Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
23.12.2021 16:00

Sylwester 2019 vs 2021. Jak podróżowaliśmy przed pandemią i co nas czeka w tym roku?


Sylwester 2019 vs 2021. Jak podróżowaliśmy przed pandemią i co nas czeka w tym roku?


W grudniu 2019 roku świat z niepokojem patrzył, na rozwijającą się w Chinach pandemię. Jednak Polakom nie przeszkodziło to wtedy w planowaniu i realizowaniu sylwestrowych wyjazdów, w przeciwieństwie do sytuacji, która miała miejsce rok później. Mimo że pandemia trwa, to w tym roku wracamy do noworocznego podróżowania. Zmieniły się jednak preferencje turystów.  
 

Eksperci rankomat.pl sprawdzili, dokąd Polacy podróżowali na przełomie 2019 i 2020 roku,  także dokąd i na jakich zasadach pojadą w tegorocznym okresie sylwestrowo-noworocznym. Raport przygotowali na podstawie deklaracji klientów pochodzących z kalkulatora ubezpieczenia turystycznego porównywarki.  


Sylwester na stoku i w ciepłych krajach  


Polscy turyści najchętniej spędzali okres świąteczno-noworoczny na stoku. Do najchętniej wybieranych kierunków w 2019 roku należały narciarskie kraje: Włochy (11,75%), Austria (8,72%), Czechy (7,29%) oraz Słowacja (5,36%).  Na 4. miejscu znalazła się Tajlandia z 7% wskazań. Wśród chętnie wybieranych państw na dalszych miejscach nie zabrakło USA, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Egiptu.

 

W 2021 roku Włochy nadal wiodą prym w sylwestrowych wyjazdach – 16,42% klientów rankomat.pl w grudniu zadeklarowało wyjazd w tym kierunku. Może to być związane z tym, że Włochy jako jeden z nielicznych narciarskich krajów wpuszcza zaszczepionych i niezaszczepionych (choć wymagany jest negatywny wynik testu). Zmiany zaszły jednak na kolejnych pozycjach: Austrię i Czechy zastąpiły Ukraina (7,91%, tam polisa jest obowiązkowa przy wjeździe) oraz Stany Zjednoczone (7,21%). Na kolejnych miejscach znalazły się Hiszpania, Wielka Brytania, Niemcy, Tajlandia, Austria, Francja i Egipt. 


Aktywny Nowy Rok – narty i…. nurkowanie 


32,3% wszystkich wyjeżdżających deklarowało w 2019 roku, że podróż połączy z jazdą na nartach lub snowboardzie. Warto też odnotować, że niespełna 3% klientów rankomat.pl w okresie sylwestrowo-noworocznym zaplanowało wakacje z nurkowaniem.


 
W 2021 roku wyjazdy narciarskie zadeklarowało tylko 20,6% turystów. Nurkować planuje 2,2% klientów rankomat.pl. Mniejsza liczba zainteresowanych szusowaniem może wiązać się z tym, że niektórzy narciarze czekają z rezerwacją wyjazdu na zmiany w obostrzeniach.  


Sylwester 2021 z obostrzeniami 

Eksperci rankomat.pl sprawdzili, które z top 10 najpopularniejszych państw daje możliwość wjazdu turystom. Okazuje się, że wszystkie, ale oczywiście pod pewnym warunkami.  

Włochy – wjazd możliwy dla wszystkich, pod warunkiem posiadania negatywnego wyniku testu, na terenie całego kraju obowiązuje paszport covidowy (między innymi w restauracjach, hotelach, transporcie publicznym, podczas wydarzeń społecznych, sportowych czy kulturalnych). 
Austria – obowiązuje reguła 2G – wjazd możliwy tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Na terenie kraju lockdown dla niezaszczepionych. Lokale otwarte są do 23.00, za wyjątkiem sylwestra. 
Czechy – przy wjeździe obowiązuje paszport covidowy. 
Tajlandia – dla zaszczepionych turystów z Polski obowiązują zasada „test and go”, można wjechać do kraju, na miejscu wykonywany jest test, jeśli jego wynik jest negatywny można swobodnie podróżować po Tajlandii. 
Słowacja – wjazd możliwy tylko dla zaszczepionych. 
USA – wjechać mogą tylko osoby zaszczepione z negatywnym wynikiem testu PCR 
Hiszpania – wjazd możliwy dla zaszczepionych, ozdrowieńców oraz posiadających negatywny wynik testu. 
Niemcy – przekroczenie granicy możliwe tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców. 
Wielka Brytania – zaszczepienie muszą wykonać test przed podróżą, w trakcie pobytu, a do czasu wyniku poddać się samoizolacji. 

