Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
16.12.2021 19:00

Protest w elbląskich żłobkach. Pracownicy walczą o zmianę wynagrodzeń


Protest w elbląskich żłobkach. Pracownicy walczą o zmianę wynagrodzeń


Akcja protestacyjna w elbląskich żłobkach. Pracownicy domagają się zmiany systemu wynagrodzeń. - Od stycznia praktycznie wszyscy pracownicy żłobków, bez względu na to czy to jest pan konserwator, czy pani opiekująca się dziećmi, będą otrzymywali płacę minimalną. To jest nie do zaakceptowania. Odpowiedzialność tych pracowników jest zdecydowanie inna, co powinno być również widoczne w zróżnicowaniu płac - mówi Grzegorz Adamowicz, przewodniczący NSZZ Solidarność Regionu Elbląg.

Frustracja pracowników żłobków osiągnęła taki poziom, że zdecydowali się od 13 grudnia wejść w spór zbiorowy z pracodawcą. Oczywiście dyrektorzy tych placówek nie są osobami decyzyjnymi w kwestii podwyżek. Jednak ich rolą niewątpliwie jest poinformować o sytuacji osoby, które mają możliwości decyzyjne w sprawach finansowych i organizacyjnych

- dodaje Adamowicz.

 

Przypomnijmy. Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Żłobków Miejskich w Elblągu, zrzeszająca ponad 70 proc. wszystkich pracowników tych placówek, od blisko 3 latach bezskutecznie walczy o zmianę systemu wynagrodzeń. Ich postulaty dotyczą m.in.: wyrównania płacy zasadniczej na tych samych stanowiskach z ujednoliceniem regulaminu wynagradzania pracowników, stworzenie ścieżki awansu zawodowego, który obecnie nie istnieje w ogóle oraz zabezpieczenie środków na dodatkowe wynagrodzenie za zastępowanie osób, które przebywają na zwolnieniach lekarskich. W tej sprawie już wcześniej interweniowali w Ratuszu. Jak przypominają, jedyną odpowiedzią Miasta na ich postulaty, było podniesienie wynagrodzeń od listopada średnio o 220 zł, do kwoty 3010 zł (od stycznia 2022 r. tyle będzie wynosiło wynagrodzenie minimalne).
 

Można uznać, iż regulację płac otrzymaliśmy na dwa miesiące. Zostały również wypłacone nagrody dyrektora pierwszy raz od trzech lat dla wszystkich pracowników, gdyż we wcześniejszych latach nagrody przyznawane były dla ok. 5 osób na każdy żłobek

- podkreślają związkowcy (treść całego pisma skierowanego do redakcji przez Organizację Międzyzakładową NSZZ "Solidarność" Pracowników Żłobków Miejskich zamieszczamy poniżej).

 

Akcja protestacyjna, która obecnie trwa w elbląskich żłobkach, ma charakter głównie informacyjny. - Budynki zostały oflagowane, pracownicy chodzą w czarnych koszulkach z napisem: Protest, do rodziców skierowano pisma wyjaśniające sytuację. Nie chcemy, aby ten protest uderzył w dzieci czy rodziców. Przyznaję jednak, że determinacja pracowników jest duża. Zależy nam jednak na porozumieniu. Jeśli postulaty nie spotkają się ze zrozumieniem władz miasta, to zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowy, akcja zostanie zradykalizowana. Na pewno nie będzie to od razu strajk, ale możemy skorzystać z innych form protestu - dodaje Grzegorz Adamowicz. 

 

Jak protest w elbląskich żłobkach komentuje Ratusz? Rzeczniczka prezydenta Elbląga Joanna Urbaniak podkreśla, że związkowcy nie skierowali zapytania w sprawie podwyżek bezpośrednio do władz miasta. 
 

Niemniej, znając treść pisma skierowanego do dyrektorów elbląskich żłobków, wspólnie z nimi przygotowujemy propozycje, które zostaną przedstawione 27 grudnia, na spotkaniu ustalonym przez dyrektorów elbląskich żłobków

- dodaje Joanna Urbaniak. 

 

- Czekamy na to spotkanie. Zobaczymy, jakie propozycje złoży Miasto, jak ustosunkuje się do naszych propozycji. Chcemy dojść do porozumienia, nie chcemy dążyć do strajku - podkreśla przewodniczący NSZZ Solidarność w Elblągu.  
 

 

NJ

Artykuły powiązane

:

Skrępował 27-latkę taśmą, oblał rozpuszczalnikiem i podpalił. Usłyszał wyrok
Skrępował 27-latkę taśmą, oblał rozpuszczalnikiem i podpalił. Usłyszał wyrok (9)
Pracownicy elbląskich żłobków idą w ślady nauczycieli? Proszą o 1000 zł podwyżki
Pracownicy elbląskich żłobków idą w ślady nauczycieli? Proszą o 1000 zł podwyżki (27)

