Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
21.12.2021 10:00

Święta na granicy


Święta na granicy


Wszechobecny aromat wigilijnych potraw, spotkania w gronie rodziny, radosna atmosfera świąt. Wszyscy o tym marzą, na to czekają. Niestety. Zagrożenie, jakie pojawiło się na naszej wschodniej flance sprawiło, że m.in część żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej tegoroczne Boże Narodzenie spędzi z dala od domu, pełniąc niezwykle trudną i wymagającą służbę.


Pochodzą z Elbląga, Braniewa, Lidzbarka Warmińskiego, czy Bartoszyc. Na co dzień służą w 43 batalionie lekkiej piechoty, W ramach akcji "Silne wsparcie" wzmacniają ochronę granicy polsko-białoruskiej. Wspierają tam działania wojsk operacyjnych i Straży Granicznej.
 

- Nasi żołnierze będą głównie wykonywali działania patrolowe, będą organizowali posterunki obserwacyjne, a wszystko to w strefie przygranicznej - informuje por. Witold Siwiecki, dowódca kompanii z 43 blp w Braniewie. Dla żołnierzy OT wyjazd na granicę to możliwość zdobycia dodatkowego doświadczenia - Będą mieli okazję wykonywać nowe zadania, poznać się nawzajem w zupełnie innych warunkach, współpracować w zupełnie innych warunkach i te aspekty psychofizyczne też zostaną sprawdzone - dodaje dowódca kompanii. Wyjazd poprzedziły specjalistyczne szkolenia - Skupiliśmy się na ochronie informacji niejawnych, łączności, bhp - wylicza por. Siwiecki. - Dużą pomoc udzieliła nam Straż Graniczna z Grzechotek szkoląc się z naszymi żołnierzami - dodaje.

 

Terytorialsi mieli już okazję wykazać się swoimi kompetencjami. Uratowali życie czworga uchodźców z Iraku i Syrii, którzy utknęli na bagnach w okolicy zalewu Siemianówka. Nasi żołnierze przyznają, że zarówno dla nich, jak i dla ich rodzin, decyzja o wyjeździe w tym szczególnym okresie nie była łatwa.

 

- Żonę przygotowywałem już podczas swojego pierwszego wyjazdu, że może być taka sytuacja - mówi żołnierz z Elbląga, który już drugi raz będzie służył na granicy z Białorusią. - Była więc gotowa, gorzej z dziećmi. Było im przykro. Chciałbym, jeśli będzie taka sposobność, chociaż chwilę z rodziną w Wigilię porozmawiać. A co z prezentami? - Mikołaj będzie musiał poradzić sobie sam - żartuje i dodaje: - Wszystko musiałem spiąć przed wyjazdem. Ciężko było, ale dałem radę.

 

- Chcę pomóc, sprawdzić siebie - mówi jeden z najmłodszych żołnierzy 43 blp w Braniewie i dodaje: - To pierwsze takie święta dla mnie, zobaczymy jak to będzie wyglądało. Mama, dziewczyna przeżywają, że nie będzie mnie na świętach...

 

Podczas świątecznej kolacji pamiętajmy, że nie wszyscy spędzą ten czas w rodzinnym gronie. Wyrazem naszego poparcia i solidarności z obrońcami granicy może być włączenie się w akcję Wolne Miejsce Dla Munduru. Niech pusty talerz stojący podczas wieczerzy wigilijnej zostanie symbolicznie dedykowany naszym żołnierzom. #WolneMiejsceDlaMunduru

 

tekst: szer. Rafał MALISZEWSKI, 43 batalion lekkiej piechoty w Braniewie


Artykuły powiązane

:

Przebudowa ulicy Pilgrima będzie kosztowała blisko 940 tys. zł. Jest wykonawca kolejnego odcinka
Przebudowa ulicy Pilgrima. Jest wykonawca kolejnego odcinka (1)
Elblążanie protestowali pod Bramą Targową. „Uchwalenie ustawy o tzw. lex TVN to objaw arogancji władzy”
Elblążanie protestowali pod Bramą Targową o Wolne Media (46)

