. Łączna długość jednego to ponad 60 metrów, a masa konstrukcji stalowej ustroju wraz z przeciwwagą to ok. 550 – 560 ton.

Perełką tej inwestycji jest też powstająca na Zalewie Wiślanym (na wysokości Przebrna) sztuczna wyspa, która docelowo będzie miała 181 hektarów. Ma się stać rajem dla ptaków, które już ją odwiedzają.

Na ukończeniu są tam prace związane z pogrążaniem ścianek szczelnych. Cały czas odbywa się montaż ściągów i wykonywanie geotub. Trwają też roboty czerpalne oraz zasypywanie grobli wyspy. Wykonywany jest narzut z kamienia hydrotechnicznego.
Dalej też pracowicie

Przyszłe miesiące zapowiadają się na pierwszym etapie inwestycji nie mniej intensywnie. W planach są m. in. zakończenie zasypywania grodzy na Falochronie Zachodnim, dalsze roboty w rejonie kanału i śluzy oraz na sztucznej wyspie, a także wykończanie Mostu Północnego. Kontynuowane też będą prace z branży elektrycznej, teletechnicznej i sanitarnej, np. montaż złączy elektrycznych, szaf oświetleniowych i lokalnych rozdzielnic Nadrzędnego Systemu Sterowania (w rejonie między mostami), budowa sieci elektroenergetycznych i teletechnicznych czy kanalizacji deszczowej we wschodnim rejonie śluzy oraz wzdłuż nabrzeża postojowego.

Budowa kanału na Mierzei Wiślanej – pierwszej części całej inwestycji ma zakończyć się w 2022 roku. Wykonawcą robót budowlanych w ramach projektu pn. „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – część I” jest konsorcjum NDI/Besix. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni.
 

GALERIA ARTYKUŁU
Artykuły powiązane

:

Otwarci na Skandynawię 2021
Otwarci na Skandynawię 2021
Starosta Elbląski ogłasza nabór na wolne kierownicze stanowisko urzędnicze
Starosta Elbląski ogłasza nabór na wolne kierownicze stanowisko urzędnicze
Muzeum zaprasza na otwarcie wystawy
Muzeum zaprasza na otwarcie wystawy
Kino Światowid zaprasza na kinową adaptację przełomowego bestsellera Franka Herberta
Kino Światowid zaprasza na kinową adaptację przełomowego bestsellera F. Herberta

Komentarze (4):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
22.10.2021, 15:36 Zachwyt: Jesteśmy dumni mowa o mojej rodzinie że mieszkamy w Polsce i jesteśmy Polakami. Dzięki PiS Elbląg będzie portem morskim i region uzyska szansę rozwoju. Super.
22.10.2021, 15:54 frodo: postaw im pomnik u siebie pod oknem
22.10.2021, 19:21 Kryspin: Zachwyt uwierzył Kaczyńskiemu, tak jak kiedyś wierzył Gierkowi (krzyczał Pomożemy!), a może i na Gomółkę się załapał.
23.10.2021, 12:24 żyrafa: równie intensywnie strumień pieniędzy zasila konta szwagrów i pociotków.


Inne artykuły:

Tor dla rowerzystów w Parku Traugutta. Miasto znalazło wykonawcę
Tor dla rowerzystów w Parku Traugutta. Miasto znalazło wykonawcę (2)
Muzeum zaprasza na otwarcie wystawy
Muzeum zaprasza na otwarcie wystawy
Dziś Olimpia podejmuje beniaminka z Grodziska Mazowieckiego
Dziś Olimpia podejmuje beniaminka z Grodziska Mazowieckiego
Trudna przeprawa w Dobrym Mieście. W sobotę Concordia zmierzy się z DKS-em
Trudna przeprawa w Dobrym Mieście. W sobotę Concordia zmierzy się z DKS-em (1)
Strażacy walczyli ze skutkami wichury. Kilkadziesiąt interwencji w Elblągu i powiecie elbląskim
Strażacy walczyli ze skutkami wichury. 60 interwencji Elblągu i powiecie (1)
XIXA uroczysta sesja Rady Miejskiej w Elblągu została odwołana
XIXA uroczysta sesja Rady Miejskiej w Elblągu została odwołana (12)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.