Egipt - podróżować mogą zaszczepieni na podstawie zaświadczenia oraz niezaszczepieni posiadający negatywny wynik testu. 

Wszystko drożeje, a wyjazdy sylwestrowe? 

Inflacja sprawia, że tegoroczne święta będą najdroższe od wielu lat. Noclegi w hotelach oraz loty na razie utrzymują się jednak na podobnym co w poprzednich latach poziomie. Eksperci rankomat.pl sprawdzili się, z jakimi kosztami trzeba się liczyć, decydując się na sylwestra na stoku lub w stolicy jednego z krajów z top 5 naszego raportu. 
Poniższe dane dotyczą wyjazdów w okresie 29 grudnia 2021-2 stycznia 2022 dla dwóch dorosłych osób, aktualne na 21 grudnia 2021: 

Najtańsze noclegi, za booking.com: 
 


Najtańsze loty, za Google Loty: 
 

 


Ubezpieczenia na sylwestra od 3 zł dziennie Planując sylwestra za granicą, nie można zapomnieć o ubezpieczeniu. W dobie pandemii COVID-19 polisa turystyczna powinna zapewniać pokrycie:   
 

 


- Ubezpieczenie turystyczne gwarantuje wsparcie w razie zachorowania czy nieszczęśliwego wypadku za granicą. Aktualnie zdecydowana większość towarzystw pokrywa koszty leczenia w razie zachorowania na Covid-19. Niektórzy ubezpieczyciele objęli też ochroną koszty przedłużonego pobytu w razie kwarantanny lub izolacji. 


Mówimy tu o kosztach wyżywienia, zakwaterowania oraz późniejszego powrotu do Polski, o ile dane państwo nie gwarantuje pokrycia tych opłat. Bardzo często polisa obejmuje również koszty wykonania testu (z wynikiem pozytywnym lub zleconego przez lekarza). Na rankomat.pl można w szybki i łatwy sposób sprawdzić i porównać zakres ryzyk związanych z Covid-19 – mówi Robert Pelczar, ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych, rankomat.pl.


Większość ubezpieczycieli oferuje część lub całość takiej ochrony w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia. Od 1 stycznia 2022 roku we Włoszech wszyscy narciarze muszą mieć polisę z obowiązkowym OC. Narciarze powinni posiadać dodatkowo ubezpieczenie zapewniające pokrycie kosztów ratownictwa, NNW oraz ochronę bagażu i sprzętu sportowego.

  

Najtańszą polisę na narty można mieć już od niespełna 4 zł za dzień ochrony. Narciarze wybierający się do Włoch ubezpieczenie z odpowiednim zakresem znajdą od około 8 zł dziennie. Turystom, nieplanującym sylwestra na stoku wystarczy standardowa polisa za 3,74 zł za dzień.  

 

źródło: rankomat.pl


Artykuły powiązane

:

Komunikacja miejska w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2022
Komunikacja miejska w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2022 (2)
Dolinka wciąż jest dewastowana. Od nowego roku wejście do parku po godz. 23.00 uruchomi alarm?
Od nowego roku kto wejdzie do parku Dolinka po godz. 23.00 uruchomi alarm? (27)

Komentarze (1):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
23.12.2021, 16:36 Jaki Sylwester : Dno totalne w tym województwie i Elblągu imprezy i Sylwester. Ale fajerwerki już kupione i w d mamy wasze lasery.


Inne artykuły:

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego (1)
Zabrakło mu paliwa, zjechał na pobocze i nie mógł wyjechać z zaspy. Okazało się, że nie miał prawa jazdy
Zabrakło mu paliwa, zjechał na pobocze i nie mógł wyjechać z zaspy (1)
W Elblągu odbędzie się Sylwester miejski? Znamy plany Ratusza na tę noc!
W Elblągu odbędzie się Sylwester miejski? Znamy plany Ratusza na tę noc! (27)
Na liczniku 170 km/h i alkohol w organizmie. 21-latek swoją głupotę tłumaczył "Błędem Młodości"
Na liczniku 170 km/h i alkohol w organizmie (9)
Komunikacja miejska w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2022
Komunikacja miejska w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2022 (2)
Ponownie akt wandalizmu na wystawie IPN. Sprawcy grozi do 5 lat
Ponownie akt wandalizmu na wystawie IPN. Sprawcy grozi do 5 lat (16)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.