Komentarze (6):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
21.12.2021, 10:35 sprawiedliwy: Dobrze,niech pilnują granic,wreszcie robią to co do nich należy a nie siedzenie w koszarach i branie za nic pieniądze.Prawdziwe szkolenie w terenie.
21.12.2021, 12:05 Ploterek: No bo to służba, nic w tym nadzwyczajnego! Policjanci, funkcjonariusze SG, Strażacy, Celnicy też spędzą święta na służbie, a nie przy wigilijnym stole. Tak samo zresztą jak pracownicy służby zdrowia, stacji benzynowych.
21.12.2021, 12:45 Ochotnik: Zgadzam się w 100% z moimi przedmówcami.Inni też pracują w święta A na dodatek nie mają szans iść wcześnie na emeryturka,jak tak ciężko to do cywila ,nikt na siłę nie trzyma
21.12.2021, 15:41 boli, bo boli: Raczej D.u.p.a Jasiu. W szpitalach , pociągach, elektrowniach, ..., pełnią dyżury ludzie mający rodziny. Poszliście bezkrytycznie to róbcie swoje - krowa co głośno ryczy... . Nasi dziennikarze pokazują granicę od strony Białorusi. Co robicie po naszej stronie wie tylko Płaszczak "stojący murem". Przez 76 lat ta granica broniła się sama i dziwnie zmieniło się to gdy rządzący przyjęli ukraińską narrację wzywającą zagrożenie. Rozumiem rodziny żołnierzy i samych żołnierzy, ale ktoś was wpakował na kupę.
21.12.2021, 18:09 Lobo 51 : Zgadzam się niech pilnują granic, taka ich rola .Jest wiele służb które muszą pracować w święta. Za każde przerzucone przez płot dziecko, "murzyna" czy "kurda" powinni dostawać jeszcze dodatkowo 500+, a za kobietę w ciąży ekstra premia. Nie będą nam tu przeszkadzać w Wigilii jakieś mówiące w obcych językach, to są barbarzyńcy. Nie to co my Polacy naród wybrany ,mocno katolicki. Cały Świat nas podziwią za obronę Europy przed najazdem obcych. Módlmy się! Za tych cierpiących w lesie, za tych którzy już zmarli z wycieńczenia i zimna, za tych którzy zamarzną do wiosny. Żołnierz broni i chroni/ ale nie Polski/ Got mit uns
21.12.2021, 18:26 Twój email: „Terytorialsi mieli już okazję wykazać się swoimi kompetencjami. Uratowali życie czworga uchodźców z Iraku i Syrii, którzy utknęli na bagnach w okolicy zalewu Siemianówka”. Niestety bolszewicka władza nie dopuszcza do strefy nadgranicznej dziennikarzy i przekaz rzeczników służb mundurowych jest jedyną informacją jaka dociera do nas, obywateli. Dalsza część artykułu powinna mieć następującą treść : „Po spisaniu danych z paszportów cała czwórka została odstawiona na teren pasa nadgranicznego” !!! To tak jak kapitan statku podjął szalupę na oceanie z czterema rozbitkami, i pozostawił ich na najbliższej bezludnej wyspie, nie oznaczonej na żadnych mapach. Trzeba przyznać, mieli WIELKIE SZCZĘŚCIE !!!


Inne artykuły:

Koronawirus w Elblągu: 1 osoba zmarła, wykryto 42 nowych przypadków
Koronawirus w Elblągu: 1 osoba zmarła, wykryto 42 nowych przypadków
Al.Grunwaldzka: Zderzenie opla z tramwajem (aktualizacja)
Al.Grunwaldzka: Zderzenie opla z tramwajem (aktualizacja) (18)
"PiS zgotował nam bardzo drogie święta". Lewica proponuje wprowadzenie ulg dla obywateli
"PiS zgotował nam bardzo drogie święta". Lewica proponuje ulgi dla obywateli (34)
Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju już w czwartek
Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju już w czwartek (1)
Sukcesy EKT Jantar w Olsztynie
Sukcesy EKT Jantar w Olsztynie (1)
Poznaj specjalną, świąteczną ofertę Amore Mio! Dziś ostatni dzień na złożenie zamówienia
Poznaj świąteczną ofertę Amore Mio! Dziś ostatni dzień na złożenie zamówienia
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.