Komentarze (17):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
16.12.2021, 19:17 POPIERAM PROTET !1!: Harlejowiec se wziął podwyżkę , radnym też a w mediach stękają, że miasto nie ma pieniędzy niemal na nic. Niech Marysia odda za swój prywatny pomnik...
16.12.2021, 22:00 100% elblążanin: Szacunek dla tych Pań !!! Bardzo potrzebna i ciężka praca w żłobku jak i w przedszkolu...
16.12.2021, 22:02 niestety: Związkowcy pomogą, będzie więcej ....
16.12.2021, 22:22 Wujek: Jak to ku.wa płacę minimalną? Co to w ogóle jest? Prezydentowi przyznaje się 8 tysięcy brutto podwyżki a w żłobkach pracuje się za kwotę minimalną? Ja pie.dole!
17.12.2021, 05:07 Hoko: Części do Harleya są droższe.
17.12.2021, 07:40 Podatnik: Ważniejsi są radni tego "miasta", oni muszą ciężko siedzieć przed monitorami komputerów, żeby zatwierdzić swoje podwyżki, pomniki itd.
17.12.2021, 08:43 No cóż : Jak wam źle posredniaki czekają na was .
17.12.2021, 09:22 odwrócenie wartości: Praca w żłobku czy przy żłobie. Wituś, opiekun żłobu, dostał podwyżkę w wysokości kilku pensji pracowników żłobka. Protestujcie przed Antkiem Czyżykiem ( tylko gdzie aktualnie jest?), bo on wygłosi mowę i przydzieli super kasę. Nie jesteście jego kumplami? No to macie problem.
17.12.2021, 10:29 kiki: Związek ma to niech da, a nie tylko wsparcie?
17.12.2021, 10:59 nochal i tabaka: Wyjątkowa sprawa pensje pracowników żłobka na poziomie najniższej krajowej. Logicznym jest, że w ten sposób dochodzi do negatywnego naporu personelu w takich placówkach. Rodzice powierzają swoje dzieci i powinny one mieć najlepszą opiekę (wierzę, że mają mimo braku uznania dla opiekunów) ale za wysoką płacę tak aby selekcja naboru wyłoniła najlepszych. w tej sytuacji płacowej , by dzieciom zapewnić opiekę , zatrudnia się każdego kto się zgłosi. Gradacja płacy w oświacie powinna być następująca, od najwyższych: żłobek, przedszkole , szkoła podstawowa, szkoły ponadpodstawowe. Ale najniższe wynagrodzenie w tych jednostkach nie powinno być niższe niż średnia krajowa. Pensje w UM - żadna nie powinna przekraczać średniej krajowej po reorganizacji zatrudnienia, czyli standaryzacji wg Nowaka.
17.12.2021, 12:00 niezadowolona z pensji: Płace nie adekwatne do stanowisk i wykonywanej pracy są także w Przedszkolach i szkołach. Urząd na bzdury ma pieniądze, dla siebie w pierwszej kolejności , na nagrody dla dyrektorów , ale chyba za to że nie wymagają od Urzędu tego co powinni. Stare, śmierdzące budynki to i pracowników można lekceważyć. Jak robili standaryzację etatów polegającą na zmniejszaniu ich ( dodam, że żaden dyrektor nie pokazał się na zebraniu i żaden nie wyraził sprzeciwu - boją się pewnie o swoje dodatki motywacyjne i nagrody), to niech zrobią standaryzacje pensji, ale tak, żeby nie była to jałmużna tylko odpowiednie wynagrodzenie za wykonywaną pracę i stosowne różnice wynikające ze zróżnicowanej pracy i odpowiedzialności za nią.
17.12.2021, 12:38 Cukinia: Normalnie nie rozumiem co do mnie piszecie.
17.12.2021, 16:39 Tfu : Żłobek - koszmar mojego dzieciństwa
17.12.2021, 21:08 Iii: JESTEM ZA OBNIZKA PENSJI DLA WIITTII I JEGO KOLESI Z RADY MIASTA, ZA ICH NIEROBSTWO... DO WYSOKOSCI NAJNIŻSZEJ KRAJOWEJ.. NIECH SOBIE PO ZAPIER... ŻŁOBKU ZA TA JAŁMUŻNĘ...
17.12.2021, 21:14 Yy: PLACE W SZKOLACH PRZEDSZKOLACH... dla pracowników obsługi też na TYM.. 0 Poziomie... DYREKCJA TYCH INSTYTUCJI.. MILCZY.. WIĘKSZOSC Z EKIPY ADORACJI WIELEBNEGO... NAWET NIE POSZLI NA SPOTKANIE O STANDARYZACJI..BOJA SIĘ O SWOJE.. STOŁKI I PREMIE,, MOTTTYWACYJNE... SPRAWY PRACOWNICZE MAJA GDZIEŚ.......ONI MAJA DOBRZE NIE PRACUJĄ ZA, MISKE RYZU...
18.12.2021, 12:43 jarop: Lepiej protesty dziur dojscia do złobka w chodniku i schodach , sie wywaliłem z dzieckiem .
18.12.2021, 19:49 Mirosław,: Komuna się już skończyła i nie ma nakazu pracy w danym zawodzie.


Inne artykuły:

Komunikat dotyczący funkcjonowania obiektów sportowych MOSiR
Komunikat dotyczący funkcjonowania obiektów sportowych MOSiR
Wigilia przy stoliku
Wigilia przy stoliku
Przekazanie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Jegłowniku
Przekazanie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Jegłowniku (7)
Elbląg: "Choinka dla życia". Świąteczne drzewka w prezencie dla dawców krwi
Elbląg: "Choinka dla życia". Świąteczne drzewka w prezencie dla dawców krwi (1)
Oszukany na kryptowalutach
Oszukany na kryptowalutach (1)
Jak sklepy sieci Biedronka przygotowały się na święta i koniec roku?
Jak sklepy sieci Biedronka przygotowały się na święta i koniec roku?
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.